Πρώτη συναυλία του κ. Βασιλικού στο Παρίσι.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Με ενέργειες του αείμνηστου Άρη Φακίνου εκλήθη ο κ. Βασιλικός στο radio France για συναυλία αλλά και ηχογράφηση δίσκου LP (αναφέρομαι στην πρώτη φορά).
Στην αποστολή συμμετείχα κι εγώ ως ισοκράτης με τον αείμνηστο Γιώργο Βαλλή, και τον Ν. Αραπίδη.
Την ημέρα της συναυλίας γίνονταν δημοτικές εκλογές στο Παρίσι και λέγαμε ότι δεν θα πατήσει ψυχή να μας ακούσει, αλλά ευτυχώς διαψευστήκαμε, το Αμφιθέατρο γέμισε ασφυκτικά, και πήγαμε πάρα πολύ καλά. Άριστα θα μπορούσα να πω!:wink:
Την επόμενη μέρα, πήγαμε για την εγγραφή του δίσκου. Ο κ. Βασιλικός τους έδωσε να ακούσουν στουντιακή ηχογράφηση δική του για να ρυθμίσουν τα μηχανήματά τους. Παρών ο Άρης Φακίνος για ... διερμηνέας. Ψάλαμε τουλάχιστον επί 3/4 της ώρας και πειραματιζόντουσαν προκειμένου να επιτύχουν το καλύτερο αποτέλεσμα.
Αφού οριστικοποιήθηκε η ρύθμιση, άρχισε η εγγραφή, και σε κάποιο διάλειμμα πέρασε κάποιος κύριος που ήταν κάτι σαν ... γενικός διευθυντής και όπως μας εξήγησε ο Άρης τους ρώτησε τί έτρεχε εκείνη την περίοδο στο πρόγραμμα και του απήντησαν για μια παραγωγή δίσκου με παραδοσιακή μουσική κάποιας ασιατικής χώρας.
Τότε ο κ. γενικός έδωσε εντολή να προηγηθεί η παραγωγή του δικού μας δίσκου και να αναβληθούν οι ασιάτες.:wink:
Την εικόνα του ... τελικού προϊόντος δεν την είδα ποτέ.
Το 1979 εγκαταστάθηκα στο Καρλόβασι μόνιμα, όπου ένας καταστηματάρχης (πρώην γαμβρός του πατέρα μου) με φώναξε μια μέρα που περνούσα απ' έξω και μου δείχνει μια κασέττα που έγραφε απ' έξω. «Ο Νίκος Γιάννου στο Παρίσι.» (Του την είχε φέρει ο γιος του από το Παρίσι που είναι εγκαταστημένος μόνιμα). Την αντέγραψα στο διπλό μου κασετόφωνο και την ... ψάρεψα:D χθες.
Ο ήχος παρά την δεύτερη (ή τρίτη) αντιγραφή είναι εκπληκτικός!
Καλή ακρόαση!
ΥΓ. Ανεπανάληπτος ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΛΛΗΣ! Απολαύστε ισοκράτημα!!!! Και όχι μόνον!
 

Attachments

  • 11082305 THEOD.BASILKKOS PARISI ANOIKSANTARIA.mp3
    19.6 MB · Views: 310
  • 11082306 TH. B. KYRIE EKEKRAXA TRITOS HXOS.MP3
    13.6 MB · Views: 214
  • 11082308 TH.B.ERXOMENOS O KYRIOS.MP3
    5.9 MB · Views: 204
  • 11082309TH.B.EKSEDYSAN ME.MP3
    4.5 MB · Views: 192

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η συνέχεια...
Είναι προφανής η μεγάλη επιρροή του κ. Χατζημάρκου στον κ. Βασιλικό....
 

Attachments

  • 11082307 TH.B. XEROYBIKO PL D.MP3
    14 MB · Views: 185
  • 11082310 TH.B.O KARPOS THS KOILIAS SOU.MP3
    9.6 MB · Views: 176
  • 11082311 TH.B. TYPIKA.MP3
    8.6 MB · Views: 164
  • 11082312 TH. B. BASILEY OYRANIE STANITSA.MP3
    5.7 MB · Views: 176

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Ευχαριστούμε κύριε Γιάννου.Να σαs έχει ο Θεόs γερό. ΥΓ.Χθεs αντάμωσα με τον κ.Βασιλικό στο μοναστήρι του ΠΡΟΥΣΣΟΥ.
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Με ενέργειες του αείμνηστου Άρη Φακίνου εκλήθη ο κ. Βασιλικός στο radio France για συναυλία αλλά και ηχογράφηση δίσκου LP (αναφέρομαι στην πρώτη φορά).
Στην αποστολή συμμετείχα κι εγώ ως ισοκράτης με τον αείμνηστο Γιώργο Βαλλή, και τον Ν. Αραπίδη.
Την ημέρα της συναυλίας γίνονταν δημοτικές εκλογές στο Παρίσι και λέγαμε ότι δεν θα πατήσει ψυχή να μας ακούσει, αλλά ευτυχώς διαψευστήκαμε, το Αμφιθέατρο γέμισε ασφυκτικά, και πήγαμε πάρα πολύ καλά. Άριστα θα μπορούσα να πω!:wink:
Την επόμενη μέρα, πήγαμε για την εγγραφή του δίσκου. Ο κ. Βασιλικός τους έδωσε να ακούσουν στουντιακή ηχογράφηση δική του για να ρυθμίσουν τα μηχανήματά τους. Παρών ο Άρης Φακίνος για ... διερμηνέας. Ψάλαμε τουλάχιστον επί 3/4 της ώρας και πειραματιζόντουσαν προκειμένου να επιτύχουν το καλύτερο αποτέλεσμα.
Αφού οριστικοποιήθηκε η ρύθμιση, άρχισε η εγγραφή, και σε κάποιο διάλειμμα πέρασε κάποιος κύριος που ήταν κάτι σαν ... γενικός διευθυντής και όπως μας εξήγησε ο Άρης τους ρώτησε τί έτρεχε εκείνη την περίοδο στο πρόγραμμα και του απήντησαν για μια παραγωγή δίσκου με παραδοσιακή μουσική κάποιας ασιατικής χώρας.
Τότε ο κ. γενικός έδωσε εντολή να προηγηθεί η παραγωγή του δικού μας δίσκου και να αναβληθούν οι ασιάτες.:wink:
Την εικόνα του ... τελικού προϊόντος δεν την είδα ποτέ.
Το 1979 εγκαταστάθηκα στο Καρλόβασι μόνιμα, όπου ένας καταστηματάρχης (πρώην γαμβρός του πατέρα μου) με φώναξε μια μέρα που περνούσα απ' έξω και μου δείχνει μια κασέττα που έγραφε απ' έξω. «Ο Νίκος Γιάννου στο Παρίσι.» (Του την είχε φέρει ο γιος του από το Παρίσι που είναι εγκαταστημένος μόνιμα). Την αντέγραψα στο διπλό μου κασετόφωνο και την ... ψάρεψα:D χθες.
Ο ήχος παρά την δεύτερη (ή τρίτη) αντιγραφή είναι εκπληκτικός!
Καλή ακρόαση!
ΥΓ. Ανεπανάληπτος ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΛΛΗΣ! Απολαύστε ισοκράτημα!!!! Και όχι μόνον!

Αγαπητέ κύριε Γιάννου,

Με γυρίσατε πολλά χρόνια πίσω, μιας και ο μακαριστός Άρης Φακίνος ήταν θείος μου (αδελφός του πατέρα μου).

Παρόλο που ο Άρης ευεργέτησε αρκετούς (ψάλτες, οργανοπαίχτες κλπ) προβάλλοντάς το έργο τους στο εξωτερικό, στην κηδεία του μόνο η Δόμνα Σαμίου είχε παραστεί.

Θέμα πνευματικών δικαιωμάτων δεν υφίσταται.


Με συγκινήσατε αφάνταστα !!!
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
H πρώτη ηχογράφηση του Θεοδώρου Βασιλικού στα Studio της Radio-France, έλαβε χώρα στις 21 Μαρτίου 1977. Η αμέσως επόμενη ηχογράφηση, πραγματοποιηθήκε επίσης στα Studio της Radio-France (Studio 103), στις 14 Μαρτίου 1979. Αν δεν κάνω λάθος σε αυτήν αναφέρεται ο αγαπητός κύριος Γιάννου.
 
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
1977 σίγουρα... Αν και δεν βρήκα το παλιό μου διαβατήριο, θυμάμαι ότι είχα ... εξαντλήσει το τουριστικό συνάλλαγμα και όταν πήγα με τον άρχοντα στις Βρυξέλλες την ίδια χρονιά είχα στην τσέπη μου 500 δραχμές απ' τις οποίες χάλασα τις 100 περίπου για ταξί ΕΡΥΘΡΑΙΑ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ! (Άργησα να ξεκινήσω!)
 
Top