CD Τριωδίου

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι της Βυζαντινής Μουσικής καλησπέρα.

Σας ενημερώνω ότι Χάριτι Θεού προχώρησα στην έκδοση ενός νέου ψηφιακού δίσκου(CD)με ύμνους από το κατανυκτικό Τριώδιον.

Στην προσπάθεια μου αυτή συμμετέχει ο φίλος πρωτοψάλτης και μέλος του ψαλτολογίου Γεώργιος Φανάρας τον οποίο ευχαριστώ για την όλη επιμέλεια
του cd και τη συμμετοχή του σ'αυτό.

Ηχητική επιμέλεια

Επεξεργασία των ύμνων

Σχεδιασμός CD

studiofan(Φανάρας Γεώργιος)

Επισυνάπτω το εξώφυλλο και το εσωτερικό μέρος του cd και ενδεικτικά μερικούς ύμνους από τα περιεχόμενά του.

Ηχητικά μέλη
Πάτερ αγαθέ-Δόξα των αίνων της Κυριακής του Ασώτου Ήχος πλ.β'(ψάλλει ο Ανδρέας Αγγελής)


Εννοώ την ημέραν - Ω ποία ώρα - στιχηρά των αίνων της Κυριακής της Απόκρεω Ήχος πλ.β' (ψάλλουν εναλάξ οι Γεώργιος Φανάρας - Ανδρέας Αγγελής)



Σας εύχομαι καλή ακρόαση!

Καλό και ευλογημένο Τριώδιο.

Είπωμεν!
 

Attachments

  • Triodion-art_work.zip
    6.9 MB · Views: 149
  • ΠΑΤΕΡ ΑΓΑΘΕ.mp3
    6 MB · Views: 198
  • ΕΝΝΟΩ-Ω ΠΟΙΑ ΩΡΑ.mp3
    8.8 MB · Views: 149

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Ο Ανδρεας Αγγελης εκτος απο πολυ καλο παιδι με ηθος και αψογο χαρακτηρα,
κατα τη διαρκεια της συνεργασιας μας διεκρινα και το ποσο καλος γνωστης της ψαλτικης κ της βυζ.μουσικης ειναι.
Ο τροπος με τον οποιον εψαλε τους υμνους, μου εδωσε το περιθωριο να "φτιαξω" με φαντασια και μερακι ολα τα ισοκρατηματα.
Η συμμετοχη μου στο cd ηταν μια απο κοινου αποφαση λογω της πολυ καλης φιλικης μας σχεσης που αναπτυχθηκε μεσα απο αυτη τη συνεργασια.
Εν κατακλυδι μπορω αφοβα να πω πως ειναι μια αψογη δουλεια, μια παραγωγη με ιδιαιτερη σημασια στη λεπτομερεια της ερμηνειας αλλα και στο ηχητικο αποτελεσμα.
Σας το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!
Φανάρας Γιώργος
 
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι της Βυζαντινής Μουσικής καλησπέρα.

Σας ενημερώνω ότι Χάριτι Θεού προχώρησα στην έκδοση ενός νέου ψηφιακού δίσκου(CD)με ύμνους από το κατανυκτικό Τριώδιον.

Στην προσπάθεια μου αυτή συνκυρηναίος ο φίλος πρωτοψάλτης και μέλος του ψαλτολογίου Γεώργιος Φανάρας τον οποίο ευχαριστώ για την όλη επιμέλεια
του cd και τη συμμετοχή του σ'αυτό.

Ηχητική επιμέλεια

Επεξεργασία των ύμνων

Σχεδιασμός CD

studiofan(Φανάρας Γεώργιος)





Φίλοι μου από το cd Ύμνοι Τριωδίου,επισυνάπτω το Δοξαστικό των αποστίχων του Εσπερινού της 1ης Κυριακής του Τριωδίου (Κυριακή του Τελώνου & Φαρισαίου)

''Βεβαρημένων των οφθαλμών μου''.Ο ήχος είναι πλ.α'


Σας εύχομαι καλή ακρόαση!


Είπωμεν!
 

Attachments

  • ΒΕΒΑΡΗΜΕΝΩΝ πλ.α'.mp3
    3.3 MB · Views: 95
Last edited by a moderator:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Να είστε καλά και οι δυο καλή δύναμη από τώρα η μεγάλη εβδομάδα είναι πολύ κοντά
Όσο για το αποτέλεσμα αρκετά καλό
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Να είστε καλά και οι δυο καλή δύναμη από τώρα η μεγάλη εβδομάδα είναι πολύ κοντά
Όσο για το αποτέλεσμα αρκετά καλό
Το αποτελεσμα αρκετα καλο διαβαζω....αναρωτιέμαι ομως:
1. συγκριτικα με τι?
2. Σχετικα με τις ερμηνειες ή το ηχητικο αποτελεσμα?

Παρακαλω τεκμηριωστε την αποψη σας για να καταλαβουμε ολοι μας
τι ακριβως θελετε να μας πειτε..
ΥΓ. Καλοπροαιρετη ειναι η ερωτηση μου.:wink:
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Το αποτελεσμα αρκετα καλο διαβαζω....αναρωτιέμαι ομως:
1. συγκριτικα με τι?
2. Σχετικα με τις ερμηνειες ή το ηχητικο αποτελεσμα?

Παρακαλω τεκμηριωστε την αποψη σας για να καταλαβουμε ολοι μας
τι ακριβως θελετε να μας πειτε..
ΥΓ. Καλοπροαιρετη ειναι η ερωτηση μου.:wink:

Και για τον ερμηνευτή αλλά και για την τεχνική υποστήριξη από τον Γιώργο Φαναρα το αποτέλεσμα είναι σίγουρα καλό
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Και για τον ερμηνευτή αλλά και για την τεχνική υποστήριξη από τον Γιώργο Φαναρα το αποτέλεσμα είναι σίγουρα καλό
Συγνωμη αλλα δεν απαντηθηκε η ερωτηση μου...
το αποτελεσμα αρκετα καλο...συγκριτικα με τι?
Εχεις να μας υποδειξεις καποιο αλλο καλυτερο ηχητικο δειγμα?
Αν οχι τοτε αναρωτιεμαι γιατι "αρκετα καλο" και οχι πολυ καλο?

Μηπως μας διαπαιδαγωγεις ωστε να μη παιρνουμε και πολυ θαρρος μιας και ειμαστε ακομα πιτσιρικια??? :D
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και για τα δείγματα. Καλή επιτυχία στον δίσκο και στους σκοπούς που αποσκοπεί μια τέτοια έκδοση.

Η αισθητική του ηχητικού και όχι μόνον αποτελέσματος είναι εντελώς υποκειμενικό ζήτημα. Προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Καλή επιτυχία και πάλι~
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μα βέβαια! Το CD σας από το Πάσχα! Είναι ΠΟΛΥ καλό!

ΥΓ1. Α ρε γιαγιά μου συγχωρεμένη, από εσένα κληρονόμησα 2 πράγματα: Τη διπλωματία και το να σκέφτομαι φωναχτά. Το πρώτο καλό, το δεύτερο κακό...
ΥΓ2. Γιώργο τι κάνεις; Είδα πάλι το Πέτρο το Παπαεμμανουήλ τις προάλλες και λέγαμε για σένα, να είσαι καλά.

Συγνωμη αλλα δεν απαντηθηκε η ερωτηση μου...
το αποτελεσμα αρκετα καλο...συγκριτικα με τι?
Εχεις να μας υποδειξεις καποιο αλλο καλυτερο ηχητικο δειγμα?
Αν οχι τοτε αναρωτιεμαι γιατι "αρκετα καλο" και οχι πολυ καλο?

Μηπως μας διαπαιδαγωγεις ωστε να μη παιρνουμε και πολυ θαρρος μιας και ειμαστε ακομα πιτσιρικια??? :D
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Η αισθητική του ηχητικού και όχι μόνον αποτελέσματος είναι εντελώς υποκειμενικό ζήτημα. Προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο.
συμφωνω με το υποκειμενικο του θεματος και με το δικαιωμα της αποψης του καθε ακροατη..
Δε συμφωνω με τις μη τεκμηριωμενες αποψεις κ ειδικα την ανωνυμια..
Κανονικα επρεπε να ρωτησω ποια στουντιακη δουλεια σου αρεσει εσενα αλλα
επιλεγω να μην αρχιζω διαλογους με τον αγνωστο "Χ".
Καλη Δυναμη!
 
Last edited:

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Μα βέβαια! Το CD σας από το Πάσχα! Είναι ΠΟΛΥ καλό!

ΥΓ1. Α ρε γιαγιά μου συγχωρεμένη, από εσένα κληρονόμησα 2 πράγματα: Τη διπλωματία και το να σκέφτομαι φωναχτά. Το πρώτο καλό, το δεύτερο κακό...
ΥΓ2. Γιώργο τι κάνεις; Είδα πάλι το Πέτρο το Παπαεμμανουήλ τις προάλλες και λέγαμε για σένα, να είσαι καλά.
εβγαλα εγω cd το Πασχα?
Τι περιεχει? Μηπως το μπερδευεις με κατι αλλο?
μηπως με τους υμνους της Παναγιας κ του ολου ενιαυτου?
(Φιλια στον Πετρο)
 
Last edited:
Καλημέρα!
Θα ήθελα να πω και εγώ την άποψή μου επί του θέματος.
Καταρχήν έπειδή έχω ασχοληθεί και εγώ με τις ψαλτικές κυρίως ηχογραφήσεις σε υπολογιστή(ερασιτεχνικό home studio)-όχι όμως στο επίπεδο του Γιώργου Φανάρα- και ξέρω τον κόπο του να πετύχεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να βγει καλή η φωνή, οφείλω να δώσω συγχαρητήρια για την προσπάθεια που είναι πολύ καλή!
Επίσης και οι εμηνείες είναι και αυτές πολύ ωραίες!
Με βάση λοιπόν την μικρή μου εμπειρία σχετικά με τις ηχογραφήσεις θα πω τα εξής:Το ακουστικό αποτέλεσμα εξαρτάται καταρχήν απο το είδος και το ύφος της φωνής που καταγράφεται. Σε κάθε φωνή ταιριάζουν διαφορετικές ηχητικές ρυθμίσεις ανάλογα με την χροιά, την ένταση κλπ. Έτσι ανάλογα ρυθμίζονται οι λεγόμενες συχνότητες(υψηλές, χαμηλές, μεσαίες).
Επίσης, το βαθος και η χροια της φωνής όταν επεξεργάζονται, προσδιορίζονται με βάση του τι μας αρέσει στα δικάς μας αυτιά και τι μας ταιριάζει!!!Σε άλλον αρέσει μία ακουστική ''δωματίου'' και ''ζωντανή'' και σε άλλον πιο ''στουντιακή'' καθαρή και κρυστάλλινη.
Άλλος θέλει μηχανικά ισοκρατήματα, άλλος φυσικά.
Καταλήγουμε λοιπόν, πως όλα αυτά είναι υποκειμενικά στοιχεία και δεν υπάρχει ''πατέντα'' στο στήσιμο μιας ηχογράφησης.
Αυτό όμως που είναι το βασικό στοιχείο, είναι να υπάρχει καλή και σωστή φωνή και εδώ οι δύο ψάλτες αναμφσβήτητα την διαθέτουν!

Φιλικά Κωνσταντίνος Παπακωνσταντίνου
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Έχω ακούσει και άλλες ηχογραφήσεις άλλων συναδέλφων καμιά φορά το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα ίδιο
Στο συγκεκριμένο cd έχει γίνει πολύ καλή δουλειά Σχετικά με τις ερμηνείες και το ηχητικό αποτέλεσμα είναι άψογο ο Γιώργος ξέρω ότι είναι πολύ επαγγελματίας σε αυτά τα θέματα
Και όσοι θέλετε να φτιάξετε κάποια συγκεκριμένη δουλειά σαν και το εν λόγο cd βρείτε το Γιώργο και θα σας βοηθήσει πολύ μην ακούτε αυτά που γράφει καμιά φορά του αρέσει να πειράζει τους άλλους κατά βάθος είναι άψογος συνεργάτης και πολύ καλό παιδί
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
...Αγαπητε αδελφε Αλεξιε καλησπερα!!!! :):):):):)

Μου θυμισες την παροιμία

να σαι κάψω Γιαννη...

Να είστε καλά και οι δυο καλή δύναμη από τώρα η μεγάλη εβδομάδα είναι πολύ κοντά
Όσο για το αποτέλεσμα αρκετά καλό


να σ΄αλειψω λαδι....

Στο συγκεκριμένο cd έχει γίνει πολύ καλή δουλειά Σχετικά με τις ερμηνείες και το ηχητικό αποτέλεσμα είναι άψογο ο Γιώργος ξέρω ότι είναι πολύ επαγγελματίας σε αυτά τα θέματα

...να σαι καλα...

Παντα Φιλικα!
Αναστασιος :):):)
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
...Αγαπητε αδελφε Αλεξιε καλησπερα!!!! :):):):):)

Μου θυμισες την παροιμία

να σαι κάψω Γιαννη...




να σ΄αλειψω λαδι....



...να σαι καλα...

Παντα Φιλικα!
Αναστασιος :):):)

Επειδή είμαι λίγο δύσκολος στο ήχο λόγο επαγγέλματος ηχολήπτης κτλ
Λέγοντας αρκετά καλό τι άλλο να του πω πιστεύω τώρα με το άψογο να μην έχει πρόβλημα
Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν έχω να πω κάτι περίεργο για της δυνατότητες που έχει ο φαναρας και σε φωνητικό επίπεδο αλλά και σε τεχνικές γνώσεις
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Πιστεύω ότι έχει γίνει τρομερή δουλειά. Μπράβο στα παιδιά Ανδρέα Αγγελή και κ. Γιώργο Φανάρα που ψάλλουν

υπέροχα. Επίσης μπράβο στον κ. Γιώργο Φανάρα για την εξαιρετική επεξεργασία.

Από αυτά που κυκλοφορούν σχετικά με βυζαντινή μουσική από Ψάλτες πρέπει

να είναι από τα κορυφαία. Και πάλι συγχαρητήρια.

Επίσης ευχαριστώ και για τα κομμάτια που ανεβάζετε αφιλοκερδώς!

:)

(Θέλουμε κι άλλα:p:D)
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Μπράβο κι από μένα και στον κ. Αγγελή αλλά και στον Γιώργο για το εξαιρετικό ηχητικό αποτέλεσμα!
 

police1pot

Νέο μέλος
Θα ήθελα να συγχαρώ για την υπέροχη δουλειά τους τόσο τον δάσκαλό μου Ανδρέα Αγγελή όσο και τον κ. Φανάρα .Πιστεύω ότι τόσο καθαρές φωνές δεν ακούει κανείς εύκολα σήμερα.
Θυμάμαι που ακόμα όταν ήμουν μικρός οι γονείς μου έλεγαν εάν δεν μπορείς να κάνεις καλό τουλάχιστον μη κάνεις κακό.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Καλημέρα κύριοι συνάδελφοι.

Επισυνάπτω ένα ακόμη ηχητικό από τα περιεχόμενα του cd και συγκεκριμένα από τα ''πεντηκοστάρια'' του Τριωδίου-Μ.Τεσσαρακοστής.

''Τα πλήθη των πεπραγμένων μοι δεινών....''ο ήχος είναι πλ.β'

Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • ΤΑ ΠΛΗΘΗ ΤΩΝ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ...ΗΧΟΣ ΠΛ.Β'.mp3
    2.9 MB · Views: 62
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι της Βυζαντινής Μουσικής καλησπέρα.

Σας ενημερώνω ότι Χάριτι Θεού προχώρησα στην έκδοση ενός νέου ψηφιακού δίσκου(CD)με ύμνους από το κατανυκτικό Τριώδιον.

Στην προσπάθεια μου αυτή συν-κυρηναίος ο φίλος πρωτοψάλτης και μέλος του ψαλτολογίου Γεώργιος Φανάρας τον οποίο ευχαριστώ για την όλη επιμέλεια
του cd και τη συμμετοχή του σ'αυτό.

Ηχητική επιμέλεια

Επεξεργασία των ύμνων

Σχεδιασμός CD

studiofan(Φανάρας Γεώργιος)

Είπωμεν!
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι της Β.Μουσικής καλησπέρα!

Ήδη εισερχόμαστε στη τέταρτη Κυριακή του κατανυκτικού Τριωδίου στην Κυριακή

της Τυρινής, η οποία είναι αφιερωμένη στην εκδίωξη των πρωτοπλάστων από τον παράδεισο της τρυφής.

Από το cd επισυνάπτω το 2ο ιδιόμελο των αίνων του Τριωδίου της εν λόγω Κυριακής,''Το στάδιον των αρετών ηνέωκται'',ήχος πλ.α'

ΥΓ.Για το CD μπορείτε να δείτε περισσότερα... στο μύνημά μου #1

Σας εύχομαι καλή ακρόαση!

Καλή και ευλογημένη Αγία Τεσσαρακοστή.

Είπωμεν!
 

Attachments

  • ''ΤΟ ΣΤΑΔΙΟΝ ΤΩΝ ΑΡΕΤΩΝ''.mp3
    4.1 MB · Views: 53
  • Ψηψιδωτό η Έξοδος του Αδάμ και της Εύας από τον Παράδεισο.jpg
    42.3 KB · Views: 4
Top