Baglama Grubu

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Γιατί οι Τούρκοι δεν μπορούν να πουν ΓΚΡΟΥΠ! όπως εμείς οι μισοευρωπαίοι, βάζουν στο τέλος το "ου", δηλαδή ΓΚΡΟΥΠΟΥ.

Από το ομώνυμο συγκρότημα αποτελούμενο από 13 σάζια.
 

Attachments

  • saz_01.MP3
    4.7 MB · Views: 29
  • saz_13.MP3
    3.1 MB · Views: 13

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Γιατί οι Τούρκοι δεν μπορούν να πουν ΓΚΡΟΥΠ! όπως εμείς οι μισοευρωπαίοι, βάζουν στο τέλος το "ου", δηλαδή ΓΚΡΟΥΠΟΥ.

Καμία σχέση!!!
Το "ου" στο τέλος της λέξης "Γκρουπ" αποτελεί κατάληξη ονομαστικού προσδιορισμού της κύριας λέξης "Σαζ"...
(είπαμε είναι "αγροίκοι" αλλά όχι και έτσι...να μην μπορούν να προφέρουν κάτι)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συγνώμη, δεν το ήξερα. (το γλωσσικό)
Επίσης, δεν ήθελα να πω αυτούς αγροίκους. Εμάς ευρωπαιόπληκτους. Έχουμε πολλά....πάρα πολλά αρνητικά ως λαός.

Αλλά ας μη το συζητήσουμε εδώ αν δεν έχεις αντίρρηση αγαπητέ Χρήστο.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Δεν ήθελα να αναφερθώ σε εσένα προσωπικά Μιχάλη...απλά είναι πραγματικότητα ότι στην Ελλάδα είμαστε έτοιμοι να χαρακτηρίσουμε κάποιον χωρίς να γνωρίζουμε κάποια συγκεκριμένα πράγματα...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Στη προκειμένη περίπτωση χαρακτηρίζω "εμάς" και όχι αυτούς. Τους θαυμάζω που παραλάβανε τη μουσική, τη καλλιεργήσανε τόσο πολύ, και σε τελική ανάλυση την εκτιμούν πολύ περισσότερο από εμάς που προσπαθήσαμε να την αποβάλουμε ως "χωριάτικη" μετά την απελευθέρωσή μας.

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική μου άποψη με βάση τις μέχρι τώρα γνώσεις μου και βεβαίως μπορεί να αλλάξουν στο μέλλον.

Ίδε και αυτό.

ΥΓ. Αν από το 1ο μου μήνυμα συμπέρανες ότι τους χαρακτηρίζω αγροίκους δεν έχεις άδικο, εξομολογούμαι ότι όταν μιλάω πολλές φορές χρειάζομαι δικηγόρο (για να με διορθώνει στην έκφραση).
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Στη προκειμένη περίπτωση χαρακτηρίζω "εμάς" και όχι αυτούς. Τους θαυμάζω που παραλάβανε τη μουσική, τη καλλιεργήσανε τόσο πολύ, και σε τελική ανάλυση την εκτιμούν πολύ περισσότερο από εμάς που προσπαθήσαμε να την αποβάλουμε ως "χωριάτικη" μετά την απελευθέρωσή μας.

Σχεδόν έτσι είναι...μεγάλη (ποοοοολύ μεγάλη όμως) και πονεμένη ιστορία...

ΥΓ. Αν από το 1ο μου μήνυμα συμπέρανες ότι τους χαρακτηρίζω αγροίκους δεν έχεις άδικο, εξομολογούμαι ότι όταν μιλάω πολλές φορές χρειάζομαι δικηγόρο (για να με διορθώνει στην έκφραση).

Μα δεν είπα για σένα Μιχάλη...αφορμή πήρα...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το κατάλαβα αλλά....λέω...για παν ενδεχόμενο ΜΗ ΜΑΛΩΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΡΟΥΜΠΟΥ.
 
Top