Διδακτορικές Διατριβές

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εντόπισα κάποιες Διδακτορικές Διατριβές στο ΕΚΤ που μπορεί να ενδιαφέρουν :
  • Μπούκας, Νικόλαος : Η παράδοση των ειρμολογικών Βυζαντινών μελωδιών του βαρέος ήχου από το 10ο έως το 16ο αιώνα (κείμενο)
  • Παναγιωτίδης, Παναγιώτης : Δαυϊτική μελωδία: η χρήση του ψαλτηρίου στην ορθόδοξη λειτουργική παράδοση (κείμενο)
  • Βασιλειάδης, Χριστόδουλος : Η συμβολή της εκκλησιαστικής μουσικής στο ποιμαντικό έργο της εκκλησίας (κείμενο)
  • Τέρζης, Χρήστος : Διονυσίου τέχνη μουσική: κριτική έκδοση (κείμενο)
  • Garcia Boveda, Francisco Javier : Πάθος και ανάστασις: ιστορική εξέλιξη της βυζαντινής υμνογραφίας της μεγάλης εβδομάδας και της εβδομάδας της διακαινησίμου (κείμενο)
  • Παππάς, Μιλτιάδης : Η θεωρητική πραγματεία του Αποστόλου Κώνστα (κείμενο)
Για όσες υπάρχει ενδιαφέρον, να ανοίξουμε νέο θέμα στην αντίστοιχη ενότητα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εντόπισα κάποιες Διδακτορικές Διατριβές στο ΕΚΤ που μπορεί να ενδιαφέρουν :
  • Παππάς, Μιλτιάδης : Η θεωρητική πραγματεία του Αποστόλου Κώνστα (κείμενο)
Για όσες υπάρχει ενδιαφέρον, να ανοίξουμε νέο θέμα στην αντίστοιχη ενότητα.

Γιὰ τὴν τελευταία κάποιο λάθος κάνεις Νεοκλῆ.

Ὁ τίτλος της εἶναι Apostolos Konstas in nazariyat kitabi, Turkey, Istanbul Technical University, Institute of Social Sciences 2007 καὶ εἶναι γραμμένη στὴν τουρκική γιὰ ὅποιον ἐνδιαφέρεται.
 
Είναι και στην τουρκική και στην ελληνική γλώσσα.Δες σελ.482 και μετά Δομέστικε
 
Επίσης,

Αντωνίου Αλυγιζάκη, Η Οκταηχία στην Ελληνική λειτουργικά υμνογραφία
http://thesis.ekt.gr/thesisBookReader/id/0578#page/1/mode/2up

Δημητρίου Δελβινιώτη, Ανάλυση Βυζαντινού Μέλους με χρήση τεχνικών επεξεργασίας σήματος
http://thesis.ekt.gr/thesisBookReader/id/13220#page/1/mode/2up

Ιωάννη Αρβανίτη (γεια σου Γιάννη μου!), Ο ρυθμός των εκκλησιαστικών μελών
http://thesis.ekt.gr/thesisBookReader/id/21885#page/1/mode/2up

Υπάρχουν κι άλλες που θα δημοσιοποιηθούν αργότερα. Να τις συγκεντρώσουμε όλες εδώ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἔχεις δίκιο. Βιάστηκα.

Εἶδα καὶ τὸν ἀριθμὸ τῶν σελίδων 978! κι εἶχα τρομάξει ἀπὸ τὸν ὄγκο τῆς πληροφορίας.

Ἀλλὰ ἐντάξει τώρα ἠσύχασα μὲ 234 σελίδες διαβάζεται τουλάχιστον.

Πάντως πρώτη φορὰ βλέπω δίγλωσση διατριβή, δὲν ἤξερα ὅτι γίνεται.
 
[*]Παππάς, Μιλτιάδης : Η θεωρητική πραγματεία του Αποστόλου Κώνστα (κείμενο)
[/LIST]
Για όσες υπάρχει ενδιαφέρον, να ανοίξουμε νέο θέμα στην αντίστοιχη ενότητα.

Θα ήταν ευχής έργον να ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα για την συγκεκριμένη αξιόλογη εργασία και να αναρτηθεί σε pdf το ελληνικό μέρος της διατριβής.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Θα ήταν ευχής έργον να ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα για την συγκεκριμένη αξιόλογη εργασία και να αναρτηθεί σε pdf το ελληνικό μέρος της διατριβής.

Ο τρόπος που το θέτεις, με συγχωρείς αν κανω λάθος, ίσως δείχνει τη συγκεκριμένη μόνο ως αξιόλογη. Οι άλλες δεν είναι;;
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο τρόπος που το θέτεις, με συγχωρείς αν κανω λάθος, ίσως δείχνει τη συγκεκριμένη μόνο ως αξιόλογη. Οι άλλες δεν είναι;;

Internet_Troll_velu_ill_artlibre_jnl.jpg
 
Ο τρόπος που το θέτεις, με συγχωρείς αν κανω λάθος, ίσως δείχνει τη συγκεκριμένη μόνο ως αξιόλογη. Οι άλλες δεν είναι;;

Κάνεις λάθος συνονόματε σε συγχωρώ.Όλες είναι αξιόλογες, απλά επειδή τυχαίνει και ασχολούμαι με το έργο του Κώνστα τελευταία θα μου χρησίμευε για μελέτη σε εύχρηστο pdf, η συγκεκριμένη. Να είσαι καλά!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Θα ήταν ευχής έργον να ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα για την συγκεκριμένη αξιόλογη εργασία και να αναρτηθεί σε pdf το ελληνικό μέρος της διατριβής.

Ανέβηκε εδώ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Και επειδή περί διδακτορικών διατριβών ο λόγος, θα ήθελα να προτείνω στα μέλη του Ψαλτολογίου που έχουν εκπονήσει διδακτορικές διατριβές να τις ανεβάσουν σε ενα νέο θέμα, πχ "Διδακτορικές Διατριβές μελών του Ψαλτολογίου" προκειμένου να ωφεληθούμε και εμείς οι λοιποί.
Παρακαλώ τους κ.κ. συντονιστές να ανοίξουν ένα νέο θέμα γι' αυτό το σκοπό.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θα ήταν ευχής έργον να ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα για την συγκεκριμένη αξιόλογη εργασία και να αναρτηθεί σε pdf το ελληνικό μέρος της διατριβής.

Νὰ μὴν ξεχνᾶμε βεβαίως καὶ τὴν περισπούδαστη διδΑκτορικὴ διατριβή τοῦ Θωμά Αποστολοπούλου, "Ο Απόστολος Κώνστας ο Χίος και η Συμβολή του στη Θεωρία της Μουσικής Τέχνης" Αθήνα 2002 [Ἴδρυμα Βυζαντινῆς Μουσικολογίας]. Ἡ συγκεκριμένη διατριβὴ μὲ ἐπιβλέποντα καθηγητὴ τὸν κ. Γρηγόριο Στάθη ὑποστηρίχθηκε τὸ 1997 καὶ δημοσιεύθηκε ἀνανεωμένη τὸ 2002.

Μοῦ προξενεῖ ἁπορία πάντως ἡ ἀνάθεση παρομοίου θέματος διδακτορικῆς διατριβῆς μέσα σὲ τόσο σύντομο χρονικὸ διάστημα. Δὲν ξέρω τὶ διαφορετικὸ ἤ καινούριο μπορεῖ νὰ ἔχει προκύψει μέσα σὲ πέντε χρόνια ὥστε νὰ δικαιολογεῖται καὶ δεύτερη διδακτορικὴ διατριβή γιὰ τὸ ἔργο τοῦ Κώνστα.

Πάντως ἀπὸ μιὰ πρώτη ματιὰ στὴν ἑλληνικὴ εἰσαγωγὴ σελ. 4 νὰ σημειώσω ὅτι ἡ Βιβλιοθήκη τοῦ Σ. Καρᾶ δὲν ἔχει περάσει στὴν ἰδιοκτησία τοῦ Καποδιστριακοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν ἀλλὰ βρίσκεται στὴν ἰδιοκτησία τοῦ Κέντρου Ἐρεύνης και Προβολῆς τῆς Ἐθνικῆς Μουσικῆς (Κ.Ε.Π.Ε.Μ.), ὅπως ἔχει συζητηθεῖ ἐδῶ. Τὸν κατάλογο μάλιστα συντάσσει ὁ δικός μας Μανώλης Γιαννόππουλος γνωστός μουσικολόγος ἐρευνητής μὲ πρωτότυπο ἐρευνητικὸ ἔργο.

 

Attachments

  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    12.7 KB · Views: 18
Last edited:
S

Sotres

Guest


Νὰ μὴν ξεχνᾶμε βεβαίως καὶ τὴν περισπούδαστη διδΑκτορικὴ διατριβή τοῦ Θωμά Αποστολοπούλου, "Ο Απόστολος Κώνστας ο Χίος και η Συμβολή του στη Θεωρία της Μουσικής Τέχνης" Αθήνα 2002 [Ἴδρυμα Βυζαντινῆς Μουσικολογίας]. Ἡ συγκεκριμένη διατριβὴ μὲ ἐπιβλέποντα καθηγητὴ τὸν κ. Γρηγόριο Στάθη ὑποστηρίχθηκε τὸ 1997 καὶ δημοσιεύθηκε ἀνανεωμένη τὸ 2002.

Μοῦ προξενεῖ ἁπορία πάντως ἡ ἀνάθεση παρομοίου θέματος διδακτορικῆς διατριβῆς μέσα σὲ τόσο σύντομο χρονικὸ διάστημα. Δὲν ξέρω τὶ διαφορετικὸ ἤ καινούριο μπορεῖ νὰ ἔχει προκύψει μέσα σὲ πέντε χρόνια ὥστε νὰ δικαιολογεῖται καὶ δεύτερη διδακτορικὴ διατριβή γιὰ τὸ ἔργο τοῦ Κώνστα.

Πάντως ἀπὸ μιὰ πρώτη ματιὰ στὴν ἑλληνικὴ εἰσαγωγὴ σελ. 4 νὰ σημειώσω ὅτι ἡ Βιβλιοθήκη τοῦ Σ. Καρᾶ δὲν ἔχει περάσει στὴν ἰδιοκτησία τοῦ Καποδιστριακοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν ἀλλὰ βρίσκεται στὴν ἰδιοκτησία τοῦ Κέντρου Ἐρεύνης και Προβολῆς τῆς Ἐθνικῆς Μουσικῆς (Κ.Ε.Π.Ε.Μ.), ὅπως ἔχει συζητηθεῖ ἐδῶ. Τὸν κατάλογο μάλιστα συντάσσει ὁ «δικός» μας Μανώλης Γιαννόππουλος γνωστός μουσικολόγος ἐρευνητής μὲ πρωτότυπο ἐρευνητικὸ ἔργο.


Δομέστικε νομίζω με αυτό που γράφεις αδικείς τον Μανόλη Γιαννόπουλο. Ο Μανόλης ανήκει στην επιστήμη και το έχει αποδείξει μέσα από το έργο του. Είναι και δικός μας αλλά και των άλλων. Έχω την τιμή να τον γνωρίζω και πέραν των επιστημονικών του καταθέσεων είναι άνθρωπος με αγάπη για το συνάνθρωπό του. Ίσως απαραίτητο προσόν για ένα πανεπιστημιακό δάσκαλο. Ίσως αυτό απουσιάζει από πολλούς άλλους του χώρου μας.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δομέστικε νομίζω με αυτό που γράφεις αδικείς τον Μανόλη Γιαννόπουλο. ...

Από ακριβώς το συμπεραίνεις αυτό; Εγώ νομίζω ότι τον επαίνεσε. Επειδή τον απεκάλεσε «δικό μας»; Μα αφού είναι μέλος του Ψαλτολογίου!
 
S

Sotres

Guest
Από ακριβώς το συμπεραίνεις αυτό; Εγώ νομίζω ότι τον επαίνεσε. Επειδή τον απεκάλεσε «δικό μας»; Μα αφού είναι μέλος του Ψαλτολογίου!

Αγαπητέ κ. Λευκόπουλε, απλά δεν μου αρέσει το δικό μας. Ειδικότερα όταν κάνουμε λόγο για ερευνητή. Γνωρίζω πολύ καλά ότι ο Δομέστικος σέβεται τον κ. Γιαννόπουλο αλλά το έγραψα για λόγους συνέπειας. Το ατόπημα αυτό το έκανα και εγώ αλλά όταν με διόρθωσαν το ξανασκέφθηκα και έδωσα δίκιο σε αυτόν που μου έκανε την παρατήρηση.
ΥΓ Δεν έγραψα κάτι με διάθεση προσβολής. Εξάλλου ο λύκος είναι από τους ανθρώπους που με έχουν κερδίσει με τη γραφίδα τους...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Επανέρχομαι...
Παρακαλώ, ανεβάστε τις διατριβές σας οι πονήσαντες προκειμένου να μάθουμε κ οι λοιποί περσσότερα για την τέχνη που υπηρετούμε.
Θα ήταν μεγάλη ωφέλεια για όλους.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δομέστικε νομίζω με αυτό που γράφεις αδικείς τον Μανόλη Γιαννόπουλο. Ο Μανόλης ανήκει στην επιστήμη και το έχει αποδείξει μέσα από το έργο του. Είναι και δικός μας αλλά και των άλλων. Έχω την τιμή να τον γνωρίζω και πέραν των επιστημονικών του καταθέσεων είναι άνθρωπος με αγάπη για το συνάνθρωπό του. Ίσως απαραίτητο προσόν για ένα πανεπιστημιακό δάσκαλο. Ίσως αυτό απουσιάζει από πολλούς άλλους του χώρου μας.

Από ακριβώς το συμπεραίνεις αυτό; Εγώ νομίζω ότι τον επαίνεσε. Επειδή τον απεκάλεσε «δικό μας»; Μα αφού είναι μέλος του Ψαλτολογίου!

Ἔτσι!
 
Top