Μπορώ να συμβουλεύομαι το ΤΜΕ χωρίς να χρησιμοποιώ τα Δίπτυχα;

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μεταφορά μηνυμάτων από άλλο θέμα.

Επειδή στο ραφάκι του αναλογίου υπάρχει πάντα το ΤΜΕ, στις 26/12 δεν άνοιξα καθόλου τα Δίπτυχα.
Έτσι, έψαλα όπως ορίζει το ΤΜΕ, το οποίο συμβουλεύομαι σχεδόν πάντα, όταν μου δημιουργούνται απορίες ή και αμφιβολίες για κάτι.
 
Last edited:
Επειδή στο ραφάκι του αναλογίου υπάρχει πάντα το ΤΜΕ, στις 26/12 δεν άνοιξα καθόλου τα Δίπτυχα.
Έτσι, έψαλα όπως ορίζει το ΤΜΕ, το οποίο συμβουλεύομαι σχεδόν πάντα, όταν μου δημιουργούνται απορίες ή και αμφιβολίες για κάτι.

Και όταν η γέννηση του Προδρόμου είναι τη Δευτέρα του Αγ. Πνεύματος (όπως το 1989 ή 88, δε θυμάμαι ακριβώς), τότε τι συμβουλεύεστε; :confused:
 
Και όταν η γέννηση του Προδρόμου είναι τη Δευτέρα του Αγ. Πνεύματος (όπως το 1989 ή 88, δε θυμάμαι ακριβώς), τότε τι συμβουλεύεστε; :confused:

δηλαδή, πρίν εκδοθούν τα Διπτυχα, οι Ψάλτες και οι Ιερείς ποίον συμβουλεύονταν για παρόμοια θέματα, όπως αυτό που αναφέρεις;;;;:D:D

Όσον αφορά το συγκεκριμένο που αναφέρεις, ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ θα μπορούσα να εφαρμόσω:
1) τα της ΙΑ της 281 σελ του ΤΜΕ
2) τα της Ζ της 285 σελ του ΤΜΕ
αν έψαλλα σε ναό που δεν πανηγυρίζει του Αγ Πνεύματος, θα εφάρμοζα την περίπτωση 1,
αν έψαλλα σε Ναό που πανηγυρίζει του Αγ Πνεύματος (του Χωριού μου καλή ώρα), θα επέλεγα την 2η, κάνοντας χρήση της ευστροφης επιλογής, όπως είπε ο π. Μάξιμος.
 
δηλαδή, πρίν εκδοθούν τα Διπτυχα, οι Ψάλτες και οι Ιερείς ποίον συμβουλεύονταν για παρόμοια θέματα, όπως αυτό που αναφέρεις;;;;:D:D

Τέτοιες περιπτώσεις προέκυψαν από της αλλαγής του ημερολογίου και έπειτα. Η δυσκολία αυτή ήταν που κατά κάποιον τρόπο ώθησε τον αείμνηστο Φαρλέκα να εκδώσει το ημερολόγιό του, που ήταν και πρόδρομος των σημερινών διπτύχων. Οι περιπτώσεις που αναφέρεις φαντάζομαι είναι αυτές της εορτής των Αγ. Κωνσταντίνου & Ελένης (δεν έχω το ΤΜΕ πρόχειρο)-ωστόσο η εορτή των αγίων ισαποστόλων δεν είναι "ισότιμος" αυτής του Προδρόμου (η οποία π.χ. στερείται κανόνος της Θεοτόκου, ως ενδεικτικόν της σπουδαιότητάς της) και συνεπώς χρειάζονται τροποποιήσεις. Στο ΤΜΕ υπάρχουν ικανές "αυθαιρεσίες" στα της εορτής των Αγίων ισαποστόλων κατά την Πεντηκοστή-φυσικά για την εποχή που γράφτηκε ήταν σπουδαίο. Οι Βούλγαροι και Σέρβοι αδελφοί μας στερούμενοι ετησίων βοηθημάτων τυπικού και βασιζόμενοι στα σταθερά και ενίοτε γριφώδη τυπικά των μπορούν να κατανοήσουν πιο εύκολα από εμάς την χρησιμότητα ενός ετησίου τυπικού βοηθήματος.
 
Οι περιπτώσεις που αναφέρεις φαντάζομαι είναι αυτές της εορτής των Αγ. Κωνσταντίνου & Ελένης (δεν έχω το ΤΜΕ πρόχειρο)-ωστόσο η εορτή των αγίων ισαποστόλων δεν είναι "ισότιμος" αυτής του Προδρόμου (η οποία π.χ. στερείται κανόνος της Θεοτόκου, ως ενδεικτικόν της σπουδαιότητάς της) και συνεπώς χρειάζονται τροποποιήσεις.

H 2η περίπτωση είναι της Γ΄ ευρέσεως της Τιμίας Κάρας του Προδρόμου.

ΥΓ: στην προθεωρία το ΤΜΕ δίνει λύσεις αναλογικά πάντα κ για την περιπτωση που αναφέρεις.
Παράγραφος 23.
 
Last edited:
Καλα είναι τα Δίπτυχα αδελφέ και να τα συμβουλεύεσαι.Κάθε χρόνο κάποιοι άνθρωποι κοπιάζουν για να τα εκδόσουν και να βοηθήσουν τους ψάλτες με σεβασμό στους Άγιους Πατέρες και υμνογράφους
 
Καλα είναι τα Δίπτυχα αδελφέ και να τα συμβουλεύεσαι.Κάθε χρόνο κάποιοι άνθρωποι κοπιάζουν για να τα εκδόσουν και να βοηθήσουν τους ψάλτες με σεβασμό στους Άγιους Πατέρες και υμνογράφους

Δεν αντιλέγω, ούτε υποτίμησα-υποβάθμισα την αξία των Διπτύχων.
Απλά, έχω πάντα stand by το ΤΜΕ για οποιοδήποτε λόγο...

Μάλλον στον τίτλο του θέματος πρέπει να μπει ένα ερωτηματικό, για να μην περνά λάθος μήνυμα...
 
Καλα είναι τα Δίπτυχα αδελφέ και να τα συμβουλεύεσαι.Κάθε χρόνο κάποιοι άνθρωποι κοπιάζουν για να τα εκδόσουν και να βοηθήσουν τους ψάλτες με σεβασμό στους Άγιους Πατέρες και υμνογράφους

Πληρώνονται γι' αὐτὸ δὲν τὸ κάνουν ἐθελοντικά, ἐνῶ τὸ βιβλίο κοστιζει πολὺ περισσότερο ἀπ' ὅτι θὰ ἔπρεπε
 
Δεν αντιλέγω, ούτε υποτίμησα-υποβάθμισα την αξία των Διπτύχων.
Απλά, έχω πάντα stand by το ΤΜΕ για οποιοδήποτε λόγο...

Μάλλον στον τίτλο του θέματος πρέπει να μπει ένα ερωτηματικό, για να μην περνά λάθος μήνυμα...

Μάλλον ο τίτλος πρέπει να αλλάξει ή η βάση που τέθηκε το ερώτημα .
Εσύ Νίκο , έχεις εν πάση περιπτώσει την εμπειρία και το κάνεις .
Οι υπόλοιποι ;
Τα δίπτυχα εκδίδονται για την πλειοψηφία των ψαλτών και όχι για τις εξαιρέσεις .
....και για τον γεράκο που ψάλλει στο πλέον απομακρυσμένο χωριό και θέλει έναν τυφλοσούρτη .
 

Ἄν μπορούσαμε νά κάναμε μιά δημοσκόπηση (ὄχι ἐν Ψαλτολογίῳ) μεταξύ ἱερέων καί ψαλτῶν, θά βλέπαμε μέ βεβαιότητα πόσοι γνωρίζουν τί εἶναι ΤΜΕ καί Βιολάκης... Καί στό Ψ πόσες φορές παλαιότερα ἀποκαλοῦσαν τά Δίπτυχα = Τυπικό; Βρέθηκα σέ Ναό τοῦ λεκανοπεδίου καί οἱ ἱερεῖς δέν γνώριζαν τί εἶναι «Τυπικό Βιολάκη». Σέ ντουλάπι τους μέ βιβλία τό βρῆκα ἀραχνιασμένο, τούς τό ἔδειξα, καί πρώτη φορά τό ἔβλεπαν...

Πληρώνονται γι' αὐτὸ δὲν τὸ κάνουν ἐθελοντικά,
Ὄχι τά μέλη τῆς ἐπιτροπῆς καί τό ξέρεις...

ΥΓ. Τό ἐρωτηματικό τό πρόσθεσε ἄλλος συντονιστής. Ἐγώ δέν συμφωνοῦσα (ὅπως τέθηκε τό θέμα, ἄσχετα ἄν τό «στρίψαμε» μετά...), ἀφοῦ ἐγώ δημιούργησα τό θέμα ἀπό μεταφορά μηνυμάτων (καί ἔγραψα τόν τίτλο).


 
Back
Top