Θεία Λειτουργία Γ. Καρακάση

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Έχει εξαντληθεί εδώ και χρόνια... Ένας εκ των πρωτεργατών της έκδοσής της (μαθητής του), μου είχε δωρήσει ένα από τα εναπομείναντα σ᾽αυτόν αντίτυπα. Υπήρξε η σκέψη επανέκδοσής της αλλά δεν ευδοκίμησε.:eek:

ΥΓ. Αν το ενδιαφέρον είναι γενικότερο, θα μεριμνήσω (εν ευθέτω χρόνω) για την σάρωση και ανάρτησή της στο Ψαλτολόγιο (εφόσον φυσικά η ιδέα βρίσκει σύμφωνους τους συντελεστές της έκδοσης).
 

ΧΡΗ

Νέο μέλος
Αγαπητέ Δημήτρη,εδώ και λίγους μήνες στη Θεσσαλονίκη δημιουργήθηκε χορωδία που φέρει το όνομα του Γεωργίου Καρακάση και με προτροπή του κ.Παικόπουλου θα αναλάβει την επανέκδοση της λειτουργίας αλλά και άλλων έργων του αείμνηστου πρωτοψάλτου.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
ΧΡΗ;54713 said:
Αγαπητέ Δημήτρη,εδώ και λίγους μήνες στη Θεσσαλονίκη δημιουργήθηκε χορωδία που φέρει το όνομα του Γεωργίου Καρακάση και με προτροπή του κ.Παικόπουλου θα αναλάβει την επανέκδοση της λειτουργίας αλλά και άλλων έργων του αείμνηστου πρωτοψάλτου.

Για τη δημιουργία της χορωδίας μού μίλησαν ο πρόεδρος και ο χοράρχης του ΣΜΚΩΝ. Συγχαίρω και τον ζήλο και την ιδέα και την προσπάθεια! Εύχομαι κάθε πρόοδο και προκοπή επ᾽αγαθώ της (Κπολίτικης) παράδοσης.
Για την σκέψη (επαν)έκδοσης έργων του αειμνήστου, δεν γνώριζα.:eek: Ελπίζω να ευοδωθεί και να αντανακλά την απλότητα αλλά και σοβαρότητα του ύφους και του χαρακτήρα του Γ.Καρακάση.
Ως προς την εξαντλημένη Θ.Λειτουργία (χειρογραφημένη από τον Γ.Τσαούση, δαπάναις μαθητών και θαυμαστών), καλό θα ήταν, νομίζω, να ανεβεί ("για την ιστορία" αλλά και για κοινή ωφέλεια) στο Ψαλτολόγιο, κατόπιν συνεννόησης με τους πρωτεργάτες και χορηγούς οι οποίοι έχουν και τα δικαιώματα επ᾽αυτής (ελλείψει κληρονόμων). Κάτι τέτοιο δεν θα έβλαπτε μια μελλοντική (επαν)έκδοσή της εφόσον θα επαναστοιχειοθετηθεί (υποθέτω), θα βελτιωθεί ως προς τη μορφή και θα συμπληρωθεί ως προς το υλικό (ελπίζω). Άλλη αξία έχει ένα αρχείο PDF, και άλλη μια καθ᾽όλα επιμελημένη, διορθωμένη και εμπλουτισμένη έκδοση.:wink:

ΥΓ. Προς Διαχειριστή/συντονιστές : ας μεταφερθεί η παρούσα υποσυζήτηση σε νέο thread ("Θ.Λειτουργία Γ.Καρακάση") εδώ. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

pougounias

Νέο μέλος
Επιθυμώ να αγοράσω τη Θεία Λειτουργία του Γεωργίου Καρακάση. Την διαθέτει κανείς προς πώληση ή γνωρίζει κανείς πού μπορώ να την βρω;
 
Επιθυμώ να αγοράσω τη Θεία Λειτουργία του Γεωργίου Καρακάση. Την διαθέτει κανείς προς πώληση ή γνωρίζει κανείς πού μπορώ να την βρω;

τι ξέρετε που δεν ξέρουμε εμείς ;:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Γράφτηκε πέρυσι, στη σελίδα του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής, ότι ετοιμάζεται έκδοση του εν λόγω έργου, από τον εν Θεσσαλονίκη Σύλλογο Μουσικοφίλων Γεώργιος Καρακάσης (χοράρχης Κων. Μαρτίνης). Νεώτερες πληροφορίες αναμένονται.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Γράφτηκε πέρυσι, στη σελίδα του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής, ότι ετοιμάζεται έκδοση του εν λόγω έργου, από τον εν Θεσσαλονίκη Σύλλογο Μουσικοφίλων Γεώργιος Καρακάσης (χοράρχης Κων. Μαρτίνης). Νεώτερες πληροφορίες αναμένονται.

Βλέπω ότι σήμερα, το βιβλίο έχει αναρτηθεί στον συγκεκριμένο ιστότοπο.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ζητώ συγγνώμη, χωρίς καμία διάθεση να γίνω άσκοπα επικριτικός, ξεφυλλίζοντας το βιβλίο έπαθα αυτό που λένε "πρώτη μπουκιά και κόκκαλο". Το πρώτο "Κύριε ελέησον" ως μία λέξη...
 

Attachments

  • Θ.JPG
    11.3 KB · Views: 108

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μπορεί κάποιος παρακαλώ ν' ανβάσει τη Θ. Λειτουργία του Γ. Κατακάση; Δεν μπορώ να τη κατεβάσω από το Συλλ. Ιερ. Χαλκιδικής. Ευχαριστώ.
 
Μπορεί κάποιος παρακαλώ ν' ανβάσει τη Θ. Λειτουργία του Γ. Κατακάση; Δεν μπορώ να τη κατεβάσω από το Συλλ. Ιερ. Χαλκιδικής. Ευχαριστώ.

Υπάρχει κανονισμός που δεν επιτρέπει την ανάρτηση σε άλλες ιστοσελίδες. Βλ. εδώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μπορεί κάποιος παρακαλώ ν' ανβάσει τη Θ. Λειτουργία του Γ. Κατακάση; Δεν μπορώ να τη κατεβάσω από το Συλλ. Ιερ. Χαλκιδικής. Ευχαριστώ.
Εγώ είμαι μέλος, και την κατέβασα. Είναι 40ΜΒ
Γραφτείτε και εσείς και να συνδέεστε με τον κωδικό που εσείς θα ορίσετε, και τότε θα βρείτε Μουσικόν θησαυρόν.
Είμαι βέβαιος πως μείνετε πάρα πολύ ικανοποιημένος .
Βασίλης
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ζητώ συγγνώμη, χωρίς καμία διάθεση να γίνω άσκοπα επικριτικός, ξεφυλλίζοντας το βιβλίο έπαθα αυτό που λένε "πρώτη μπουκιά και κόκκαλο". Το πρώτο "Κύριε ελέησον" ως μία λέξη...

Παρόμοιο αβλέπτημα παρατηρείται και στα Λειτουργικά σε Α΄ ήχο του Β. Νικολαίδου (1ο Παράσχου Κύριε). Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν γνώριζαν ορθογραφία...

Το βιβλίο περιέχει λιτές συνθέσεις βασισμένες στα κλασικά πρότυπα. Αυτή ήταν άλλωστε και η πρακτική και η "φιλοσοφία" του δασκάλου της μουσικής και υποδειγματικού ιεροψάλτου Γ. Καρακάση.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Γράφτηκε πέρυσι, στη σελίδα του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής, ότι ετοιμάζεται έκδοση του εν λόγω έργου, από τον εν Θεσσαλονίκη Σύλλογο Μουσικοφίλων Γεώργιος Καρακάσης (χοράρχης Κων. Μαρτίνης). Νεώτερες πληροφορίες αναμένονται.

Πρβλ. κ εδώ.

Επαναλαμβάνω την παράκληση:
ΥΓ. Προς Διαχειριστή/συντονιστές : ας μεταφερθεί η παρούσα υποσυζήτηση σε νέο thread ("Θ.Λειτουργία Γ.Καρακάση") εδώ. Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Μια υποσυζήτηση από άλλο θέμα συγχωνεύθηκε στο παρόν όμοιο και με ανακατεύθυνση το θέμα αυτό βρίσκεται και στο φάκελλο των ηχογραφήσεων.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ας μου πουν οι συντονιστές αν επιτρέπεται και θα την ανεβάσω εγώ..
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ας μου πουν οι συντονιστές αν επιτρέπεται και θα την ανεβάσω εγώ..
Στο σύνδεσμο, που παραπέμπει, πιο πάνω, ο κ. συντονιστής, αδυνατούμε να "την κατεβάσουμε...".
Ας επικαιροποιήσω το ερώτημά σας, για το εάν θα μπορούσε να αναρτηθεί, το βιβλίο της Θ. Λειτουργίας του αείμνηστου μύστη της Ε.Β.Μ., Γ. Καρακάση, εδώ, στο "Ψ".
 
Top