[Ανακοίνωση] «Μαθήματα Βυζαντινής Μουσικής - Β' έτος» Δημητρίου Γαλάνη

Βαγγέλης Μπισύρης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
Εκδόθηκε πρόσφατα στην Πάτρα το βιβλίο "ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ - Β΄ ΕΤΟΣ" του Πρωτοψάλτου και Καθηγητού Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής Δημητρίου Γαλάνη. Είναι δίχρωμη έκδοση 366 σελίδων και περιέχει τη διδακτέα ύλη του Β΄ έτους και είναι κατάλληλο και για χρήση στα Μουσικά Γυμνάσια.
Ενδιαφέρον είναι ότι περιέχει και 97 παραδοσιακά τραγούδια σε βυζαντινή γραφή.
Η έκδοση συνοδεύεται από CD με παραλλαγή και μέλος όλων των εκκλησιαστικών ασμάτων και των παραδοσικών τραγουδιών σε μορφή mp3.
Λεπτομέρειες στις επισυναπτόμενες σαρώσεις
 

Attachments

  • σάρωση00001 εξώφυλλο.jpg
    904 KB · Views: 392
  • σάρωση00001 πρόλογος.jpg
    1.2 MB · Views: 395
  • σάρωση0001.jpg
    1.3 MB · Views: 440
  • σάρωση0002.jpg
    917.9 KB · Views: 234
  • σάρωση0003.jpg
    927.9 KB · Views: 227
  • σάρωση0004.jpg
    1,000.2 KB · Views: 157
  • σάρωση0005.jpg
    938.5 KB · Views: 139
  • σάρωση0006.jpg
    937.9 KB · Views: 152
  • σάρωση0007.jpg
    939.4 KB · Views: 111
  • σάρωση0008.jpg
    946.9 KB · Views: 153
  • σάρωση0009.jpg
    722.3 KB · Views: 242

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες για την παρουσίαση. Θα μπορούσαμε να έχουμε κ μερικές σελίδες μουσικού κειμένου απ'το Αναστασιματάριο;
 
P

PANROUST

Guest
Μάλιστα.Κάτι άγνωστα σημάδια είδα και δεν ξέρω αν η επίσημη ύλη διδασκαλίας της Βυζαντινής Μουσικής από το Υπουργείου Πολιτισμού αναφέρει κάτι τέτοιο.Ας με βοηθήσει παρακαλώ κάποιος.
 
P

PANROUST

Guest
ΡΟΥΣΤΕΜΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ;94965 said:
Μάλιστα.Κάτι άγνωστα σημάδια είδα και δεν ξέρω αν η επίσημη ύλη διδασκαλίας της Βυζαντινής Μουσικής από το Υπουργείου Πολιτισμού αναφέρει κάτι τέτοιο.Ας με βοηθήσει παρακαλώ κάποιος.
Και προσωπικά θα ήθελα να μας δείξετε και την επίσημη έγκριση που έχει πάρει αυτό το βιβλίο αν έχει πάρει για να διδαχθεί στα ωδεία.
 
Last edited:

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
το βιβλίο του δασκάλου μου το αγόρασα και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστικα είναι αναλυτικότατο, και η τοποθέτηση της κάθε ενόνητας σωστά ταξινομημένη.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μάλιστα.Κάτι άγνωστα σημάδια είδα και δεν ξέρω αν η επίσημη ύλη διδασκαλίας της Βυζαντινής Μουσικής από το Υπουργείου Πολιτισμού αναφέρει κάτι τέτοιο.Ας με βοηθήσει παρακαλώ κάποιος.
Αν τα άγνωστα σημάδια είναι αυτά που βλέπω και εγώ στο εξώφυλλο, πρόκειται για κώδικα παλαιότερης μουσικής γραφής. Δεν είναι κακό να υπάρχει κάτι τέτοιο πιστεύω, εφόσον πρόκειται για διακόσμηση. Σε λίγο θα γίνουμε αλεργικοί στους κώδικες ώστε να μην θέλουμε ούτε να τους βλέπουμε, αντί να προσπαθούμε να τους αποκωδικοποιήσουμε...
Και προσωπικά θα ήθελα να μας δείξετε και την επίσημη έγκριση που έχει πάρει αυτό το βιβλίο αν έχει πάρει για να διδαχθεί στα ωδεία.
Πίστευα ότι η ύλη για τις σχολές και τα ωδεία είναι προκαθορισμένη από το υπουργείο, με τη νομοθεσία επί Βασιλέως Παύλου. Έχει αλλάξει κάτι από τότε; Ενώ βγαίνουν κατά καιρούς συγγράμματα, είναι επισήμως αποδεκτά από το υπουργείο;
 
Χρήστο ο Παναγιώτης δε λέει για το εξώφυλλο. Όλο το βιβλίο έχει μέσα σημάδια της παλαιάς γραφής, γι' αυτό και η απορία του (δεν πρόλαβες να δεις τα αρχεία που ανέβασε και μετά απέσυρε ο evangelo).
Αυτά προς διευκρίνηση χωρίς να εκφράζω προσωπική άποψη για το θέμα.:wink:
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οk my bad, ζητώ συγγνώμη.
 
Last edited:

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Επειδή είμαι αρκετά χρόνια κοντά στο κ. Γαλάνη σχεδόν 15 χρόνια και γνωρίζω αυτά που γράφει΄αυτό που έχω να πω είναι ο οτι τα σημάδια που έχει και μέσα και στο εξώφυλλο όπως είπε πολύ σωστά ο κ. Τσακίρογλου είναι παρμένα από την παλαιογραφία και δεν πιστεύω ότι είνα μεπτό αυτό, γιατί και άλλα βιβλία που έχω στην κατοχή μου έχει μέσα σημάδια απο την παλαιά γραφή π.χ Τα πρώτα βήματα Βυζαντινής Μουσικής του κ. Ιωάννη Παπαχρόνη που στο πίσω μέρος έχει πίνακα με τα παλαιογραφικά σημαδόφωνα και έχει χρησιμοποιήσει κάποια δεν πρέπει να ξεχνάμε αυτά που διδάξανε οι διδάσκαλοι οι παλαιοί επειδή καθιερώθηκε ένα νέο είδος γραφής.
 
P

PANROUST

Guest
Αν τα άγνωστα σημάδια είναι αυτά που βλέπω και εγώ στο εξώφυλλο, πρόκειται για κώδικα παλαιότερης μουσικής γραφής. Δεν είναι κακό να υπάρχει κάτι τέτοιο πιστεύω, εφόσον πρόκειται για διακόσμηση. Σε λίγο θα γίνουμε αλεργικοί στους κώδικες ώστε να μην θέλουμε ούτε να τους βλέπουμε, αντί να προσπαθούμε να τους αποκωδικοποιήσουμε...

Πίστευα ότι η ύλη για τις σχολές και τα ωδεία είναι προκαθορισμένη από το υπουργείο, με τη νομοθεσία επί Βασιλέως Παύλου. Έχει αλλάξει κάτι από τότε; Ενώ βγαίνουν κατά καιρούς συγγράμματα, είναι επισήμως αποδεκτά από το υπουργείο;
Όπως λέει και ο Νικολαος (και τον ευχαριστώ)δεν μιλάω για το εξώφυλλο, και συμφωνώ ότι δεν είναι κακό και δεν τα ισοπεδώνω όλα.
Όσο για κατά καιρούς που έχουν βγεί καινούργια συγγράμματα μπορεί να μην είναι από το υπουργείο εγκεκριμένα,αλλά τουλάχιστων δεν ξεφεύγουν από το πρόγραμμα της διδακτέας ύλης.Και για μένα το παραπάνω βιβλίο του κ.Γαλάνη θα το χρισιμοποιούσα στο ωδείο αν και μόνο ήταν μέσα στην διδακτέα ύλη και χωρίς να είναι εγκεκριμένο από το υπουργείο.Ας μάθουμε τουλάχιστων τα κυριότερα και μετά ας κάνουμε ο καθένας ότι θέλει και δεν είναι κακό να μάθεις κάτι παραπάνω...
 
Last edited:

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Φίλε Παναγιώτη δεν γνωρίζω αν είναι εγκεκριμένο από το υπουργείο γιαυτό και δεν απάντησα πάνω σε αυτό το θέμα απλά είπα για τα συγκεκριμένα σημάδια. Όμως επειδή ξέρω ότι κ Γαλάνης είναι και καθηγητής στο μουσικό Γυμνάσιο και Λύκειο των πατρών πιστεύω ότι γνωρίζει τι είναι μέσα στην διδακτέα ύλη.
 
P

PANROUST

Guest
Φίλε Παναγιώτη δεν γνωρίζω αν είναι εγκεκριμένο από το υπουργείο γιαυτό και δεν απάντησα πάνω σε αυτό το θέμα απλά είπα για τα συγκεκριμένα σημάδια. Όμως επειδή ξέρω ότι κ Γαλάνης είναι και καθηγητής στο μουσικό Γυμνάσιο και Λύκειο των πατρών πιστεύω ότι γνωρίζει τι είναι μέσα στην διδακτέα ύλη.
:) :) Γνωρίζει τι είναι μέσα αλλά τα σημάδια της παλαιάς γραφής δεν είναι μέσα και το γνωρίζει και αυτό πάρα μα πάρα πολύ καλά.Και όπως λέτε πιο πάνω (ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε αυτά που διδάξανε οι διδάσκαλοι οι παλαιοί επειδή καθιερώθηκε ένα νέο είδος γραφής),αυτό το είδος νέας γραφής το διδάξανε επίσης διδάσκαλοι παλαιοί όπου μετά από αυτούς ήρθε ένας καινούργιος δάσκαλος της β.μουσικής και τους αναίρεσαι τους παλαιούς και μετά από κει και πέρα αποφασίζουμε και διατάζουμε. :) :)
Και γιατί δεν τα επαναφέρουμε όλα τα σημάδια λέω εγω τώρα;Δεν είναι το σωστότερο αυτό;
Βασικά δεν ήταν σωστό να ξεκινήσω αυτην την συζήτηση τώρα γιατί κάτι τέτοιες συζητήσεις καταλήγουν αλλού. :) :)
Συγγνώμη από όλους και Χροόνια πολλά!!! :)
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
φιλε παναγιώτη επειδή σέβομαι αυτά που λες δεν τα αναιρώ οι τρεις μεγάλοι διδάσκαλοι που δημιούργησαν την νέα μέθοδος γραφής κατά την πατριαρχική επιτροπή του 1814 έφτιαξαν τα καινούρια σημάδια και τα δέχτηκε το Οικουμενικό Πατριαρχείο για να είναι ποιο απλούστερα και ευκολονόητα. Κατά την γνώμη μου όμως καλό θα ήταν ένας μαθητής να γνωρίζει και την παλαιά παρασημαντική απλά να έχει μια γενικότερη άποψη πάνω σε αυτό το θέμα και μόνο αυτό πιστεύω θέλει να περάσει ο κ. Γαλανης. Και τονίζω και κάτι ακόμα ότι όλα αυτά δεν τα λέω επειδή το είχα δάσκαλό μου μην παρεξηγηθώ συζήτηση κάναμε μελετάω και ακούω τις απόψεις του καθενός και από εκει και πέρα βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα χωρίς να αναιρώ κανέναν. Να είσαι καλά και απο μένα χρόνια πολλά.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Παρόλο που εκτιμώ βαθύτατα τον κ Γαλάνη και τον θεωρώ μεγάλο ψάλτη, θα ήταν καλύτερο, κατ εμέ, οι μαθητές να μάθουν πρώτα την κανονική σημειογραφία και μετά να τους εξηγήσουν οι δάσκαλοί τους και τα της παλαιάς.
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Κώστα μου εννοείται πως πρέπει να μάθουν πρώτα αυτό που λές δεν μπορεί να μπείς κατευθείαν στα βαθιά αν δεν πας στα ρηχά συμφωνείς απλά με αυτό που είπα εννοούσα ότι δεν θα ήταν κακό να μάθουν την εξέλιξη της παλαιάς σημειογραφίας καταλαβαίνεις πώς το λεω.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Φίλε Γιώργο, υπάρχουν κι άλλα θέματα στο Ψ που έχουν ξανασυζητηθεί αυτά.
Ο μαθητής όσο πιο πολλά ("περιττά") βλέπει, τόσο πιο πολύ μπερδεύεται. Ο προχωρημένος, καλό και χρήσιμο είναι να ξέρει κάποια βασικά πράγματα.
 
P

PANROUST

Guest
Για να μην παρεξηγούμε δεν έχει να κάνει με το πρόσωπο του κ.Γαλάνη αλλά με το βιβλίο και για κάθε τέτοιο βιβλίο.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ο Δημήτρης Γαλάνης είναι σοβαρός εργάτης της επιστήμης μας κ δεν το κρύβω φίλος μου.Μαθητή του είχα Λαμπαδάριο κ ομολογώ πως ο Δημήτρης εξέδωσε ένα καταπληκτικό θεωρητικό. Πάντως για την άποψη στο μνμ 17 του Κώστα διαφωνώ.
Λίγο πριν το Δίπλωμα δεν είχα ιδέα για παλαιοβυζαντινά σημάδια κ 5 μήνες πριν την εξεταστική όταν είδα τα βιβλία του αείμνηστου Καρά ένιωσα ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΠΤ.
Πήρα όλους τους τόμους κ άλλαξε η ζωή μου γιατί έπαψα να είμαι δογματικός κ απόλυτος.
Πρέπει να το παραδεχτούμε ότι το Θεωρητικό του Δημήτρη Γαλάνη είναι όχι απλώς λιθαράκι αλλά τοίχος στο οικοδόμημα της Βυζ.Μουσικής.
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
το βιβλίο του κ. Γαλάνη είναι καταπληκτικό! πρόκειται για δουλειά που σπάνια γίνεται. Προσωπικά το συστήνω σε όλους μας, μιά και όλοι συνεχώς μαθαίνουμε.
 
Top