Εκδήλωση για την πορεία και την διατήρηση του ελληνισμού (1453-1821)

Φίλοι μου καλησπέρα.
Στις 9 Μαίου, πραγματοποιήθηκε μια εξαίσια εκδήλωση που αφορούσε στην πορεία και την διατήρηση του ελληνισμού, από το 1453 έως την επανάσταση του 1821, όπου και ξεκίνησε η σταδιακή γέννηση του νεοσύστατου ελληνικού κράτους.
Έλαβε χώρα στο Συνεδριακό κέντρο του Δήμου Λουτρακίου, και πραγματοποιήθηκε απ' τον πολιτιστικό σύλλογο Ίβυκο.
Η εκδήλωση που είχε ως βάση μία εξαιρετική ομιλία για το εν λόγω θέμα ιστορικού περιεχομένου, πλαισιώθηκε μουσικά από βυζαντινούς ύμνους και από δύο θαυμάσια τραγούδια.
Τόσο τους ύμνους που σας παραθέτω όσο και τα τραγούδια, πλαισίωσαν οι πρωτοψάλτες κ. Κόντης Γρηγόριος(βλ. και εδώ), κ.Ζάρκος Γρηγόριος(βλ. εδώ), ενώ είχα την ιδιαίτερη τιμή και χαρά να συμμετάσχω και εγώ.
Με σειρά λοιπόν ακούστηκαν τα εξής:
  • Γιατί πουλί μ' δεν κελαηδείς(Θρήνος για την άλωση):Τραγουδά ο Γρηγόρης Κόντης
  • Στο πρώτο τμήμα ύμνων εψάλλησαν: ''Τη Υπαρμάχω''-από χορού και οι τρεις, ''ο 'Αγγελος εβόα'' από τον Γρηγόρη Ζάρκο και ''Εις το μνήμα Σε επεζήτησεν'', από εμένα.
  • Στο δεύτερο τμήμα εψάλλησαν: ''Μη αποστρέψεις''- Γρηγόριος Κόντης, ''Παναγία Δέσποινα''-Γρηγόριος Ζάρκος, ''Σε υμνούμεν'' από εμένα.
  • Τέλος πάλι από χορού, τραγουδήσαμε ένα συρτό της Πόλεως, με τίτλο ''Σηκώστε να χορέψουμε'' με οργανική συνοδεία.
Επρόκειτο για μία υπέροχη εκδήλωση, με σημαντικό ιστορικό περιεχόμενο, και πραγματικά αξίζει να ακούσετε τα επισυναπτόμενα.
Καλή ακρόαση-αναμένω με χαρά τα σχόλιά σας!
 

Attachments

  • Θρήνος Άλωσης.mp3
    12 MB · Views: 56
  • Τη Υπερμάχω.mp3
    3.6 MB · Views: 25
  • Ο Άγγελος εβόα.mp3
    7.4 MB · Views: 35
  • Εις το μνημα.mp3
    8.4 MB · Views: 51
  • Μη αποστρεψεις.mp3
    8.3 MB · Views: 30
  • Παναγία Δέσποινα.mp3
    6.1 MB · Views: 28
  • Σε υμνούμεν.mp3
    3.9 MB · Views: 25
  • Συρτός Κωνσταντινούπολης.mp3
    7.7 MB · Views: 25
Top