Τρισάγιον Στανίτσα-ήχος Δ' (φεραχνάκ) υπό Χ. Ταλιαδώρου

akis

Νέο μέλος
Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει το Τρισάγιον του Στανίτσα σε ήχο Δ' με καταλήξεις Ταλιαδώρου;
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει το Τρισάγιον του Στανίτσα σε ήχο Δ' με καταλήξεις Ταλιαδώρου;

Ε, τότε, παύει πια να είναι Τρισάγιο του Στανίτσα και είναι πλέον Τρισάγιο ("κλεμμένο" μεν) του Ταλιαδώρου, έτσι δεν είναι; :D:D

Απόστολος
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Είχα ακούσει μία μαρτυρία από έναν νυν Μητροπολίτη που γνώριζε από κοντά αμφότερους (Στανίτσα και Ταλιαδώρο), ο οποίος μου είπε ότι σε κατ' ιδίαν συνάντηση των δύο, ο Ταλιαδώρος παρουσίασε το τρισάγιο στον Στανίτσα, ο οποίος τον παρατήρησε πολύ αυστηρά, ότι αυτό είναι γραμμένο πάνω σε συγκεκριμένο μακάμ (φεραχνάκ), με συγκεκριμένη μελωδική πορεία και απόρησε με ποιο δικαίωμα το "κατέστρεψε" (χρησιμοποίησε τη λέξη αυτή...)!

Υ.Γ. Ας μην θεωρηθεί δυσφήμιση το ως άνω, πιστεύω όλοι καταλαβαίνουμε ότι μία τέτοια αντίδραση είναι ανθρωπίνως δικαιολογημένη για έναν δημιουργό που όντως (κατά την δική μου τουλάχιστον άποψη) του κατέστρεψαν τη σύνθεση. Φυσικά, ο άρχοντας Χ. Ταλιαδώρος στην λειτουργία του παραθέτει και τις δύο μορφές των καταλήξεων (και αυτή του συνθέτη και την δική του πρόταση), μόνο που ακριβώς στην δική του προσθήκη υπήρξε η αντίδραση...
 
Είχα ακούσει μία μαρτυρία από έναν νυν Μητροπολίτη που γνώριζε από κοντά αμφότερους (Στανίτσα και Ταλιαδώρο), ο οποίος μου είπε ότι σε κατ' ιδίαν συνάντηση των δύο, ο Ταλιαδώρος παρουσίασε το τρισάγιο στον Στανίτσα, ο οποίος τον παρατήρησε πολύ αυστηρά, ότι αυτό είναι γραμμένο πάνω σε συγκεκριμένο μακάμ (φεραχνάκ), με συγκεκριμένη μελωδική πορεία και απόρησε με ποιο δικαίωμα το "κατέστρεψε" (χρησιμοποίησε τη λέξη αυτή...)!

Υ.Γ. Ας μην θεωρηθεί δυσφήμιση το ως άνω, πιστεύω όλοι καταλαβαίνουμε ότι μία τέτοια αντίδραση είναι ανθρωπίνως δικαιολογημένη για έναν δημιουργό που όντως (κατά την δική μου τουλάχιστον άποψη) του κατέστρεψαν τη σύνθεση. Φυσικά, ο άρχοντας Χ. Ταλιαδώρος στην λειτουργία του παραθέτει και τις δύο μορφές των καταλήξεων (και αυτή του συνθέτη και την δική του πρόταση), μόνο που ακριβώς στην δική του προσθήκη υπήρξε η αντίδραση...

Εδώ Μπορείτε να ακούσετε το Στανιτσοταλιαδωρίστικο:) αυτό τρισάγιο από τον κ. Παικόπουλο.
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει το Τρισάγιον του Στανίτσα σε ήχο Δ' με καταλήξεις Ταλιαδώρου;

Επισυνάπτεται.
 

Attachments

  • Δύναμις Στανϊτσα υπό Ταλιαδώρου.pdf
    131.4 KB · Views: 1,476

TASOS BOUTIS

Μέλος
Εδώ Μπορείτε να ακούσετε το Στανιτσοταλιαδωρίστικο:) αυτό τρισάγιο από τον κ. Παικόπουλο.

Ας μην συγκρινουμε τωρα τον ΑΡΧΟΝΤΑ της βυζαντινης μουσικης και ψαλτικης τεχνης ΣΤΑΝΙΤΣΑ με αλλους γιατι αυτό είναι Ιεροσυλια
 
Last edited by a moderator:

ΔΑΜΩ

μέλος τροπικόν και μονοφωνικόν
Ας μην συγκρινουμε τωρα τον ΑΡΧΟΝΤΑ της βυζαντινης μουσικης και ψαλτικης τεχνης ΣΤΑΝΙΤΣΑ με αλλους γιατι αυτό είναι Ιεροσυλια

Νομίζω ότι αυτό με την "ψαλτική τέχνη", το έχω ακούσει ή δει ως τίτλο κάποιου, "δάσκαλος ψαλτικής τέχνης" ή "μουσικοδιδάσκαλος ψαλτικής τέχνης" ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς. :confused:
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
Εδώ Μπορείτε να ακούσετε το Στανιτσοταλιαδωρίστικο:) αυτό τρισάγιο από τον κ. Παικόπουλο.

Επισης την δεκαετια του 70 σε μια εκδοση του καποιος επωνυμος ειχε γραψει ακουσον ακουσον .Χερουβικον α ηχου Κ.Πριγγου βελτιωθεν υπο του.............. Ο κυριος.......... βελτιωσε τον πατριαρχη της βυζαντινης μουσικης τον μεγαλο δασκαλο Κ.Πριγγο.
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
Νομίζω ότι αυτό με την "ψαλτική τέχνη", το έχω ακούσει ή δει ως τίτλο κάποιου, "δάσκαλος ψαλτικής τέχνης" ή "μουσικοδιδάσκαλος ψαλτικής τέχνης" ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς. :confused:

Φιλε ΔΑΜΩ ναι το εχω διαβασει σε βιβιλιο ενός μεγαλου δασκαλου δεν θυμαμαι ακριβως ποιου θα προσπαθήσω να το βρω και ευχαρίστως θα σε ενημερωσω.Να εισαι καλα
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
Ε, τότε, παύει πια να είναι Τρισάγιο του Στανίτσα και είναι πλέον Τρισάγιο ("κλεμμένο" μεν) του Ταλιαδώρου, έτσι δεν είναι; :D:D

Απόστολος

Το ειδαμε κι αυτό να βαζει χερι ο Ταλιαδωρος στ αριστουργήματα του ΑΡΧΟΝΤΑ ΣΤΑΝΙΤΣΑ
 
Η συζήτηση πήρε μυστηρια τροπή χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λογος.
Απο εκεί που ζήτησε ενα μέλος κάποιο κείμενο και εξυπηρετηθηκε οι οποιες παρεμβάσεις κατ εμέ είναι εκ του πονηρού για να εκφραστούν καποιες πολύ προσωπικές και υποκειμενικές γνώμες (μέχρι εμπαθείας ) για ενα άλλο ιερό τέρας της ψαλτικής όπως είναι ο Ταλιαδώρος (σ οποίον αρέσει...)
Οτι είμαστε φαν κάποιου δασκάλου δεν παει να πει (ουτε έχουμε την βαρύτητα και το δικαίωμα ) να μουτζουρωνουμε το όνομα του αλλου και να λασπολογουμε.
Τις φαιδρες ψαλτοιστοριες (κατα καιρους εχω ακούσει και γω διάφορα παραμυθια αλλά τα φιλτραρω) οτι δήθεν του την είπε, τον παρατήρησε κ.λ.π. τις προσπερναω γιατί φθάνουν στο όριο κατινιστικου κουτσομπολιου
Τέλος , είναι γεγονος ΑΔΙΑΦΙΣΒΗΤΗΤΟ οτι οι δυο άνδρες διατηρούσαν ΑΡΙΣΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ μεταξύ τους και αρκετές φορες έψαλλε ο Ταλιαδώρος αριστερά απο τον Στανιτσα.
Σεβασμός ,προσοχή και σοβαρότητα.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Είχα ακούσει μία μαρτυρία από έναν νυν Μητροπολίτη που γνώριζε από κοντά αμφότερους (Στανίτσα και Ταλιαδώρο), ο οποίος μου είπε ότι σε κατ' ιδίαν συνάντηση των δύο, ο Ταλιαδώρος παρουσίασε το τρισάγιο στον Στανίτσα, ο οποίος τον παρατήρησε πολύ αυστηρά, ότι αυτό είναι γραμμένο πάνω σε συγκεκριμένο μακάμ (φεραχνάκ), με συγκεκριμένη μελωδική πορεία και απόρησε με ποιο δικαίωμα το "κατέστρεψε" (χρησιμοποίησε τη λέξη αυτή...)!

Υ.Γ. Ας μην θεωρηθεί δυσφήμιση το ως άνω, πιστεύω όλοι καταλαβαίνουμε ότι μία τέτοια αντίδραση είναι ανθρωπίνως δικαιολογημένη για έναν δημιουργό που όντως (κατά την δική μου τουλάχιστον άποψη) του κατέστρεψαν τη σύνθεση. Φυσικά, ο άρχοντας Χ. Ταλιαδώρος στην λειτουργία του παραθέτει και τις δύο μορφές των καταλήξεων (και αυτή του συνθέτη και την δική του πρόταση), μόνο που ακριβώς στην δική του προσθήκη υπήρξε η αντίδραση...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ....
ΑΛΛΑ....Θεωρώ την τροποποίηση του Άρχοντα Χ. Ταλιαδώρου κίνηση "κατ' οικονομίαν" για όλους αυτούς [εμάς], που δεν έχουν τη φωνητική έκταση και άνεση και το σπάνιο τάλαντο του Αειμνήστου Αρχ. Πρωτοψάλτου Θρασυβούλου Στανίτσα....
 
Top