Η εξόδιος ακολουθία του άρχοντος Θρ. Στανίτσα

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ψηφιοποίησα την εν θέματι ακολουθία και την επισυνάπτω τμηματικά...
Να θυμηθούμε ότι έψαλαν ο άρχων Αθ. Καραμάνης δεξιά και οι κατά καιρούς μαθητές του εκλιπόντος υπό τον Ευάγ. Μένεγα αριστερά.
 

Attachments

  • AMWMOS A STASIS.mp3
    7.1 MB · Views: 833
  • AMWMOS B STASIS.mp3
    7.1 MB · Views: 483
  • AMWMOS C eyloghtaria.mp3
    14.9 MB · Views: 615
  • META TWN AGIWN.mp3
    4.9 MB · Views: 508

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Η συνέχεια με τα τροπάρια στους οκτώ ήχους. Το "Όντως φοβαρώτατον" ψάλλει ο αείμνηστος Παπα-Θανάσης Τσούμαρης.
 

Attachments

  • OKTAHXA TROPARIA.mp3
    16.5 MB · Views: 503
  • APOSTOLOS EYANGELION DEHSEIS.mp3
    19.5 MB · Views: 453

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μετά την ευχή της απολύσεως, άρχισαν οι επικήδειοι λόγοι... αλλά στην ηχογράφηση αυτή έχει καταγραφεί μόνο το ποίημα του παπα-Τσούμαρη, που ο χοροστατών δεσπότης δεν ήθελε να το απαγγείλει, αλλά εμείς (ο αριστερός χορός) δεν αρχίζαμε το Δεύτε τελευταίον ασπασμόν και επιμέναμε να μιλήσει ο φίλος του, και μετά το ψάλαμε από δικό μου χειρόγραφο επί τη βάσει του γνωστού "Πάντων προστατεύεις". (Είχε γίνει συνεννόηση με τον άρχοντα Α. Καραμάνη, ο οποίος έψαλε το "Ποίος χωρισμός".)
Ο ήχος δεν είναι και ο καλύτερος λόγω προφανώς της θέσης του μαγνητοφώνου, και παρά τη μικρή επεξεργασία που προσπάθησα να κάνω...
Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • APOLYSIS PAPATSOUMARIS.mp3
    6.1 MB · Views: 345
  • DEYTE TEL ASPASMON.mp3
    10.7 MB · Views: 419
  • POIOS XWRISMOS.mp3
    14.4 MB · Views: 394

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Πολύ συγκινητικό, Κε Γιάννου! Ευχαριστούμε πολύ!

Θυμάμαι την ημέρα εκείνη που έλαβα τηλεφώνημα από έναν αρχιμανδρίτη της Αρχιεπισκοπής μας, και μου ανακοίνωσε ότι "πέθανε ο Στανίτσας σήμερα". Όταν έκλεισα το τηλέφωνο, έκλαψα για ένα μισάωρο. Τον μνημονεύω μαζί με την οικογένειά μου, λόγω του ότι τον θεωρούσα "δάσκαλό μου".

Επισυνάπτω και εγώ ένα αρχείο που είχε πέσει στα χέρια μου. Αρχίζει με μία ομηλία μιας γυναίκας (κ. Λαμπίρη, νομίζω, είναι το επίθετό της... ξεχνάω το μικρό της όνομα). Ίσως μπορείτε να μας διαφωτήσετε.

Απόστολος
 

Attachments

  • 50 (Α) H κηδεία του Θρ.Στανίτσα.mp3
    21.4 MB · Views: 318

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
κ. Γιαννου ειναι αληθεια οτι ο Καραμανης ειχε πιασει το δεξιο αναλογιο απο νωρις, για να μην ανεβει αλλος, και να ψαλλει αυτος δεξια, για να τιμησει τον αρχοντα λογω μακρας φιλιας και εκτιμησης;
Επι αυτου (ποιος θα ψαλλει δεξια), ειχα ακουσει οτι υπηρξε και μια μικρη διαφωνια και με τον κ. Αστερη που ειχε κατεβει στην Αθηνα για την περισταση. Αληθευει τιποτα απο αυτα;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
κ. Γιαννου ειναι αληθεια οτι ο Καραμανης ειχε πιασει το δεξιο αναλογιο απο νωρις, για να μην ανεβει αλλος, και να ψαλλει αυτος δεξια, για να τιμησει τον αρχοντα λογω μακρας φιλιας και εκτιμησης;
Επι αυτου (ποιος θα ψαλλει δεξια), ειχα ακουσει οτι υπηρξε και μια μικρη διαφωνια και με τον κ. Αστερη που ειχε κατεβει στην Αθηνα για την περισταση. Αληθευει τιποτα απο αυτα;
Ήμουν στην κηδεία και το περίεργο και λυπηρό κατ εμέ είναι ότι ο κ. Αστέρης ήλθε από την Πόλη και άκουσε την ακολουθία απο κάτω (δίπλα απ τον αείμνηστο) γιατί κανείς δεν τον κάλεσε να ψάλλει.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αν και δεν είναι ευχάριστο θέμα προς συζήτηση, ας καταθέσω όμως την μαρτυρία μου η οποία θα βοηθήσει πιστεύω στην εξάλειψη δήθεν διένεξης μεταξύ των αρχόντων.Είχα ρωτήσει το παππού στην Αριστοτέλους ,κατά την ώρα του κυριακάτικου καφέ, λίγο μετά την κηδεία του Στανίτσα, αν ήταν αλήθεια όλα αυτά περί τσακωμού.Ο παππούς πολύ φυσιολογικά μου απάντησε ότι πήγε,ανέβηκε στο αναλόγιο και κάποια στιγμή είδε τον Αστέρη στο ιερό.Τον κάλεσε με νεύμα να ανέβει στο αναλόγιο, κάτι που δεν έγινε και το οποίο ο ίδιος ο Καραμάνης δεν το παρεξήγησε.Για να μην παρεξηγηθούν όμως τα γραφομενά μου θέλω να διευκρινήσω ότι δεν θέλω να πω ποιός έπρεπε να ψάλλει αλλά ότι, απο τα λεγόμενα του παππού διένεξη δεν υπήρξε και ούτε πρόβλημα γι αυτόν ποιός θα ψάλλει.Τώρα αν υπήρξαν σούσουρα ή πικρίες αυτά δεν τα ξέρω.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πολύ συγκινητικό, Κε Γιάννου! Ευχαριστούμε πολύ!

Θυμάμαι την ημέρα εκείνη που έλαβα τηλεφώνημα από έναν αρχιμανδρίτη της Αρχιεπισκοπής μας, και μου ανακοίνωσε ότι "πέθανε ο Στανίτσας σήμερα". Όταν έκλεισα το τηλέφωνο, έκλαψα για ένα μισάωρο. Τον μνημονεύω μαζί με την οικογένειά μου, λόγω του ότι τον θεωρούσα "δάσκαλό μου".

Επισυνάπτω και εγώ ένα αρχείο που είχε πέσει στα χέρια μου. Αρχίζει με μία ομηλία μιας γυναίκας (κ. Λαμπίρη, νομίζω, είναι το επίθετό της... ξεχνάω το μικρό της όνομα). Ίσως μπορείτε να μας διαφωτήσετε.

Απόστολος

Ηώς Λαμπίρη ( Πολίτισσα, ιατρός, λογοτέχνιδα) το όνομά της...

Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μετά την ευχή της απολύσεως, άρχισαν οι επικήδειοι λόγοι... αλλά στην ηχογράφηση αυτή έχει καταγραφεί μόνο το ποίημα του παπα-Τσούμαρη, που ο χοροστατών δεσπότης δεν ήθελε να το απαγγείλει, αλλά εμείς (ο αριστερός χορός) δεν αρχίζαμε το Δεύτε τελευταίον ασπασμόν και επιμέναμε να μιλήσει ο φίλος του, και μετά το ψάλαμε από δικό μου χειρόγραφο επί τη βάσει του γνωστού "Πάντων προστατεύεις". (Είχε γίνει συνεννόηση με τον άρχοντα Α. Καραμάνη, ο οποίος έψαλε το "Ποίος χωρισμός".)
Ο ήχος δεν είναι και ο καλύτερος λόγω προφανώς της θέσης του μαγνητοφώνου, και παρά τη μικρή επεξεργασία που προσπάθησα να κάνω...
Καλή ακρόαση

Τεκμήρια προσφέρθηκαν από δύο μερακλήδες εδώ κ εδώ- καθώς και το ιστορικό της σύνθεσης...
 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Οι δικές μου πηγές λένε ότι ο Άρχων Πρωτοψάλτης κύριος Καραμάνης είχε πιάσει το δεξί στασίδι από νωρίς. Όταν έφτασε ο κύριος Αστέρης από την Πόλη είδε πιασμένο
το στασίδι παρεξηγήθηκε,μάλιστα σε κάποιους μπορεί να έχει μείνει ο εξής διάλογος μεταξύ ενός δεσπότη που βρισκόταν στην κηδεία και του Αθανασίου Καραμάνη πριν την ακολουθία.
Ο Αρχιερέας λέει στον Καραμάνη ''Κύριε Καραμάνη κατεβήτε κάτω από το ψαλτήρι να αναίβει ο Άρχοντας που ήρθε από την Πόλη.''
και ο Καραμάνης απαντά με φράση ''κι εγώ Άρχοντας είμαι.''
Μετά από αυτά την ώρα του μυστηρίου ο Καραμάνης με ένα νεύμα λέει στον Κωνσταντινουπολίτη να πάει να ψάλει,αλλά ο Αστέρης παρεξηγημένος αρνείται.
 
Last edited:
Top