15. Ἀκολουθία Ἁγίων Μαρτύρων Κηρύκου καὶ Ἰουλίττης

paniil

Νέο μέλος
Χαίρετε εν Κυρίω Πατέρες και αδελφοί, φίλοι και συνοδοιπόροι στο ίντερνετ.
Ψάχνω Ακολουθία ασματική των Αγίων Μαρτύρων Κηρύκου και της Μητρός αυτού Ιουλίτης μήπως έχει πέσει στην αντίληψη κανενός τίποτα;
Περιμένω με υπομονή την αγάπη σας.
Παπά Νικόλας από Κρήτη.
 

nektar

νεοαρχάριος
καλέ μου παπα-Νικόλα,

σᾶς ἀποστέλλω συνημμένως τὴν ἀκολουθία τῶν Ἁγίων Μαρτύρων Κηρύκου καὶ Ἰουλίττης, ὅπως συμπληρώθηκε βάσει χειρογράφων συμπληρωμάτων ἀπὸ τὸ Τυπικαρειὸ τῆς Μεγίστης Λαύρας καὶ τῆς ὑπὸ τοῦ μακαριστοῦ Ἐπισκόπου Νικοδήμου Βαλληνδρᾶ ποιηθείσης ἀκολουθίας Νεομαρτύρων Χριστοδούλου καὶ Ἀναστασίας.

ἡ ἀποστελλομένη ἐνταῦθα φυλλάδα εἶναι μέρος τοῦ ὑπὸ ἔκδοσιν ἔργου ψηφιακῆς βιβλιοθήκης ἁγιογραφικῶν, λειτουργικῶν βιβλίων καὶ φυλλάδων ἀπὸ τὸ Ἡσυχαστήριον Γέροντος Πορφυρίου -τὴν εὐχή του νἄχωμε.

Βγάλτε τὸ λοιπὸν ψιχαλάκι έλάχιστο (στὴν προσκομιδὴ τῆς λειτουργίας στὴ μνήμη τῆς μαρτυρικῆς οἰκογένειας Ἰουλίττης καὶ Κηρύκου) καὶ γιὰ τὸν ἐν χαλεπαῖς περιστάσεσιν ὄντα δοῦλον τοῦ Θεοῦ Νεκτάριον.

ΥΓ. Ὁμολογουμένως διδακτικωτάτη δι᾿ ἐμὲ ἡ δεύτερη μαντινάδα τῆς ὑπογραφῆς σας.

ΥΓ2. Ἂν δύναταί τις διαχειριστὴς τῆς ἑνότητος, ἂς προβῇ σὲ ἀλλαγὴ τῶν τίτλων τῶν μηνυμάτων, συμφώνως πρὸς τὸ συμφωνηθὲν πρότυπο (ημερομηνία, ἀκολουθία κλπ.), ὥστε νὰ εἶναι εὐκολότερη ἡ πλοήγηση στοὺς καταλόγους.

* * *​

Ἡ Ἁγία Ἰουλίττα καταγόταν ἀπὸ τὸ Ἰκόνιο. Ἦταν ἐνάρετη χριστιανὴ γυναῖκα καὶ ὅταν χήρεψε δὲν ξαναπαντρεύτηκε, ἀλλὰ ζοῦσε μὲ εὐσέβεια, ἀφοσιωμένη στὴν ἀνατροφὴ τοῦ γιοῦ της Κηρύκου. Ὅταν ξέσπασε ὁ σκληρὸς διωγμὸς ἐπὶ Διοκλητιανοῦ, ἡ Ἰουλίττα πῆρε τὸν τριετὴ γιό της καὶ κατέφυγε στὴ Σελεύκεια. Ἀλλὰ ὁ διωγμὸς εἶχε ἐπεκταθεῖ κι ἐκεῖ. Τότε, μὲ τὸ γιό της στὴν ἀγκαλιά, πῆγε στὴν Ταρσὸ τῆς Κιλικίας. Ὁ ἔπαρχος Ἀλέξανδρος ἔμαθε γιὰ τὴν Ἰουλίττα καὶ ἀμέσως τὴν συνέλαβε. Προσπάθησε μὲ ποικίλους κολακευτικοὺς λόγους νὰ τὴν ἑλκύσει στὰ εἴδωλα. Καὶ ὅταν εἶδε ὅτι δὲν τὰ κατάφερε, πῆρε τὸν Κήρυκο ἀπὸ τὴν ἀγκαλιά της (τὴ στιγμὴ ποὺ τὸ ἅγιο παιδὶ ψέλλιζε μπροστά του τὸ ὄνομα τοῦ Χριστοῦ) καὶ τὸν ἔριξε μὲ δύναμη στὶς σκάλες τοῦ βήματος, μὲ ἀποτέλεσμα νὰ τοῦ σπάσει τὸ κεφάλι καὶ τὸ παιδὶ νὰ πεθάνει ἐπὶ τόπου. Πύρινο μαχαίρι πέρασε ἀπὸ τὴν καρδιὰ τῆς Ἰουλίττας. Ἕσφιξε τὶς παλάμες της καὶ εἶπε: «Κακοῦργε ἄρχοντα, ὅπως συνέτριψες τὸ κεφάλι τοῦ παιδιοῦ μου, ἔτσι θὰ συντριβεῖ καὶ ἡ ψεύτικη θρησκεία σου». Θυμωμένος τότε ὁ ἔπαρχος, ἀμέσως ἀποκεφάλισε καὶ τὴν ἴδια, γιὰ νὰ μιμηθεῖ ἔτσι τὴν γενναία μητέρα τῶν Μακκαβαίων, γιὰ τὴν ὁποία λέει ἡ Ἅγια Γραφή: «Ὑπεραγόντως δὲ ἡ μήτηρ θαυμαστὴ καὶ μνήμης ἀγαθῆς ἀξία, ἥτις ἀπολυμένους υἱοὺς ἑπτὰ συνορῶσα μίας ὑπὸ καιρὸν ἡμέρας εὐψύχως ἔφερε διὰ τὰς ἐπὶ Κύριον ἐλπίδας». Δηλαδή, εἶναι ἀξιοθαύμαστη καὶ ἄξια ἀγαθῆς μνήμης ἡ μάνα, ποὺ ἂν καὶ ἔβλεπε νὰ πεθαίνουν τὰ ἑπτὰ παιδιά της μέσα σὲ μία μέρα, αὐτὴ τὸ ὑπέμεινε γενναῖα, διότι στήριζε τὶς ἐλπίδες της στὸν Κύριο.
 

Attachments

  • 07_15_agioi_martyres_khrykos_kai_ioylitta.pdf
    217.7 KB · Views: 795
  • agios_khrykos_(1764).jpg
    3.1 MB · Views: 120
Last edited:

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Χαίρετε εν Κυρίω Πατέρες και αδελφοί, φίλοι και συνοδοιπόροι στο ίντερνετ.
Ψάχνω Ακολουθία ασματική των Αγίων Μαρτύρων Κηρύκου και της Μητρός αυτού Ιουλίτης μήπως έχει πέσει στην αντίληψη κανενός τίποτα;
Περιμένω με υπομονή την αγάπη σας.
Παπά Νικόλας από Κρήτη.

Πατερ μου την ευχή σας, ο πατέρας μου έχει ομώνυμο εκκλησάκι στην ΕΔΕΣΣΑ στους Αγίους και έχει εκδώσει Ακολουθία και τον βίο των Αγίων. Στείλτε μου σας παρακαλώ την ταχυδρομική σας διεύθυνση και θα σας στείλω 2 φυλλάδες.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ευχαριστούμε για την ακολουθία κύριε Νεκτάριε και συγχαρητήρια για το site σας www.nektarios.gr Είμαι τακτικός αναγνώστης. Έχετε πολλά ενδιαφέροντα από λογοτεχνία ποίηση θεολογία κ.α.

ΥΓ:

"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ εορταζοντας τη μνημη
των αγιων Κηρυκου και Ιουλιτης

ενα θαυμα να καιει στους ουρανους τ’ αλωνια
ιερεις και πουλια να τραγουδουν το χαιρε :
ΧΑΙΡΕ η Καιομενη και χαιρε η Χλωρη
Χαιρε η Αμεταμελητη με το πρωραιο σπαθι
Χαιρε η που πατεις και τα σημαδια σβηνονται
Χαιρε η που ξυπνας και τα θαυματα γινονται " Απόσπασμα από την συλλογή "Άξιον Εστί" του ποιητή του Αιγαίου Οδυσσέα Ελύτη
 
Top