Τρισάγιον-Δύναμις Πέτρου Εφεσίου σε ήχο α΄.

Εγώ μόνο σε βαρύ ξέρω τρισάγιο του Π. Εφεσίου. Είσαι σίγουρος;
 
Εγώ μόνο σε βαρύ ξέρω τρισάγιο του Π. Εφεσίου. Είσαι σίγουρος;

Πονεμένη ιστορία... Μάλλον ζητά το τρισάγιον και το Δύναμις σε ήχο πρώτο δίφωνο, σαμπάχ, προσαρμογή από του Νηλέως, που είναι προσαρμογή από το Δύναμις του Εφεσίου. Επιλογές: Μουσ. Πανδέκτης Ζωής, τόμος Δ: Τρισάγιον Μανουήλ Πρωτοψάλτου με Δύναμις προσαρμογή του μακαριστού πρώην Πατρών κυρού Νικοδήμου Βαλληνδρά, ή Τρισάγιον Κ. Πρίγγου με Δύναμις (σαμπάχ) σε διάφορες μορφές από εκδόσεις Πολιτών και Θεσσαλονικέων.

Δ.
 
Αντώνης Τίρυνθα;116501 said:
Ψάχνω το Τρισάγιο και το Δύναμις του Εφεσίου σε πρώτο ήχο.Το χρειάζομαι σύντομα αν γίνεται.
Εγώ μόνο σε βαρύ ξέρω τρισάγιο του Π. Εφεσίου. Είσαι σίγουρος;
Πονεμένη ιστορία... Μάλλον ζητά το τρισάγιον και το Δύναμις σε ήχο πρώτο δίφωνο, σαμπάχ, προσαρμογή από του Νηλέως, που είναι προσαρμογή από το Δύναμις του Εφεσίου. Επιλογές: Μουσ. Πανδέκτης Ζωής, τόμος Δ: Τρισάγιον Μανουήλ Πρωτοψάλτου με Δύναμις προσαρμογή του μακαριστού πρώην Πατρών κυρού Νικοδήμου Βαλληνδρά, ή Τρισάγιον Κ. Πρίγγου με Δύναμις (σαμπάχ) σε διάφορες μορφές από εκδόσεις Πολιτών και Θεσσαλονικέων.

Δ.
Το τρισάγιο του Μανουή πρωτοψάλτου βρίσκεται στη σελίδα 60 του ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΘΗΣΑΥΡΟΥ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ Νεκταρίου μοναχού Τόμος Α΄ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ 1931
Το τρισάγιο του Μανουήλ το παραθέτει και ο Τσικνόπουλος στη Θ.Λειτουργία του μαζί με ένα σύντομο Δύναμις δικής του σύνθεσης. Ένα άλλο Δύναμις σε πρώτο ήχο υπάρχει στο Μουσικό Θησαυρό του Νεκταρίυ μοναχού το οποίο επιγράφεται απλώς ως "συντετμημένο".Το ίδιο Τρισάγιο (του Μανουήλ) υπάρχει και στη Κοκκινογοργούσα Ανθολογία επιγραφόμενο ως Πέτρου Εφεσίου. Και μάλιστα ακολουθούμενο από Δύναμις "του αυτού" (Πέτρου Εφεσίου) του οποίου Δύναμις η σύντμηση είναι αυτή που περιλαμβάνει ο Νεκτάριος στη συλλογή του.
 
Last edited:

Attachments

  • KokkinogorgousaAnthologia1846 364-365.jpg
    336.9 KB · Views: 414
  • KokkinogorgousaAnthologia1846 366-367.jpg
    349.3 KB · Views: 253
  • KokkinogorgousaAnthologia1846 368-369.jpg
    347.1 KB · Views: 145
...Το ίδιο Τρισάγιο (του Μανουήλ) υπάρχει και στη Κοκκινογοργούσα Ανθολογία επιγραφόμενο ως Πέτρου Εφεσίου. ...

Διαφέρει μόνο η γ΄ επανάληψη.
 
Από την «Κοκκινογοργούσα» λοιπόν το Τρισάγιο και το Δύναμις του Πέτρου Εφεσίου σε ήχο α΄.

Κι εδώ σε κάπως πιο εύχρηστη μορφή. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να το "καθαρίσω" καλύτερα.

Ακούστε το ηχογραφημένο από το φωνητικό σύνολο Ρωμαίικο (Romeiko Ensemble).

 

Attachments

  • Τρισάγιον και Δύναμις ήχος α - Πέτρου Εφεσίου.pdf
    855.5 KB · Views: 381
Last edited by a moderator:
Αυτή τη φορά πιστεύω ότι έγινε καλύτερη δουλειά ...

Τρισάγιον Πέτρου Εφεσίου λοιπόν σε Ήχο α' από την "Κοκκινογοργούσα" Ανθολογία και σε ασπρόμαυρη και σε έγχρωμη έκδοση.
 

Attachments

  • Τρισάγιον και Δύναμις ήχος α - Πέτρου Εφεσίου [bw].pdf
    1.2 MB · Views: 268
  • Τρισάγιον και Δύναμις ήχος α - Πέτρου Εφεσίου [color].pdf
    287.3 KB · Views: 332
Ακούστε το ηχογραφημένο από το φωνητικό σύνολο Ρωμαίικο (Romeiko Ensemble).
... στο παρακατω βίντεο το Τρισάγιον στο 41:18 & Δύναμις στο 22:13

 
Last edited by a moderator:
Back
Top