Ο Ακάθιστος Ύμνος - Σιαπερόπουλος Γεώργιος

  • Thread starter Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος
  • Start date
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Με την βοήθεια της Υπερμάχου Στρατηγού Κυρίας Θεοτόκου ολοκληρώθηκε και ήδη κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Σταμούλη, το νέο μου πόνημα με τον τίτλο Ο ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ.

Ενα βιβλίο που περιέχει άπασαν την τυπικήν διάταξιν και των πέντε Παρασκευών, το Απόδειπνον, τον κανόνα, Τη Υπερμάχω, (αργόν δίχορον - αργόν δίχορον συντετμημένον - αργοσύντομον δίχορον) τους 24 οίκους των Χαιρετισμών, εφύμνια (χαίρε Νύμφη - Αλληλούια ) σε όλους τους ήχους, Την Ωραιότητα αργόν και σύντομον.

Το μέγεθος του βιβλίου είναι Α4 και είναι γραμμένο με το πρόγραμμα Βυζαντινογράφος.
 

Attachments

  • Ο ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ.pdf
    259 KB · Views: 782

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Διεξήλθα με ενδιαφέρον το βιβλίο και διαπίστωσα ότι τα μέλη που περιέχει δεν είναι ούτε λιγοστά και απλοϊκά, αλλά ούτε και πληθωρικά σε ύφος και ποσότητα: είναι όσα χρειάζεται ο ψάλλων για να έχει την πληρότητα του υλικού που απαιτεί η ακολουθία.

Είναι γραμμένα επί το πλείστον απλά έχοντας ως βάση τους αντίστοιχες συνθέσεις μεγάλων διδασκάλων: ειδικά ο κανόνας είναι στρωτός και ακολουθεί σαφώς την παράδοση των Θεσσαλονικέων υμνωδών, με κάποια έμφαση στην ανάδειξη νοηματικών σημείων.

Η μορφή, επίσης, της έκδοσης κάνει το βιβλίο πολύ εύχρηστο: είναι λεπτό, εύκαμπτο, σε σχήμα Α4, με σωστό μέτρο, όπως είπα, στο πλήθος και την ποικιλία των μελών, και, σημειωτέον, έχοντας ενσωματώσει τα μέλη μέσα στο σύνολο της ακολουθίας, ώστε ο ψάλλων να μην έχει σύγχυση στη σειρά.

Η δε επιλογή του Βυζαντινογράφου με τις γνώριμες από άλλες εκδόσεις ιδιαιτερότητές του στην απόδοση των χαρακτήρων, είναι πρόσθετο αισθητικό πλεονέκτημα.

Εν ολίγοις, ο κ. Σιαπερόπουλος με το έργο αυτό δεν στόχευσε στη μουσική πρωτοτυπία ή εκζήτηση, αλλά στο να δώσει ένα βοήθημα στον σύγχρονο ψάλτη και νομίζω ότι του αξίζουν συγχαρητήρια γι' αυτό.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Με την βοήθεια της Υπερμάχου Στρατηγού Κυρίας Θεοτόκου ολοκληρώθηκε και ήδη κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Σταμούλη, το νέο μου πόνημα με τον τίτλο Ο ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ.

Ενα βιβλίο που περιέχει άπασαν την τυπικήν διάταξιν και των πέντε Παρασκευών, το Απόδειπνον, τον κανόνα, Τη Υπερμάχω, (αργόν δίχορον - αργόν δίχορον συντετμημένον - αργοσύντομον δίχορον) τους 24 οίκους των Χαιρετισμών, εφύμνια (χαίρε Νύμφη - Αλληλούια ) σε όλους τους ήχους, Την Ωραιότητα αργόν και σύντομον.

Το μέγεθος του βιβλίου είναι Α4 και είναι γραμμένο με το πρόγραμμα Βυζαντινογράφος.

Συγχαρητηρια φιλε Γεωργιε για το βιβλιο!!!!!!το εχω απο μερες στα χερια μου !ειναι καλογραμμενο και ευχρηστο αφου εχει οτι χρειαζεται για την ακολουθεια των χαιρετισμων και του Ακαθιστου!! Επισυναπτω το αργοσύντομον δίχορον ΄΄τη Υπερμαχω΄΄ σε mp3 που υπαρχει στο pdf που ανεβασες!!!!!!
 

Attachments

  • Τη υπερμαχω αργοσυντομον διχορον Γ.Σ.mp3
    5.7 MB · Views: 98
Απλές , λιτές , κλασικές γραμμές .
Έκδοση με επιμέλεια και πολύ μεράκι .
Συγχαρητήρια . Πάντα τέτοια
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Θέλω να ευχαριστήσω τους φίλους (κατά την σειρά των μηνυμάτων) Γιώργο Μ. , Δανιήλ Καραμπάση και Απόστολο Καλπακίδη για τα καλά τους λόγια.
Προσπάθησα να αποτυπώσω όσο μπορούσα καλύτερα την τυπική διάταξη με παράλληλη ενσωμάτωση των ψαλλομένων.
Προσπάθησα επίσης, όπως γράφει ο φίλος Γιώργος, όσο μπορούσα καλύτερα να αποδώσω νοηματικά τον κανόνα, με απλές λιτές γραμμές, όπως γράφει ο φίλος Απόστολος, σε ένα βιβλίο εύχρηστο και καλογραμμένο κατά τον φίλο Δανιήλ, τον οποίο ευχαριστώ και για την ανάρτηση της ηχογράφησης.

Εάν κάτι προσέφερα με την έκδοση αυτή, αυτό (όπως γράφω και στον πρόλογο του βιβλίου) , θὰ τὸ κρίνουν οἱ συνάδελφοι Ἱεροψάλτες καὶ φιλόμουσοι, τὴν ἐπιεικήν κρίσιν τῶν ὁποίων ἐπικαλοῦμαι διὰ πᾶν ἐξ ἀβλεψίας λάθος ἤ παράλειψιν.
 
Last edited:

KOSTAS RAPTIS

Μέλος
Θέλω και εγώ με την σειρά μου να συγχαρώ τον κύριο Σιαπερόπουλο για το έργο του.
Το μέγεθος των σελίδων (Α4) καθώς και οι απλές γραμμές κάνουν την διαφορά.
Γενικά η οργάνωση του βιβλίου έγινε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Και πάλι συγχαρητήρια Κύριε Σιαπερόπουλε και Καλό Τριώδιο .
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Εχθές παρέλαβα ταχυδρομικώς τον Ακάθιστο του κ.Σιαπερόπουλου τον οποίο και ευχαριστώ δημόσια για την αποστολή. Απλές γραμμές χωρίς υπερβολές! Δηλαδή οτι ακριβώς χρειαζόμουν! Θα τον τιμήσω σίγουρα στο αναλόγιο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστώ τους κ. Ράπτη και Τσαβαρή για τα καλά τους λόγια και εύχομαι καλό Τριώδιο.
 

Stavrosp

Νέο μέλος
Καλογραμμένο βιβλίο, με κλασικές γραμμές εμφανώς επηρεασμένες από τον Καραμάνη
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστώ και πάλιν όλους τους φίλους για τα καλά τους λόγια.

Επειδή κανένα βιβλίο δεν στερείται λαθών (αν και το παρόν πέρασε τρείς ελέγχους) για τους φίλους που το αγόρασαν ή πρόκειται να το αγοράσουν να επιστήσω τρία λάθη που βρήκα ψάλλοντας την Παρασκευή.

Η πρώτη γραμμή είναι το λάθος η δεύτερη το ορθόν.
 

Attachments

  • Σελίς 19.pdf
    24.4 KB · Views: 86
  • Σελίς 24.pdf
    27.5 KB · Views: 48
  • Σελίς 25.pdf
    27.3 KB · Views: 43
Με την βοήθεια της Υπερμάχου Στρατηγού Κυρίας Θεοτόκου ολοκληρώθηκε και ήδη κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Σταμούλη, το νέο μου πόνημα με τον τίτλο Ο ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ.

Ενα βιβλίο που περιέχει άπασαν την τυπικήν διάταξιν και των πέντε Παρασκευών, το Απόδειπνον, τον κανόνα, Τη Υπερμάχω, (αργόν δίχορον - αργόν δίχορον συντετμημένον - αργοσύντομον δίχορον) τους 24 οίκους των Χαιρετισμών, εφύμνια (χαίρε Νύμφη - Αλληλούια ) σε όλους τους ήχους, Την Ωραιότητα αργόν και σύντομον.

Το μέγεθος του βιβλίου είναι Α4 και είναι γραμμένο με το πρόγραμμα Βυζαντινογράφος.
Καλησπερα κ. γιωργο μηπως εχετε ανεβασει ολοκληρο το μαθημα του ακαθιστου υμνου;εχετε κανει υπεροχη δουλεια θα θελα να τους ψελνω απο αυτο το βιβλιο μου αρεσει και η γραφη,αν το εχετε ανεβασει σε ποια σελιδα μπορω να το βρω;
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Καλησπερα κ. γιωργο μηπως εχετε ανεβασει ολοκληρο το μαθημα του ακαθιστου υμνου;εχετε κανει υπεροχη δουλεια θα θελα να τους ψελνω απο αυτο το βιβλιο μου αρεσει και η γραφη,αν το εχετε ανεβασει σε ποια σελιδα μπορω να το βρω;

Ο κ. Γ. Σιαπερόπουλος δεν συμμετέχει πλέον στο φόρουμ για να σου απαντήσει. Το βιβλίο όμως μπορείς να το βρεις στα βιβλιοπωλεία.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Το βιβλίο όμως μπορείς να το βρεις στα βιβλιοπωλεία καθώς και από τον ίδιο.
Περισσότερες πληροφορίες στην προσωπική του ιστοσελίδα εδώ
 
Top