Νικολέρης Κυριαζής: Παλαιές ηχογραφήσεις

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Ο πρώτος μου δάσκαλος στην Βυζαντινή Μουσική υπήρξε ο κ.Νικολέρης.Σημείο αναφοράς για την Σχολή Βυζαντινής Μουσικής Λάρισας τη δεκαετία του '80 κυρίως και όχι μόνο.Αυστηρός,με απίστευτο χιούμορ,τελειομανής από τους λίγους,απίστευτη θεωρητική κατάρτιση,μέγας χοράρχης και συνθέτης,πλούσια μεστή φωνή που παραπέμπει στον Ταλιαδώρο(κοντά του εξάλλου μυήθηκε για 20 χρόνια περίπου)και πολλά άλλα που δεν είναι αποκυήματα φαντασίας αλλά η ρεαλιστική πραγματικότητα.Συγκινούμαι κάθε φορά που τον φέρνω στην θύμηση μου και το έχω σε προτεραιότητα να τον επισκεφτώ κάποια στιγμή στον Βόλο.Εις ανάμνηση λοιπόν των συγκινητικών εκείνων στιγμών που έζησα ως μαθητής κοντά του και είναι αναπόσπαστο κομμάτι των παιδικών μου χρόνων του αφιερώνω με πολλή αγάπη μερικές ηχογραφήσεις από παλιά κασέτα του.Και δεσμεύομαι στο μέλλον να παρουσιάσω και μαθήματα όπως μας τα έψαλλε στη σχολή για να καταλάβουν μερικοί το πραγματικό ύφος-ερμηνεία που πρέπει να διέπει τα ψαλλόμενα μέλη.Καλή ακρόαση.

Υ Γ να μην ξεχάσω και την πλούσια συγγραφική του δράση.Από τα πολλά βιβλία που έχει εκδώσει ξεχωρίζει το υπερπλήρες και αναλυτικότατο θεωρητικό του και η μελέτη για τις συνηχήσεις.Σημεία αναφοράς όπως άλλωστε και όλα τα βιβλία του.
 

Attachments

  • Αρματηλάτην Φαραώ.MP3
    1.7 MB · Views: 128
  • Τα της Μαρίας δάκρυα.MP3
    8.1 MB · Views: 102
  • Δόξα αύτη...Κύριε ει και κριτηρίω.MP3
    2.7 MB · Views: 70
  • Αινείτε αυτόν...Κύριε όπλον.MP3
    3.1 MB · Views: 57
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και άλλα...
 

Attachments

  • Αινείτε τον Θεόν...Κύριε ει και ως θνητόν.MP3
    2.8 MB · Views: 48
  • Αινείτε αυτόν εν ήχω...Ο άγγελος Σου Κύριε.MP3
    3 MB · Views: 41
  • Φανερών εαυτών.MP3
    8.4 MB · Views: 98

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και τέλος....
 

Attachments

  • Πάσα πνοή πλ.δ' ήχου.MP3
    2.6 MB · Views: 51
  • Αινείτε αυτόν πλ.δ' ήχου.MP3
    2.2 MB · Views: 30
  • Μεγαλύνει η ψυχή μου...Την τιμιωτέρα.MP3
    2.1 MB · Views: 42
  • Καθείλε δυνάστας...Την τιμιωτέραν.MP3
    2.8 MB · Views: 52
  • Δοξολογία σύντομη πλ.δ' ήχου.MP3
    8.9 MB · Views: 68

ΧΑΡΗΣ4

Μέλος
Ο άρχων μουσικοδιδάσκαλος, πέρα από τις τεράστιες γνώσις του είναι, και ο αξεπέραστος χοράρχης που έδωσε και δίνει τεράστια ώθση στην χορωδιακή μουσική στο Βόλο
 
Top