Ο Νικ. Γιάννου με τον Χρόνη Αηδονίδη.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ανάμνηση μιας συνάντησης.
Ο μοναδικός στο είδος του (Θρακιώτικο τραγούδι) δάσκαλος κ. Χρόνης Αηδονίδης, θέλοντας μια Κυριακή να εκκλησιασθεί μπήκε στο αυτοκίνητό του και μπήκε σε μερικούς ναούς αλλά έφευγε ακούγοντας και αξιολογώντας την ψαλμωδία που άκουγε, μέχρι που μπήκε και στον Άγιο Γεώργιο Μελισσίων (Πηγής). Φαίνεται ικανοποιήθηκε από την ψαλμωδία, αποφάσισε να καθήσει στη λειτουργία και πήγε στο αριστερό ψαλτήρι.... Ο αριστερός ψάλτης του Ναού του έδωσε να πει τον Απόστολο!
Ο αδελφός μου με ρώτησε τότε.... «Ποιός είν' αυτός; Τον ξέρεις;» Όχι, του λέω, αλλά η φωνή του μοιάζει με του ... Χρόνη του Αηδονίδη. (Ασπρόμαυρη τότε η T/V και με την παραδοσιακή στολή πώς να τον αναγνωρίσω με το κοστούμι:D).
Μετά τη λειτουργία πήγαμε για καφεδάκι και αυτοσυστήθηκε. Δεν με γέλασαν τ' αυτιά μου του είπα, και μου είπε ότι δεν περίμενε ότι θα άκουγε τέτοιο ψάλτη στον Αη Γιώργη! Και υποσχέθηκε ότι θα μας ξαναρχόταν.
Πράγματι! Είχε έρθει κι ένας .... ξεθυμασμένος ξάδερφος:D:D (εξ αγχιστίας) με το κασεττοφωνάκι του και ότι έγραψε, επισυνάπτεται....
Χρονολογία; Μάλλον το 1975....
Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • XR. AHDONIDHS ME TON N.G TIMIWTERA (2).mp3
    3.5 MB · Views: 85
  • XR. AHDONIDHS ME TON N.G META THN THIAN EGERSIN(3).mp3
    4.2 MB · Views: 62
  • XR. AHDONIDHS ME TON N.G AINOI PL A(5).mp3
    7.3 MB · Views: 82
  • XR. AHDONIDHS ME TON N.G APOSTOLOS (6).mp3
    6.2 MB · Views: 96
  • XR. AHDONIDHS ME TON N.G XEROUBIKON (7).mp3
    12.7 MB · Views: 90
Κυρ-Νίκο κάτι ξέρει ο κ.Τζανάκος που λέει ότι έχεις στο μπαούλο σου θησαυρούς!
Στο τέλος θα μας βγάλεις καμία ηχογράφηση Μπερεκέτη με τον Καζαντζίδη!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το «Άπας γηγενής» σε τρίσημο και ο απόστολος ... μινοράκι! Και ο Νικολάκης λέει το ... «Πρόσχωμεν» ημιφώνως!:D:D
 
Last edited:
Top