«Κοινωνικάριον» Παλαιών Μελοποιών (συλλογή Ευσταθίου Μεντζά)

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλημέρα σε όλους κ χρόνια πολλά.

Έχω κάνει μια προσπάθεια να μαζέψω σε PDF όλα τα κοινωνικά παλαιών διδασκάλων που έχουν ανεβεί στο ψαλτολόγιον κατά καιρούς. (Εξαίρεσα τα του Πέτρου Μπερεκέτη γιατί έχουν εκδοθεί, και υπάρχει ολόκληρη η σειρά του.)
Τα τοποθέτησα με σειρά ανά ήχο. Πολλά απ αυτά έχουν ανεβεί σε διαφορετική μορφή και καταγραφή από διαφόρους. Επέλεξα τα πιο "αναγνώσιμα" για χρήση στο αναλόγιο. Κάποια από αυτά τα κατέγραψα στον υπολογιστή προσθέτοντας μόνο ισοκρατήματα.
Προς το παρόν μόνο τα "Αινείτε" και θα συνεχίσω όταν μπορέσω και με τα υπόλοιπα (καθημερινών και ενιαυτού).


ΥΓ. Στο κοινωνικό του α΄ ήχου τού Ι. Κλαδά, στην εκδοχή που έχω λείπει μια ολόκληρη γραμμή. Αν κάποιος έχει το συγκεκριμένο χωρις προβλήματα ας το ανεβάσει για να το διορθώσω κι εγώ.

ΥΓ2. Είναι πιθανόν να μου έχει ξεφύγει κάποιο κοινωνικό και να μην το συμπεριέλαβα. Ενημερώστε με , παρακαλώ

ΥΓ3 28-9-10. Προσθεσα τον πινακα περιεχομενων.
 

Attachments

  • Κοινωνικά παλαιών διδασκάλων Αινείτε.pdf
    14.8 MB · Views: 4,040
  • Συλλογη κοινωνικων παλαιων διδασκαλων ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ.pdf
    23.3 KB · Views: 2,096
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προς το παρόν μόνο τα "Αινείτε" και θα συνεχίσω όταν μπορέσω και με τα υπόλοιπα (καθημερινών και ενιαυτού).

Ευχαριστούμε πολύ. Τώρα είδα αυτή τη συλλογή που έψαχνα ένα αργό παλαιό κοινωνικό «Αινείτε» σε Άγια για τις 17 Οκτωβρίου που έχουμε πανορθόδοξη αρχιερατική θεία λειτουργία στην Αρχιεπισκοπή και θα ψάλλω αριστερά. Αν υπάρχει χρόνος θα ήταν πολύ καλό να γίνει μια λίστα περιεχομένων για να γνωρίζει ο καθένας τί υπάρχει στο PDF Κοινωνικάριον χωρίς να χρειάζεται να το κατεβάσει και να φυλλομετρά. Και πάλι ευχαριστώ πολύ όλους όσους έχουν ανεβάσει κοινωνικά σε αυτό το θέμα και αλλού.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ευχαριστούμε πολύ. Τώρα είδα αυτή τη συλλογή που έψαχνα ένα αργό παλαιό κοινωνικό «Αινείτε» σε Άγια για τις 17 Οκτωβρίου που έχουμε πανορθόδοξη αρχιερατική θεία λειτουργία στην Αρχιεπισκοπή και θα ψάλλω αριστερά. Αν υπάρχει χρόνος θα ήταν πολύ καλό να γίνει μια λίστα περιεχομένων για να γνωρίζει ο καθένας τί υπάρχει στο PDF Κοινωνικάριον χωρίς να χρειάζεται να το κατεβάσει και να φυλλομετρά. Και πάλι ευχαριστώ πολύ όλους όσους έχουν ανεβάσει κοινωνικά σε αυτό το θέμα και αλλού.

Το ΄χω στο νου μου γιατι η συλλογη πρεπει να ειναι πρακτικη.
Δουλευω και πανω σ αυτο.

Τις επομενες μερες θα ειναι - πιστευω και ελπιζω- ετοιμα και της εβδομαδος.

ΥΓ. Να ψάλλεις του Ι Κλαδά αινειτε σε αγια με το κρατημα... ειναι οντως πολυ ωραιο. Και τα αλλα καλά ειναι...:p

ΥΓ2. Στο μηνυμα #88 ανεβασα σε PDF τον πινακα των περιεχομενων για τα κοινωνικα αινειτε.
 
Last edited:

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Δεν το ειδα και τα ανεβασα κι εγω στο #88.

Ευχαριστω για τον κοπο σας κ Ρούμελη...

Δεν πειράζει κ. Μεντζά. Εγώ σας ευχαριστώ για τα κείμενα που μας δώσατε!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Όντως και εγώ του Κλαδά είχα διαλέξει!
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλημέρα,

ανεβάζω τα κοινωνικά των καθημερινών.

Η λογική είναι ίδια με των Κυριακών. Τα πιο "αναγνώσιμα" για χρήση στο αναλόγιο...

Σε λίγο καιρό θα έχουμε και του ενιαυτού...

Στάθης Μεντζάς
 

Attachments

  • Κοινωνικα καθημερινων παλαιων διδασκαλων.pdf
    12.6 MB · Views: 3,043

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλημέρα,

Συνεχίζουμε με του ενιαυτου.

Σ αυτο το μερος βρισκονται μονο των ακινητων εορτων.

Υπάρχουν και τα bookmarks οπότε νομιζω πως δεν χρειαζονται ξεχωριστα περιεχομενα.
 

Attachments

  • Κοινωνικα του ενιαυτου (ακινητων εορτων) παλαιων διασκαλων.rar
    22.7 MB · Views: 1,407

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλημέρα,

Συνεχίζουμε με του Tριωδίου.


Υπάρχουν και τα bookmarks, αλλά για καποιο λογο δεν σε πηγαινουν στο συγκεκριμενο κομματι. Θα προσπαθησω να το φτιαξω αυτο...

ΥΓ Μενουν και του Πεντηκοσταριου και τελος.. προς το παρον τουλαχιστον.
 

Attachments

  • Κοινωνικα τριωδιου παλαιων διδασκαλων.pdf
    18.2 MB · Views: 1,577
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Υπάρχουν και τα bookmarks, αλλά για καποιο λογο δεν σε πηγαινουν στο συγκεκριμενο κομματι. Θα προσπαθησω να το φτιαξω αυτο...
Ευχαριστούμε πολύ.
Με την άδεια του Στάθη, έφτιαξα τα bookmarks στο αρχείο του μηνύματός του. Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλημέρα!

Ανεβάζω και τα κοινωνικά του Πεντηκοσταρίου και η συλλογή λαμβάνει τέλος.

Θυμίζω ότι έχω επιλέξει τα πιο "αναγνώσιμα" σε μορφή κοινωνικά.
Πιστεύω ότι έχω συμπεριλάβει όλα όσα έχουν ανέβει στο ψαλτολόγιον. Αν εχετε κατι υπ΄ οψιν ενημερώστε με, παρακαλώ.

Ελπίζω το παλαιον ΚΟΙΝΩΝΙΚΑΡΙΟΝ να σας φανει χρησιμο.
Σιγουρα όμως, δεν ειναι τόσο επιμελημένο όσο το Χερουβικάριον του κ. Νεοκλή Λευκόπουλου.:p

ΥΓ. Αν εχω καταλάβει καλά, τα παλαια κοινωνικα βρισκονται στον τομο 705 ΕΒΕ ΜΠΤ. Εριξα μια ματια στο αρχειο που εχει ανεβάσει κ Μ.Θεοδωράκης (φωτογραφια -τυπια) του τομου και υπάρχουν κι αλλα, πχ του ευαγγελισμου σε ηχ πλ δ η το αινειτε Χρυσαφου οργανικον σε ηχο γ. που δεν συνεχιζεται στην επόμενη σελίδα... Καμμια ιδεα;

ΥΓ 2. Η συλλογη πληρης.
ΣΗΜ. Αφου ο Δημήτρης Κουμπαρουλης δημιουργησε νεο θεμα με τη συλλογη, οι παραπομπες δεν εχουν νοημα...

(Στο μήνυμα 88 τα Αινειτε
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=81860&postcount=88
Στο 95 των καθημερινων
Στο 96 ενιαυτου ακινητων
Στο 97 τριωδιου)
 

Attachments

  • Κοινωνικα του Πεντηκοσταριου παλαιων διδασκάλων.rar
    35.5 MB · Views: 1,069
Last edited:

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
Απίστευτος ο πλούτος της μουσικής μας και μέσω του Αναλογίου γίνεται προσιτός σε όλους! Ευχαριστούμε πολύ...
ΥΓ. Όπως θα έλεγε και ο παλαιός διδάσκαλος Πέτρος:"ΜΠΕΡΕΚΕΤ"
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
τα πιο "αναγνώσιμα" σε μορφή κοινωνικά
Πολύτιμη η εργασία σας, καθότι μέσα στο Ψαλτολόγιον υπάρχει, δυστυχώς, ένα μπάχαλο. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εκλογή των ιδίων μελών, θεωρήθηκε κριτήριο μόνο το ευανάγνωστον των κειμένων ή και η πιστότητα στο πρωτότυπο; Γιατί πολλά είχαν προσθήκες έλξεων, τσιγγελιών κλπ που, αν δεν υπάρχει αλλού το μέλος, είναι χρήσιμη ανάρτηση, όταν όμως έχει ξανανεβεί, έστω και πιο δυσανάγνωστο, πιστεύω ότι είναι προτιμητέα η ανεπεξέργαστη εκδοχή. Απλή απορία είναι, δεν το έχω ψάξει και ρωτώ για να αποφύγω το ψάξιμο αυτό.

Παρεμπιπτώντως, κάποια λίγα κείμενα είναι στο αρχείο μου λίγο πιο ευανάγνωστα, πχ το Κοινωνικό σε β' του Βαλασίου (νομίζω), πάλι από το ίδιο χειρόγραφο του κ. Θεοχάρη, το οποίο πρέπει να ανέβηκε στο παλιό Ψαλτολόγιον. Θα τα κοιτάξω και θα σας στείλω με ΠΜ αν έχω κάτι σε καλύτερη μορφή.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Πολύτιμη η εργασία σας, καθότι μέσα στο Ψαλτολόγιον υπάρχει, δυστυχώς, ένα μπάχαλο. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εκλογή των ιδίων μελών, θεωρήθηκε κριτήριο μόνο το ευανάγνωστον των κειμένων ή και η πιστότητα στο πρωτότυπο; Γιατί πολλά είχαν προσθήκες έλξεων, τσιγγελιών κλπ που, αν δεν υπάρχει αλλού το μέλος, είναι χρήσιμη ανάρτηση, όταν όμως έχει ξανανεβεί, έστω και πιο δυσανάγνωστο, πιστεύω ότι είναι προτιμητέα η ανεπεξέργαστη εκδοχή. Απλή απορία είναι, δεν το έχω ψάξει και ρωτώ για να αποφύγω το ψάξιμο αυτό.

Γιάννη,
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
Σχετικά με την επιλογή της καταγραφής, δεν είχα και πολλές επιλογές. Τις πιο πολλες φορές δεν εχω δει ποτέ το πρωτοτυπο του Χουρμουζιου. επομένως δε μπορω να μιλησω για πιστοτητα αντιγραφης. Λιγες περιπτωσεις μονο, οπως το σωμα Χριστου σε ηχ δ του Χρυσαφη (το δευτερο στη σειρα σελ 92) που το κατεγραψα εγω στον υπολογιστη βλέποντας το χφφ του Χουρμουζίου και δεν πειραξα τίποτα, απλώς προσεθεσα ισοκρατημα. Αντιθετως, στην περιπτωση του Αινειτε του Βαλασιου σε ηχο α Κε που το αντέγραψα απο χειρογραφο του Γ. Στάθη εχω πολλες αμφιβολίες αν ειναι ακριβης αντιγραφη. (Υπάρχουν στοιχεια πχ οι πολλες διχρονες παυσεις που δεν συναντουνται σε κανενα αλλο κοινωνικο... καταγραφης Χουρμουζιου)

Επι της ουσίας, προτιμησα κυρίως τα πληκτρολογημενα ( κυρίως απο τον Χρηστο Καζίλα (Ηχαδιν) και απο εμενα και αλλους) κειμενα για πρακτικους λόγους. (αισθητικα, προτιμω τα χφφ). Απ αυτα εχω μια προτιμηση σ΄ αυτα του Ι Αρβανιτη (πχ κοινωνικο Χριστουγεννων σε ηχο βαρυ, και αινειτε Δαμασκηνου σε ηχο β), επειτα Κ.Θεοχάρη (ιδιαιτερως τα εγχρωμα αλλά και τα τελευταια χρονολογικα γιατι ειναι πολυ βελτιωμενης αισθητικης (πχ Κοινωνικο Χριστουγεννων Βαλασιου ηχ πλ α). Του κ Κοντογιωργη, οχι τοσο γιατι ειναι πολυ "στρογγυλά" τα στοιχεια αλλά και το μεγεθος των σελιδων μερικες φορες μικρό.
Εχω αποφυγει επιμελώς τα κειμενα με παλαια σημαδια, εκτος απο τις περιπτωσεις που δεν ειχα αλλη επιλογη.

Συμπερασματικά, πιστεύω οτι κινούμαστε με την ιδια (ή τουλάχιστον με παρομοια) λογικη οσον αφορα την επιλογη των κειμενων.


:wink:ΥΓ Παρακαλώ και πάλι οποιον εχει οποιοδηποτε αλλο παλαιο κοινωνικο να με ενημερωσει να το ενσωματωσω στη συλλογη.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ελπίζω το παλαιον ΚΟΙΝΩΝΙΚΑΡΙΟΝ να σας φανει χρησιμο.

Βεβαίως βεβαίως! Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο και την προσφορά.
 

filotheu

Νέο μέλος
Βεβαίως βεβαίως! Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο και την προσφορά.

θα είναι δυνατόν να έχουν όλες οι συλλογές αναρτηθεί στην mediafire ή κάπου αλλού;
 
Καλημέρα,

ανεβάζω τα κοινωνικά των καθημερινών.

Η λογική είναι ίδια με των Κυριακών. Τα πιο "αναγνώσιμα" για χρήση στο αναλόγιο...

Σε λίγο καιρό θα έχουμε και του ενιαυτού...

Στάθης Μεντζάς

Πολύχρονος αδερφέ!Έτσι μπράβο,να βρούμε την υγειά μας!! :D:D Έχω τρέλα με τα παλαιά μαθήματα.:p
 
Top