Τ81. Μουσικὰ Κυριακῆς Ε´ Νηστειῶν (Ὁσίας Μαρίας Αἰγυπτίας)

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Attachments

  • Ε΄ Κυριακή των Νηστειών.pdf
    567.8 KB · Views: 1,519
  • Ε΄ Κυριακή των Νηστειών.mel
    62.4 KB · Views: 193

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μιας και το Δοξαστικό του Βουδούρη των Αίνων αυτής της Κυριακής, είναι ουσιαστικά το του Πέτρου Λαμπαδαρίου που ανέβασε μαζί με τα υπόλοιπα του Όρθρου εδώ, ο φίλτατος (και ακάματος!) Χρήστος Τσακίρογλου, σκέφτηκα αυτή την φορά, να ανεβάσω από τον Βουδούρη τα ιδιόμελα Δοξαστικά του Εσπερινού.

Ιδού λοιπόν, προσφορά στους ακάματους εργάτες των αναλογίων που ψάλνουν (και) τα απογεύματα του Σαββάτου.

Χάρης

ΥΓ. Κάποιες "ιδιόρρυθμες" επιλογές ορθογραφίας είναι του Βουδούρη και φυσικά δεν τα άλλαξα
 

Attachments

  • Εσπερινός Ε΄ Κυρ. Νηστειών, Βουδούρης.pdf
    194.7 KB · Views: 496
  • Εσπερινός Ε΄ Κυρ. Νηστειών, Βουδούρης.mel
    10.7 KB · Views: 61
Last edited:

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Καλσπέρα θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε τίνος είναι το δοξαστικο αυτό " Ουκ έστι η βασιλεία" που ψάλλει ο χορός της Ορμύλιας στο cd οτυς Ασωμεν τω Κυρίω......
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Καλσπέρα θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε τίνος είναι το δοξαστικο αυτό " Ουκ έστι η βασιλεία" που ψάλλει ο χορός της Ορμύλιας στο cd οτυς Ασωμεν τω Κυρίω......

Θρ. Στανίτσα από το Τριώδιό του.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ανεπίκαιρο, αλλά επειδή σήμερα το βρήκα στον κυκεώνα των σημειώσεων και των φακέλλων μου, το στέλνω τώρα.
Από παλιά πολυγραφημένη πάρτα χορωδίας ( άγνωσο ποιάς) που μου έιχε δώσει το 1990-91 ο κ. Δημ. Καψάλης, Ανθυπολοχαγός της Στρ. Μουσικής 12ης Μεραρχίας (Αλεξ/πολη), όπου υπηρέτησα. Το στέλνω σε jpeg, γιατί το pdf ήταν μεγάλο (δεν φαινόταν καλά το κείμενο και αναγκάστηκα να κάνω μεγάλη ανάλυση).
 

Attachments

  • Ouk-estin-KPriggou_1.jpg
    2.3 MB · Views: 298
  • Ouk-estin-KPriggou_2.jpg
    2.1 MB · Views: 65
  • Ouk-estin-KPriggou_3.jpg
    2.1 MB · Views: 55
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Βέβαια το δοξαστικό είναι της Ε' Κυριακής των Νηστειών και όχι της Απόκρεω όπως γράφει...
Ελπίζω να φαίνεται καλύτερα μετά την ... επέμβασή μου:D
Αν μπορεί κανένα καλό παιδάκι ας το πληκτρολογήσει ή καθαρογράψει!
Καλό θα κάνει!
 

Attachments

  • DOXA E KYRIAKHS NHSTEIWN PRINGOU.pdf
    467.6 KB · Views: 713

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αγαπητοί μου,

Αυτό το χειρόγραφο ΤΙ είναι, ακριβώς; Είναι α) από το χέρι του Πρίγγου, β) αντίγραφο από αυτούσιο χειρόγραφο του Πρίγγου, γ) απομαγνητοφωνημένη εκτέλεση από κάποια ηχογράφηση του Πρίγγου, ή δ) κάποια μελοποίησις από κάποιον άλλον με ορισμένες γραμμές βασισμένες σε εκτελέσεις του Πρίγγου;

Κατά την ταπεινήν μου γνώμη, νομίζω ότι είναι το δ), διότι αμφιβάλλω πάρα πολύ εάν ο Πρίγγος έψαλλε ορισμένες γραμμές έτσι όπως είναι γραμμένες σ' αυτό το κείμενο.

Ας θέσω μερικά παραδείγματα:
  • το "βρώσις και πόσις" το έλεγε αλλοιώς ο Πρίγγος·
  • το "αλλά δικαιοσύνη και άσκησις" είναι εκτός της προφορικής Πατριαρχικής παράδοσις, και δεν φαντάζομαι ο Πρίγγος να την είπε ποτέ έτσι αυτή την θέση·
  • επίσης και την επαναληπτική φράση "συν αγιασμώ"·
  • το "ος ου μη προσκόψη", και πάλι, το τόνιζε αλλοιώς·
  • κτλ. κτλ.
Δηλαδή, με άλλα λόγια, δεν νομίζω να είναι σωστό να λέει στο επάνω μέρος του χειρογράφου, "υπό: Κ.Πρίγγου", διότι ΔΕΝ νομίζω να είναι όλο αυτό το Δοξαστικό του Πρίγγου.

Εκτός, παιδιά, εάν κάνω τρομερό λάθος και όντως υπάρχουν αυτές οι εκτελέσεις από την φωνή του Μαϊστορος. Εάν ναι, καλό θα είναι να ανεβούν, διότι εμένα μου φαίνονται πολύ ασυνήθιστες και εξοπαραδοσιακές.

Απόστολος
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Και η Κυριακή Ε΄ νηστειών Οσίας Μαρίας της Αιγυπτίας.

Σημ. Επειδή αυτές τις μέρες είμαι "πηγμένος", δεν ξέρω αν θα προλάβω να έχω έτοιμη την Κυριακή των Βαίων εγκαίρως και να συμπληρωθούν οι Κυριακές του Τριωδίου.
 

Attachments

  • Τ 81 Κυριακη E νηστειων 2011.pdf
    259.4 KB · Views: 753

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Γιά τήν πληρότητα τοῦ θέματος παραπέμπω καί σ᾿ αὐτό τό θέμα περί τοῦ ἐξαποστειλαρίου.


 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ανεπίκαιρο, αλλά επειδή σήμερα το βρήκα στον κυκεώνα των σημειώσεων και των φακέλλων μου, το στέλνω τώρα.
Από παλιά πολυγραφημένη πάρτα χορωδίας ( άγνωσο ποιάς) που μου έιχε δώσει το 1990-91 ο κ. Δημ. Καψάλης, Ανθυπολοχαγός της Στρ. Μουσικής 12ης Μεραρχίας (Αλεξ/πολη), όπου υπηρέτησα. Το στέλνω σε jpeg, γιατί το pdf ήταν μεγάλο (δεν φαινόταν καλά το κείμενο και αναγκάστηκα να κάνω μεγάλη ανάλυση).

Η γραφή θυμίζει τα χειρόγραφα βιβλία του Β. Νικολαίδου. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, αλλά θα το ψάξω.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Η γραφή θυμίζει τα χειρόγραφα βιβλία του Β. Νικολαίδου. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, αλλά θα το ψάξω.

Η γραφή είναι ίδια με τις παρτιτούρες που χρησιμοποιούσαν στην Μητρόπολη (δεν ξέρω αν είναι του Τζελλά ή κάποιου άλλου).
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ὁ ἀειθαλής ἄρχων πρωτοψάλτης κυρ-Χαρίλαος Ταλιαδῶρος ἔχει ἰδιαίτερο χάρισμα στήν ἑρμηνεία τῶν δοξαστικῶν. Παρατίθεται τό "οὐκ ἔστιν ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ...", δοξαστικό αἴνων σέ πρῶτο ἦχο, ὅπως ἀκριβῶς τό ἔψαλλε τό 1976 στήν Ἁγία Σοφία Θεσσαλονίκης.
Ἡ καταγραφή ἔγινε ἀπ' τόν μαθητή του Χρῆστο Βουλδῆ, κάποιες διορθώσεις ἀπό τόν Χρῆστο Τσακίρογλου, ἐνῶ ἡ δακτυλογράφηση ἀπ' τόν πατέρα-Κουκουζέλη. Εὐχαριστοῦμε ἅπαντας θερμῶς! :)
 

Attachments

  • Ουκ έστιν [Ταλιαδώρου].pdf
    226.1 KB · Views: 253

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω για Τάμπλετ τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή 29-03-2015 Ε΄ Κυριακή των Νηστειών Ηχος α΄, εωθ. θ΄, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Ενημερωτικά. !!!!!!!
Εδώ ανέβηκε και η Β΄ έκδοση της Μεγάλης Εβδομάδος 2015 για Τάμπλετ (Βελτιωμένη, διορθωμένη & συμπληρωμένη)
Χρόνια Πολλά στον κόσμο άπαντα.
Καλή δύναμη και Ευλογημένη συνέχεια να έχουμε.​
 

Attachments

  • 29-03-2015 Όρθρος Ε' Κυριακής των Νηστειών Ηχος α΄ .pdf
    5.9 MB · Views: 771
  • 29-03-2015 Όρθρος Ε΄ Κυριακής των Νηστειών Ηχος α΄΄ εωθ. θ .mel
    231.8 KB · Views: 80

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα της
17-04-2016 Εσπερινός, Όρθρος, και Κατανυκτικός Εσπερινός E΄ Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. α΄ εωθ. β΄ για Τάμπλετ,
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ευλογημένη μας συνέχεια και καλή μας δύναμη.
 

Attachments

  • 17-04-2016 Εσπερινός E΄ Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. α΄ .pdf
    2.2 MB · Views: 242
  • 17-04-2016 Όρθρος E΄ Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. α΄ εωθ. β΄ .pdf
    6.2 MB · Views: 627
  • 17-04-2016 Κατανυκτικός εσπερινός E΄ Κυριακής των Νηστειών.pdf
    2.2 MB · Views: 182
  • 17-04-2016 Εσπερινός Ε΄Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. α΄ .mel
    121.9 KB · Views: 24
  • 17-04-2016 Όρθρος Ε΄Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. α΄ εωθ. β΄ .mel
    236.5 KB · Views: 38
  • 17-04-2016 Καταν. εσπερ. Ε ΄Κυρ. των Νηστειών ήχος πλ. α΄.mel
    125.8 KB · Views: 24

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω κατά τα γνωστά σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα
της 02-04-2017 Εσπερινός & Όρθρος Ε΄ Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. δ΄ εωθ. η΄ Για Τάμπλετ,
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Καλή μας δύναμη, και καλό υπόλοιπο της Αγίας Τεσσαρακοστής να έχουμε συν Θεώ​
 

Attachments

  • 02-04-2017 Εσπερινός Ε΄Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. δ΄.pdf
    2.1 MB · Views: 208
  • 02-04-2017 Όρθρος Ε΄ Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. δ΄ Εωθ. η΄.pdf
    6 MB · Views: 515
  • 02-04-2017 Εσπερινός Ε΄ Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. δ΄.mel
    117 KB · Views: 18
  • 02-04-2017 Όρθρος Ε΄ Κυριακής των Νηστειών Ήχος πλ. δ΄ Εωθ. η΄ .mel
    235.7 KB · Views: 24
Top