Δοξαστικά Ανακομιδής Αγ. Στεφάνου (Ι.Αρβανίτης)

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Κατ' αίτησιν του π. Χρυσοβαλάντη Θεοδώρου, εφημερίου του Ι. Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Αγ. Στεφάνου Αττικής και μέλους του Ψ, μελοποίησα τα Δοξαστικά της Ανακομιδής των λειψάνων του Αγ. Στεφάνου (2 Αυγούστου). κατ' αίτησιν και επιθυμίαν του αγαπητού φίλου Νεκτάριου Μαμαλούγκου, τα ανεβάζω και εδώ.

(είμαι σε διακοπές, αλλά έχω κάνει την κουμπάνια μου σε μερικά πράγματα!)
 

Attachments

  • Doxastika Anakomidhs AgStefanou.pdf
    5.4 MB · Views: 635

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀπό ποιά ἀκολουθία εἶναι αὐτά;
Καί ἀπό ποῦ δικαιολογεῖται προεόρτιον δοξαστικόν τῆς Μεταμορφώσεως τοῦ Κυρίου στό Καὶ νῦν;


 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
π. Μάξιμος;119646 said:

Ἀπό ποιά ἀκολουθία εἶναι αὐτά;
Καί ἀπό ποῦ δικαιολογεῖται προεόρτιον δοξαστικόν τῆς Μεταμορφώσεως τοῦ Κυρίου στό Καὶ νῦν;



Όπως μου έγραψε ο π. Χρυσοβαλάντης, "είναι από την Ι.Μ. Κωνσταμονίτου". Αυτός θα γνωρίζει περισσότερα. Ήταν από εκδεδομένη φυλλάδα πάντως (την οποία δεν έχω όλη βέβαια). Από την αρίθμηση και τη συνέχεια των σελίδων φαίνεται ότι το προεόρτιο δοξαστικό περιλαμβάνεται στην ίδια αυτή φυλλάδα και δεν είναι από αλλού.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όπως μου έγραψε ο π. Χρυσοβαλάντης, "είναι από την Ι.Μ. Κωνσταμονίτου". Αυτός θα γνωρίζει περισσότερα. Ήταν από εκδεδομένη φυλλάδα πάντως (την οποία δεν έχω όλη βέβαια). Από την αρίθμηση και τη συνέχεια των σελίδων φαίνεται ότι το προεόρτιο δοξαστικό περιλαμβάνεται στην ίδια αυτή φυλλάδα και δεν είναι από αλλού.
Εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση. Κάτι τέτοιο περίμενα, ἀλλά τήν προκάλεσα. Καί βέβαια δέν ἔχετε εὐθύνη ἐσεῖς (οὔτε ὑποχρέωση νά ἀπαντήσετε). Πιστεύω ὅτι ὁ πατήρ ἔχει λάβει καί τήν ἀνάλογη εὐλογία γιά ἐνοριακή ἐφαρμογή (ἁγιορείτικων —δέν εἶναι ἡ πρώτη φορά— ὑπερβάσεων).


 
Top