Λειτουργικά πλ. δ΄ Θ. Βασιλικού (καταγραφή υπό Ιωάννη Μ.)

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εν' οψει της Κυριακης (25-07-2010) οπου εχουμε Πλ.Δ αποφασισα να ανεβασω καποια λειτουργικα τα οποια εγραψα εξ'ακοης απο τον Θ. Βασιλικό.
Επισυναπτω και το σχετικο link: http://www.youtube.com/watch?v=7aPQ...36E5E219&playnext_from=PL&playnext=1&index=29

ΥΓ. Επειδη δεν εχω προγραμμα γραφης Β.Μ. θα παρακαλουσα να τα γραψει οποιος μπορει. Ευχαριστω:)
 

Attachments

  • 1.Λειτουργικά πλ Δ.gif
    74.4 KB · Views: 530
  • 2.Λειτουργικά πλ Δ.gif
    71.5 KB · Views: 207
  • 3.Λειτουργικά πλ Δ.gif
    43.7 KB · Views: 186
Last edited:
Εν' οψει της Κυριακης (25-07-2010) οπου εχουμε Πλ.Δ αποφασισα να ανεβασω καποια λειτουργικα τα οποια εγραψα εξ'ακοης απο τον Θ. Βασιλικό.
Επισυναπτω και το σχετικο link: http://www.youtube.com/watch?v=7aPQ...36E5E219&playnext_from=PL&playnext=1&index=29

ΥΓ. Επειδη δεν εχω προγραμμα γραφης Β.Μ. θα παρακαλουσα να τα γραψει οποιος μπορει. Ευχαριστω:)

Αγαπητοί όποιος έχει πρόγραμμα γραφής Β.Μ καλό θα ήτο να κάνει ένα κόπο να τα γράψει!
Αξίζουν πολλά μπράβο στον κύριο Γιάννη για την αρκετά πιστή και καλή καταγραφή αυτή!
 
Last edited by a moderator:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Στο ''Εχομεν προς τον Κυριον'' ειχα ξεχασει ενα γοργο, το οποιο και συμπληρωσα.:D
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Θα ηθελα να σας θυμισω τη παρακληση που ειχα κανει να γραψει οποιος μπορει και εχει τη καλη διαθεση τα παραπανω λειτουργικα σε προγραμμα γραφης Β. Μουσικης.
Ευχαριστώ.:)
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Να εισε καλα φιλε Χρηστο!!!:) 1-2 αναλυσεις με διγοργο (τις οποιες ορθως εχεις) σκοπιμως δεν τις εγραψα αν και τις ψαλλω για να μη θεωρηθει δυσκολο. Μια παρατηρηση μονο: Στη γνωστη θεση των καταληξεων εχεις διγοργο, πιστευω ομως πως θελει απλως παρεστιγμενο γοργο οπως το εχω γραψει. Και σε καποια άλλα σημεια εχω τις ενστασεις μου (οπως για παραδειγμα εκει που γινεται δευτερος) ομως δεν θελω να το κουρασω το θεμα.:p Μη με παρεξηγησεις που τα αναφερω. Απλως επειδη ηθελα πολυ να τα δω με προγραμμα γραφης Β.Μ γιαυτο και το συζητω για να ειναι οσο πιο ακριβη γινεται στην εκτελεση. Και παλι ευχαριστω!!:)
Υ.Γ. Αν δεν σε πειραζει βαλε και τα ακριβη ισοκρατηματα αν και ξερω πως δεν συμφωνεις με τις εναλλαγες αυτες:p:p
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Να εισε καλα φιλε Χρηστο!!!:)
Καλοσύνη σου Γιάννη.
1-2 αναλυσεις με διγοργο (τις οποιες ορθως εχεις) σκοπιμως δεν τις εγραψα αν και τις ψαλλω για να μη θεωρηθει δυσκολο.
Όπως καταλαβαίνεις, είναι δύσκολο να γραφτούν και όλα σε κάτι τέτοιο και όπως και συ έκανες τις επιλογές σου, κάτι παρόμοιο έπραξα και γω.
Μια παρατηρηση μονο: Στη γνωστη θεση των καταληξεων εχεις διγοργο, πιστευω ομως πως θελει απλως παρεστιγμενο γοργο οπως το εχω γραψει. Μη με παρεξηγησεις που τα αναφερω. Απλως επειδη ηθελα πολυ να τα δω με προγραμμα γραφης Β.Μ γιαυτο και το συζητω για να ειναι οσο πιο ακριβη γινεται στην εκτελεση. Και παλι ευχαριστω!!:)
Στο πρόγραμμα "Μελωδός" εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, άκουσα την μουσική αυτή φράση όπως την κατέγραψα και αντιστοιχεί σε αυτό που λέει ο Θ. Βασιλικός (ίσως μάλιστα και με κάποιο παρεστιγμένο στο δίγοργο), ο οποίος όμως στα σημεία αυτά των καταλήξεων "απλώνει" τον παλμό του μέλους, κάτι που ίσως μπερδεύει. Φυσικά, αυτή είναι η δική μου άποψη επί του ακούσματος...
Υ.Γ. Αν δεν σε πειραζει βαλε και τα ακριβη ισοκρατηματα αν και ξερω πως δεν συμφωνεις με τις εναλλαγες αυτες:p:p
Όπως έχω και αλλού αναφέρει, το ισοκράτημα καλώς ή κακώς, είναι σήμερα εντελώς υποκειμενικό ζήτημα (και όχι μόνο αυτό φυσικά). Για την ευχρηστία της καταγραφής από όσο το δυνατόν περισσότερους, θα προτρέψω να μπουν τα ισοκρατήματα χειρόγραφα (για όσους δεν έχουν την δυνατότητα επεξεργασίας του αρχείου .mel) κατά το δοκούν.
Δεν είναι από τα μέλη που θα ψάλλω ποτέ στις Εκκλησίες που διακονώ, κυρίως το θεώρησα προσωπική πρόκληση, για να ξεφύγω για λίγο από τις λιτές κατα(αντι)γραφές. Κάτι σαν το ξεκάπνισμα του αυτοκινήτου στην εθνική...:D

Ευχαριστώ αμφότερους (και εσένα και κάποιον άλλο φίλο) για τα καλά σας λόγια.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
...ο οποίος όμως στα σημεία αυτά των καταλήξεων "απλώνει" τον παλμό του μέλους, κάτι που ίσως μπερδεύει.
Το σκεφτηκα και εγω αυτο διοτι ειναι φανερο πως σπαει το χρονο στις καταληξεις ομως ηθελα να καταγραψω ακριβως το τι λεει, ακομη και το ''απλωμα'' αυτο που κανει.
Για την ευχρηστία της καταγραφής από όσο το δυνατόν περισσότερους, θα προτρέψω να μπουν τα ισοκρατήματα χειρόγραφα.
Σωστος!
...το θεώρησα... Κάτι σαν το ξεκάπνισμα του αυτοκινήτου στην εθνική...:D
Σωστος και εδω. Εγω συνηθιζω να ξεκαπνιζω το λαιμο μου με τετοιες συνθεσεις:wink:
Ευχαριστώ αμφότερους (και εσένα και κάποιον άλλο φίλο) για τα καλά σας λόγια.
Εγω σ'ευχαριστω που εκανες το κοπο να τα γραψεις!:)
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Greekψαλτης;87104 said:
Θα ηθελα να σας θυμισω τη παρακληση που ειχα κανει να γραψει οποιος μπορει και εχει τη καλη διαθεση τα παραπανω λειτουργικα σε προγραμμα γραφης Β. Μουσικης.
Ευχαριστώ.:)

Tα κατεγραψα στον η/υ και ιδου!

ΥΓ. Εχω κανει τις απαραιτητες ορθογραφικες διορθωσεις...

ΥΓ2. το β αρχειο ειναι αντιγραφη της καταγραφης του Greekψαλτη (και τα ισοκρατηματα). Νομιζω οτι ειναι ετοιμο!


5-10-10. Εχω προσθεσει και τη δικη μου εκδοχη... (το κατα ΕΜ)
 

Attachments

  • Λειτουργικα ηχ πλ δ Θ Βασιλικου κατα ΕΜ.pdf
    200.3 KB · Views: 650
  • Λειτουργικα ηχ πλ δ Θ Βασιλικου.pdf
    200.9 KB · Views: 551
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Αααα... τι χαρα ειναι αυτη!!!!!:):) Εκει που πιστευα πως δεν θα ενδιαφερθει κανεις ξαφνικα προεκυψε και δευτερο!!! Ευχαριστω ιδιαιτερως κ. Σταθη καθως μεινατε ακριβης σε αυτα που εγραψα...:)
 
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Greekψαλτης;87117 said:
Μια παρατηρηση μονο: Στη γνωστη θεση των καταληξεων εχεις διγοργο, πιστευω ομως πως θελει απλως παρεστιγμενο γοργο οπως το εχω γραψει.

σιγουρα θελει γοργο, διαφορετικα δε βγαινει!...
Εννοω στο διγοργο ανηκει το ολιγον - κεντημα- ισον. και το γοργο που ακολουθει ; το ισον παλι;


Ειδες, αν δεν παρακολουθεις καθε στιγμη το ψαλτολογιο κανεις τσαμπα δουλεια...:(



Δεν είναι από τα μέλη που θα ψάλλω ποτέ στις Εκκλησίες που διακονώ, κυρίως το θεώρησα προσωπική πρόκληση, για να ξεφύγω για λίγο από τις λιτές κατα(αντι)γραφές. Κάτι σαν το ξεκάπνισμα του αυτοκινήτου στην εθνική...:D

Ισχυει και για μενα...
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Διόρθωσα και καποια μικρολαθακια στα ισοκρατηματα που εχει του κειμενο του Greekψαλτη. Νομιζω οτι ειναι ετοιμο!
Ορθογραφικα λαθη ηξερα πως ειχα γιατι δεν ασχοληθηκα και ιδιαιτερα με την ορθογραφια για να ειμαι ειλικρινης:D:D Και σας ευχαριστω και παλι για την ομορφη δουλεια που κανατε!!:)
Στο ισοκρατημα οπως που εντοπισατε λαθος?:confused: Απ'οτι ειδα εσεις στο ''Ωσαννα...'' μετα το ΓΑ ξεχασατε να βαλετε ΝΗ.:wink::D
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
σιγουρα θελει γοργο, διαφορετικα δε βγαινει!...
Εννοω στο διγοργο ανηκει το ολιγον - κεντημα- ισον. και το γοργο που ακολουθει ; το ισον παλι;
Έχεις δίκιο Ευστάθιε! Το ίσον δεν μπορεί να επιρρεάζεται και από ένα δίγοργο και από γοργό. Το παράδοξο είναι ότι το πρόγραμμα ενώ κάνει παραλλαγή, το δέχεται κανονικά :eek:. Τελικά μάλλον το γοργό είναι η λύση. Το διόρθωσα και στα δύο αρχεία του #5 μηνύματος.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Σας ευχαριστω και τους δυο που ασχοληθηκατε με τα γραφομενα παρ'εμου και εξ'ακοης Λειτουργικα! Να'στε καλα!!:)
Και επισης χαιρομαι που τελικως δικαιωθηκε η επιλογη μου για παρεστιγμενο γοργο στην επαναλαμβανομενη θεση των καταληξεων. Ισως πρεπει καποιες φορες να ειμαστε παραδοσιακοι και ως προς αλλα πραγματα περαν της μουσικης, οπως πχ η εμπιστοσυνη περισσοτερο στο αυτι παρα στα μηχανηματα, οπως φανηκε και στη περιπτωση αυτη.:wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Φίλοι μου,
Η καταγραφή σας είναι όντως πιστή... Η χειρόγραφη, λίγο ... ανορθόγραφη.
Εκείνο που θέλω να πω, είναι ότι τα λειτουργικά αυτά βασίζονται στο γνωστό ομόηχο "Άξιόν εστιν" του Χαραλάμπους Παπανικολάου και σύμφωνα με την εκτέλεσή του από τον κ. Μανώλη Χατζημάρκο.
Στις ομοιόμορφες καταλήξεις αχώρι ι ι ιστον, αινέ/σε/ως, δί/και/ον, υψιιστοις, ο Θεός ημων, αλλά και το Κύριε στην αντιφωνία νομίζω ότι καλύτερα να ετίθετο ΤΡΙΓΟΡΓΟ! Ναι! τρίγοργο με αργή χρονική αγωγή!... Διότι όπως έχουν καταγραφεί οι καταλήξεις χρειάζεται σήμανση τρισήμου για να βγει το μέλος.
Αυτό φαίνεται περισσότερο στο Κύριε της αντιφωνίας του Σε υμνούμεν, που το δίγοργο με το γοργό του .... μελωδού τί γίνεται; ΤΡΙΓΟΡΓΟ! Μετά τινος ελευθερίας εις την εκτέλεσιν!
Όπερ έδει δείξαι....:D που λένε κι οι μαθηματικοί!:D:D
Για δοκιμάστε το! Άλλωστε ο συνθέτης του "Άξιόν εστιν", ο αρχικός ερμηνευτής αλλά και ο κ. Βασιλικός, αρέσκονται στα τρίγοργα... (αυτό δεν είναι αρνητικό, αρκεί να μπορεί κανείς να τα αποδώσει)... Μια ματιά στην Ανθοδέσμη του Χ.Π. θα σας πείσει.
Φιλικά
ΝΓ
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ορθογραφικα λαθη ηξερα πως ειχα γιατι δεν ασχοληθηκα και ιδιαιτερα με την ορθογραφια για να ειμαι ειλικρινης:D:D Και σας ευχαριστω και παλι για την ομορφη δουλεια που κανατε!!:)
Στο ισοκρατημα οπως που εντοπισατε λαθος?:confused: Απ'οτι ειδα εσεις στο ''Ωσαννα...'' μετα το ΓΑ ξεχασατε να βαλετε ΝΗ.:wink::D

Δεν εντοπισα λαθη. Απλως διορθωσα αυτα που εκανα εγω στην αντιγραφη.

ΥΓ. Δεν μου αρεσουν καθολου αυτα τα ισοκρατηματα...:(

αλλά για να ειμαι πιστος στην αντιγραφη εβαλα αυτα που ειχατε!

περα απο τις πολλες :D:eek:(κατα τη γνωμη μου αλλαγες), υπάρχει και ενα αλλο θεμα. ειναι λιγο μαλλον περιεργο να αλλαζει το ισοκρατημα στην αρση ενος δισημου... συνήθως αλλάζει στη θεση.


Φίλοι μου,
Η καταγραφή σας είναι όντως πιστή... Η χειρόγραφη, λίγο ... ανορθόγραφη.
Εκείνο που θέλω να πω, είναι ότι τα λειτουργικά αυτά βασίζονται στο γνωστό ομόηχο "Άξιόν εστιν" του Χαραλάμπους Παπανικολάου και σύμφωνα με την εκτέλεσή του από τον κ. Μανώλη Χατζημάρκο.
Στις ομοιόμορφες καταλήξεις αχώρι ι ι ιστον, αινέ/σε/ως, δί/και/ον, υψιιστοις, ο Θεός ημων, αλλά και το Κύριε στην αντιφωνία νομίζω ότι καλύτερα να ετίθετο ΤΡΙΓΟΡΓΟ! Ναι! τρίγοργο με αργή χρονική αγωγή!... Διότι όπως έχουν καταγραφεί οι καταλήξεις χρειάζεται σήμανση τρισήμου για να βγει το μέλος.
Αυτό φαίνεται περισσότερο στο Κύριε της αντιφωνίας του Σε υμνούμεν, που το δίγοργο με το γοργό του .... μελωδού τί γίνεται; ΤΡΙΓΟΡΓΟ! Μετά τινος ελευθερίας εις την εκτέλεσιν!
Όπερ έδει δείξαι....:D που λένε κι οι μαθηματικοί!:D:D
Για δοκιμάστε το! Άλλωστε ο συνθέτης του "Άξιόν εστιν", ο αρχικός ερμηνευτής αλλά και ο κ. Βασιλικός, αρέσκονται στα τρίγοργα... (αυτό δεν είναι αρνητικό, αρκεί να μπορεί κανείς να τα αποδώσει)... Μια ματιά στην Ανθοδέσμη του Χ.Π. θα σας πείσει.
Φιλικά
ΝΓ

Λοιπόν κ. Γιάννου εχετε απόλυτο δικιο!!!!
και για τον τρισημο που προκυπτει. Απλως εγω σιγοψελνοντας τα, τα εψελνα ουσιαστικα με τριγοργο (αργης χρονικης αγωγης) και δεν τα μετρησα ενα -ενα για να βρω τον τρισημο.

Επισης με προλαβατε σχετικα με τον Παπανικολαου γιατι πηγα το μεσημερι σπιτι και ειδα ποσο μοιαζουν...

ΥΓ. Αν δεν εχει αντιρρηση ο greekψαλτης να τα κανουμε τριγοργα.:)
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Άλλωστε ο συνθέτης του "Άξιόν εστιν", ο αρχικός ερμηνευτής αλλά και ο κ. Βασιλικός, αρέσκονται στα τρίγοργα... (...)... Μια ματιά στην Ανθοδέσμη του Χ.Π. θα σας πείσει.
Φιλικά
ΝΓ

Και λίγα λέτε !!
 

Attachments

  • «Άξιον Εστί» Χ.Παπανικολάου (ήχος πλ.α΄).pdf
    747 KB · Views: 346

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ρίξτε μια ματιά στα λειτουγικα του Πριγγου του πλ β.
στην καταληξη και αχωριστον.

κ. ο θεος ημων.

Μάλλον αυτη τη γραφή θα πρεπει να επιλεξουμε.

Στο αξιον εστι του Χ Παπανικολάου, τουλάχιστον οπως ειναι αντιγραμμενο απο τον Ιεροθεο στο βιβλιο του, δεν υπάρχει ιδια τετοια καταληξη... τριγοργα και διγοργα πολλά...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δεν ειχα σκεφτει την εκδοχη τριγοργου με αργη χρονικη αγωγη. Εγω προσπαθησα να ειμαι οσο πιο πιστος γινεται στο ακουσμα και το διγοργο με τη παρουσα χρονικη αγωγη δεν εστεκε. Τωρα αυτο που λετε εσεις κ. Νικο στο ακουσμα φαινεται να ειναι το ιδιο...δεν ειμαι σιγουρος:confused:
Δεν εχω προβλημα να το γραψετε κ. Μεντζα οπως σας το προτυνει ο κ. Νικος αν αυτο σας βολευει καλυτερα. Προσωπικα ομως και επειδη εχω τις αμφιβολιες μου ως προς την ορθοτητα του τριγοργου με αργη χρονικη αγωγη σε σχεση παντα με το ακουσμα, θα κρατησω το παρεστιγμενο γοργο ως εχει.:)
Σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον. Μεσα απο τετοιες συζητησεις ωφελουμαστε ολοι.:)
Υ.Γ. Θα φροντισω λιαν συντομως να κατεβασω καποιο προγραμμα γραφης Β.Μ.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ρίξτε μια ματιά στα λειτουγικα του Πριγγου του πλ β.
στην καταληξη και αχωριστον. κ. ο θεος ημων.
Μάλλον αυτη τη γραφή θα πρεπει να επιλεξουμε.
Στο αξιον εστι του Χ Παπανικολάου, ... δεν υπάρχει ιδια τετοια καταληξη... τριγοργα και διγοργα πολλά...

Επιβεβαιώνεται η χρήση τριγόργου στις καταλήξεις... απλά ο ακροατής μπερδεύεται με το .... φρενάρισμα:D που γίνεται σε κάθε κατάληξη, ενώ στην αντιφωνία της μουσικής γραμμής Κύριε το τρίγοργο είναι πολύ πιο ευδιάκριτο.
Για τις καταλήξεις του "Άξιόν εστιν" αρκεί και μόνον το ότι το μέλος αυτό κάνει όλες τις εντελείς καταλήξεις στον Βου... και ο κ. Βασιλικός στο ηχητικό που δίνεται σε προηγούμενο μήνυμα μετά τα λειτουργικά, συνεχίζει με το συγκεκριμένο "Άξιόν εστιν".
 
Top