25. Μουσικὰ Εὐαγγελισμοῦ τῆς Θεοτόκου

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Το Δοξαστικό, από χειρόγραφο του Άρχοντος, εδώ.
Και τα μέλη του Εσπερινού του Ευαγγελισμού σε απόδοση (καλύτερη δεν γίνεται :D)της Βυζαντινής Πατριαρχικής Χορωδίας Παύλου Φορτωμά, εδώ.
 
P

ptz

Guest
Από ''φυλλάδα'' πανηγύρεως ΚΕ' Μαρτίου [καθ' ότι 1992-2003 Α-ψάλτης Ευαγγελιστρίας Ν.Ερυθραίας και 2003-σήμερα Α-ψάλτης Μητρ. Ναού Ευαγγελιστρίας Σπάρτης], τα εν θέματι μέλη. Απλά και κατανοητά με ελάχιστες μικροπαρεμβάσεις γιά εύκολη ανάγνωση από όλους τους φίλους που ερχόντουσαν -τιμής ένεκεν- και δεν ήταν υποχρεωμένοι να ακροβατούν σε τεντωμένο σχοινί παράξενων θέσεων. Φυσικά το Κύριε εκέκραξα και το Δόξα τού ευεργέτου Πέτρου.

Επίσης, αναρτώ στο σύντομο μέλος του Δ' λέγετου ήχου, τα απόστιχα του Ευαγγελισμού μαζί με το Δόξα Και νυν, που ύστερα από αίτησή μου, μελοποίησε ο φίλος και εξαίρετος μουσικός κ.Γιάννης Αρβανίτης, γιά περιπτώσεις σύντομες ή ειδικές, εις κοινήν ωφέλειαν. Φυσικά τον ευχαριστούμε.
 

Attachments

  • ΚΕ' Μαρτίου.pdf
    1.3 MB · Views: 3,497
  • Απόστιχα-Δοξαστικό σύντομα-Ι.Αρβανίτη.pdf
    226.7 KB · Views: 1,464
Last edited by a moderator:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Γιώργη, κ.α.,

Από την Πατριαρχική Φόρμιγξ του μεγάλου Κ. Πρίγγου, άπαντα τα της εορτής.

Απόστολος
 

Attachments

  • Ευαγγελισμού, ''Πατριαρχική Φόρμιγξ'' Πρίγγου.pdf
    8.7 MB · Views: 2,994
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ;107473 said:
Μουσικά κείμενα για τον εσπερινό του Ευαγγελισμού.
Γραφή από τον φίλο Γιώργο Σιαπερόπουλο.
Ηχητικό του Δοξαστικού εδώ.

Ευχαριστώ τον φίλο Δανιήλ για την καλωσύνη του να ανεβάσει τα εσπέρια της εορτής του Ευαγγελισμού, αλλά και για εξαιρετική απόδοση του Δοξαστικού.

Θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο Γιώργο Μ. για το μήνυμά του το οποίο δυστυχώς διεγράφη από τον συντονιστή "nektar" στην επεξεργασία του μηνύματος που έκαμε σήμερα στις 14.03

Να ευχαριστήσω και τον φίλο "killerswift"το μήνυμά του του οποίου δυστυχώς και αυτό διεγράφη από τον συντονιστή "nektar" για τα καλά του λόγια και να του πώ ότι όπως λέει και ο ύμνος "ο χρόνος εφέστηκε" και δεν αρκεί για τον Όρθρο. Ισως να τον γράψω αργότερα ώστε να τον έχουμε του χρόνου. Αλλωστε τώρα ασχολούμαι με την γραφή του ΑΚΑΘΙΣΤΟΥ ΥΜΝΟΥ που δεν πρόλαβα να είναι έτοιμος για φέτος.

Να ευχαριστήσω και όλους τους φίλους που είχαν την ευγενή καλωσύνη να βάλουν thanks στην παρούσα ανάρτηση.
 
Last edited:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μπορεί κάποιος ν' ανεβάσει το Δοξαστικό Αίνων Ευαγγελισμού της Θεοτόκου από διάφορους μελοποιούς; Ξέρω ότι έχει ανέβει το του Πρίγγου. Ευχαριστώ πολύ.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο Γιώργο Μ. για το μήνυμά του το οποίο δυστυχώς διεγράφη από τον συντονιστή "nektar" στην επεξεργασία του μηνύματος που έκαμε σήμερα στις 14.03

και δικό μου μήνυμα διεγράφη [εγκωμιαστικό] κι αναρωτιέμαι γιατί...
Εντάξει να διαγράφουμε τις "κακίες" μας, μα όχι και τις "καλωσύνες" μας...

Είπαμε...
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Στις ηχογραφήσεις του Μακαριστού Νικοδήμου Βαλληνδρά ο κ. farlekas 1980 έχει ανεβάσει το δοξαστικό του εσπερινού της εορτής του Ευαγγελισμού σε μέλος Κων/νου Πανά. Υπάρχει και το ΚΕΙΜΕΝΟ εκεί αλλά και η ερμηνεία του από τον μακαριστό Μητροπολίτη.
Γενικά όποιος έχει και μπορεί να ανεβάζει κείμενα από τα βιβλία του Πανά ας το κάνει.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
και δικό μου μήνυμα διεγράφη [εγκωμιαστικό] κι αναρωτιέμαι γιατί...
Εντάξει να διαγράφουμε τις "κακίες" μας, μα όχι και τις "καλωσύνες" μας...

Είπαμε...


Ήξερα ότι υπήρχε και τρίτο μήνυμα αλλά δεν θυμόμουν ότι ήταν δικό σας. Εστω και αργά να εκφράσω τις ευχαριστίες μου.

Οπως μου εξήγησε ο κ. συντονιστής στην προσπάθεια του να διαχωρήσει το μήνυμα σε Ιεροψάλτες και σε μουσικά κείμενα έσβησε κατά λάθος τα τρία μηνύματα. Δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση όπως μου εξήγησε οπότε ας λήξει εδώ το θέμα. Και πάλιν ευχαριστώ.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Μπορεί κάποιος ν' ανεβάσει το Δοξαστικό Αίνων Ευαγγελισμού της Θεοτόκου από διάφορους μελοποιούς; Ξέρω ότι έχει ανέβει το του Πρίγγου. Ευχαριστώ πολύ.

Καμιά ιδιαίτερη προτίμηση (βλ. παραγγελιά) ; :confused:
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Καμιά ιδιαίτερη προτίμηση (βλ. παραγγελιά) ; :confused:

Πχ Θεμιστοκλή Γεωργιάδη ή/και Νηλέα; :wink:

Υγ. Το Δοξαστικό των Αίνων υπάρχει, νομίζω, σε χφ από τον Στανίτσα (επί τη βάσει Πρίγγου). Δεν ξέρω αν ταυτίζεται με αυτό του Σαββάτου του Ακαθίστου απ'το Τριώδιό του. Όποιος μπορεί ή τα έχει εύκαιρα, ας αναρτήσει αμφότερα.
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
* Κεκραγάρια ,προσόμοια , Δοξαστικό εσπερινού ''Απεστάλη εξ' ουρανού'' Σωκράτους Παπαδοπούλου, Νέα Φόρμιγξ της Εκκλησίας τ.Α΄ (Εσπερινός) σελ.113-122

* Έτερα Κεκραγάρια υπό Αλ. Κεχαγιοπούλου Λειτουργία Αλ. Κεχαγιόπουλου 1982 σελ. 141-142

*Εις τον Ν' Ψαλμό Ιδιόμελο '' Ευαγγελίζεται ο Γαβριήλ'' Θεοδοσίου Γεωργιάδου , ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΠΛΟΥΤΟΣ σελ.15 -16

*Προσόμοια(αργά) των αίνων υπό Εμ. Φαρλέκα Ο Ακάθιστος Ύμνος - Εμμ. Φαρλέκα σελ.60-63

*Δοξαστικό αίνων Εμ. Φαρλέκα , ''Ο Ακάθιστος Ύμνος'' σελ. 63-66

* Δοξαστικό αίνων Θρ. Στανίτσα ''Μουσικόν Τριώδιον'' σελ. 154-156

-> Και οι παραγγελιές ...

Εκ των πιο ονομαστών νεωτέρων συνθετών , τρία εξαιρετικά δείγματα γραφής :

* Δοξαστικό αίνων Νηλέως ( Πηγή : ''Μεγάλη βιβλιοθήκητης Ελλάδας Λίλιαν Βουδούρη'' ),
σελ.1 ,σελ.2 , σελ.3

*Δοξαστικό αίνων Θεμιστοκλέους Γεωργιάδου , ''Νέον Δοξαστάριον'' (βλ. συνημμένο 1)

*Δοξαστικό αίνων (έτερον) Θρ. Στανίτσα (βλ.συνημμένο 2)

Αιωνία η μνήμη αυτών
 

Attachments

  • ΤΟ ΑΠ ΑΙΩΝΟΣ 1.PDF
    400.3 KB · Views: 597
  • ΤΟ ΑΠ ΑΙΩΝΟΣ 2.pdf
    3.6 MB · Views: 592
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα του Σωκράτους Παπαδοπούλου στο ακόλουθο pdf. Το δοξαστικό υπάρχει σε αυτή την ηχογράφηση από τον χορό των Θεσσαλονικέων στο Ηρώδειο το 1971 υπό τον αοίδιμο Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο. Παρακαλώ όποιον έχει τα κείμενα της συναυλίας να τα αναρτήσει, διότι μου αρέσει περισσότερο η διασκευή.
 

Attachments

  • Σωκράτης Παπαδόπουλος-Εσπέρια Ευαγγελισμού.pdf
    238.6 KB · Views: 726
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στις ηχογραφήσεις του Μακαριστού Νικοδήμου Βαλληνδρά ο κ. farlekas 1980 έχει ανεβάσει το δοξαστικό του εσπερινού της εορτής του Ευαγγελισμού σε μέλος Κων/νου Πανά. Υπάρχει και το ΚΕΙΜΕΝΟ εκεί αλλά και η ερμηνεία του από τον μακαριστό Μητροπολίτη....

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=107539&postcount=51
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ;107473 said:
Μουσικά κείμενα για τον εσπερινό του Ευαγγελισμού.
Γραφή από τον φίλο Γιώργο Σιαπερόπουλο.
Ηχητικό του Δοξαστικού εδώ.

Ανεβάζω το Δοξαστικόν της παρούσης αναρτήσεως, μετά από κάποιες διορθώσεις.
Ευχαριστώ το εκλεκτόν μέλος του forum και φίλον κ. Γιάννου, για την καλωσύνη του, να μου επισημάνει αυτές τις διορθώσεις.
 

Attachments

  • ΑΠΕΣΤΑΛΗ ΕΞ ΟΥΡΑΝΟΥ.pdf
    118.9 KB · Views: 447

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχει κανείς να ανεβάσει κείμενο με το ιδιόμελο του Ευαγγελισμού (ευαγγελίζεται ο Γαβριήλ) σε β ήχο του μακαριστού γέροντος Δοσιθέου του τυφλού? Ευχαριστώ πολύ.
 
Top