Δοξολογία Μπαλασίου, Βαρύς Γα, εξήγησις Ιω. Αρβανίτη

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Αυτή τη Δοξολογία του Μπαλασίου δεν την έχει εξηγήσει ο Χουρμούζιος.
Επειδή το Ασματικό της είναι πολύ μεγάλο και εκ του Ζω, μελοποίησα ένα σύντομο επί τη βάσει του Τρισαγίου που βρίσκεται σ' αυτήν τη Δοξολογία.

(Περί ενός πιθανού στολιδιού στις καταλήξεις όπως το "ευδοκία" βλ.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=48916&postcount=34
Εδώ το χφ γράφει Λύγισμα. Το έγραψα αναλυτικά μόνο στο "Άγιος ο Θεός...")

[Σημ. Επιτρέψτε μου να επαναλάβω τα περί πνευματικών δικαιωμάτων μου σ' αυτές τις εξηγήσεις, τα οποία έχω διευκρινίσει στα περί Χερουβικών της Εβδομάδος του Πέτρου που εξήγησα]
 

Attachments

  • Doxologia Balasiou-Varys-Ga-exIArvanitis (proxeiro).pdf
    350.4 KB · Views: 705

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτή τη Δοξολογία του Μπαλασίου δεν την έχει εξηγήσει ο Χουρμούζιος.
Επειδή το Ασματικό της είναι πολύ μεγάλο και εκ του Ζω, μελοποίησα ένα σύντομο επί τη βάσει του Τρισαγίου που βρίσκεται σ' αυτήν τη Δοξολογία.

(Περί ενός πιθανού στολιδιού στις καταλήξεις όπως το "ευδοκία" βλ.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=48916&postcount=34
Εδώ το χφ γράφει Λύγισμα. Το έγραψα αναλυτικά μόνο στο "Άγιος ο Θεός...")

[Σημ. Επιτρέψτε μου να επαναλάβω τα περί πνευματικών δικαιωμάτων μου σ' αυτές τις εξηγήσεις, τα οποία έχω διευκρινίσει στα περί Χερουβικών της Εβδομάδος του Πέτρου που εξήγησα]

Πάρα πολλὲς εὐχαριστίες. Ξέρεις τὴν ἀδυναμία μου στὸν βαρύ ΓΑ καὶ τὴν ἐπίσης ἀδυναμία μου νὰ ψάλλω εὔκολα τον Βαρύ ΖΩ.

Ὅποιος συνάδελφος μπορεῖ κι ἔχει χρόνο καὶ διάθεση νὰ τὴν καθαρογράψει καλὸ θὰ ἦταν.
 

nektariosthanos

Μέλος
Κύριε Αρβανίτη

Ευχαριστούμε πολύ! Μας εμπνέετε. Ελπίζω όλοι οι συνάδελφοι ψάλτες να συνειδητοποιούν την συμβολή σας στο (μεταγεγραμμένο!) χτες, σήμερα, αλλά και αύριο της ψαλτικής... Να είστε γερός!
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Πάρα πολλὲς εὐχαριστίες. Ξέρεις τὴν ἀδυναμία μου στὸν βαρύ ΓΑ

Για να πώ την αλήθεια, σε σκεφτόμουνα, όταν εξηγούσα.
καὶ τὴν ἐπίσης ἀδυναμία μου νὰ ψάλλω εὔκολα τον Βαρύ ΖΩ.
Καλά, δε σ' τον έμαθε ο Συμεωνίδης; :D:cool::). Αλλά, άσε, τώρα του βάζει και β΄ φωνή (Δι-Ζω κλπ) :D:eek:

(Έχω κι ένα "Αινείτε" εκ του Γα, κατ' αίτησιν του Νικολάου, που του το χρωστάω.
Επίσης είχα φτειάξει παλιά και Λειτουργικά. Θα τα ανεβάσω όταν μπορέσω, για να έχεις το σετάκι ολόκληρο)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Για να πώ την αλήθεια, σε σκεφτόμουνα, όταν εξηγούσα.

Καλά, δε σ' τον έμαθε ο Συμεωνίδης; :D:cool::). Αλλά, άσε, τώρα του βάζει και β΄ φωνή (Δι-Ζω κλπ) :D:eek:

(Έχω κι ένα "Αινείτε" εκ του Γα, κατ' αίτησιν του Νικολάου, που του το χρωστάω.
Επίσης είχα φτειάξει παλιά και Λειτουργικά. Θα τα ανεβάσω όταν μπορέσω, για να έχεις το σετάκι ολόκληρο)

Ὅποτε μπορέσεις, μὲ τὴν ἠσυχία σου. Ὅποτε ἔχει βαρὺ ἔτσι κι ἀλλιῶς ἐγώ βάζω ὅποιον ἦχο θέλω, δὲν δεσμεύομαι ἀπὸ τίποτε καὶ κανέναν, εἰδικὰ στὴ Θ. Λειτουργία. Ὁ ὄρθρος εἶναι μόνο δεσμευτικός.
 
Top