[Ερώτηση] Διορισμός ιεροψαλτών με προϋπηρεσία με βάση τον κανονισμό

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Όταν κάποιος ψάλλει επι δεκαετία και πλέον σε ένα ναό και δεν έχει διορισμό, και θέλουν σήμερα να τον διορίσουν, θα εφαρμοστεί σ' αυτή τη περίπτωση ο Κανονισμός περί Ιεροψαλτών;


-------------------
[Σημείωμα συντονιστή] Παρακαλώ μή γράφετε όλο κεφαλαία (σύμφωνα με τους κανόνες). Ευχαριστώ.
 
Last edited:

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΨΑΛΛΕΙ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΝΑΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟ, ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ.ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΊ Σ' ΑΥΤΉ ΤΗ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ;


-------------------
[Σημείωμα συντονιστή] Παρακαλώ μή γράφετε όλο κεφαλαία (σύμφωνα με τους κανόνες). Ευχαριστώ.
Αγαπητέ Γεώργιε,
Το άρθρο 4 του κανονισμού (176/2006) αναφέρεται σε θέματα διορισμού, προκειμένου να πληρωθεί κενή θέση Ιεροψάλτου. Στην περίπτωση τη δική σου, κατά την άποψη μου δεν ισχύει το άρθρο αυτό, αφού ήδη υπηρετείς επί 10ετία στον ίδιο Ναό. Σε κανένα άρθρο επίσης του κανονισμού δεν υπάρχει αναφορά για θέματα διορισμού ψαλτών που ήδη υπηρετούν.
Θεωρώ, λοιπόν, ότι μπορεί να γίνει διορισμός σου, εφόσον κι'εσύ το επιθυμείς, με απόφαση του Μητροπολίτη, μετά από πρόταση του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου και μόνο και μάλιστα με αναδρομική ισχύ. Ἐτσι κι'αλλιώς, η μεν γνώμη της επιτροπής Κρίσεως (!) είναι απλά συμβουλευτική και όχι δεσμευτική, η δε πολυσυζητημένη κατάταξη σε κατηγορίες, ανάλογα με τυπικά προσόντα, δεν γνωρίζω, εάν έχει γίνει σε κάποια Μητρόπολη. Τέλος, διερεύνησε, αν ο διορισμός σου, δεν επηρεάζει τη δουλειά σου ή το ασφαλιστικό σου καθεστώς. Κοίταξε προηγούμενες απαντήσεις μου στο forum (συνδικαλιστικά)
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Αγαπητέ μου Δημήτρη, δεν πρόκειται για μένα προσωπικά, αλλά για άλλο συνάδελφο από την περιοχή μου (Αργολίδα). Ξέρεις δεν τον διορίζουν τον άνθρωπο χωρίς λόγο ιδιαίτερο του λέγουν δηλαδή ότι δεν διαβάζεις καλά μουσική και δεν ενδιαφέρεσαι να μάθεις, αλλά απ' ότι φαίνεται φοβούνται μήπως τους πάει στο ΙΚΑ. Άκουσον, άκουσον!!! Λες και αν θελήσει να τους πάει στο ΙΚΑ δεν θα μπορέσει να βρει το δίκαιό του. Και η απάντηση του Προϊσταμένου προς τον συνάδελφο είναι : "άμα θέλεις κάθησε, εμείς δεν σε διορίζουμε" Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά τα "χριστιανικά" σήμερα στο χώρο της εκκλησίας.
Δηλαδή, η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Ευχαριστώ, Γιώργος.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ μου Δημήτρη, δεν πρόκειται για μένα προσωπικά, αλλά για άλλο συνάδελφο από την περιοχή μου (Αργολίδα). Ξέρεις δεν τον διορίζουν τον άνθρωπο χωρίς λόγο ιδιαίτερο του λέγουν δηλαδή ότι δεν διαβάζεις καλά μουσική και δεν ενδιαφέρεσαι να μάθεις, αλλά απ' ότι φαίνεται φοβούνται μήπως τους πάει στο ΙΚΑ. Άκουσον, άκουσον!!! Λες και αν θελήσει να τους πάει στο ΙΚΑ δεν θα μπορέσει να βρει το δίκαιό του. Και η απάντηση του Προϊσταμένου προς τον συνάδελφο είναι : "άμα θέλεις κάθησε, εμείς δεν σε διορίζουμε" Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά τα "χριστιανικά" σήμερα στο χώρο της εκκλησίας.
Δηλαδή, η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Ευχαριστώ, Γιώργος.


Αίσχος...
κάθεται εκεί ακόμη;;
Αν θέλει να τον διορίσουν ας κάνει αίτηση εγγράφως στο συμβούλιο της ενορίας με κοινοποίηση στον οικείο Μητροπολίτη και στο σωματείο ιεροψαλτών. θέλουν δε θέλουν θα πρέπει να κινήσουν διαδικασία. αναδρομικά δε θα κερδίσει τίποτα!!! Το σωματείο έχει νομικό σύμβουλο που θα επιληφθεί της κατάστασης, αν ο ίδιος το θέλει πραγματικά....
τα υπόλοιπα=πονηριές με ευλογία!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ μου Δημήτρη, δεν πρόκειται για μένα προσωπικά, αλλά για άλλο συνάδελφο από την περιοχή μου (Αργολίδα). Ξέρεις δεν τον διορίζουν τον άνθρωπο χωρίς λόγο ιδιαίτερο του λέγουν δηλαδή ότι δεν διαβάζεις καλά μουσική και δεν ενδιαφέρεσαι να μάθεις, αλλά απ' ότι φαίνεται φοβούνται μήπως τους πάει στο ΙΚΑ. Άκουσον, άκουσον!!! Λες και αν θελήσει να τους πάει στο ΙΚΑ δεν θα μπορέσει να βρει το δίκαιό του. Και η απάντηση του Προϊσταμένου προς τον συνάδελφο είναι : "άμα θέλεις κάθησε, εμείς δεν σε διορίζουμε" Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά τα "χριστιανικά" σήμερα στο χώρο της εκκλησίας.
Δηλαδή, η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Ευχαριστώ, Γιώργος.

Α ρε Γιωργο . Ακομα με τον κανονισμο αυτο ασχολειστε ; Αλλα τα εχω γραψει σε αλλο θεμα . Δεν επανερχομαι .
 
Top