Συντομεύσεις ᾿Ακολουθιῶν (πότε ἐπιτρέπονται καί πῶς μποροῦν νά γίνουν)

Status
Not open for further replies.

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αυτό θα έχει ενδιαφέρον Κώστα.
Περιμένουμε τι θα ακούσουμε...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Το δικαίωμα όμως να καθορίζει το τυπικόν και τα λόγια της Θείας Λειτουργίας δεν το έχει κανείς ιερέας ή ψάλτης αλλά μόνο το τυπικόν.Δεν είναι τίποτα τυχαίο γραμμένο στην ορθόδοξη πίστη μας αλλά και στην εκκλησία....

Μεγάλα λόγια αλλά .....

Να τα τελούμε τότε όλα αγαπητέ ( ...)όλες τις Κυριακές, όλο τον χρόνο και να τηρούμε τουλάχιστον το ΤΜΕ. Δεν το κάνουμε όμως....

να μη τα τηρούμε μόνο όταν μας αρέσει.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μεγάλα λόγια αλλά .....



να μη τα τηρούμε μόνο όταν μας αρέσει.

Δηλαδή το αντεπιχείρημα είναι, αφού ρε μεγάλε δε λες όλους τους Κανόνες κάθε Κυριακή, και δε λες Τυπικά και Μακαρισμούς, ούτε διαβάζεις Ψαλτήρι, Πολυέλεο κλπ, τότε ας κόψουμε τα πολλά Χριστός Ανέστη και το Αναστάς, να περιορίσουμε τις πολλές αιτήσεις στον Κανόνα της Αναστάσεως- κ έτσι θα εξοικονομηθει χρονος για να μην κουράζονται (sic) οι πιστοί; Συγγνώμη αλλά δεν αντιλαμβάνεσθε το προκλητικά σόλοικο κ έωλο του αντεπιχειρήματος αυτού; Εντιμότερο είναι να πεις ότι δικαιούνται οι νηστεύσαντες να σπεύσουν εν σπουδή να καταναλώσουν μαγειρίτσα, παρά να επικαλείσαι τεχνηέντως δικαιολογίες περί αρέσκειας...-που δεν υφίσταται εν προκειμένω.

Χριστός Ανέστη!
Δ.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν σας έχει τύχει κύριε να ζήτε στο εξωτερικό και να περιμένετε 1 φορά τον μήνα να ακούς την θεία Λειτουργία.
Δεν σου έχει τύχει να μην ακούς τις καμπάνες να χτυπάνε χαρμόσυνα τις Κυριακές αλλά Χριστούγεννα και Πάσχα.
Δεν σου έχει τύχει να περιμένεις πως και πως για να λάβεις μέρος σαν Ιεροψάλτης στην Θεία Λειτουργία και να ψάλεις τους ωραίους Υμνους που γράψανε οι Άγιοι Πατέρες της Εκκλησίας μας.
Και ενώ ο κόσμος περιμένει να ακούσει την Θεία Λειτουργία της Κυριακής ή της Αναστάσεως να ακούει και να ψέλνει ο ψάλτης μόνο για 1 Ώρα και 30 λεπτά επειδή έτσι το θέλει ο ιερέας.
Εαν δεν νιώθει καλά όπως λές να πάρει άδεια.Έχει το δικαίωμα αυτό.Εάν βαριέται να κάθετε πολλές ώρες στην εκκλησία ας μην γίνει ιερέας.
Ο Ιερέας κύριε είναι πρώτα λειτούργιμα και μετά επάγγελμα.Όπως είναι και του Ιεροψάλτη.
Το δικαίωμα όμως να καθορίζει το τυπικόν και τα λόγια της Θείας Λειτουργίας δεν το έχει κανείς ιερέας ή ψάλτης αλλά μόνο το τυπικόν.Δεν είναι τίποτα τυχαίο γραμμένο στην ορθόδοξη πίστη μας αλλά και στην εκκλησία.Για αυτό άλλωστε και σαν θεσμός ζεί 2011 χρόνια τώρα.
Οσο για αυτά που λές και το video σου.Αλλά και το ύφος σου και τις εξυπνάδες σου μαγκιές στην εκκλησία δεν χωράνε.Τον οίκο του κυρίου ας μην τον καταντήσουμε μπουζουκτσίδικο να το κλείνουμε όποτε θέλουμε εμείς κύριε.
Χριστός Ανέστη.

Νὰ σᾶς ἐνημερώσω πὼς τὸ Τυπικὸ ΔΕΝ εἶναι Μωσαϊκὸς Νόμος.

Νὰ σᾶς ἐνημερώσω πόσο δύσκολο εἶναι νὰ πάρει ἄδεια ἱερέας.

Νὰ σᾶς ἐνημερώσω ὅτι ὁ ἱερέας προεξάρχει τῆς ἀκολουθίας, ὁ ψάλτης παίρνει καιρὸ ἀπὸ αὐτὸν, καὶ ὅτι ἄν ὁ ἴδιος κρίνει σωστὸ ἔχει κάθε δικαίωμα νὰ ἐπέμβει στὴ ροὴ τοῦ Τυπικοῦ. Ἄν τὸ κάνει λανθασμένα ΑΛΛΟΣ θὰ τὸν κρίνει καὶ θὰ δώσει λόγο.

Νὰ σᾶς ἐνημερώσω ἐπίσης πὼς στὴν Ἐκκλησία ἀφοῦ χώρεσαν τελῶνες καὶ πόρνες χωρᾶνε καὶ μάγκες καὶ ἐξυπνάκηδες. Οἱ μόνοι ποὺ δὲν χώρεσαν ἦταν οἱ ἄτεγκτοι τιμητὲς τοῦ Μωσαϊκοῦ Νόμου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δηλαδή το αντεπιχείρημα είναι, αφού ρε μεγάλε δε λες όλους τους Κανόνες κάθε Κυριακή, και δε λες Τυπικά και Μακαρισμούς, ούτε διαβάζεις Ψαλτήρι, Πολυέλεο κλπ, τότε ας κόψουμε τα πολλά Χριστός Ανέστη και το Αναστάς, να περιορίσουμε τις πολλές αιτήσεις στον Κανόνα της Αναστάσεως- κ έτσι θα εξοικονομηθει χρονος για να μην κουράζονται (sic) οι πιστοί; Συγγνώμη αλλά δεν αντιλαμβάνεσθε το προκλητικά σόλοικο κ έωλο του αντεπιχειρήματος αυτού; Εντιμότερο είναι να πεις ότι δικαιούνται οι νηστεύσαντες να σπεύσουν εν σπουδή να καταναλώσουν μαγειρίτσα, παρά να επικαλείσαι τεχνηέντως δικαιολογίες περί αρέσκειας...-που δεν υφίσταται εν προκειμένω.

Χριστός Ανέστη!
Δ.

Λυπάμαι αλλά η παρανόηση ήταν πλήρης. Νόμιζα ότι το σημαινόμενο ήταν σαφές. Έσφαλα.
 

Νὰ σᾶς ἐνημερώσω ἐπίσης πὼς στὴν Ἐκκλησία ἀφοῦ χώρεσαν τελῶνες καὶ πόρνες χωρᾶνε καὶ μάγκες καὶ ἐξυπνάκηδες. Οἱ μόνοι ποὺ δὲν χώρεσαν ἦταν οἱ ἄτεγκτοι τιμητὲς τοῦ Μωσαϊκοῦ Νόμου.

Καλημέρα σας !
Εννοείτε ότι χωρούν και τα διάφορα "ύφη" ψαλσίματος ? (όχι τα ήθη, δεν μιλώ γι' αυτά)
ευχαριστώ
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Xριστός Ανέστη.Καλημέρα!!!
Γιατί μιλάς συνέχεια για Μωσαϊκοῦ Νόμου???
Οσο για τους τελώνες και τις πόρνες που λές σε παραπέπτω στα λόγια του Ιερου Ευαγγελίου.Και τί είπε ο Κύριος μας Ιησούς Χριστός στους μαθητές του και τον Πέτρο όταν αντέδρασαν γιατί πήγε στο σπίτι ενός τελώνει(που μετά έγινε μαθητής του).
Και της πόρνης που με τα Δάκρυα της σκούπισε τα πόδια του κυρίου.Αλλά και τί είπε ο κύριος μας μετά.
Οσο για τα άλλα που αναφέρεις.Ενα έχω να πώ.Κρίμα.
(Ζητάω συγνώμη απο τους υπευθύνους του φόρουμ για τον διάλογο που έχω ανοίξει με τον παραπάνω αναγνώστη δεν θέλω να τα ισοπεδώνω όλα,και ο διάλογος με τον παραπάνω κύριο ιεροψάλτη θα τελειώσει εδώ.Και θα σεβαστώ τους κανόνες του φόρουμ αλλά και έσας τους υπευθύνους του φόρουμ που ανεβάζετε τα σχόλια μου ).Δεν θα παρασυρθώ να σχολιάζω γραφτά του.
Χριστός Ανέστη.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Xριστός Ανέστη.Καλημέρα!!!
Γιατί μιλάς συνέχεια για Μωσαϊκοῦ Νόμου???
Οσο για τους τελώνες και τις πόρνες που λές σε παραπέπτω στα λόγια του Ιερου Ευαγγελίου.Και τί είπε ο Κύριος μας Ιησούς Χριστός στους μαθητές του και τον Πέτρο όταν αντέδρασαν γιατί πήγε στο σπίτι ενός τελώνει(που μετά έγινε μαθητής του).
Και της πόρνης που με τα Δάκρυα της σκούπισε τα πόδια του κυρίου.Αλλά και τί είπε ο κύριος μας μετά.
Οσο για τα άλλα που αναφέρεις.Ενα έχω να πώ.Κρίμα.
(Ζητάω συγνώμη απο τους υπευθύνους του φόρουμ για τον διάλογο που έχω ανοίξει με τον παραπάνω αναγνώστη δεν θέλω να τα ισοπεδώνω όλα,και ο διάλογος με τον παραπάνω κύριο ιεροψάλτη θα τελειώσει εδώ.Και θα σεβαστώ τους κανόνες του φόρουμ αλλά και έσας τους υπευθύνους του φόρουμ που ανεβάζετε τα σχόλια μου ).Δεν θα παρασυρθώ να σχολιάζω γραφτά του.
Χριστός Ανέστη.

Μιλάω γιὰ Μωσαϊκὸ Νόμο ἀπευθυνόμενος σὲ ὅλους τοὺς ἄτεγκτους ποὺ ἐφαρμόζουν τὸ Τυπικὸ ποὺ ἔχουμε σήμερα κατὰ γράμμα μὴ ἐπιδεχόμενοι κανένα συμβιβασμὸ καὶ καμιὰ οἰκονομία, ἔχοντας θεοποιήσει ΜΟΝΟ τὶς διατάξεις καὶ ὅχι καὶ τὸ ΝΟΗΜΑ τους. Ἄλλωστε τὸ σημερινὸ Τυπικὸ εἶναι προϊὸν μεγίστου πετσοκόμματος, ὥστε ἡ σειρὰ νὰ ἀποτελεῖ πλέον μιὰ παράθεση ὕμνων καὶ τροπαρίων σχετικὰ ἀσύνδετων.

Ἀλλὰ τὶ μᾶς νοιάζει; Ἄμα κάθεσαι στὴν ὑψηλὴ καθέδρα τοῦ ἀναλογίου φοῦρνος νὰ καπνίσει, ποιὸς κάθεται νὰ ψάξει, νὰ ἀναρωτηθεῖ, νὰ ξεβολευτεῖ ἀπὸ τὴν φαινάκη καὶ ψευδαίσθηση «βυζαντινοῦ» μεγαλείου, ἀλλὰ ἐκκλησιαστικῆς παρακμῆς οὐσιαστικά;

Κοιμοῦνται καὶ ὀνειρεύονται πολλοὶ τὸ Τυπικὸ τοῦ Ἁγίου Σάββα, ἐφαρμόζοντας ὄμως κατὰ τὸ δοκοῦν καὶ ἀποκομμένο ἀπὸ τὸν φυσικό του χῶρο, τὸ μοναστήρι. Ἀμα γουστάρουν τοοοοσο ἄς τὰ φορέσουν μαῦρα και ἄς πᾶνε νὰ τὸ ἀπολαύσουν διὰ βίου (ἄν τὸ βροῦνε καὶ στὰ σημερινὰ μοναστήρια βεβαίως βεβαίως).

Χίλιες φορὲς μὲ λειτουργὸ ποὺ ξέρει καὶ κόβει καὶ βἀζει χαλινάρι στὰ γούστα τοῦ κάθε συναδέλφου ποὺ ἐπειδὴ φτιάχτηκε διαβάζοντας τὸν Χρυσάφη, πρέπει τὴν ἄλλη μέρα νὰ τὸν άνεχτοῦνε ὅλοι, αὐτὸν καὶ τὸ πιανάκι του, τὸν ἠλ. ἰσοκράτη, νὰ βαυκαλίζεται αὐτοθαυμαζόμενος στὴ μοναξιά τοῦ ἀναλογίου του.

Τὰ ὑπόποιπα προσωπικὰ σου σχόλια τὰ προσπερνῶ ὡς ἀνάξια λόγου καὶ σιέλου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Graeca sunt non leguntur?

Εγώ τελείωσα "πρακτικό". Αν μου το μεταφράσεις, θα σου απαντήσω (και δεν θα σχολιάσω την χρήση των λατινικών).
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εγώ τελείωσα "πρακτικό". Αν μου το μεταφράσεις, θα σου απαντήσω (και δεν θα σχολιάσω την χρήση των λατινικών).

Ναι, αν και πρακτικός γνωρίζεις πολύ εύκολα να αναζητήσεις τη σημασία φράσης, η οποία αν δεν απατώμαι χρησιμοποιήθηκε και άλλοτε στο Ψαλτολόγιον. Σε παραπέμπω σε κάτι εντελώς ενδεικτικά. Αδυνατώ να αντιληφθώ ακόμη τα περί παρανοήσεων.

Εν Χριστώ Αναστάντι, και εσπευσμένως τανύν υμνηθέντι,
Δ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ναι, αν και πρακτικός γνωρίζεις πολύ εύκολα να αναζητήσεις τη σημασία φράσης, η οποία αν δεν απατώμαι χρησιμοποιήθηκε και άλλοτε στο Ψαλτολόγιον. Σε παραπέμπω σε κάτι εντελώς ενδεικτικά. Αδυνατώ να αντιληφθώ ακόμη τα περί παρανοήσεων.

Εν Χριστώ Αναστάντι, και εσπευσμένως τανύν υμνηθέντι,
Δ.

  • Θα έπαιρνε λιγότερο (χώρο και χρόνο), αν απλώς παρέθετες τη μετάφραση.
  • Γράφω από το κινητό, άρα δεν έχω την ευχέρεια να κοιτάω τα λεξικά, όπου παραπέμπεις (και γιατί θα έπρεπε άλλωστε;).
  • Αν επιθυμείς συζήτηση, δείξε το με τα γραφόμενά σου.

Και για να μην υπάρχει καμιά παρανόηση, το (ευκόλως εννοούμενο) νόημα του μηνύματός μου ήταν, αυτό που και άλλοι τόνισαν, ότι όταν κάποιος καταπίνει τόσες παρεκβάσεις από το τυπικό κατά τη διάρκεια του χρόνου, πάει πολύ να θέλει να εξαντλήσει την ακρίβεια το βράδυ της Ανάστασης, όταν αυτό μάλιστα αυτό το υφίστανται (και) άλλοι.
 
Last edited:
Τι λετε ρε παιδια?Εγω ημουν καλεσμενος σε ενα μνημοσυνο να ψαλλω καποια ΚΥΡΙΑΚΗ και μου λεει ο ιερεας του Ναου:Μετα το ευλογητος θα πειτε το ΘΕΟΣ ΚΥΡΙΟΣ.Και ο Εξαψαλμος τον ρωταω με απορια??? Ααααα αυτον τον διαβαζω σπιτι πριν ερθω μου απαντα||||||||||||Λοιπον τι μου λετε τωρα?Τα εχουμε κανει ολα ισομα...............||||||||
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τι λετε ρε παιδια?Εγω ημουν καλεσμενος σε ενα μνημοσυνο να ψαλλω καποια ΚΥΡΙΑΚΗ και μου λεει ο ιερεας του Ναου:Μετα το ευλογητος θα πειτε το ΘΕΟΣ ΚΥΡΙΟΣ.Και ο Εξαψαλμος τον ρωταω με απορια??? Ααααα αυτον τον διαβαζω σπιτι πριν ερθω μου απαντα||||||||||||Λοιπον τι μου λετε τωρα?Τα εχουμε κανει ολα ισομα...............||||||||

Καὶ ποιὸ εἶναι τὸ πρόβλημά σου; Προϊστάμενος δὲν εἶναι; Αὐτὸς δίνει λόγο. Θεὸς Κύριος, Θεὸς Κύριος. Κὰι κατ' εὐθείαν Λειτουργία νὰ μπεῖ, προσωπικὰ καρφί δὲν μοῦ καίγεται, θὰ πιῶ καὶ πιὸ γρήγορα τὸν καφέ μου ... Ὁ κάθε ἕνας στὴν ἀκολουθία ἔχει τὸν ρόλο του, ὁ ἱερέας κουμαντάρει καὶ ὁ ψάλτης ἐκτελεῖ (ἐπὶ πληρωμῇ φυσικά). Ἄλλο ἀφεντικὸ ἄλλο ὑπάλληλος.

Ἄν ἔχεις πρόβλημα σηκώνεσαι καὶ φεύγεις ἤ μπορεῖς καὶ νὰ τοῦ κάνεις ἀναφορὰ στὸν δικό του προϊστάμενο τὸν ἑπίσκοπο.
 

Καὶ ποιὸ εἶναι τὸ πρόβλημά σου; Προϊστάμενος δὲν εἶναι; Αὐτὸς δίνει λόγο. Θεὸς Κύριος, Θεὸς Κύριος. Κὰι κατ' εὐθείαν Λειτουργία νὰ μπεῖ, προσωπικὰ καρφί δὲν μοῦ καίγεται, θὰ πιῶ καὶ πιὸ γρήγορα τὸν καφέ μου ... Ὁ κάθε ἕνας στὴν ἀκολουθία ἔχει τὸν ρόλο του, ὁ ἱερέας κουμαντάρει καὶ ὁ ψάλτης ἐκτελεῖ (ἐπὶ πληρωμῇ φυσικά). Ἄλλο ἀφεντικὸ ἄλλο ὑπάλληλος.

Ἄν ἔχεις πρόβλημα σηκώνεσαι καὶ φεύγεις ἤ μπορεῖς καὶ νὰ τοῦ κάνεις ἀναφορὰ στὸν δικό του προϊστάμενο τὸν ἑπίσκοπο.
Και φυσικα αυτος θα δωσει λογο φιλαρακο||||||||||||Αλλα αυτο δε αλλαζει την ωμη πραγματικοτητα,οτι παμε κατα διαολου|||||||||||||||||||Οσο για τις αναφορες ,αυτες ειναι για τους ντιντιδες|||||||Αμα τα παρω καθαριζω μονος μου.....Ο σκοπος μου ομως δεν ειναι να φτανω σε αυτο το σημειο......
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας

Καὶ ποιὸ εἶναι τὸ πρόβλημά σου; Προϊστάμενος δὲν εἶναι; Αὐτὸς δίνει λόγο. Θεὸς Κύριος, Θεὸς Κύριος. Κὰι κατ' εὐθείαν Λειτουργία νὰ μπεῖ, προσωπικὰ καρφί δὲν μοῦ καίγεται, θὰ πιῶ καὶ πιὸ γρήγορα τὸν καφέ μου ... Ὁ κάθε ἕνας στὴν ἀκολουθία ἔχει τὸν ρόλο του, ὁ ἱερέας κουμαντάρει καὶ ὁ ψάλτης ἐκτελεῖ (ἐπὶ πληρωμῇ φυσικά). Ἄλλο ἀφεντικὸ ἄλλο ὑπάλληλος.

Ἄν ἔχεις πρόβλημα σηκώνεσαι καὶ φεύγεις ἤ μπορεῖς καὶ νὰ τοῦ κάνεις ἀναφορὰ στὸν δικό του προϊστάμενο τὸν ἑπίσκοπο.

ρε συ, επίτηδες τα γράφεις για να γίνεται κατάσταση ή πραγματικά τα πιστεύεις?
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφε,

Ἐγώ στὸ ἀναλόγιο καὶ ΜΕΣΑ στὸ ναὸ οὕτε τσακώνομαι μὲ τὸν ἐφημέριο, οὕτε «καθαρίζω» μόνος μου, οὕτε τὰ παίρνω στὸ κρανίο, οὕτε εἶμαι ὁ προσπιστὴς τῆς ἱερᾶς παραδόσεως, οὕτε τίποτε.

Ρωτάω τὸν ἐφημέριο πότε καὶ πῶς θέλει νὰ τελειώσουμε, ὅ, τι μοῦ πεῖ κάνω. Κι ἄν στὸ ἐνδιάμεσο μοῦ κάνει νόημα γιὰ ἐπιτάχυνση, κατευθείαν τὸ γυρίζω σ]το εἱρμολογικό καὶ τέλος. Θέλει πιὸ ἀργὰ βάζω ἀργὴ δοξολογία, ἀργὲς καταβασίες κλπ. Θέλει πανηγυρικά, καλῶς. Θέλει πιὸ ἁπλὰ, πάλι καλῶς. Προσαρμόζομαι σὲ ὅλα. Δὲν χαλιέμαι καθόλου. Αὐτὸς κάνει κουμάντο, ἡ τυχὸν ἁμαρτία στὸ λαιμό του.

Ἐγὼ εἶμαι ὑπάλληλος ἤ ὅπως λέτε σεῖς τῆς ἐκκλησίας ὑπηρέτης τοῦ ναοῦ (πάντα ἐπὶ πληρωμῇ φυσικά).

ΥΓ. Πιτσιρικᾶς εἶχα παρόμοιες μαχητικὲς νοοτροπίες, ἀλλὰ τὸ μόνο ποὺ ἔβγαινε ἦταν νὰ χάνω τὴν ἡρεμία μου καὶ γὼ καὶ ὁ ἱερέας καὶ τότε ὄντως ἡ άκολουθία νὰ πηγαίνει χάλια. Μὲ τὸν καιρὸ ἀποφάσισα νὰ κάνω ὑπακοὴ καὶ ἠσύχασα. Ἄμα ἐσεῖς τώρα γουστάρετε καλαμπαλίκια καὶ τσαμπουκάδες ἑντὸς τοῦ ναοῦ μὲ γειά σας καὶ χαρά σας.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας

Ἐγὼ εἶμαι ὑπάλληλος ἤ ὅπως λέτε σεῖς τῆς ἐκκλησίας ὑπηρέτης τοῦ ναοῦ (πάντα ἐπὶ πληρωμῇ φυσικά).

οκ αφού το παραδέχεσαι.

τα θέματα αυτά, πάντως, δε λύνονται εντός του ναού και εκείνη την ώρα αλλά από πριν...
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ἐγὼ εἶμαι ὑπάλληλος ἤ ὅπως λέτε σεῖς τῆς ἐκκλησίας ὑπηρέτης τοῦ ναοῦ (πάντα ἐπὶ πληρωμῇ φυσικά).

Tελικά θέλεις δεν θέλεις με αυτά που λές με αναγκάζεις να ξανά απαντήσω(επείτηδες το κάνεις?)
Τί κουβέντα είναι αυτήν που λές:λέτε σεῖς τῆς ἐκκλησίας.
Δηλαδή εσύ που μιλάς δεν είσαι της εκκλησίας?Τότε γιατί την υπηρετάς σαν ιεροψάλτης μόνο για την πληρωμή όπως λές.Αλλιώς δηλαδή δεν θα πηγαινές στην εκκλησία???
Και καταρχήν κάπου μου φαίνεται πως είσαι μπερδεμένος ή τί να πώ άλλο???
Τέλος πάντων κύριε η εκκλησία δεν είναι ούτε δικία μου,ούτε του Δημήτρη,ούτε του κώστα,ούτε του φόρουμ,ούτε δικιά σου,ούτε κανενός άλλου τσιφλίκη.
Η Εκκλησία είναι θεσμός και ανήκει σε όλον τον Λαό!!!Ο ιερέας ή ο ψάλτης έρχεται και παρέρχεται.Η Εκκλησία μένει ''εις τους αιώνας των αιώνων''.
Καλό είναι λοιπόν να ξέρουμε τί λέμε και μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε σαν υπηρέτες της εκκλησίας επί πληρωμής όπως λέτε.
Η εκκλησία δεν πληρώνει ούτε τον ιερέα ούτε τον ιεροψάλτη να κάνουν ότι γουστάρουν αυτοί λές και είναι δικό τους μαγαζί ή αίθουσα ενώς νυχτερινού κλάπ.
Γιατί με όλα αυτά που λέτε ο κόσμος θα μας πάρει με τις πέτρες μέσα στους ναούς.
Χριστός Ανέστη.
 
Status
Not open for further replies.
Top