-ΓΙΑΝΝΟΥ-ΤΖΑΝΑΚΟΣ : Στιχολογία Αίνων

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω την στιχολογια των αινων (ηχος Αος , Βος , Γος) σε συνθεση Χουρμουζιου , Χαρτοφυλακος της ΜΕ .
Ψαλλουν οι πρωτοψαλτες και εκλεκτα μελη του ''Ψαλτολογιον'' , Παναγιωτης Τζανακος και Νικολαος Γιαννου , στους οποιους και αφιερωνω τις επισυναψεις αυτες .
Οι ηχογραφησεις εχουν παρθει απο παλαιωτερες εκπομπες του Αρχωντα Πρωτοψαλτη Λυκουργου Αγγελοπουλου .
Δηστυχως δεν εχω τους υπολοιπους ηχους . Παρακαλω αν καποιο αλλο μελος εχει τους υπολποιπους ηχους ή καποιους απο αυτους , να τους ανεβασει .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 01=4'02''= %u0025u0397%u03C7%u03BF%u03C2 %u0391%u03BF%u03C2.mp3
    2.8 MB · Views: 101
  • 02=3'59''= Ηχος Βος.mp3
    2.7 MB · Views: 78
  • 03=3'51''= Ηχος Γος.mp3
    2.6 MB · Views: 81

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μολις μιλησα με τον συλλεκτη-γιατρο Μανωλη Χναρακη και μαλλον καπου εχει τις σχετικες ηχογραφησεις . Ομως υπομονη γιατι ειναι πολυασχολος , οποτε ...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Οι ως ανω ηχογραφησεις εχουν γεινει σε στουντιο της ελληνικης ραδιοφωνιας ,
αρχες της δεκαετιας του 90 αν δεν κανω λαθος .
 
P

ptz

Guest
Οι ως ανω ηχογραφησεις εχουν γεινει σε στουντιο της ελληνικης ραδιοφωνιας ,
αρχες της δεκαετιας του 90 αν δεν κανω λαθος .

-Σε ευχαριστούμε αγαπητέ φίλε Ευάγγελε.Τόπες και τόκανες.Ούτε εγώ αλλά ούτε και ο φίλος Νίκος,τις έχουμε όλες.Βλέπεις ακόμα τρώμε τα λεφτά από τηνΕΡΤ που πήραμε.....
-Θέλω όμως να επισημάνω κάτι για τον φίλο Πρωτοψάλτη κ Λ.Αγγελόπουλο.Και σε αυτή την ηχογράφηση,αλλά και σε άλλες 3-4 που έχω κάνει εγώ στην εκπομπή του στην ΕΡΤ,ουδέποτε επενέβει στο τρόπο που θα έψαλλες.Σου έδινε τις παρτιτούρες καμιά βδομάδα πριν και μετά μόνο ισοκρατούσε μαζί με έναν βοηθό του.Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω ένα αργό δοξαστικό από αργό στιχηράριο περιώνυμου μουσικού που είχα ηχογραφήσει και θα διαπιστώσετε τα λεγόμενα.Τον ενδιέφερε ο πλουραρισμός στις ηχογραφήσεις.Και αυτό τον τιμά.Και πάλι ευχαριστίες.Π.ΤΖ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
-Σε ευχαριστούμε αγαπητέ φίλε Ευάγγελε.Τόπες και τόκανες.Ούτε εγώ αλλά ούτε και ο φίλος Νίκος,τις έχουμε όλες.Βλέπεις ακόμα τρώμε τα λεφτά από τηνΕΡΤ που πήραμε.....

Ο Νίκος μόλις απόκτησε τις τρεις πρώτες, ελέω .... Λιναρδάκη :D!
Φίλε Παναγιώτη, εγώ τα λεφτά που πήρα τά 'παιξα στο Χρηματιστήριο και πάνω που θά 'φταναν να ... τετραγωνιστούν:D τελικά βγήκε .. κύκλος... όρθιος ελλειπτικός 0!:(
Πάλι καλά! τουλάχιστον δεν τα 'χάσαμε όλα, μόνο ... τον αέρα και ... τη φωνή:D! αλλά νά, που κι αυτά βρέθηκαν στα χέρια -στο κασεττόφωνο- του φίλου μας του Λιναρδάκη...
Κι από μένα Βαγγέλη ένα μεγάλο ευχαριστώ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ο Νίκος μόλις απόκτησε τις τρεις πρώτες, ελέω .... Λιναρδάκη :D!
Κι από μένα Βαγγέλη ένα μεγάλο ευχαριστώ

Για να συμπληρωθεί το κουστούμι, έκοψα και έρραψα :D ... τα κείμενα της στιχολογίας των τριών ήχων, από την πρώτη έκδοση του Ειρμολογίου (αναστατική έκδοση Κουλτούρα) για τους φίλους που δεν τα έχουν.
 

Attachments

  • STIXOLOGIA AINWN A,B,C,.pdf
    502 KB · Views: 91

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Αγαπητέ κ. Γιάννου περιμένουμε και τις στιχολογίες και των υπόλοιπων ήχων εάν μπορείτε να τις ανεβάσετε γιατι κάποιοι απο εμάς τις ψάλλουν κάθε Κυριακή και είναι υπεραπαραιτητες!!! Ευχαριστώ πολυ
 
Top