Ο Άρχων Αστέρης ποια πατριαρχική σχολή ακολουθεί;

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
[Σημ. συντ. (π. Μ.)] Μεταφορά μηνυμάτων από εδώ.

Αν και δεν θήτευσε ποτέ στα Πατριαρχικά αναλόγια, μαθήτευσε επί μακρόν κοντά σε πατριαρχικούς ψάλτες (Ι.Ναυπλιώτης) και μαθητές και Δομεστίκους αυτών (Α.Μιχαηλίδη, Συμεωνίδη) των οποίων ενστερνίσθηκε τον τρόπο του ψάλλειν (ύφος).
Πρόκειται λοιπόν ουσιαστικά για "πατριαρχικό" ψάλτη. Ο τρόπος και μόνον που ψάλλει "προδίδει" άλλωστε "σχολή Nαυπλιώτη"...

Βλ. και εδώ

Σημ. Οι ανωτέρω ηχογρ. προέρχονται από το αρχείο του Ν.Παϊτάρη. Μέσω του Χρήστου Πίπερου, δόθηκαν στον ιεροδιάκονο Χρυσοβαλάντη ο οποίος ανέλαβε προφρόνως την ψηφιοποίηση.

κ.Δημητρη ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ! Πιστευω οτι εσεις μπορειτε να δωσετε εγκυρη απαντηση στον προβληματισμο μου .Ο Αρχων ΑΣΤΕΡΗΣ ποια πατριαρχικη σχολη ακολουθει?
 
Last edited by a moderator:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
κ.Δημητρη ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ! Πιστευω οτι εσεις μπορειτε να δωσετε εγκυρη απαντηση στον προβληματισμο μου .Ο Αρχων ΑΣΤΕΡΗΣ ποια πατριαρχικη σχολη ακολουθει?

Αληθώς ανέστη !
Έχει κάπου συζητηθεί (όχι επαρκώς), νομίζω, αυτό που ρωτάτε.
Επειδή είμαστε εκτός θέματος και η οποιαδήποτε απάντηση-τοποθέτηση είναι κατά το μάλλον ή το ήττον υποκειμενική, θα αρκεστώ σε μία πρόταση :
δεν θεωρώ τυχαίο το ότι άνθρωποι που άκουσαν δια ζώσης και έζησαν από κοντά τους Πατριαρχικούς ψάλτες του εικοστού αιώνα (Ναυπλιώτη, Βιγγόπουλο, Πρίγγο, Στανίτσα, Δανιηλίδη κ.λπ.) θεωρούν τον Στανίτσα ως "τον τελευταίο των Μεγάλων".

ΥΓ. Ως γνωστόν, ο νυν Άρχων Πρωτοψάλτης μαθήτευσε κυρίως στον Στέφανο Προύσαλη (καλλίφωνος και κατηρτισμένος εξωπατριαρχικός ψάλτης).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
δεν θεωρώ τυχαίο το ότι άνθρωποι που άκουσαν δια ζώσης και έζησαν από κοντά τους Πατριαρχικούς ψάλτες του εικοστού αιώνα (Ναυπλιώτη, Βιγγόπουλο, Πρίγγο, Στανίτσα, Δανιηλίδη κ.λπ.) θεωρούν τον Στανίτσα ως "τον τελευταίο των Μεγάλων".
Και μέγιστο όλων με διαφορά τον Ιάκωβο Ναυπλιώτη, νομίζω κατά γενική ομολογία όλων αυτών που τον άκουσαν στην Πόλη!
 

alex7305

Well-known member
Είμαστε σίγουροι ότι πρόλαβε ο Αστέρης τον Ναυπλιώτη;
 
Top