Π67. Μουσικὰ Σαββάτου μετὰ τὴν Ἀνάληψιν

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή θα χρειαστεί να ψάλλω εκτάκτως, αύριο το πρωί, έχω κάποιες απορίες. Το μεθέορτο Δοξαστικό των αίνων εδώ, φέρεται ως του δ΄ήχου. Το ίδιο όμως δοξαστικό την Πέμπτη το πρωί εδώ, φέρεται ως του πλ.Δ' ήχου. Ποιο είναι το σωστό; Μήπως υπάρχει μουσικό κείμενο γι' αυτό;
Επίσης, αντί καταβασιών θα ψαλλούν οι ειρμοί του κανόνος του Μηναίου (γ΄, στ΄, η΄και θ΄), όπως κατάλαβα από το Σ.Τ. (§ 185);
Αντί για τους Αίνους, θα ειπωθεί κατευθείαν χύμα η (μικρή) Δοξολογία και τα του Πεντηκοσταρίου μεθέορτα ως απόστιχα;
Η όποια βοήθεια ευγνωμόνως ευπρόσδεκτη :)
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἡ τυπική διάταξη πού πρέπει νά ἀκολουθήσετε εἶναι ὅπως τήν περιγράψατε.
Δεῖτε ἐπίσης ἐδῶ τούς εἱρμούς τοῦ β΄ κανόνος τῆς ἑορτῆς, πού πρέπει νά ψάλλετε αὔριο, ἀφοῦ προβλέπεται μόνον ὁ β΄ κανών.

Ὅσο γιά τόν ἦχο τοῦ δοξαστικοῦ εἶναι ὁ πλ. δ΄. Αὐτό βλέπω στό ΣΤ. σ. 686. Καί ὁ π. Παπαγιάννης προφανῶς γνωρίζει.


 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ π. Μάξιμε. Οι ειρμοί που αναφέρετε θα χρειασθεί να ψαλλούν στην αρχή κάθε ωδής, στον κανόνα ;
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Επειδή θα χρειαστεί να ψάλλω εκτάκτως, αύριο το πρωί, έχω κάποιες απορίες. Το μεθέορτο Δοξαστικό των αίνων εδώ, φέρεται ως του δ΄ήχου. Το ίδιο όμως δοξαστικό την Πέμπτη το πρωί εδώ, φέρεται ως του πλ.Δ' ήχου. Ποιο είναι το σωστό; Μήπως υπάρχει μουσικό κείμενο γι' αυτό;
Επίσης, αντί καταβασιών θα ψαλλούν οι ειρμοί του κανόνος του Μηναίου (γ΄, στ΄, η΄και θ΄), όπως κατάλαβα από το Σ.Τ. (§ 185);
Αντί για τους Αίνους, θα ειπωθεί κατευθείαν χύμα η (μικρή) Δοξολογία και τα του Πεντηκοσταρίου μεθέορτα ως απόστιχα;
Η όποια βοήθεια ευγνωμόνως ευπρόσδεκτη :)

Κε Λευκόπουλε,

Ως φαίνεται, υπάρχει κάοιο τυπογραφικό λάθος. Έριξα μια ματιά στο Πεντηκοστάριο και διαπίστωσα ότι ο ήχος είναι Ήχος πλ. δ'. Μουσικό κείμενο δεν έχω.

Απόστολος

Συγνώμη! Μώλις είδα ότι ο σεβαστός Πατήρ Μάξιμος απάντησε εις την απορία σας. Τουλάχιστον βλέπετε ότι συμφωνούμε ως προς τον ήχο!
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ π. Μάξιμε. Οι ειρμοί που αναφέρετε θα χρειασθεί να ψαλλούν στην αρχή κάθε ωδής, στον κανόνα ;
Βεβαίως. Πάντοτε ὁ προβλεπόμενος πρῶτος κανών ψάλλεται μετά τῶν εἱρμῶν. Ὄχι ὁ τοῦ Μηναίου. Τοῦ Μηναίου οἱ εἱρμοί θά ψαλοῦν στό τέλος τῆς γ΄ τῆς στ΄ τῆς η΄ καί τῆς θ΄ ᾠδῶν.
Ὁπότε:
Κανόνες· ὁ β΄ τῆς Ἀναλήψεως μετά τοῦ εἱρμοῦ.

ᾨδὴ α'. Ἦχος δ'. Ὁ Εἱρμός. Πρός τό Ἀνοίξω τό στόμα μου.
«Ἀρρήτω προστάξει σου, πεζοπλωτῆρα ἐδέξατο, ἡ ἄβατος θάλασσα ἠπειρωθεῖσα ποτέ, ἰσραηλίτην λαόν κεκονιαμένον, ἐξόδιον ᾄδοντα ὕμνον σοι Κύριε. » (δίς)
Δόξα σοι ὁ Θεός ἡμῶν, δόξα σοι.
Ὑπεραγία Θεοτόκε, σῶσον ἡμᾶς (στό τελευταῖο).​

Καί ὁ κανών τοῦ Μηναίου.
Ἅγιε τοῦ Θεοῦ, πρέσβευε ὑπὲρ ἡμῶν.
Δόξα, Καὶ νῦν,
(στά δύο τελευταῖα).​

ᾨδὴ γ'. Ἦχος δ'. Ὁ Εἱρμός. Πρός τό Τούς σούς ὑμνολόγους.​
«Νοσοῦσαν δεινῶς καί παρειμένην, οἰκτίρμον ὁ φύσει συμπαθής, τήν φύσιν οὖν στερέωσον, ἥν προσλαβών ἀνύψωσας, ὅτι οὐκ ἔστιν ἅγιος, πλήν σου ἄλλος φιλάνθρωπε. » (δίς)
Δόξα σοι ὁ Θεός ἡμῶν, δόξα σοι.
Ὑπεραγία Θεοτόκε, σῶσον ἡμᾶς
(στό τελευταῖο).​

Καί ὁ κανών τοῦ Μηναίου.
Ἅγιε τοῦ Θεοῦ, πρέσβευε ὑπὲρ ἡμῶν.
Δόξα, Καὶ νῦν,
(στά δύο τελευταῖα).​

Εἶτα ὁ εἱρμός τῆς γ΄ ᾠδῆς τοῦ Μηναίου.


Τό κοντάκιον τῆς Ἀναλήψεως (χῦμα).
Τὴν ὑπὲρ ἡμῶν πληρώσας οἰκονομίαν, καὶ τὰ ἐπὶ γῆς ἑνώσας τοῖς οὐρανίοις, ἀνελήφθης ἐν δόξῃ, Χριστε ὁ Θεὸς ἡμῶν, οὐδαμόθεν χωριζόμενος, ἀλλὰ μένων ἀδιάστατος, καὶ βοῶν τοῖς ἀγαπῶσί σε· Ἐγώ εἰμι μεθ' ὑμῶν, καὶ οὐδεὶς καθ' ὑμῶν.​

Μεσώδιον Κάθισμα· τοῦ Μηναίου
Δόξα, Καί νῦν, τῆς Ἀναλήψεως.
Ήχος πλ. δ'. Τήν Σοφίαν καί Λόγον.
Ἐπιβὰς ἐν νεφέλαις τῶν οὐρανῶν, καταλείψας εἰρήνην τοῖς ἐπὶ γῆς, ἀνῆλθες καὶ ἐκάθισας, τοῦ Πατρὸς δεξιόθεν, ὡς ὁμοούσιος τούτῳ ὑπάρχων καὶ Πνεύματι· ἐν σαρκὶ γὰρ ὤφθης, ἀλλ' ἄτρεπτος ἔμεινας· ὅθεν ἀναμένεις, συντελείας τὸ πέρας, τοῦ κρῖναι ἐρχόμενος, ἐπὶ γῆς κόσμον ἅπαντα. Δικαιοκρίτα Κύριε, φεῖσαι τῶν ψυχῶν ἡμῶν, τῶν πταισμάτων ἄφεσιν δωρούμενος, ὡς Θεὸς ἐλεήμων τοῖς δούλοις σου.​

Ὁ εἱρμός τῆς στ΄ ᾠδῆς τοῦ Μηναίου.

Κοντάκιον τοῦ Μηναίου, συναξάριον.

Αἰνοῦμεν, εὐλογοῦμεν… η΄ ᾠδή τοῦ Μηναίου.
Ἡ Τιμιωτέρα· καί ὁ εἱρμός τῆς θ΄ ᾠδῆς τοῦ Μηναίου.

Ἐξαποστειλάριο· τῆς Ἀναλήψεως.
Αὐτόμελον.​
Τῶν Μαθητῶν ὁρώντων σε ἀνελήφθης, Χριστὲ πρὸς τὸν Πατέρα συνεδριάζων, Ἄγγελοι προτρέχοντες ἐκραύγαζον· Ἄρατε πύλας ἄρατε· ὁ Βασιλεὺς γὰρ ἀνῆλθε, πρὸς τήν ἀρχίφωτον δόξαν. (δίς)

Οἱ ψαλμοί τῶν αἴνων χῦμα. Δόξα, Καί νῦν,
Σοί δόξα πρέπει… Πληρωτικά,
Ἀπόστιχα τοῦ Πεντηκοσταρίου μετά τοῦ Δόξα, Καί νῦν.
Ἀγαθόν τό ἐξομολογεῖσθαι… Τρισάγιον, «Ἀνελήφθης ἐν δόξῃ».

ΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΝ
Ἀντίφωνα τῆς Ἀναλήψεως.
Εἰσοδικὸν «Δεῦτε προσκυνήσωμεν… ὁ ἐν δόξῃ ἀναληφθείς…».
Μετά τήν εἴσοδον ἀπολυτίκια·«Ἀνελήφθης ἐν δόξῃ» καὶ τοῦ ναοῦ· κοντάκιον τὸ τῆς Ἀναλήψεως.
Τρισάγιον.
Προκείμενον καί Ἀλληλουάριον τῆς ἡμέρας.
Ἀπόστολος: ἡμέρας, Σαβ. ΣΤ΄ ἑβδ. Πράξ. (Πρξ. κ΄ 7-12)·
Εὐαγγέλιον: ἡμέρας, Σαβ. ΣΤ΄ ἑβδ. ᾿Ιωάν. (᾿Ιω. ιδ΄ 10-21).
Εἰς τό Ἐξαιρέτως: «Ἄξιόν ἐστιν...».
Κοινωνικόν: «᾽Αγαλλιᾶσθε δίκαιοι ἐν Κυρίῳ, τοῖς εὐθέσι πρέπει αἴνεσις ».
«Ἀνελήφθης ἐν δόξῃ...», «Πληρωθήτω», «Εἴη τό ὄνομα Κυρίου...».


 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Νομίζω ότι το Μηναίο δεν έχει Κοντάκιο, οπότε το της Αναλήψεως θα πρέπει να ειπωθεί μετά την ΣΤ΄ωδή.
Επίσης, δεν θα ήταν προτιμότερο να ειπωθεί, μετά το κάθισμα του αγίου μετά την Γ΄Ωδή, το ομόηχο μεθέορτο, "Προς τον σον Γεννήτορα ..." (Τετάρτη μετά την α΄στιχολογία) ;
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Κοινωνικόν: «᾽Αγαλλιᾶσθε δίκαιοι ἐν Κυρίῳ, τοῖς εὐθέσι πρέπει αἴνεσις »...

Δεν ψάλλουμε κανονικά το Κοινωνικό της ημέρας, δηλαδή "Μακάριοι ους προσεδέξω..." ;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νομίζω ότι το Μηναίο δεν έχει Κοντάκιο, οπότε το της Αναλήψεως θα πρέπει να ειπωθεί μετά την ΣΤ΄ωδή.
Επίσης, δεν θα ήταν προτιμότερο να ειπωθεί, μετά το κάθισμα του αγίου μετά την Γ΄Ωδή, το ομόηχο μεθέορτο, "Προς τον σον Γεννήτορα ..." (Τετάρτη μετά την α΄στιχολογία) ;

Τό Μηναῖο τῆς Ἀ.Δ. πού βλέπω ἐγώ (μικροῦ σχήματος) ἔχει (νομίζω καί τό μεγάλο). Ἄν δέν ἔχει ὅπως λέτε.
Ὁμόηχα, δέν τά κοιτάζουμε τόσο ἐμεῖς. Ἔβαλα τό μεσῴδιον τῆς ἑορτῆς, ἀφοῦ θά βλέπετε ἀπό τήν κύρια ἡμέρα.
Μή νομίζετε ὅτι τά ἔφτιαξα τώρα. Τά εἶχα ἔτοιμα γιά τό Ναό ἀπό τό 2007. Τώρα ἔχουν γίνει ξεφτέρια. Δέν χρειάζονται. Τούς εἱρμούς τούς εἶχα ἐγώ. Δέν τούς ἀντέγραψα σήμερα. Φαίνεται ἀπό τό ὅτι δέν ἔχουν βαρεῖες.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν ψάλλουμε κανονικά το Κοινωνικό της ημέρας, δηλαδή "Μακάριοι ους προσεδέξω..." ;
Βλέπετε πουθενά νεκρώσιμα· ἀκολουθία Σαββάτου μέ Ἀλληλούια;
Τό Σάββατον ἔχει δύο κοινωνικά.
Περισσότερα στίς Γενικές Τυπικές Διατάξεις τῶν Διπτύχων στίς πρῶτες σελίδες.


 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μήπως υπάρχει μουσικό κείμενο γι' αυτό;
Η όποια βοήθεια ευγνωμόνως ευπρόσδεκτη :)

Ναι, και το επισυνάπτω. Είναι από το Μουσικόν Πεντηκοστάριον του Πατρός Κωνσταντίνου Παπαγιάννη.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Δοξαστικό της στ΄Εβδομάδος Ανελήφθης .....pdf
    33.4 KB · Views: 278

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Είναι από το Μουσικόν Πεντηκοστάριον του Πατρός Κωνσταντίνου Παπαγιάννη ...

Τελικά, μάλλον θα πρέπει να το αγοράσω αυτό (και τα άλλα του) βιβλία. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστεί. Να ήταν και καλύτερη η (χειρόγραφη) εμφάνιση!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Και μία άλλη προσπάθεια σύνθεσης του εν λόγω δοξαστικού η οποία γράφονταν ενώ ανέβαζε ο αγαπητός κυρ Βασίλης το απόσπασμα του Πατρός Κων/νου. Διαλέγεις και παίρνεις. :wink:
 

Attachments

  • Δοξαστικόν μεθέορτον.pdf
    154.6 KB · Views: 202

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ αγαπητέ Χρήστο και για τη δική σου προθυμία, αλλά και τους άλλους.
Όταν γύρισα στο σπίτι, από το γραφείο όπου ήμουν πριν, είδα ότι το δοξαστικό αυτό το είχε μελοποιημένο και ο Εμμ. Φαρλέκας στο Πεντηκοστάριό του. Κι έτσι τώρα έχω τρία. !!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τελικά, μάλλον θα πρέπει να το αγοράσω αυτό (και τα άλλα του πατρός Κωνσταντίνου Παπαγιάννη) βιβλία. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστεί.



Καί βέβαια πρέπει νά τό κάνετε.


 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ αγαπητέ Χρήστο και για τη δική σου προθυμία, αλλά και τους άλλους.
Όταν γύρισα στο σπίτι, από το γραφείο όπου ήμουν πριν, είδα ότι το δοξαστικό αυτό το είχε μελοποιημένο και ο Εμμ. Φαρλέκας στο Πεντηκοστάριό του. Κι έτσι τώρα έχω τρία. !!!
Άρα να μη φτιάξω κι εγώ. Εντάξει.....

ΥΓ Μπράβο Χρήστο, (συν)έγραψες πάλι.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Το μεθέορτο Δοξαστικό των αίνων εδώ, φέρεται ως του δ΄ήχου. Το ίδιο όμως δοξαστικό την Πέμπτη το πρωί εδώ, φέρεται ως του πλ.Δ' ήχου. Ποιο είναι το σωστό;


Στὶς πηγὲς ἀναγράφεται ἅπαξ εἰς ἦχον πλ. δ' (χφφ. πεντηκοστάρια Βατοπεδίου 1190 ια' αἰ. φ. 144r, Λειμῶνος 81 ια'-ιβ' αἰ. φ. 215v, 31 ιβ' αἰ. φ. 132v καὶ τυπικὸν Εὐργέτιδος ια'-ιβ' αἰ. ἔκδ. Dmitrievskij τ. 1 σ. 586).
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ αγαπητέ Χρήστο και για τη δική σου προθυμία, αλλά και τους άλλους.
Όταν γύρισα στο σπίτι, από το γραφείο όπου ήμουν πριν, είδα ότι το δοξαστικό αυτό το είχε μελοποιημένο και ο Εμμ. Φαρλέκας στο Πεντηκοστάριό του. Κι έτσι τώρα έχω τρία. !!!

Και εγώ χρειάστηκε σήμερα να πω αυτό το Δοξαστικό. Για αυτό χρησιμοποίησα αυτό του Φαρλέκα, ο οποίος έχει φροντίσει όχι μόνο για τις Κυριακές, αλλά και για τις καθημερινές.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καί τῶν ἀποστίχων τοῦ ἑσπερινοῦ (Παρασκευή ἑσπέρας) σέ ἦχο βαρύ, ἀπό τό «Πεντηκοστάριον», Γεωργίου Ε. Ραιδεστηνού, Κωνσταντινούπολη, επίτομο (1886).

Εἰς τὸ ὄρος τῶν Ἐλαιῶν, ἦλθες ὁ ἐλεῶν τὸ γένος τῶν ἀνθρώπων, καὶ νεφέλη ὑπέλαβέ σε, ἀπὸ τῶν ὀφθαλμῶν τῶν Μαθητῶν σου, τρεμόντων μὲν διὰ τὴν ὀπτασίαν, χαιρόντων δὲ διὰ τὴν προσδοκίαν τοῦ ἁγίου Πνεύματος· ἐν ᾧ στηρίξας Σωτήρ, ἐλέησον ἡμᾶς.

 

Attachments

  • EIS_TO_OROS.pdf
    58.4 KB · Views: 75
Last edited:
Top