Μη της φθοράς...

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Όποιος καταλάβει και μας δημοσιεύσει το ονοματεπώνυμο του ψάλλοντος κερδίζει αυχενικό μασάζ και θεραπευτική περιποίηση ποδιών στο ποδολογικό μου κέντρο στην Λάρισα,δωρεάν......:D
 

Attachments

  • 11-Μη της φθοράς ήχ.βαρύς από ΖΩ.mp3
    4.3 MB · Views: 158

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Όποιος καταλάβει και μας δημοσιεύσει το ονοματεπώνυμο του ψάλλοντος κερδίζει αυχενικό μασάζ και θεραπευτική περιποίηση ποδιών στο ποδολογικό μου κέντρο στην Λάρισα,δωρεάν......:D

Σίγουρα είναι της εποχής του Ναυπλιώτη..και η ηχογράφηση από δίσκο γραμμοφώνου..
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ψάλλει ο Σίμων Καράς σε δίσκο γραμμοφώνου του 1930 για το αρχείο της Μέλπως Μερλιέ. Κυκλοφόρησε για πρώτη (και μοναδική) φορά ως 11ο track στον ψηφιακό δίσκο «και ανυμνήσωμεν» που αναρτήθηκε κι εδώ.
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ψάλλει ο Σίμων Καράς σε δίσκο γραμμοφώνου του 1930 για το αρχείο της Μέλπως Μερλιέ. Κυκλοφόρησε για πρώτη (και μοναδική) φορά ως 11ο track στον ψηφιακό δίσκο «και ανυμνήσωμεν» που αναρτήθηκε κι εδώ.

Περιεργα πραγματα βρε παιδι μου...!
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Περιεργα πραγματα βρε παιδι μου...!

Περίεργα πράγματα Γιάννη μου.Περίεργα......Για όλα φταίει ο Μαυρόλυκος.Ξέρω τι σου λέω.....

Ο νικητής δεν είναι ο αδελφός Ιωάννης Μπουλμπουτζής-μην κλαις Γιάννη μου,θα πάρεις και εσύ δωράκι- αλλά,όσο και να σας φανεί παράξενο,ο Χάρης Συμεωνίδης.Απίστευτο και όμως αληθινό.......:D
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Περίεργα πράγματα Γιάννη μου.Περίεργα......Για όλα φταίει ο Μαυρόλυκος.Ξέρω τι σου λέω.....

Ο νικητής δεν είναι ο αδελφός Ιωάννης Μπουλμπουτζής-μην κλαις Γιάννη μου,θα πάρεις και εσύ δωράκι- αλλά,όσο και να σας φανεί παράξενο,ο Χάρης Συμεωνίδης.Απίστευτο και όμως αληθινό.......:D

Όχι, ο Γιάννης κερδίζει, δεν μετράνε τα ΠΜ! Άσε που είναι και πιο κοντά για να παραλάβει το δώρο του (τώρα που εγώ ζω εδώ χάμω :D)!

Και πάλι, γιατί είναι παράξενο για μένα ὀτι το βρήκα κι όχι για το Γιάννη; Απ' ότι φαίνεται, εμείς οι της πατριαρχικής παράδοσης, ακούμε τα πάντα και αναγνωρίζουμε τα διάφορα ιδιώματα. Έτσι, είμαστε και πιο σίγουροι, για το ποιό είναι υγιές και ορθόν, και ποιό όχι! :wink:

χς
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Περιεργα πραγματα βρε παιδι μου...!
Όπως λέει και εδώ ο Αγγελόπουλος:
Θα έλεγα πως δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση να ακούσεις αυτή την πρώτη ηχογράφηση - μονωδιακή και χορωδιακή - έχοντας κατά νου τη θεωρητική διδασκαλία του συστήματος, όπως αργότερα τη διατύπωσε αναλυτικά ο ίδιος ο Σ. Καράς (κυρίως ως προς τη δομή και λειτουργία των ήχων και κατά συνέπεια και των ισοκρατημάτων)
Δηλαδή άλλαξε πολλά πράγματα με την πάροδο του χρόνου.
Περίεργα πράγματα Γιάννη μου.Περίεργα......Για όλα φταίει ο Μαυρόλυκος.Ξέρω τι σου λέω.....

Ο νικητής δεν είναι ο αδελφός Ιωάννης Μπουλμπουτζής-μην κλαις Γιάννη μου,θα πάρεις και εσύ δωράκι- αλλά,όσο και να σας φανεί παράξενο,ο Χάρης Συμεωνίδης.Απίστευτο και όμως αληθινό.......:D
Α, καλά, σιγά, ούτε που το πρόσεξα! Για την ακρίβεια νόμιζα πως το μασάζ το κερδίζει ο ψάλλων...
 
Top