Αλεξόπουλος Ιωάννης-Ηχογραφήσεις.

Θερμή παράκλησις σε όλους!
Πρίν ακούσετε τα κομμάτια , ακούστε την επεξήγησιν!!! Μόνο με ακουστικά!!!
Ευχαριστώ!
 

Attachments

  • ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ..wma
    2.8 MB · Views: 116
  • ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ-ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ ΠΛ.Α ΦΡΥΓΙΟΣ Μ.ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ.wma
    4.3 MB · Views: 187

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ωραιος εισαι συνονοματε Ιωαννη:) Εχεις πολυ ωριμη φωνη για την ηλικια σου. Δεδομενου οτι εισαι μολις 18 χρονων εχει ακομη πολυ δρομο η φωνη σου και αν την δουλευεις σωστα θα αναπτυσεται ομορφα. Για να καταλαβεις τι εννοω, μια φορα ειδα ενα αφιερωμα για τον γνωστο τενορο Andrea Bocelli και ο ιδιος ελεγε πως συνεχως ασκειται με τη βοηθεια δασκαλου και πως η φωνη του συνεχεια εξελλισεται!:wink: Καταλαβαινεις λοιπον πως η φωνη συνεχεια πρεπει να ασκειται ωστε να εξελλισεται αναλογα! Συνεχως να μελετας και να προσπαθεις να ασκεισαι σε ολο και πιο συνθετα μαθηματα!

Υ.Γ. Ο βαρυτονος εχει εκτασεις απο κατω Δι εως ανω Δι.:wink:
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Φίλε Γιάννη,

από τις "Εξηγήσεις" φαίνεται σε οποιονδήποτε με λίγη εμπειρία ότι η φωνή σου θα είναι πολύ όμορφη και στο ψάλσιμο, κάτι που πράγματι συμβαίνει. Νομίζω ότι τους στόχους που ο ίδιος θέτεις στον εαυτό σου (με τους οποίους απόλυτα συμφωνώ) τους πετυχαίνεις με αξιοσημείωτη για την ηλικία σου επιτυχία. Άλλωστε είναι νομίζω φανερό και το άγχος σου που αν δεν υπήρχε το άκουσμα θα ήταν ακόμη καλύτερο.
Συνέχισε έτσι!

ΥΓ. Στο "Σε υμνούμεν" κάτι δεν πάει καλά στο ισοκράτημα;
 
Φίλε Γιάννη,

από τις "Εξηγήσεις" φαίνεται σε οποιονδήποτε με λίγη εμπειρία ότι η φωνή σου θα είναι πολύ όμορφη και στο ψάλσιμο, κάτι που πράγματι συμβαίνει. Νομίζω ότι τους στόχους που ο ίδιος θέτεις στον εαυτό σου (με τους οποίους απόλυτα συμφωνώ) τους πετυχαίνεις με αξιοσημείωτη για την ηλικία σου επιτυχία. Άλλωστε είναι νομίζω φανερό και το άγχος σου που αν δεν υπήρχε το άκουσμα θα ήταν ακόμη καλύτερο.
Συνέχισε έτσι!

ΥΓ. Στο "Σε υμνούμεν" κάτι δεν πάει καλά στο ισοκράτημα;

Κύριε Κώστα σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια που μου δίνουν κουράγιο να συνεχίσω!
Όσον αφορά στο ισοκράτημα απ'ότι ίσως καταλάβατε χρησιμοποιώ ηλ.ισοκράτη τον οποίο χειρίζομαι ο ίδιος! Ισως να έκανα κάποιο λάθος διότι έψελνα,χειριζόμουν,και διάβαζα ταυτοχρόνως το κομμάτι! Εκτός κι αν ευθύνεται ότι δεν φορέσατε ακουστικά για να το ακούσετε! Αν θέλετε υποδείξτε μου τι δεν πάει ακριβώς καλά! Σας ευχαριστώ και πάλι!
 
Αγαπητοί μου αδελφοί ότι καλό κι αν διαπιστώσατε από την παραπάνω ηχογράφησιν μου οτι έχω αν το έχω οφείλεται εξ'ολοκλήρου στον αγαπητό μου διδάσκαλο και Άρχοντα (με όλη τη σημασία της λέξεως) Μουσικοδιδάσκαλον της Μεγάλης Του Χριστού Εκκλησίας Χάρη Νταραβάνογλου!
Ο οποίος εκτός από το γεγονώς ότι είναι δασκαλός μου με τιμά και με την φιλία του και με την ιδιαιτέρα αγάπη του που δείχνει σε εμένα!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ;81103 said:

Όσον αφορά στο ισοκράτημα ....

Αν μιλάμε για το άκουσμα του κάτω Ζω στις καταλήξεις του Πα, δεν πρόκειται για λάθος, αλλά για ..."απαίτηση" του μέλους κατά τον Άρχοντα Στανίτσα (και άλλους πολλούς). Μάλλον ήθελε λίγη προσοχή στα σημεία εναλλαγής του ισοκρατήματος.

Seimnumen_MX.jpg


Πολύ καλός, Ιωάννη! Η αρχή υπόσχεται πολλά!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θα έλεγε κανείς κακοπροαίρετος ότι έβαλες το πρώτο άκουσμα με την προσφώνηση μόνο και μόνο για να ακούσουμε την ωραία σου φωνή σε φυσικό λόγο και να τη θαυμάσουμε. (Αστειεύομαι).

Μου θυμίζεις μια από τις πιο πλούσιες και υποβλητικές φωνές του ελληνικού ραδιοφώνου, τον Δημήτρη Κοσμόπουλο (αν τον ξέρεις). Εσένα η φωνή είναι έναν τόνο πιο πάνω επι το εκκλησιαστικότερον. Αναρωτιέμαι πώς δεν σε έχουν πάρει σε κανένα ραδιόφωνο... Επικαλούμαι τη μαρτυρία των πιο ειδικών επι τα φωνητικά (ένας από αυτούς είναι ο Βασίλης Αγροκώστας): έχεις πολύ σπάνιο φωνητικό χάρισμα και μην το αφήσεις να πάει χαμένο. Είτε στην ανάγνωση, είτε στην ψαλτική.


Ακούγοντας το μουσικό σκέλος συνολικά και όχι «διαβάζοντάς» το κάποιος θα μπορούσε να μιλήσει για ελλείψεις στο ύφος (κάποιος βέβαια που δεν θα λάμβανε υπόψη ότι είσαι μόλις 18 χρονών και ότι για 18 ψάλλεις θαυμάσια και δη ένα από τα δυσκολότερα κομμάτια). Αλλά εγώ είδα περισσότερο την αμηχανία του πρωτάρη (καλύτερη αυτή πάντως από τον ενθουσιασμό του πρωτάρη): ψάλλεις λίγο διστακτικά και άτονα, όπως δεν ταιριάζει σε αυτά τα κατ’ εξοχήν εμβατηριακά κομμάτια. Σε αυτό συντελεί πολύ και το τεχνητό περιβάλλον της ηχογράφησης. Ο κλειστός χώρος του δωματίου ή του στούντιο, ξέρεις, στερεί τις προϋποθέσεις για άνοιγμα της έντασης και της έκφρασης που προσδίδει και ανάλογη μεγαλοπρέπεια. (Ακόμα και ο μέγας Νεοχωρίτης το έπαθε αυτό στα Σύμμικτα, κατά τη γνώμη μου). Και το μηχάνημα δεν είναι καλά ρυθμισμένο εκεί στον κάτω Ζω.

Περιττά όλα όσα είπες καμιά 10αριά φορές για την κακοφωνία σου. (Θα έλεγα ότι ήταν το μόνο πραγματικά κακόφωνο που άκουσα...). Και τα συμπεράσματα στα οποία έχεις καταλήξει για το εύρος της φωνής σου δεν είναι σωστά: όντως πιάνεις χαμηλά και στα ψηλά δυσκολεύεσαι λίγο. Αλλά δεν σημαίνει ότι είσαι βαρύτονος ή ότι το να είσαι βαρύτονος σημαίνει κάτι κακό. Αν υπήρχε ακριβής αντιστοιχία, θα έλεγα ότι το ζητούμενο στη βυζαντινή μουσική είναι ακριβώς να είσαι βαρύτονος. Συμφωνώ με τον Greekψάλτης για τον Boceli. Εγώ λέω απλά ότι δεν έχεις τριφτεί στα ψηλά ακόμα. Με κατάλληλη εξάσκηση μπορεί να γίνει. Και να γίνουν θαύματα.

Δεν ξέρω πού μαθαίνεις μουσική (ο δάσκαλός σου πρέπει να είναι σίγουρα περήφανος). Πάντως, αν δεν μαθαίνεις κάπου συγκεκριμένα, πήγαινε αύριο το πρωί κιόλας (όχι μεθαύριο) σε κάποιον σπουδαίο μεγάλο δάσκαλο (Νταραβάνογλου, Κετσετζή, Χατζηχρόνογλου κλπ κλπ - είναι τόσοι σημαντικοί γύρω μας) και τις Κυριακές ανέβαινε στο αναλόγι του (αν δεν έχεις ήδη). Μην αφήσεις το τραγούδι να σε αρπάξει ή, ακόμα χειρότερο, κανένα ωδείο να σε χαραμίσει διδάσκοντάς σου γλυκερή τραγουδιστική ερμηνεία. Έχεις φωνή πλούσια, εκκλησιαστική, θα το ξαναπώ: σπάνια.


Καλή συνέχεια!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τώρα μόλις είδα ότι δάσκαλός σου είναι ο Χάρης Νταραβάνογλου. Άρα δεν χρειάζεται να τρέχεις αύριο πρωί πρωί...:D

Έχεις ακριβώς ότι χρειάζεται....

Σε βλέπω πάρα πολύ ψηλά μια μέρα, φίλε. Ο Θεός μαζί σου!

ΥΓ Προς stapaman: φίλε, ο Κώστα δεν εννοούσε το Ζω στον Φρύγιο, αλλά εκείνο που κι εγώ κατάλαβα, ότι το Ζω δεν είναι σωστά ρυθμισμένο ή δεν πατιέται σωστό πλήκτρο.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Γιώργος Μ.;81107 said:
Τώρα μόλις είδα ότι δάσκαλός σου είναι ο Χάρης Νταραβάνογλου. Άρα δεν χρειάζεται να τρέχεις αύριο πρωί πρωί...:D

Έχεις ακριβώς ότι χρειάζεται.

Σε βλέπω ψηλά μια μέρα φίλε.

ΥΓ Προς stapaman: φίλε, ο Κώστα δεν εννοούσε το Ζω στον Φρύγιο, αλλά εκείνο που κι εγώ κατάλαβα, ότι το Ζω
δεν είναι σωστά ρυθμισμένο
ή δεν πατιέται σωστό πλήκτρο.


Ή ότι η φωνή δεν πατάει καλά λόγω διστακτικότητας και απειρίας (δικαιολογημένα αμφότερα στην περίπτωση του Ιωάννη).

Ο ισοκράτης παρέχει εξ αρχής ένα αλάνθαστο άκουσμα. Αν δεν "πατήσουμε" σωστά (φωνητικά εννοώ), αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Από εκεί και πέρα, σε κάποια σημεία ήθελε προσεκτικότερη αλλαγή του ισοκρατήματος επί του μέλους. Όχι σπουδαία πράγματα δλδ, απλά κουβέντα κάνουμε.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το ξανάκουσα, έχει δίκιο ο Σταύρος. Δεν πατιέται καλά η ύφεση στο Βου (ή κάτι τέτοιο) και δημιουργείται κάτι διάφωνο.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Το ξανάκουσα, έχει δίκιο ο Σταύρος. Δεν πατιέται καλά η ύφεση στο Βου (ή κάτι τέτοιο) και δημιουργείται κάτι διάφωνο.

Μη λες για διάφωνα... Θυμάσαι τι έγινε την τελευταία φορά... :D
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ Ιωάννη, επειδή είσαι νέος και άρα μπορεί να βοηθηθείς απο την γνώμη μου, θα σου έλεγα ότι δεν είναι ώρα για να ηχογραφείς αλλά για να ακούς και να διαβάζεις. Μόνο έτσι θα κάνεις κάτι ουσιώδες για τον εαυτό σου και την ψαλτική.Μελέτη λοιπόν και όχι ηχογραφήσεις
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Φίλε Αντώνη, δίκιο έχεις γενικά, αλλά είναι ένας τρόπος αυτός να ζητήσει τη γνώμη πολλών ανθρώπων που έχουν κάποια πείρα και, λογικά, θέλουν το καλό του.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αγαπητέ Ιωάννη, επειδή είσαι νέος και άρα μπορεί να βοηθηθείς απο την γνώμη μου, θα σου έλεγα ότι δεν είναι ώρα για να ηχογραφείς αλλά για να ακούς και να διαβάζεις. Μόνο έτσι θα κάνεις κάτι ουσιώδες για τον εαυτό σου και την ψαλτική.Μελέτη λοιπόν και όχι ηχογραφήσεις


Αγαπητέ Αντώνη,

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Η ηχογράφηση "ανέβηκε" με, καθαρά, παιδευτικό χαρακτήρα. Ο Ιωάννης υπέβαλε εαυτόν στην κρίση των ... παλαιοτέρων (και όχι μόνον), και όχι με τον τρόπο που οι έμπειροι συνάδελφοι "ανεβάζουν", δλδ. από άποψη ερμηνείας κλπ.

Προσωπικά πιστεύω πως είναι πολύ ωφέλιμο να "ανεβάζει" κάποιος ηχογραφήσεις του ακόμα και αν είναι αρχάριος, μια που μαθαίνει από "πρώτο χέρι" τις αδυναμίες του, αδυναμίες που ίσως να μην είχε αντιληφθεί ή να μην του είχαν υποδειχθεί για διάφορους λόγους.

Εξάλλου, ο τρόπος, η συστολή και μόνο με την οποία "ανέβηκε" το μέλος από τον Ιωάννη, μιλάει από μόνη της για την αυτογνωσία και το μέτρο που τον διακρίνουν σαν άνθρωπο και σαν ψάλτη, χαρακτηριστικά καθ' όλα επαινετά.

Ας μην ξεχνάμε εξάλλου, ότι κατά καιρούς έχουν "ανέβει" εδώ μέλη από έμπειρους (θεωρητικά) συναδέλφους, που μόλις τα ακούσεις θυμάσαι το "έφριξε πάσα ακοή" :D:D:D Αυτογνωσία και μέτρο, μηδέν δλδ.! Και αν κάποιος τολμήσει να κάνει κάποια καλοπροαίρετη, έστω, παρατήρηση "τα ακούει" και από πάνω... :D Το έχουμε ζήσει και αυτό... :rolleyes:
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φίλε Γιώργο, ο φίλος μας στην παρούσα φάση χρειάζεται την γνώμη του δασκάλου του και κάποιων ανθρώπων που γνωρίζουν την ψαλτική και τους ξέρει και τον ξέρουν.Το διαδίκτυο δεν μπορεί να αντικαταστήσει όλα τα παραπάνω.Τώρα μιλάμε γενικά και αυτά αφορούν όλους μας στο μέτρο της ανάγκης που έχουμε όλοι για μαθητεία.Εδώ ο καθένας μπορεί να πεί ότι θέλει για τον άλλο και πολλές φορές χωρίς να του προσφέρει τίποτα.Η βοήθεια- ειδικά σε έναν νέο- έρχεται απο τον δάσκαλο την μελέτη και τα ακούσματα.Ξέρω ότι συμφωνούμε αλλά εσύ είσαι πιο εγενικός απο μένα.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φίλε Σταύρο και γω την γνώμη μου είπα στο παλικάρι.Ο καλύτερος να ήταν πάλι τα ίδια θα του έλεγα στην ηλικία που είναι.Αυτή είναι η άποψή μου για τα νέα παιδιά
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αντωνης Μιχελουδακης;81117 said:
Φίλε Σταύρο και γω την γνώμη μου είπα στο παλικάρι.Ο καλύτερος να ήταν πάλι τα ίδια θα του έλεγα στην ηλικία που είναι.Αυτή είναι η άποψή μου για τα νέα παιδιά

Σεβαστή η γνώμη σου. Το ότι διαφωνώ δεν σημαίνει ότι ... ασεβώ. :) ( λογοπαίγνιο :p )

Κουβέντα κάνουμε. Forum γαρ! :)
 
Last edited:
Top