Η ακολουθία του καθημερινού όρθρου μετά Παρακλητικής ανά ημέρα σε όλους τους ήχους (κείμενα-τυπικό)

Ανεβάζω μία εργασία μου, την Παρακλητική του Όρθρου ανά ημέρα σε όλους τους ήχους.
Προτροπή για να γίνει αυτή η εργασία ήταν οι μαθητές μου, κυρίως Ιερείς και πρακτικοί ψάλτες, που ήθελαν να τα έχουν όσο γίνεται "μαζεμένα" σε ένα βιβλίο, χωρίς να ψάχνονται για την σειρά Παρακλητικής - Μηναίου - Εγκόλπιου - Τυπικού.
Βιβλιογραφία:
1. Τα κείμενα είναι από την ιστοσελίδα του π.Leo, αλλά διορθωμένα από την Παρακλητική της Αποστολικής Διακονίας (έκδοση Γ΄ 2008)
2. Έχω βάλει την τυπική διάταξη του Όρθρου των καθημερινών και του Σαββάτου από τα Δίπτυχα του 2011.
3. Οι ψαλμοί και οι στίχοι είναι από το Εγκόλπιο του Αναγνώστου και Ψάλτου της Αποστολικής Διακονίας (π. Κων/νος Παπαγιάννης)
4. Απολυτίκια, Θεοτόκια Κοντάκια και Εξαποστειλάρια, από το Ωρολόγιον της Αποστολικής Διακονίας (έκδοση ΙΖ΄ 2007)
 

Attachments

  • 1 ΔΕΥΤΕΡΑ.pdf
    2.4 MB · Views: 1,399

DIALE

Νέο μέλος
Κάτι σημαντικό που έλειπε απο το ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟ...Λείπουν ημέρες.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Last edited:
Έχω δει την εργασία και από κοντά. Τυπωμένη. Πολύ εύχρηστο βιβλίο που διευκολύνει την ψαλμωδία. Συγχαρητήρια και δημοσίως Γιώργο.
 
Σας ευχαιστώ όλους για τα καλά σας λόγια είτε δημοσίως, είτε με προσωπικά μηνύματα.
Θα ανέβουν σύντομα όλες οι ημέρες της εβδομάδος.

Σαββάτο με Αλληλούια...
 

Attachments

  • 7 ΣΑΒΒΑΤΟΝ ΑΛΛ.pdf
    2.3 MB · Views: 731

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Όντος πολύ καλή εργασία που κατά την γνώμη μου θα βοηθήσει πολύ όλους αλλά πιστεύω περισσότερο τους πρακτικούς ιεροψάλτας που δεν χρησιμοποιούν μουσικά βιβλία.
 

ΜΑΡΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ

Παλαιό Μέλος
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟΥ ΠΟΥ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΤΕ. ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΕΝΑ PDF ΟΛΗ Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κι αν δεν είναι πρόβλημα, και σε doc θα ήταν πολύ χρήσιμο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σας ευχαριστούμε για τον κόπο που υποβληθήκατε. Όντως πολύ αξιόλογη εργασία. Υπάρχει περίπτωση στο τέλος να βγει σε ένα pdf όλη η εβδομάδα;
Δέν θά εἶναι καθόλου πρακτικό (ἄν τά ἔχεις δεῖ δεμένα) γιατί εἶναι ἀρκετές σελίδες. Τά ἔχεις χωριστά καί παίρνεις τήν ἀνάλογη ἡμέρα τό ἀντίστοιχο.

 

vastheodo

Νέο μέλος
Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη αυτή προσφορά σας , που με τόσο κόπο μας δώσατε.
Περιμένουμε με χαρά αυτά της Παρασκευής και της Κυριακής .
Και πάλι ευχαριστώ!
 
Γεώργιος Καραγιαννάκης;126757 said:
Η συνέχεια με τον Όρθρο της Πέμπτης...
Καλο μεσημερι, μηπως εχετε ετοιμο και τον Ορθρο της Παρασκευης ??

Ευχαριστω

Κ. Βαζουρας
 
Last edited by a moderator:
Λίαν συντόμως, θα ανέβει και η Παρασκευή, τελειώνοντας την σειρά των όρθρων των καθημερινών.
Ο όρθρος της Κυριακής δεν υπάρχει μέσα σε αυτήν την σειρά.
Μπορείτε όμως να τους βρείτε έτοιμους για κάθε Κυριακή από εδώ.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Σας αξίζουν πολλά-πολλά Συγχαρητήρια!!!
Ευχαριστώ πολύ για την σκέψη, τον κόπο και την υλοποίηση αυτής της προσφοράς σας.
 
Top