«Καλλικέλαδος Αηδών», Βασιλείου Νικολαΐδου Ζαγκλιβερινού, Θεσσαλονίκη, επίτομη (1882)

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Το πρώτο μέρος του βιβλίου ΚΑΛΛΙΚΕΛΑΔΟΣ ΑΗΔΩΝ του Β.Νικολαιδου Ζαγκλιβερινου χρονολογίας 1882 είναι έτοιμο:)
Μεγάλο σε μέγεθος αλλά έβαλα βέλτιστη ποιότητα
Ένα pdf που για να το έχουμε στην κατοχή μας πρέπει να κατεβάσουμε και τα 4 αρχεία
 

Attachments

  • Kallikelados aidwn0001.part1.rar
    28.6 MB · Views: 522
  • Kallikelados aidwn0001.part2.rar
    28.6 MB · Views: 346
  • Kallikelados aidwn0001.part3.rar
    28.6 MB · Views: 336
  • Kallikelados aidwn0001.part4.rar
    9.2 MB · Views: 322

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Το δεύτερο μέρος του βιβλίου ΚΑΛΛΙΚΕΛΑΔΟΣ ΑΗΔΩΝ του Β.Νικολαιδου Ζαγκλιβερινου χρονολογίας 1882 είναι έτοιμο
Μεγάλο σε μέγεθος αλλά έβαλα βέλτιστη ποιότητα
Ένα pdf που για να το έχουμε στην κατοχή μας πρέπει να κατεβάσουμε και τα 4 αρχεία
 

Attachments

  • kallikelados aidwn 20001.part1.rar
    30 MB · Views: 354
  • kallikelados aidwn 20001.part2.rar
    30 MB · Views: 275
  • kallikelados aidwn 20001.part3.rar
    30 MB · Views: 269
  • kallikelados aidwn 20001.part4.rar
    16.3 MB · Views: 257

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Το 3ο και τελευταίο(ουφ!!) μέρος του βιβλίου ΚΑΛΛΙΚΕΛΑΔΟΣ ΑΗΔΩΝ του Β.Νικολαιδου Ζαγκλιβερινου χρονολογίας 1882 είναι έτοιμο
Μεγάλο σε μέγεθος αλλά έβαλα βέλτιστη ποιότητα
Ένα pdf που για να το έχουμε στην κατοχή μας πρέπει να κατεβάσουμε και τα 3 αρχεία
Τώρα είναι ώρα φαγητού (μεσημεριανό) γιατι δεν προλάβαμε να φάμε :p Αργότερα θα ανεβάσω τα περιεχόμενα που λείπουν:)
 

Attachments

  • kallikelados aidwn 30001.part1.rar
    40 MB · Views: 315
  • kallikelados aidwn 30001.part2.rar
    40 MB · Views: 279
  • kallikelados aidwn 30001.part3.rar
    37.3 MB · Views: 278

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Εγώ ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Χαίρομε που σας άρεσε. Λοιπόν απ οτι βλέπω με κάτι εξαιρέσεις τα μαθήματα του βιβλίου ειναι πολύ δυσνόητα-περίεργα. Δύσκολα θα έψαλα κάτι από το συγκεκριμένο βιβλίο. Παραμένει όμως ενα μουσικό "διαμάντι" :D

Οριστε το εξώφυλλο και τα περιεχόμενα που σας χρωστούσα απο πριν:wink:
 

Attachments

  • kalikelados periexomena.pdf
    7.8 MB · Views: 413

drigop

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Αρχων;108864 said:
...τα μαθήματα του βιβλίου ειναι πολύ δυσνόητα-περίεργα. Δύσκολα θα έψαλα κάτι από το συγκεκριμένο βιβλίο. Παραμένει όμως ενα μουσικό "διαμάντι" :D

wink:

Υπάρχει άραγε κανένα αρχείο ήχου στο οποίο να αποδίδεται κάποιο απο αυτα τα δυσκολα-περίεργα μαθήματα???:confused:
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Χμμμ καλή ερώτηση. Κάποιο μέλος αν έχει κάτι δεν γνωρίζω.. εγώ πάντως δεν έχω :/ Αν και δεν νομίζω να υπάρχει κάτι
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εὐχαριστοῦμε πολύ γιὰ τὴν προσφορὰ σας.

Λείπουν τὰ δισέλιδα 82-83, 124-125, 222-223, 258-259, 288-289 καί 532-533.

Ἄν δὲν σᾶς κάνῃ κόπο, ἀνεβάσετὲ τα γιά νὰ εἶναι πλῆρες.

Χάρης
 

drigop

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Χμμμ καλή ερώτηση. Κάποιο μέλος αν έχει κάτι δεν γνωρίζω.. εγώ πάντως δεν έχω :/ Αν και δεν νομίζω να υπάρχει κάτι

Ψάχνοντας όλο κάτι βρίσκεις...:wink:

Οι σελίδες 202-2010 απο το βιβλίο "Καλλικέλαδος Αηδών" τυπικα Α ήχος Ταχίρ αποδίδονται στον ακόλουθο σύνδεσμο

http://www.youtube.com/watch?v=25vUcVuaiR0

Υ.Γ Από τις υπόλοιπες αναρτήσεις του συγκεκριμενου χρήστη στο youtube ίσως βγάλουμε και άλλο λαβράκι......:D
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά του βιβλίου αυτού, θα μπορούσε μήπως κάποιος να το μετατρέψει σε ένα πλήρες PDF μκρού σχετικά μεγέθους; Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

dimitris

Παλαιό Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή (Ε. Αβραμίδης)] Ο σύνδεσμος που παρατίθεται σε αυτό το μήνυμα κατευθύνει στο ίδιο αρχείο που ανέβηκε εδώ, μικρότερου όμως μεγέθους (~9 MB) με τη συνεπακόλουθη έκπτωση στην ποιότητα, σε ασπρόμαυρο, με αναλογία σελίδας βιβλίου ανά σελίδα pdf 1:1. Σημειώνεται για τη συνοχή της ροής των μηνυμάτων μετά τη διαγραφή κάποιων διαδικαστικών.

Το βιβλίο ολόκληρο πλέον ανέβηκε εδώ.
http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1368&Itemid=
Ας ανεβεί εδώ και αλλού για να συνεχίσει γιατί όλα είναι πρόσκαιρα.
Κλείνουν οι ιστοσελίδες ξαφνικά.

Ευχαριστούμε τον κ. Μιχάλη Τσαβαρή οποίος έχει πολλά βιβλία μεταξύ 1823 και 1900 και έκανε τον κόπο να φωτογραφίσει τόσες σελίδες ενός εξ αυτών με αγάπη προς εμάς.
 
Last edited by a moderator:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Το βιβλίο ολόκληρο πλέον ανέβηκε εδώ.
http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1368&Itemid=
Ας ανεβεί εδώ και αλλού για να συνεχίσει γιατί όλα είναι πρόσκαιρα.
Κλείνουν οι ιστοσελίδες ξαφνικά.

Ευχαριστούμε τον κ. Μιχάλη Τσαβαρή οποίος έχει πολλά βιβλία μεταξύ 1823 και 1900 και έκανε τον κόπο να φωτογραφίσει τόσες σελίδες ενός εξ αυτών με αγάπη προς εμάς.

Παρακαλώ! Να είστε καλά :)
 
κ.Τσαβαρή Μιχαήλ χαίρετε!
Θα σας παρακαλούσα εάν έχετε συλλέξει κάποια ιστορικά στοιχεία περί του ανδρός Βασιλείου Νικολαϊδου του Ζαγκλιβερινού να μας τα κοινοποιήσετε, καθότι στο Ζαγκλιβέρι (Νομός Θεσσαλονίκης) υπάρχει άγνοια περί αυτού. Βέβαια το χωριό αυτό είχε παράδοση σε ιεροψάλτες που μάθαιναν τη βυζαντινή μουσική στο Άγιον Όρος κατά την εκεί παραμονή τους, όταν μετέφεραν από τα μετόχια της περιοχής εκεί τα σταφύλια.
Ηλίας Π.Κορκόντζιλας
 
Top