Διάρκεια διδασκαλίας

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε από άλλη συζήτηση σχετικά με το μήνυμα #12 εκεί.

Τσακιτζής;14929 said:
...που εγγυημένα εξασφαλίζει ανάγνωση RIMA - VISTA, σε οποιοδήποτε μουσικό κείμενο...

Άρχοντα, ακόμα πχ και στο "Παλατινόν" Χερουβικόν του Αγίου Ιωάννη Κουκουζέλη ή στο Χερουβικό Θεμιστοκλέους Γεωργιάδου σε πρώτο ήχο;:wink:

Υ.Γ. Εκμεταλλεύτηκα το "οποιοδήποτε" που χρησιμοποιήσατε:D

Καλό απόγευμα να έχετε, καλή δύναμη στα μαθήματα (+ υπομονή και επιμονή, συστατικά πιο απαραίτητα της γνώσης, ας μου επιτραπεί ένα σχήμα λόγου)
 
Last edited by a moderator:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Εγώ διδάσκω με πρωτοπορειακό σύστημα, που εγγυημένα εξασφαλίζει ανάγνωση PRIMA - VISTA

Ποιο είναι αυτό το σύστημα; Μπορείτε να το μοιραστείτε μαζί μας;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εγώ διδάσκω με πρωτοπορειακό σύστημα, που εγγυημένα εξασφαλίζει ανάγνωση RIMA - VISTA, σε οποιοδήποτε μουσικό κείμενο. Η διάρκεια του χρόνου των μαθημάτων, υπολογίζεται στα 2 χρόνια ( με 2 μαθήματα την εβδομάδα και φυσικά, εφ' όσον τα μαθήματα διαδέχονται το ένα το άλλο και δεν έχουμε επαναλήψεις αυτών.
Εννοείτε ότι σε δύο χρόνια μαθαίνει τέλεια τα μουσικά (νότες-θεωρία-υποχρεωτική ύλη κ.τ.λ.), ή ότι σε δυο χρόνια γίνεται ψάλτης; Γιατί κατα την ταπεινή μου γνώμη, το πρώτο μπορεί και να γίνεται, το δεύτερο όμως πρέπει να το δω για να το πιστέψω. Χωρίς παρεξήγηση ή έλλειψη σεβασμού. Αμφιβολία-ερώτηση εκφράζω.

Ευχαριστώ.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Θα μπορούσατε να μας πείτε λίγο τα μαθήματα που κάνετε μέσα σε δύο χρόνια; Ευχαριστώ.

Κατ' αρχήν τα Μαθήματα, δεν γίνονται από βιβλία αλλά από Ασκήσεις δικές μου. Εμένα Φίλε, ΔΕΝ με ενδιαφέρει να σε μάθω να λές ένα Κεκραγάριο ή κάποιο Δοξαστικό. Η δουλειά η δική μου, είναι να σε μάθω να διαβάζεις οποιοδήποτε μουσικό κείμενο, μη εξαιρουμένων και των Δημοτικών μας Τραγουδιών. Άλλωστε γι' αυτό έρχεσαι σε μένα και δεν πηγαίνεις στο Ωδείο.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Άρχοντα, ακόμα πχ και στο "Παλατινόν" Χερουβικόν του Αγίου Ιωάννη Κουκουζέλη ή στο Χερουβικό Θεμιστοκλέους Γεωργιάδου σε πρώτο ήχο;:wink:

Υ.Γ. Εκμεταλλεύτηκα το "οποιοδήποτε" που χρησιμοποιήσατε:D

Καλό απόγευμα να έχετε, καλή δύναμη στα μαθήματα (+ υπομονή και επιμονή, συστατικά πιο απαραίτητα της γνώσης, ας μου επιτραπεί ένα σχήμα λόγου)

Όπως απαντώ και στον Γιάννη Λιάκο, η επιδίωξή μου είναι η ανάγνωση κάθε μουσικού κειμένου. Γνωρίζετε πολλούς Μουσικοδιδασκάλους - Αποφοίτους οποιουδήποτε Ωδείου, που να μπορούθν να διαβάσουν τα μαθήματα αυτά ;;;
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ποιο είναι αυτό το σύστημα; Μπορείτε να το μοιραστείτε μαζί μας;

Ο θέλων Μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθαι.
θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας.
Θέλει καλόν σωφρονισμόν και φόβον του Κυρίου.
Τιμήν πρός τον Διδάσκαλον, δουκάτα εις τας χείρας.
Τότε θα μάθει ο μαθητής και τέλειος θα γίνει !!!
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Κατ' αρχήν τα Μαθήματα, δεν γίνονται από βιβλία αλλά από Ασκήσεις δικές μου. Εμένα Φίλε, ΔΕΝ με ενδιαφέρει να σε μάθω να λές ένα Κεκραγάριο ή κάποιο Δοξαστικό. Η δουλειά η δική μου, είναι να σε μάθω να διαβάζεις οποιοδήποτε μουσικό κείμενο, μη εξαιρουμένων και των Δημοτικών μας Τραγουδιών. Άλλωστε γι' αυτό έρχεσαι σε μένα και δεν πηγαίνεις στο Ωδείο.

Ενδιαφέρον ακούγεται, κομματάκι δύσκολο όμως, προϋποθέτει ΚΑΙ ο μαθητής να "στροφάρει" γιατί ΑΠΕΙΡΟΣ από μουσικά κείμενα (όπως λέτε) όταν πάρει μπροστά του το ΒΙΒΛΙΟ στο ΑΝΑΛΟΓΙΟ... είστε σίγουρος για αυτά που λέτε;

Εγώ διδάσκω με πρωτοπορειακό σύστημα, που εγγυημένα εξασφαλίζει ανάγνωση RIMA - VISTA, σε οποιοδήποτε μουσικό κείμενο. Η διάρκεια του χρόνου των μαθημάτων, υπολογίζεται στα 2 χρόνια...

"Ο θέλων μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθε, θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας..."

Παναγιώτης Χρυσάφης.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Κατ' αρχήν τα Μαθήματα, δεν γίνονται από βιβλία αλλά από Ασκήσεις δικές μου. Εμένα Φίλε, ΔΕΝ με ενδιαφέρει να σε μάθω να λές ένα Κεκραγάριο ή κάποιο Δοξαστικό. Η δουλειά η δική μου, είναι να σε μάθω να διαβάζεις οποιοδήποτε μουσικό κείμενο, μη εξαιρουμένων και των Δημοτικών μας Τραγουδιών. Άλλωστε γι' αυτό έρχεσαι σε μένα και δεν πηγαίνεις στο Ωδείο.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα σας, το αναστασιματάριο αρκεί. Ή μηπως κάνω λάθος; :confused:

Θέλω να ξέρω πως θα αποδόσει κάποιος με τέτοιο υπόβαθρο ένα Κεκραγάριο του Ιακώβου... Να αποδόσει όμως, όχι να διαβάσει (συλλαβίσει).

Αν διδάξεις το Κεκραγάριο του Ιακώβου ο μαθητής θα μπορέσει να πει και το Πασαπνοάριο. Εχει ίδιες θέσεις.
Σιγουρα, κανεις δεν μαθαίνει συγκεκριμένα μαθήματα γιατί μόνο αυτά θα ψάλλει. Μεσα απο ένα σύνολο μαθημάτων ο μαθητής κερδίζει πολυ περισσότερα. Θεωρία, ήχους, ελξεις κτλ

Είναι γνωστό πως όλοι αρχίζουν μουσικά χωρίς βάσεις θεωρίας (τετράχορδα κτλ) Αυτό όμως αρκει για το αναστασιματάριο και το ειρμολόγιο. Στη συνέχεια όμως για να "διαβάσει" κανεις οποιοδήποτε μάθημα, χρειάζεται κι αυτές τις γνωσεις....
Από που όμως θα τις πάρει; Απο τις χειρόγραφες μουσικές ασκήσεις; Ένα κλάσσικο χερουβικό ή κοινωνικό είναι ό΄τι πρέπει για να δει κάποιος το πέρασμα απ όλους τους ήχους. Το Θεοτόκε Παρθένε του Μπερεκέτη άσχημο είναι;

Όσο για τα δημοτικά τραγουδια... αν ο μαθητης θέλει ΟΚ, όχι όμως να είναι και στην ύλη

Προσωπικά, θεωρώ πως σε 2 χρόνια μόνο επιπόλαια δουλειά μπορεί να γίνει. Δική μου άποψη όμως.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Να προσθέσω...
Υπάρχουν καποιοι μαθητες που όταν ξεκινουν έχουν προβλήματα με τη τονικότητα. Τους δίνεις Πα και λένε ότι ναναι. Δεν πιάνει το αυτί τους, πως να το κάνουμε;

Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται;
Μαθαίνουν να διαβάζουν τα μουσικά και ας είναι σε άλλο τόνο απο αυτό που ψάλλουν οι άλλοι;

Μαλλον "Θα ακούγονται διάφορα..."
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αν εχετε την καλοσυνη, μπορειτε εσεις η καποιος αλλος να ανεβασει αυτα τα μαθηματα σε pdf να τα δουμε;

... και στο "Παλατινόν" Χερουβικόν του Αγίου Ιωάννη Κουκουζέλη ή στο Χερουβικό Θεμιστοκλέους Γεωργιάδου σε πρώτο ήχο;:wink:
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Σύμφωνα με τα λεγόμενα σας, το αναστασιματάριο αρκεί. Ή μηπως κάνω λάθος; :confused:

Θέλω να ξέρω πως θα αποδόσει κάποιος με τέτοιο υπόβαθρο ένα Κεκραγάριο του Ιακώβου... Να αποδόσει όμως, όχι να διαβάσει (συλλαβίσει).

Αν διδάξεις το Κεκραγάριο του Ιακώβου ο μαθητής θα μπορέσει να πει και το Πασαπνοάριο. Εχει ίδιες θέσεις.
Σιγουρα, κανεις δεν μαθαίνει συγκεκριμένα μαθήματα γιατί μόνο αυτά θα ψάλλει. Μεσα απο ένα σύνολο μαθημάτων ο μαθητής κερδίζει πολυ περισσότερα. Θεωρία, ήχους, ελξεις κτλ

Είναι γνωστό πως όλοι αρχίζουν μουσικά χωρίς βάσεις θεωρίας (τετράχορδα κτλ) Αυτό όμως αρκει για το αναστασιματάριο και το ειρμολόγιο. Στη συνέχεια όμως για να "διαβάσει" κανεις οποιοδήποτε μάθημα, χρειάζεται κι αυτές τις γνωσεις....
Από που όμως θα τις πάρει; Απο τις χειρόγραφες μουσικές ασκήσεις; Ένα κλάσσικο χερουβικό ή κοινωνικό είναι ό΄τι πρέπει για να δει κάποιος το πέρασμα απ όλους τους ήχους. Το Θεοτόκε Παρθένε του Μπερεκέτη άσχημο είναι;

Όσο για τα δημοτικά τραγουδια... αν ο μαθητης θέλει ΟΚ, όχι όμως να είναι και στην ύλη

Προσωπικά, θεωρώ πως σε 2 χρόνια μόνο επιπόλαια δουλειά μπορεί να γίνει. Δική μου άποψη όμως.

Το να θεωρεί κάποιος χλωμό κάτι που δεν γνωρίζει, είναι κάτι που δεν χαρακτηρίζεται. Τώρα όποιος το βλέπει και χλωμό, μια εξέταση για ίκτερο δεν θα έβλαπτε !!!
Οι κρίσεις γίνονται ΜΟΝΟ μετά τις γνώσεις.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ενδιαφέρον ακούγεται, κομματάκι δύσκολο όμως, προϋποθέτει ΚΑΙ ο μαθητής να "στροφάρει" γιατί ΑΠΕΙΡΟΣ από μουσικά κείμενα (όπως λέτε) όταν πάρει μπροστά του το ΒΙΒΛΙΟ στο ΑΝΑΛΟΓΙΟ... είστε σίγουρος για αυτά που λέτε;



"Ο θέλων μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθε, θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας..."

Παναγιώτης Χρυσάφης.

Εάν προσέξατε τα γραφόμενά μου, θα βλέπατε ότι αναφέρομαι στη συνεχή ροή των Μαθημάτων, ΧΩΡΙΣ επαναλήψεις. Αυτό που δεν γνωρίζετε, είναι ότι εγώ δεν προχωρώ σρο επόμενο Μάθημα, εάν ο μαθητής, δεν γνωρίζει ΑΠΤΑΙΣΤΑ το προηγούμενο. Η Μουσική, είναι σαν τα Μαθηματικά. Δεν μπορείς να μάθεις Δεκαδικούς, εάν δεν ξέρεις Ακεραίους. Δεν πάς Στις Μεθόδους εάν δεν γνωρίζεις τα Κλάσματα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
....................................................
Τώρα όποιος το βλέπει και χλωμό, μια εξέταση για ίκτερο δεν θα έβλαπτε !!!
...................................

Παρακαλω ΟΧΙ τετοιες εκφρασεις .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Αν εχετε την καλοσυνη, μπορειτε εσεις η καποιος αλλος να ανεβασει αυτα τα μαθηματα σε pdf να τα δουμε;

Το χερουβικό του Γεωργιάδη το έχω χιλιοσημειωμένο (και στο PDF) και δεν είναι για "ανέβασμα"...

Αν το βρω από αλλού, καλώς.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Έτσι λοιπόν σας συστήνω μια πολύ καλή περίπτωση και με μικρό χρηματικό κόστος, για τους ενδιαφερομένους βέβαια στο νομό Αττικής.
Είναι το Δημοτικό Ωδείο του Δήμου Αγίου Δημητρίου
Έχει τμήματα Βυζαντινής από αρχάριους, αναστασιματαριο, καθώς και όλα τα υπόλοιπα τμήματα για πτυχίο ή δίπλωμα ιεροψάλτη
Σας ξαναλέω ότι τα δίδακτρα της σχολής είναι μικρά σε σύγκριση με άλλες σχολές διότι είναι το Ωδείο δημοτικό, αναγνωρισμένο από το κράτος και το πτυχίο του είναι μεγάλης σημασίας
Εκεί τα μαθήματα παραδίδει ο φίλος και συνάδελφος πρωτοψάλτης και καθηγητής Βυζαντινής Μουσικής Γεώργιος Τοκατλίδης, έμπειρος ψάλτης με αξιόλογο έργο στην παραδοσιακή αλλά και την Βυζαντινή μουσική, ευχάριστος άνθρωπος, ο όποιος προέρχεται από τους μεγάλους δασκάλους Σίμωνα Καρά και Λυκούργο Αγγελόπουλο.
Εάν λοιπόν θέλετε περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί μου στο email ver2@otenet.gr για να σας ενημερώσω.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τελικά δεν κατάλαβα (είχα ρωτήσει εδώ) ακριβώς τι γίνεται...

Μουσική απλά τους μαθαίνετε ή τους κάνετε ψάλτες; Γιατί αν το πρώτο είναι δύσκολο να γίνει μέσα σε δύο χρόνια (όχι όμως και αδύνατο σε εξαιρετικές συνθήκες ίσως), το δεύτερο μου φαίνεται αδύνατο.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Εννοείτε ότι σε δύο χρόνια μαθαίνει τέλεια τα μουσικά (νότες-θεωρία-υποχρεωτική ύλη κ.τ.λ.), ή ότι σε δυο χρόνια γίνεται ψάλτης; Γιατί κατα την ταπεινή μου γνώμη, το πρώτο μπορεί και να γίνεται, το δεύτερο όμως πρέπει να το δω για να το πιστέψω. Χωρίς παρεξήγηση ή έλλειψη σεβασμού. Αμφιβολία-ερώτηση εκφράζω.

Ευχαριστώ.

Δηλαδή εγώ που τελείωσα πριν 10 χρόνια και μου έλεγαν ότι είμαι πολύ καλός και έκανα να πάρω πτυχίο 10 χρόνια από το εθνικό ωδείο δηλαδή άργησα
 
Top