[Ανακοίνωση] Ο Άρχων Λεωνίδας Αστέρης για την Φωνητική Ορθοφωνία !!!

11-1-2011 Τρίτη 7.15 μ.μ στον Ι.Ν.Αγ.Κωνσταντίνου και Ελένης Γλυφάδας

Ο Αρχων Λ.Αστέρης μιλά για τον ''τελευταίο κρίκο του ψάλτη'' την φωνη του.
Για το τι είναι και πως λειτουγεί η φωνή του
Τι είναι τα αντηχεία
Γιατί αλλες μέρες έχουμε ''φωνή'' και άλλες όχι...
Πως πρέπει να είναι η σωστή εμμελής απαγγελία
Τι είναι Πατριαρχικό ύφος
Τι πρέπει και τι δεν πρέπει στην βυζαντινή μουσική εκτέλεση
Για την φωνή ''απο τη μύτη''
Για το ''διαζύγιο'' των ψαλτών απο την φωνητική εκπαίδευση .....
Πριν απο τους ευρωπαίους εμείς εχουμε την φωνητική τεχνη.....
Για τα κομπλεξ των ψαλτών
και άλλα πολλά.......

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟΝ ....
Υ.Γ. Συγνώμη για το μέγεθος των αρχείων αλλά αξίζει...
Υ.Γ.2 Για την ανάρτηση δεν πήρα την ''ευχή'' του αλλά ελπίζω να μην υπάρχει γενικώς πρόβλημα .ευχαριστώ.
 

Attachments

  • 01-1.mp3
    27.2 MB · Views: 1,465
  • 02-2.mp3
    22.8 MB · Views: 875
  • 03-3.mp3
    15.5 MB · Views: 748
  • 04-4.mp3
    29.9 MB · Views: 804
Αγαπητοί ''συμφορίτες'' θα ήθελα να συμπληρώσω το προηγούμενο μν μου
με αφορμή την επίσκεψη του Αρχοντα στην Αθήνα και να προσθέσω αποσπάσματα απο την εκπομπή του Σ.Μ.ΚΩΝ οπου ηταν καλεσμένος την προηγούμενη ημέρα .
Τοποθετώ τα αποσπάσματα στο Θέμα της φωνητικής

1.) Ως συνέχεια της τιμητικής εκδήλωσης σε έναν γίγαντα της φωνητικής τέχνης και

2.)Να καταθέσω μία ερώτηση στην ομήγυρη για ένα θέμα που απασχολεί εμένα και οχι μόνο......

Τι φταίει που σε εμάς τους ψάλτες συμβαίνει το φαινόμενο να ''φεύγουμε'' (συνήθως πρός τα επάνω) από την βάση που ψάλουμε ?
Και η απορία μου αυτή ''εμεγαλύνθη σφόδρα'' όταν άκουσα και αυτό ακόμα το τέρας της φωνής τον Λ.Αστέρη!!! (οπως θα ακούσετε στα αποσπάσματα παρακάτω-ειδικα στο ''Ανωθεν οι προφήται'') οπου γλυστράει πάνω από έναν τόνο!

Χωρίς καμοιά διάθεση κριτικής (εγω ειμαι ο τελευταίος )
αλλά με ολο τον σεβασμό στόν Αρχοντα ερωτώ τους επα'ί'οντες για αυτό το θέμα .
Τι τελικά φταίει ??


(Δεν ξέρω αν εχει καπου ξανασυζητηθεί το θέμα )

Προσωπικά θα μπορούσα να κάνω τρείς υποθέσεις γιά το θέμα.

α)Φταινε οι ισοκράτες?

β)Φταίει η παντελής απουσία ενός οποιουδήποτε οργάνου ?


γ)Ισως και η πολύ αφοσίωση στο κείμενο και στα Θεία νοήματα(Αν είναι έτσι
ίσως είναι όλα συγχωρητέα ...)

Επαναλαμβάνω δεν αναφέρωμαι μόνο στόν Αρχοντα -οπου για μένα ειναι ενα σημείο αναφοράς της σημερινής πραγματικότητος στην ψαλτική -απλά με απασχολεί το θέμα γενικώς .

Ας μιλήσουν οι ειδικοί επί του θέματος για να ωφεληθούμε όλοι.

Ευχαριστώ



View attachment 01-Για το ύφος .mp3

View attachment 02-''Εις το Όρος ''.mp3
 

Attachments

  • 03-'' Άνωθεν οι προφήται'' .mp3
    7.6 MB · Views: 529
  • 04-Διάφορα για το Πατριαρχείο.mp3
    12.4 MB · Views: 326
  • 05-Χερουβικό.mp3
    5.6 MB · Views: 332
  • 06-Χαιρετισμός.mp3
    901.2 KB · Views: 212
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αγαπητοί ''συμφορίτες'' θα ήθελα να συμπληρώσω το προηγούμενο μν μου
με αφορμή την επίσκεψη του Αρχοντα στην Αθήνα και να προσθέσω αποσπάσματα απο την εκπομπή του Σ.Μ.ΚΩΝ οπου ηταν καλεσμένος την προηγούμενη ημέρα .
Τοποθετώ τα αποσπάσματα στο Θέμα της φωνητικής διότι

1.) Ως συνέχεια της τιμητικής εκδήλωσης σε έναν γίγαντα της φωνητικής τέχνης και

2.)Να καταθέσω μία ερώτηση στην ομήγυρη για ένα θέμα που απασχολεί εμένα και οχι μόνο......

Τι φταίει που σε εμάς τους ψάλτες συμβαίνει το φαινόμενο να ''φεύγουμε'' (συνήθως πρός τα επάνω) από την βάση που ψάλουμε ?
Και η απορία μου αυτή ''εμεγαλύνθη σφόδρα'' όταν άκουσα και αυτό ακόμα το τέρας της φωνής τον Λ.Αστέρη!!! (οπως θα ακούσετε στα αποσπάσματα παρακάτω-ειδικα στο ''Ανωθεν οι προφήται'') οπου γλυστράει πάνω από έναν τόνο!

Χωρίς καμοιά διάθεση κριτικής (εγω ειμαι ο τελευταίος )
αλλά με ολο τον σεβασμό στόν Αρχοντα ερωτώ τους επα'ί'οντες για αυτό το θέμα .
Τι τελικά φταίει ??


(Δεν ξέρω αν εχει καπου ξανασυζητηθεί το θέμα )

Προσωπικά θα μπορούσα να κάνω τρείς υποθέσεις γιά το θέμα.

α)Φταινε οι ισοκράτες?

β)Φταίει η παντελής απουσία ενός οποιουδήποτε οργάνου ?


γ)Ισως και η πολύ αφοσίωση στο κείμενο και στα Θεία νοήματα(Αν είναι έτσι
ίσως είναι όλα συγχωρητέα ...)

Επαναλαμβάνω δεν αναφέρωμαι μόνο στόν Αρχοντα -οπου για μένα ειναι ενα σημείο αναφοράς της σημερινής πραγματικότητος στην ψαλτική -απλά με απασχολεί το θέμα γενικώς .

Ας μιλήσουν οι ειδικοί επί του θέματος για να ωφεληθούμε όλοι.

Ευχαριστώ



View attachment 39784

View attachment 39785

Η βαση καποιες φορες ανεβαινει κυριως επειδη τα διαστηματα δεν ψαλλονται σωστα. Δευτερευοντως και τα ισοκρατηματα μπορει να ειναι συνυπευθυνα. Επισης και το θεμα της θεωριας της μουσικης μας πιστευω οτι πολλες φορες εχει το μεριδιο που του αναλογει στο θεμα των βασεων. Δυστυχως υπαρχουν ακομα σκοτεινα σημεια στη μουσικη μας...και ειναι αρκετα...!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Για το γεγονος οτι ανεβαινουν οι βασεις μπορει να ευθυνονται αρκετα πραγματα οπως η ελλειψη μελετης, το λαθος ισοκρατημα, το αν ψαλλουμε με ενταση λογω κακης ακουστικης ή ελλειψης μικροφωνικης (συνηθως οταν φωναζουμε τραβαμε προς τα πανω τα διαστηματα) αλλα και οι διαφορες ελξεις των ηχων. Προσωπικα εχω παρατηρησει πως στον Πλ δ και στον Αγια συνηθως ανεβαινω μισο τονο κατα τη διαρκεια του μαθηματος. Επισης οφειλεται και το γεγονος οτι πολλες φορες δεν παταμε γερα στις καταληξεις. Ιδιως στον Πλ δ εχω δει να συμβαινει αρκετα αυτο τοσο σε μενα οσο και σε αλλους.

Υ.Γ. Ενα μεγαλο ευχαριστω κ. Σπυρο για τις πολυτιμες ηχογραφησεις του Αρχοντα τις οποιες μοιραστηκατε μαζι μας.
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Από όλα φυσικά άκουσα πρώτα το "άνωθεν" και με το που είπε το απήχημα έπαθα την πλάκα μου, από ύφος διαστήματα κλπ.
Από κει και πέρα απόλαυσα το κράτημα σε "κουτσό" και όχι σε τρίσημο από ψάλτη που μάλλον λέει το μάθημα απ έξω όπως το έχει ακούσει και χιλιοδιαβάσει, βάζοντας μπροστά του και μια παρτιρούρα για τυπικούς λόγους.
Από ύφος μου θυμίζει Ναυπλιώτη όχι ακριβώς το ίδιο, διαφορετικό μεν αλλά πλησιέστερο από του Πρίγγου και του Στανίτσα.
Υφος Πατριαρχικό και όχι Εκκλησιαστικό, τα δύο είναι καλά αλλά υπάρχει διαφορά και μάλλον πρέπει να υπάρχει.
(εκκλησιαστικό, των μεγάλων δασκάλων εκτός Πατριαρχείου)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγαπητοί ''συμφορίτες'' θα ήθελα να συμπληρώσω το προηγούμενο μν μου
με αφορμή την επίσκεψη του Αρχοντα στην Αθήνα και να προσθέσω αποσπάσματα απο την εκπομπή του Σ.Μ.ΚΩΝ οπου ηταν καλεσμένος την προηγούμενη ημέρα .
Τοποθετώ τα αποσπάσματα στο Θέμα της φωνητικής

1.) Ως συνέχεια της τιμητικής εκδήλωσης σε έναν γίγαντα της φωνητικής τέχνης και

2.)Να καταθέσω μία ερώτηση στην ομήγυρη για ένα θέμα που απασχολεί εμένα και οχι μόνο......

Τι φταίει που σε εμάς τους ψάλτες συμβαίνει το φαινόμενο να ''φεύγουμε'' (συνήθως πρός τα επάνω) από την βάση που ψάλουμε ?
Και η απορία μου αυτή ''εμεγαλύνθη σφόδρα'' όταν άκουσα και αυτό ακόμα το τέρας της φωνής τον Λ.Αστέρη!!! (οπως θα ακούσετε στα αποσπάσματα παρακάτω-ειδικα στο ''Ανωθεν οι προφήται'') οπου γλυστράει πάνω από έναν τόνο!

Χωρίς καμοιά διάθεση κριτικής (εγω ειμαι ο τελευταίος )
αλλά με ολο τον σεβασμό στόν Αρχοντα ερωτώ τους επα'ί'οντες για αυτό το θέμα .
Τι τελικά φταίει ??


(Δεν ξέρω αν εχει καπου ξανασυζητηθεί το θέμα )

Προσωπικά θα μπορούσα να κάνω τρείς υποθέσεις γιά το θέμα.

α)Φταινε οι ισοκράτες?

β)Φταίει η παντελής απουσία ενός οποιουδήποτε οργάνου ?


γ)Ισως και η πολύ αφοσίωση στο κείμενο και στα Θεία νοήματα(Αν είναι έτσι
ίσως είναι όλα συγχωρητέα ...)

Επαναλαμβάνω δεν αναφέρωμαι μόνο στόν Αρχοντα -οπου για μένα ειναι ενα σημείο αναφοράς της σημερινής πραγματικότητος στην ψαλτική -απλά με απασχολεί το θέμα γενικώς .

Ας μιλήσουν οι ειδικοί επί του θέματος για να ωφεληθούμε όλοι.

Ευχαριστώ



View attachment 39784

View attachment 39785
Θα μπορούσατε μήπως να ανεβάσετε και την υπόλοιπη εκπομπή; Ο Άρχων είναι θησαυρός...
 
Αδερφέ σ ευχαριστούμε πολύ για το δώρο αυτό.
Οι συμβουλές του άρχοντα είναι πάρα πολύ χρήσιμες για τους περισσότερους
από εμάς.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Κάποιος απο τα 8000 μέλη κάτι μπορεί να κάνει.
Έστω και να επαναληφθεί η εκπομπή να την γράψουμε.
 

sourlatzis

Νέο μέλος
Συγχαρητήρια για την ανάρτηση αυτή, πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές οι πληροφορίες.
 
Top