Πατριαρχικός Ναός 1995. Κυριακή του Πάσχα. Ακολουθία του Όρθρου. Αίνοι. Υπό Λεωνίδου Αστέρη και Βασιλείου Εμμανουηλίδη.

Πατριαρχικός Ναός 1995. Κυριακή του Πάσχα. Ακολουθία του Όρθρου. Αίνοι. Πλήρεις οι μουσικοί χοροί. Υπό Λεωνίδου Αστέρη και Βασιλείου Εμμανουηλίδη.
Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Ainoi pasxa-Fanari 1995.mp3
    9.2 MB · Views: 642

Shota

Παλαιό Μέλος
Πατριαρχικός Ναός 1995. Κυριακή του Πάσχα. Ακολουθία του Όρθρου. Αίνοι. Πλήρεις οι μουσικοί χοροί. Υπό Λεωνίδου Αστέρη και Βασιλείου Εμμανουηλίδη.
Καλή ακρόαση!

Εντύπωση κάνει η χρήση των μη-καθιερωμένων για τους πατριαρχικούς γραμμών.
 

Attachments

  • Asteris_OTonAdhn_A.mp3
    720 KB · Views: 153

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Να'ταν η μόνη περίπτωση...:eek:
Μπορεί βέβαια να μην είναι η πρώτη περίπτωση, αλλά εντούτοις πρόκειται περί εξαιρέσεων (αν και αυτή η λέξη δε μου αρέσει και τόσο... κρύβει μέσα της την αίρεση :confused::D:confused:) που έγιναν -μερικές ίσως σκοπίμως- στο διάβα της ιστορίας. Δεν είναι όμως αυτός ο κανόνας. Υπάρχουν άλλωστε αναρίθμητες μαρτυρίες (και για τους ... ολιγόπιστους εν τω μεταξύ πάμπολλες ηχογραφήσεις :wink:) που το επιβεβαιώνουν.

ΥΓ: Μια όμως και το έφερε η συζήτηση. Πάντα παραδεχόμουν τον Άρχοντα Βασίλειο Εμμανουηλίδη που είχε το θάρρος και την τόλμη να κάνει ανοίγματα και βήματα (δεν εννοώ ψαλτικά) προς άλλες "ψαλτικές σχολές". Ένας τέτοιος καρπός αυτής της συναναστροφής του με τον άλλο Άρχοντα Λυκούργο Αγγελόπουλο είναι και η ηχογράφηση που έχω στα χέρια μου :D από την Αγ. Ειρήνη Αιόλου.

Η αμοιβαία και αληθή αλληλοεκτίμηση που τρέφουν στο πρόσωπο του άλλου νομίζω μιλάει από μόνη της... Άλλωστε είναι και οι δύο ... Άρχοντες, με όλη την σημασία της λέξης! :)
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Tα τελευταία έχουν ξανασυζητηθεί και στο θέμα της ηχογράφησης Αγγελόπουλου, Σουρλατζή, Εμμανουηλίδη, οι ειδικοί ας βάλουν το link αν το βρουν
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εντύπωση κάνει η χρήση των μη-καθιερωμένων για τους πατριαρχικούς γραμμών.
Να δείτε πού το έχω ξανακούσει...
(Σήμερα την πρόσεξα την ηχογράφηση του Αστέρη!!!)
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Εντύπωση κάνει η χρήση των μη-καθιερωμένων για τους πατριαρχικούς γραμμών.

Εμπρος λοιπον !!! Να τον καθαιρεσουμε τον ψευτο-πατριαρχικο !!!

Υ.Γ
Ας σπευσουμε να δηλωσουμε υποψηφιοτητες για τη θεση που θα χηρευσει :rolleyes: !
 
Top