Μετάθεσις Ιερού λειψάνου Αγ.Μαξιμου

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Μήπως πρέπει να ευχηθούμε ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στον πατέρα Μαξιμο;;;

δεν ξέρω αν εορτάζει σήμερα ...αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να εκφράσουμε τον σεβασμό μας και την αγάπη μας

Χρόνια πολλά ....και όπως λένε και στο ''χωριό μου''...να χαίρεσαι το πετραχηλι σου.....
 

Εὐχαριστῶ πολύ κ. Γαλάνη!!!
Ἀνταποδίδω τήν ἐκτίμηση καί τήν ἀγάπη.
Καί ἄλλες χρονιές ἔσπευσαν πολλοί, ὅπως καί φέτος νά μέ ρωτήσουν ἤ καί νά μοῦ εὐχηθοῦν.
Εὐχαριστῶ ὅλους καί ὅλες ἰδιαιτέρως!!!

Ὅπως ἔχω ξαναπεῖ ἑορτάζω τήν 21η ᾿Ιανουαρίου. Ἡ 13η Αὐγούστου εἶναι ἡ ἡμέρα τῆς κοιμήσεως τοῦ μεγάλου (μεγίστου/maximus) αὐτοῦ Πατρός, πού τό Συναξάρι ἐσφαλμένως ἀναγράφει μνήμη τῆς μεταθέσεως τοῦ λειψάνου του, ὅπως συμβαίνει καί μέ τόν Μέγα Ἀθανάσιο στίς 2 Μαΐου. Ὁ Ἰανουάριος ὅμως εἶναι ὁ μῆνας τῶν μεγάλων Πατέρων καί τότε ἔχουμε καί τίς τιμητικές μνῆμες πολλῶν.

Ἐκοιμήθη στίς 13 Αὐγούστου τοῦ 662 στό φρούριο Σχίμαρι τῆς Λαζικῆς, μετά ἀπό πιέσεις, ἀνακρίσεις, φυλακίσεις, βασανιστήρια (κόψιμο τῆς γλώσσης καί τῆς δεξιᾶς χειρός) καί διαδοχικές ἐξορίες, καί ἐτάφη στή Μονή τοῦ ῾Αγίου ᾿Αρσενίου.

Ὁ τόπος αὐτός τῆς ἐξορίας, βασάνου καί κοιμήσεως ἀνήκει στή Δυτική Γεωργία καί μοῦ δίνεται ἡ εὐκαιρία δημόσια νά εὐχαριστήσω τόν ἀγαπητό μου Shota Gugushvili (ἐπίλεκτο καί «ἱστορικό» μέλος τοῦ Ψαλτολογίου) γιά ἕνα ἐνδιαφέρον καί πολύτιμο βιβλίο πού μοῦ ἔστειλε μέ τίτλο «Μάξιμος ὁ Ὁμολογητής καί ἡ Γεωργία».

Εὐχαριστῶ θερμῶς καί πάλι καί ἐπιφυλασσόμεθα γιά τῆς Παναγίας κ. Παναγιώτη, νά ἐκφράσουμε κι ἐμεῖς τά δέοντα!!!

 
Last edited:
Κάτι ενδιαφέρον (εκεί προς το κάτω υπάρχει και το link για το βίντεο):

http://www.rustavi2.com.ge/news/new...c_start_nav=0&ddd2=13-08-10&month=9&year=2010

Υπάρχει λοιπόν ελπίδα ότι τελικά βρέθηκε το λείψανο του Αγίου Μαξίμου. Περιμένουμε με την αγωνια την άποψη των ανθρωπολόγων (μάλλον δεν είναι και τόσο δύσκολο πράγμα αφού είναι γνωστό το κόψιμο της γλώσσας και της δεξιάς χειρός του Αγίου).
 
Back
Top