Οικονομικά θέματα χορωδιών

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο θέμα από μηνύματα πού μετακινήθηκαν από εδώ.

ΡΕΔΙΑΔΗΣ-ΤΟΥΜΠΑΣ ΗΛΙΑΣ;120889 said:
Η συγκρότηση & η λειτουργία ενός χορού εκτός όλων των άλλων προυποθέτει & οικονομική αυτοδυναμία την οποία η ΕΛΒΥΧ έχει.

Με βοηθάτε λίγο;;;

Ἐντάξει, ἄλλά πρίν κλείσουμε τό θέμα πιστεύω ὅτι θά ἦταν ἐνδιαφέρον νά μᾶς ἐνημερώσετε ποῦ πάνε τά 70000 ευρώ (50000+20000) πού ἐλαβε τό τελευταίο τρίμηνο ἡ ΕΛΒΥΧ.

Εγώ δεν ξέρω... Εσύ που ξέρεις μας εξηγείς;
 
Last edited by a moderator:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος

Για τα 20 αδελφέ διάβασες τι παίρνει η ΕΛ.ΒΥ.Χ.; Για μια Συναυλία με 25 άτομα το ιλιγγιώδες ποσό των 1250 Ευρώ!!! Τα υπόλοιπα είναι τα έξοδα του διοργανωτή!!! Η Ελ.ΒΥ.Χ. πήρε 1250 Ευρώ!!! Σκάνδαλο! Δηλαδή με μοιρασιά στα ίσια 50 Ευρώ ο καθένας!!! Για να κάνει αρκετές πρόβες, συχνά χωρίς ωράριο, για να υπάρχει όσο το δυνατόν πιο άρτιο αποτέλεσμα να λείψει σε ένα αυθημερόν κουραστικό ταξίδι στους Δελφούς. Άμα βάλεις και τους καφέδες και το μεσημεριανό που δεν συμπεριλελήφθη στην αμοιβή, θα έμεινε στον κεθένα κανα 20ρικο χωρίς να μείνει τίποτα στην ΕΛ.ΒΥ.Χ., που μόνο τα έξοδα για νερά στις πρόβες και φωτοτυπίες να βάλεις... Τί κρίμα που λόγω των παιδιών μου δεν μπόρερσα να πάω να λύσω το οικονομικό μου:rolleyes: !!!

Κάτι ανάλογο και στα 50 που μπορεί να μην πήρε και τίποτα η ΕΛ.ΒΥ.Χ. αν είναι τίποτα έξοδα μετακίνησης ή το πολύ να πήρε για κανα δυό συναυλίες κανα διχίλιαρο. (Κάνε τις πράξεις να δεις πως πλουτίζουμε :rolleyes::rolleyes::rolleyes:)

Σοβαρέψου αδελφέ...

Delfoi.jpg
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Για τα 20 αδελφέ διάβασες τι παίρνει η ΕΛ.ΒΥ.Χ.; Για μια Συναυλία με 25 άτομα το ιλιγγιώδες ποσό των 1250 Ευρώ!!! Τα υπόλοιπα είναι τα έξοδα του διοργανωτή!!! Η Ελ.ΒΥ.Χ. πήρε 1250 Ευρώ!!! Σκάνδαλο! Δηλαδή με μοιρασιά στα ίσια 50 Ευρώ ο καθένας!!! Για να κάνει αρκετές πρόβες, συχνά χωρίς ωράριο, για να υπάρχει όσο το δυνατόν πιο άρτιο αποτέλεσμα να λείψει σε ένα αυθημερόν κουραστικό ταξίδι στους Δελφούς. Άμα βάλεις και τους καφέδες και το μεσημεριανό που δεν συμπεριλελήφθη στην αμοιβή, θα έμεινε στον κεθένα κανα 20ρικο χωρίς να μείνει τίποτα στην ΕΛ.ΒΥ.Χ., που μόνο τα έξοδα για νερά στις πρόβες και φωτοτυπίες να βάλεις...

Ήταν κι άλλη χορωδία βυζαντινής μουσικής στην εκδήλωση στους Δελφούς. Μήπως ξέρει κανείς πόσα πήρε;
 
Ἐντάξει, ἄλλά πρίν κλείσουμε τό θέμα πιστεύω ὅτι θά ἦταν ἐνδιαφέρον νά μᾶς ἐνημερώσετε ποῦ πάνε τά 70000 ευρώ (50000+20000) πού ἐλαβε τό τελευταίο τρίμηνο ἡ ΕΛΒΥΧ.

Εσάς τι σας ενδιαφέρει;
Ψάλτης είστε ή εφοριακός;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
οκ. είδον.
πόσα πήρε τελικά, αν πήρε;;
πες το...

Τίποτε, πέραν των εξόδων μετακίνησης, διαμονής (δεν γινόταν αυθημερόν μετάβαση από Θεσσαλονίκη) και διατροφής.
 
S

Sotres

Guest
Άσε βρε Αντώνη, κάτι τέτοιοι μας κατέστρεψαν τη μουσική μας. Αφού ο συνάδελφος τα βρήκε όλα αυτά, ας έρθει να δει που και με ποιες συνθήκες κάνουμε πρόβα!!! ας έρθει να δει το ψαλτικό μας μέγαρο!και μετά είμαι σίγουρος θα ζητήσει συγγνώμη. Είναι γνωστή η τακτική κάποιων τέτοιων κυρίων. Θάψιμο και αν κάποιος αντιδράσει, συγγνώμη και αναγνωρίζω το σημαντικότατο έργο! ας έρθει ο κ. από την Κόρινθο που θίγει πρόσωπα και καταστάσεις να δει πως λειτουργεί η προσπάθειά μας. Οι μικρότητες και κάποιοι κομπλεξικοί είναι αυτοί που μας έφτασαν την ανάπτυξη της μουσικής μας εδώ που είναι. Τουλάχιστον να λένε την αλήθεια και όχι ανακρίβειες...
 
S

Sotres

Guest
Εφ όσον θα αποφανθεί το Οικ. Πατριαρχείο θετικά, ήτοι πως εκπροσωπεί την παράδοση η Μέθ. ΣΚ, πως είναι ισάξια της νύν μεθόδου (Των Τριών), πως δύναται να διδάσκεται προς κατάρτησιν ψαλτών, τότε, ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ θα ζητήσω να ενσωματωθώ στην ΕΛΒΥΧ, και να την χρηματοδοτήσω απο την τσέπη μου.

Αγαπητέ κ. Γιαννουκάκη, έρχεστε δεύτερος. Δεν διαβάσατε τι γράφει ο κορίνθιος;;; Λεφτά υπάρχουν!!! και δεν το ξερα! Άρα δεν θα χρειαστούμε χρήματα. Καλά θα κάνετε να ζητήσετε να γίνεται μέλος της ΕΛΒΥΧ. Σας λέω όμως από τώρα ότι οι θέσεις είναι κλεισμένες μέχρι 31.8.2019. Βλέπετε τα ποσά που οι χορωδοί λαμβάνουμε καθώς και οι ετήσιες διακοπές που μας εξασφαλίζει ο ΛΑ σε χρυσαφένιες αμμουδιές αύξησαν τη ζήτηση και οι θέσεις έκλεισαν. Τώρα ο κορίνθιος φίλος μπορεί να έχει ΑΚΡΕΣ και να σε βάλει στη θέση κάποιου άλλου, αλλά ειδικότερα στις μέρες μας τέτοιο σκάνδαλο μπορεί ο Τριανατφυλλόπουλος να μην το αφήσει έτσι.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Τίποτε, πέραν των εξόδων μετακίνησης, διαμονής (δεν γινόταν αυθημερόν μετάβαση από Θεσσαλονίκη) και διατροφής.

θα μπορούσατε κι εσείς να ανεβάσετε το κείμενο της συμφωνίας, όπως ο Αντώνης.
βέβαια, αυτά είναι κ συμφωνίες με τους υπευθύνους των εκδηλώσεων.
χωρίς παρεξήγηση, επειδή δεν ξέρω πολλά για τη χορωδία σας, είναι αναγνωρισμένη από πρωτοδικείο, με ΑΦΜ, κλπ;;:)
 
S

Sotres

Guest
Τίποτε, πέραν των εξόδων μετακίνησης, διαμονής (δεν γινόταν αυθημερόν μετάβαση από Θεσσαλονίκη) και διατροφής.

Συνολικά για τι πόσο μιλάμε; Ρωτήστε σας παρακαλώ τον χοράρχη σας και αναφέρτε στο ψαλτολόγιο το ποσό. Εν συνεχεία διαιρέστε το ποσό ανάλογα με τα μέλη και να δούμε αν το κάθε μέλος της χορωδίας σας πήρε και πόσα παραπάνω από το κάθε μέλος της ΕΛΒΥΧ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Συνολικά για τι πόσο μιλάμε; Ρωτήστε σας παρακαλώ τον χοράρχη σας και αναφέρτε στο ψαλτολόγιο το ποσό. Εν συνεχεία διαιρέστε το ποσό ανάλογα με τα μέλη και να δούμε αν το κάθε μέλος της χορωδίας σας πήρε και πόσα παραπάνω από το κάθε μέλος της ΕΛΒΥΧ

Κανείς δεν πήρε, και δεν θα πάρει τίποτε. Απλώς καλύφθηκαν τα έξοδα που προαναφέρθηκαν, με απευθείας πληρωμή από πλευράς των διοργανωτών προς του παρόχους των υπηρεσιών (μετακίνησης, διαμονής κλπ.).

όσο γι' αυτό :

θα μπορούσατε κι εσείς να ανεβάσετε το κείμενο της συμφωνίας, όπως ο Αντώνης....
Δεν έχω τέτοια στοιχεία. Αν όμως μάθω θα σ' ενημερώσω.
 
Last edited:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Τίποτε, πέραν των εξόδων μετακίνησης, διαμονής (δεν γινόταν αυθημερόν μετάβαση από Θεσσαλονίκη) και διατροφής.

Η ΕΛ.ΒΥ.Χ. ως μη έχουσα έξοδα διαμονής (γιατί σκοτώθηκε να πάει και να έρθει αυθημερόν) πήρε και ένα πενηντάρικο έκαστος, που το μεγαλύτερο μέρος θα το 'φαγε στον δρόμο!!! Σκάνδαλο. Η διαμονή της άλλης χορωδίας στους Δελφούς τί κόστος είχε; (Αν και δεν με ενδιαφέρει, αλλά να μην τρελαθούμε κιόλας!!!)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Πολὺ ἐνδιαφέρον ἔγγραφο συνάδελφε.

Καιρὸς ἦταν, στὸ παρελθὸν ὅποτε κάποιος ὑποννοοῦσε ὁ,τιδήποτε οἰκονομικῆς φύσεως, τότε ἐμφανίζονταν οἱ γνωστοὶ ἄγνωστοι νὰ ἀπαιτήσουν στοιχεία ἀλλιῶς ...
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
θα μπορούσατε κι εσείς να ανεβάσετε το κείμενο της συμφωνίας, όπως ο Αντώνης.
βέβαια, αυτά είναι κ συμφωνίες με τους υπευθύνους των εκδηλώσεων.
χωρίς παρεξήγηση, επειδή δεν ξέρω πολλά για τη χορωδία σας, είναι αναγνωρισμένη από πρωτοδικείο, με ΑΦΜ, κλπ;;:)

Το κείμενο δεν το έχω εγώ. Το είχε αναρτήσει με σύνδεσμο ο "καταγγέλων" αλλά το απέσυρε γιατί προφανώς ήθελε να αποκαλύψει το "σκάνδαλο" σε δόσεις :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Πολὺ ἐνδιαφέρον ἔγγραφο συνάδελφε.

Καιρὸς ἦταν, στὸ παρελθὸν ὅποτε κάποιος ὑποννοοῦσε ὁ,τιδήποτε οἰκονομικῆς φύσεως, τότε ἐμφανίζονταν οἱ γνωστοὶ ἄγνωστοι νὰ ἀπαιτήσουν στοιχεία ἀλλιῶς ...

Domesticus διαβάζεις όλες τις απαντήσεις ή μόνο science fiction;
 
S

Sotres

Guest
Πολὺ ἐνδιαφέρον ἔγγραφο συνάδελφε.

Καιρὸς ἦταν, στὸ παρελθὸν ὅποτε κάποιος ὑποννοοῦσε ὁ,τιδήποτε οἰκονομικῆς φύσεως, τότε ἐμφανίζονταν οἱ γνωστοὶ ἄγνωστοι νὰ ἀπαιτήσουν στοιχεία ἀλλιῶς ...

Δομέστικε πριν γράψεις ΔΙΑΒΑΣΕ, γιατί εκτίθεσαι...το ίδιο με αυτόν που έκοψε έραψε όπως ήθελε ένα κείμενο...
 
S

Sotres

Guest
Κανείς δεν πήρε, και δεν θα πάρει τίποτε. Απλώς καλύφθηκαν τα έξοδα που προαναφέρθηκαν, με απευθείας πληρωμή από πλευράς των διοργανωτών προς του παρόχους των υπηρεσιών (μετακίνησης, διαμονής κλπ.).

Η ΕΛΒΥΧ ήρθε και έφυγε αυθημερόν. Υπολόγιζε και τα έξοδα διαμονής...
 
Last edited by a moderator:
Top