Μεγάλα ταλέντα (αδέλφια Απόστολος και Γιάννης Τσολάκης)

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Επειδή είναι της μόδας τώρα τελευταία να γίνεται μεγάλη αναφορά σε παιδιά-θαύματα της εποχής(βλέπε Αυγουστίνο Ανδρικόπουλο) θα ανεβάσω σειρά ηχογραφήσεων με δύο παιδιά που στην εποχή τους είχαν καταπλήξει τους πάντες και τα πάντα όχι τόσο για το δέσιμο των γλυκύτατων φωνών τους,αλλά για την απίστευτη αντίληψη και θεωρητική κατάρτιση που είχαν για τη ηλικία τους.Και το βάζω και σαν κουίζ για να δούμε πόσοι από εσάς τους θυμάστε ή τους ακούτε για πρώτη φορά.Και απευθύνομαι κυρίως στους συμπατριώτες μου τους Λαρισαίους.Πάντως ακούστε τους προσεκτικά.Έχουν μεγάλη φαντασία για την ηλικία τους...
 

Attachments

  • Ύμνοι Χριστουγέννων,Πρωτοχρονιάς και Φώτων α' μέρος.MP3
    33.5 MB · Views: 801
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Η συνέχεια....
 

Attachments

  • Ύμνοι Χριστουγέννων,Πρωτοχρονιάς και Φώτων β' μέρος.MP3
    33.3 MB · Views: 276

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και άλλα
 

Attachments

  • Ύμνοι Χριστουγέννων,Πρωτοχρονιάς και Φώτων γ' μέρος.MP3
    30.6 MB · Views: 269

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και τέλος....
 

Attachments

  • Ύμνοι Χριστουγέννων,Πρωτοχρονιάς και Φώτων δ΄μέρος.MP3
    35 MB · Views: 241

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Πολύ καλοί πραγματικά!
Ποιοί είναι οι πιτσιρίκοι και πόσων ετών;
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Πολύ καλοί πραγματικά!
Ποιοί είναι οι πιτσιρίκοι και πόσων ετών;

Όχι απλώς πολύ καλοί Ιωάννη.Φαινόμενα.Ο ένας είναι 14 και ο άλλος 11 ετών.Και επαναλαμβάνω.Δεν ήταν τόσο οι φωνές και οι αποδόσεις τους.Αλλά είχαν τέτοια κατάρτιση θεωρητική και αντίληψη για την ηλικία τους που πραγματικά πολύ μεγάλοι πρωτοψάλτες θα....ωχριούσαν μπροστά τους.Πάντως μέχρι το τέλος της ημέρας θα το ...πάρει το ποτάμι.Αλλά με στεναχωρεί το γεγονός πως γίνεται-ειδικά οι Λαρισαίοι-να ξεχνάμε τέτοιου μεγέθους ταλέντα λες και έζησαν τον προηγούμενο...αιώνα.Ας είναι.Περιμένω μπας και τους θυμηθεί κανένας χριστιανός....
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Βγάζουν ασπροπρόσωπο το δάσκαλό τους, που μπορεί να είναι περήφανος για τους μαθητές του, και οι ακούοντες απλά βγάζουν το καπέλλο τους και λένε ένα μεγάλο
ΜΠΡΑΒΟ! και σ' ανώτερα!!!​
 

costas1

Κώστας Παγιατάκης
Οντως παρα πολύ καλοί για την ηλικία τους και οχι μόνο.Πόσο χρονών ειναι σήμερα;
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Οντως παρα πολύ καλοί για την ηλικία τους και οχι μόνο.Πόσο χρονών ειναι σήμερα;

Λοιπόν,επειδή βλέπω πόσο πολύ σας άρεσαν τα παιδάκια,θα σας αποκαλύψω την ταυτότητα τους.Είναι τα αδέλφια Απόστολος και Γιάννης Τσολάκης ηλικίας περίπου σήμερα 41 ο Απόστολος και 38 ο Γιάννης.Έχουμε χάσει επαφή,είναι επιστήμονες και οι δύο και με τη μουσική ασχολούνται ερασιτεχνικά,καθώς λόγω υποχρεώσεων τους δεν είναι σταθερά σε ένα ψαλτήρι.Δυστυχώς οι πολύ ψηλές τους βάσεις αλλοίωσαν ως ένα βαθμό τις φωνές τους και δεν είχαν την εξέλιξη που όλοι περίμεναν.Πάντως έχουν τέτοιες γνώσεις που ακόμα και σήμερα δύσκολα βρίσκεις κάποιον με τέτοια μουσική κατάρτιση.Μάλιστα δεκαετία του '80 είχαν συμψάλλει με την φημισμένη μοναχή Ξένη Μακρυγιάννη,η οποία είχε εντυπωσιαστεί από τις φωνές τους.Πάντως κύριε Γιάννου δεν συμφωνείτε ότι είναι σπάνιο φαινόμενο δυο αδέλφια τέτοιας ηλικίας να έχουν τέτοιο επίπεδο;Πολύ θα ήθελα να μας αναφέρεται αν από Πόλη μεριά κυρίως είχαμε κάτι ανάλογο.
Υ.Γ.Ξέχασα να αναφέρω ότι η ηχογράφηση είναι το 1985.
 
Last edited:
Απόστολος Τσολάκης!!! Έχω μείνει άναυδος αυτή τη στιγμή! Ο κύριος Απόστολος ( αν μιλάμε για τον ίδιο, που μάλλον έτσι είναι) είναι πρωτοψάλτης στον " κρυφό " Ναό του Μεγάλου Βασιλείου που βρίσκεται επι της Μαυρομιχάλη. Και λέω κρυφός, επειδή είναι δομημένος μέσα στο κτήριο στο οποίο συν τοις άλλοις γίνονται κύκλοι μελέτης Αγ. Γραφής και κατηχητικά, τα οποία λειτουργούν υπό την μέριμνα της οργανώσεως "Σωτήρ" στην οποία ανήκει και ο εν λόγω Ναός. Ο κύριος Τσολάκης ( αφιερωμένος του "Σωτήρος") ψάλει μαζί με τον κύριο Μανώλη Σιάφη (λαμπαδάριο του πλέον) συνοδευόμενοι απο μια πολύμελή χορωδία νέων παιδιών, μέρος της οποίας συναποτελώ κι εγώ κάποιες φορές (όταν μου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις του Ναού μου) . Πραγματικά δε ξέρω πόσοι και αν υπάρχουν Ναοί με τέτοιο ψαλτικό δυναμικό. Δηλώνω θαυμαστής του κύριου Τσολάκη και όσον αφορά την ψαλτική του κατάρτιση αλλά και όσον αφορά το ήθος του.
Ευχαριστούμε πολύ για τις υπέροχες ηχογραφήσεις!
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Είπα παραπάνω ΜΠΡΑΒΟ και σ' ανώτερα, νομίζοντας ότι είναι πρόσφατη η ηχογράφηση. Όντως τα αδέρφια Τσολάκη ήταν μια εξαίρετη περίπτωση μικρών ταλέντων....
Παρόμοια ακούσματα είχαμε από τον κανονάρχο του Στανίτσα Διονύση Γούτσε και τον φίλο, κουμπάρο και συμμαθητή μου Κων/νο Γιαννούτσο.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Κατα κυριολεξία όμως..! με τον Απόστολο Τσολάκη στο Α' Σ.Σ. στην Κοζάνη και τον διαδέχθηκα στο Γρ. Θρησκευτικού για ένα μήνα πριν απολυθώ!
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Απόστολος Τσολάκης!!! Έχω μείνει άναυδος αυτή τη στιγμή! Ο κύριος Απόστολος ( αν μιλάμε για τον ίδιο, που μάλλον έτσι είναι) είναι πρωτοψάλτης στον " κρυφό " Ναό του Μεγάλου Βασιλείου που βρίσκεται επι της Μαυρομιχάλη. Και λέω κρυφός, επειδή είναι δομημένος μέσα στο κτήριο στο οποίο συν τοις άλλοις γίνονται κύκλοι μελέτης Αγ. Γραφής και κατηχητικά, τα οποία λειτουργούν υπό την μέριμνα της οργανώσεως "Σωτήρ" στην οποία ανήκει και ο εν λόγω Ναός. Ο κύριος Τσολάκης ( αφιερωμένος του "Σωτήρος") ψάλει μαζί με τον κύριο Μανώλη Σιάφη (λαμπαδάριο του πλέον) συνοδευόμενοι απο μια πολύμελή χορωδία νέων παιδιών, μέρος της οποίας συναποτελώ κι εγώ κάποιες φορές (όταν μου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις του Ναού μου) . Πραγματικά δε ξέρω πόσοι και αν υπάρχουν Ναοί με τέτοιο ψαλτικό δυναμικό. Δηλώνω θαυμαστής του κύριου Τσολάκη και όσον αφορά την ψαλτική του κατάρτιση αλλά και όσον αφορά το ήθος του.
Ευχαριστούμε πολύ για τις υπέροχες ηχογραφήσεις!
Έτσι είναι πραγματικά.Και θα παρακαλούσα να μην ενημερωθούν,γιατί είναι πολύ ταπεινά και σεμνά άτομα και δεν τους αρέσει καθόλου η προβολή και οι έπαινοι.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Τους θυμάμαι και τους δύο στα τέλη της δεκαετίας του '80, όταν ψέλναμε στο μοναστήρι της Οδηγήτριας στον Βόλο με την τότε Ξένη Μακρυγιάννη. Φοβερές φωνές και πολύ καλά παιδιά. Βρεθήκαμε αργότερα το 2006 με τον Γιάννη στην Λάρισα σε μία ομιλία του π. Ζήση. Να είναι καλά και χαιρετίσματα όποιος τους δει!

Έτσι είναι πραγματικά.Και θα παρακαλούσα να μην ενημερωθούν,γιατί είναι πολύ ταπεινά και σεμνά άτομα και δεν τους αρέσει καθόλου η προβολή και οι έπαινοι.
 
Έτσι είναι πραγματικά.Και θα παρακαλούσα να μην ενημερωθούν,γιατί είναι πολύ ταπεινά και σεμνά άτομα και δεν τους αρέσει καθόλου η προβολή και οι έπαινοι.
Έχετε απόλυτο δίκιο έτσι είναι. Θα χαιρόταν πολύ παρ όλα αυτά να δει όλους εσάς που τον θυμάστε απο τότε είτε τον γνωρίσατε αργότερα, πάνω στο αναλόγιο του. :)
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Πριν καναδυό χρόνια, στα πλαίσια εκπομπών σε κάποιον από τους εκκλησιαστικούς Ρ/Σ που εκπέμπουν στην Θεσσαλονίκη (Λυδία και των Μητροπόλεων Λαγκαδά, Βεροίας και Γουμενίσης) ακουγόταν αποστολικά αναγνώσματα σε άψογη εμμελή απαγγελία. Είχα την αντύπωση, σχεδόν βεβαιότητα, ότι ήταν εκτελεσμένα από τον Απόστολο Τσολάκη τον οποίο γνωρίζω προσωπικά από την περίοδο που ήταν φοιτητής στη Θεσσαλονίκη.
Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για αυτό το έργο;
Ευχαριστώ
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
...Δυστυχώς οι πολύ ψηλές τους βάσεις αλλοίωσαν ως ένα βαθμό τις φωνές τους και δεν είχαν την εξέλιξη που όλοι περίμεναν.


Τα εγκλήματα των ημιμαθών δασκάλων, των άσχετων που
"σκοτώνουν" τα λαρύγγια πριν τη μεταφώνηση.:mad: Φίλος καλός
παιδικός δεν ξαναέψαλλε όπως όταν ήταν παιδί κ έχει ΜΟΝΙΜΟ
πρόβλημα.:mad:
Πάντως τα αδέλφια είναι εξαιρετικά κ είναι ευχάριστο ότι
ασχολούνται ακόμα με το αναλόγιο.
 

alexchrys

Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος
Σήμερα 10/6/2012 χειροτονήθηκε διάκονος ο Απόστολος Τσολάκης, εξαίρετος ψάλτης και θεολόγος της αδελφότητας του Σωτήρος.

Ας προσευχηθούμε ο Κύριος να τον στηρίζει στη διακονία του!

http://www.romfea.gr/epikairotita/12829-arxiepiskopos-thelei-tharos-na-gineis-klirikos

Απ' ό,τι έμαθα, ο π. Απόστολος Τσολάκης θα χειροτονηθεί πρεσβύτερος αυτή την Κυριακή (21/4/2013, Ε΄ Νηστειών) στον Ι. Ναό Αγίου Νικολάου (οδός Ασκληπιού στο κέντρο της Αθήνας), νομίζω από τον Αρχιεπίσκοπο.
 

ΠιΝικος2000

Νέο μέλος
Είμαι ανηψιός των αδελφών Τσολάκη, τους Ύμνους Τριωδίου δεν θα τους αναρτήσετε;
 
Top