Εωθινά δοξαστικά σε σύνθεση Θρασύβουλου Στανίτσα

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω μια και τελειωσαν εδω και μερες τα δοξαστικα του Πεντηκοσταριου .....τα εντεκα εωθινα δοξαστικα σε συνθεση του Θρασυβουλου Στανιτσα!!! Δεν θυμαμαι να τα εχω ανεβασει !!!!Η γραφη ειναι του καλου μου φιλου Ευστρατιου Παπαιωαννου!!!!
 

Attachments

  • ΕΩΘΙΝΑ ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ.pdf
    300 KB · Views: 3,250

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ανεβάζω μια άλλη διασκευή του Ζ' Εωθινού Δοξαστικού (πάρα πολύ όμορφη) σύμφωνα με χειρόγραφό του Άρχοντα και την αντίστοιχη ηχογράφηση.

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αναφέρω πως άλλαξα σε 2-3 σημεία κάποια ισοκρατήματα.


[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο αρχείο στα επόμενα.
 
Last edited by a moderator:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω μια άλλη διασκευή του Ζ' Εωθινού Δοξαστικού (πάρα πολύ όμορφη) σύμφωνα με χειρόγραφό του Άρχοντα και την αντίστοιχη ηχογράφηση.

Υ.Γ. Για αποφυγή παρεξηγήσεων αναφέρω πως άλλαξα σε 2-3 σημεία κάποια ισοκρατήματα.

Χαρακτηριστική η θέση στο ξεκίνημα , εμπνευσμένη από Θεμιστοκλή Γεωργιάδη
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Έχω διορθώσει 2 λαθάκια που έκανα, όποιος το έχει κατεβάσει παρακαλώ ας το ξαναελέγξει.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ανεβάζω μια άλλη διασκευή του Ζ' Εωθινού Δοξαστικού (πάρα πολύ όμορφη) σύμφωνα με χειρόγραφό του Άρχοντα και την αντίστοιχη ηχογράφηση.

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αναφέρω πως άλλαξα σε 2-3 σημεία κάποια ισοκρατήματα.
Ανεβάζω ξανά το Ζ' Εωθινό διορθωμένο ως προς τη στοίχιση. Παρακαλώ οι συντονιστές ν'αντικαταστήσουν το αρχικό αρχείο. Ευχαριστώ.

 

Attachments

  • Ιδού Σκοτία-Θρ. Στανίτσα.pdf
    53.6 KB · Views: 395
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επισυναπτω μια και τελειωσαν εδω και μερες τα δοξαστικα του Πεντηκοσταριου .....τα εντεκα εωθινα δοξαστικα σε συνθεση του Θρασυβουλου Στανιτσα!!! Δεν θυμαμαι να τα εχω ανεβασει !!!!Η γραφη ειναι του καλου μου φιλου Ευστρατιου Παπαιωαννου!!!!

Παρατηρώ το Ζ΄εωθινό, που θα ψαλεί αύριο. Κανένα από τα χειρόγραφα που έχω δει δεν αρχίζει κατ' αυτόν τον τρόπο. Αλλά και η συνέχεια είναι διαφορετική. Δεν εξέτασα όλο το δοξαστικό προσεκτικά, ούτε κι αυτά των άλλων ήχων. Ποια είναι η πηγή του PDF;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παρατηρώ το Ζ΄εωθινό, που θα ψαλεί αύριο. Κανένα από τα χειρόγραφα που έχω δει δεν αρχίζει κατ' αυτόν τον τρόπο. Αλλά και η συνέχεια είναι διαφορετική. Δεν εξέτασα όλο το δοξαστικό προσεκτικά, ούτε κι αυτά των άλλων ήχων. Ποια είναι η πηγή του PDF;

Μήπως αυτή εδώ; Υπάρχουν δύο σειρές χφφ του Άρχοντος με τα Εωθινά: αυτή του 1963 (δεν έχουν κυκλοφορήσει όλα τα αυτόγραφα του Άρχοντος, αλλά μόνο αντιγραφές τους) και η άλλη της Αθήνας γραμμένη τη δεκαετία του 70. Ωστόσο, όσο ήταν στην Πόλη είχε ηχογραφήσει τα 11 Εωθινά σε μια πιο κλασική εκδοχή. Αυτή έχει καταγραφεί και δημοσιευθεί κατά καιρούς από διαφόρους (πχ. Λ. Πετρίδη, Χρ. Τσιούνη).

δ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως αυτή εδώ; ...

Η εκτέλεση του Ζ΄εωθινού ταιριάζει με τα χειρόγραφα και όχι με το PDF. Αυτό δεν ακολουθεί ούτε τα χειρόγραφα τα περιεχόμενα στην έκδοση του Χρ. Τσιούνη.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η εκτέλεση του Ζ΄εωθινού ταιριάζει με τα χειρόγραφα και όχι με το PDF. Αυτό δεν ακολουθεί ούτε τα χειρόγραφα τα περιεχόμενα στην έκδοση του Χρ. Τσιούνη.

Υπάρχει εκτέλεση των 10 ή 11 Εωθινών στην Πόλη. Αυτή έχει καταγράψει κ ο Πετρίδης (με κάποια ελευθερία κ όχι πάντα συνέπεια) και ο Τσιούνης. Ο τελευταίος στο βιβλίο του για τον Θρ. Στανίτσα, όχι στα χφφ που εξέδωσε.


δ.
 
Last edited:

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Επισυναπτω μια και τελειωσαν εδω και μερες τα δοξαστικα του Πεντηκοσταριου .....τα εντεκα εωθινα δοξαστικα σε συνθεση του Θρασυβουλου Στανιτσα!!! Δεν θυμαμαι να τα εχω ανεβασει !!!!Η γραφη ειναι του καλου μου φιλου Ευστρατιου Παπαιωαννου!!!!

Το αυτό pdf με bookmarks γιά χρήση σε tablet.
Επειδή εγώ το χρησιμοποιώ σε κινητό με μικρή οθόνη, επεξεργάστηκα λίγο το αρχείο. Έσβησα σε όλες τις σελίδες την επικεφαλίδα και το υποπόδιο ωστε να έχω πιό καθαρή "ορατότητα" κατα την εναλλαγή των σελίδων.
Επίσης επεξεργάστηκα λίγο το όλο κείμενο (όπου έπεφταν το ένα πάνω στο άλλο, τα μετακίνησα λίγο, ωστε να είναι πιό ευανάγνωστα.)
Δεν έκανα καμία προσωπική αλλαγή πάνω στο όλο κείμενο, μόνο μικρές μετακινήσεις όπου χρειάζονταν.
 

Attachments

  • Εωθινά Στανίτσα (με bookmarks).pdf
    318.2 KB · Views: 422
Top