«Χερουβικάριο» (εκδότης Φ. Θεοδωρακόπουλος), 2010

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως μόλις κυκλοφόρησε το «Χερουβικάριο». Πρόκειται για ένα βιβλίο 454 σελίδων και περιέχει Χερουβικά παλαιών και νεοτέρων συνθετών τόσο σπάνια όσο και λιγότερο γνωστά (βέβαια δεν λοίπουν και τα κλασικά) που δίνουν την ευκαιρία όχι μόνο για να ψαλλούν στο αναλόγιο αλλά και για μελέτη. Το βιβλίο είναι του εκδοτικού οίκου «Θεοδωρακόπουλου - Μυρίπνοον» στο Αίγιο και το προλογίζει ο λόγιος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου και γνώστης της Βυζαντινής Μουσικής κ. Ιερόθεος Βλάχος. Έχει σκληρό εξώφυλλο και είναι γραμμένο με διχρωμία. Τη δακτυλογράφηση του βιβλίου την έχω κάνει εγώ καθώς εργάζομαι στον εν λόγω εκδοτικό οίκο.
Η τιμή του είναι στα 40 ευρώ. Όσοι θα ήθελαν να το προμηθευτούν μπορούν να το παραγγείλουν: Είτε απο τον εκδότη κ. Φώτη Θεοδωρακόπουλο στο 26910-29842 είτε απο εμένα με Π.Μ. Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Ανεβάζω και δείγμα του βιβλίου.
 

Attachments

  • XΕΡΟΥΒΙΚΑΡΙΟ.pdf
    1.8 MB · Views: 975
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή είδα στα περιεχόμενα του βιβλίου να περιέχονται χερουβικά του Γεωργίου Ραιδεστηνού σε όλους τους ήχους, θα ήθελα να ρωτήσω από ποια βιβλία προέρχονται, μια που ο ίδιος εξέδωσε, αν δεν κάνω λάθος, μόνο την «Μ.Εβδομάδα» και το «Πεντηκοστάριο»
 
  • Like
Reactions: tzo

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Tα Χερουβικά είναι απο αυτόγραφα του ιδίου του Ραιδεστηνού, κατα την κατηγορηματική δήλωση του επιφανούς μουσικολόγου Μάρκου Δραγούμη, ο οποίος τα συνέκρινε με άλλα αυτόγραφα που του παρεχώρησε ο εγγονός του Ραιδεστηνού, Ευάγγελος και διαπίστωσε την ταύτιση. Ο Ευάγγελος τα χάρισε στον μακαριστό Ματθαίο Τσαμκιράνη, ο οποίος με τη σειρά του τα δωρίσει στον κ. Βασίλειο Μπίκο καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Καλαβρύτων και Αιγιαλείας, ευχαριστημένος απο την φιλοξενία και την αγάπη που του έδειξε προ δεκαετίας όταν έψαλε την πρωτοχονιά στον Ιερό Ναό Αγίου Βασιλείου Σελιανιτίκων, και αυτός τα παρεχώρισε στον κ. Θεοδωρακόπουλο. Αυτή είναι η ιστορία τους..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: tzo

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια για την ωραία κ φροντισμένη αυτή έκδοση-συλλογή. Προδίδει σεβασμό στην (ζώσα) παράδοση και μεράκι για την ΒΜ.
Ευχαριστίες για το ικανοποιητικό (κ ελκυστικό:wink:) δείγμα κ τις πληροφορίες σχετικά με την προέλευση των μέχρι πρότινος ανέκδοτων Χερουβικών του Γ.Ραιδεστηνού.
 
  • Like
Reactions: tzo

evgenios

Banned
«ΜΥΡΙΠΝΟΟΝ»

ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

Στράτωνος 35, 251 00 Αίγιο

Τηλ. 26910 29842 & 68019 FAX: 26910 23492

e-mail: fotis@perivallontiki.gr

www.myripnoon.gr

Ο Μουσικός –Εκδοτικός Οίκος ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ιδρύθηκε για να προβάλλει την παραδοσιακή μας μουσική – κυρίως τη Βυζαντινή Εκκλησιαστική – τόσο στον τομέα της πρακτικής πλευράς, με ζωντανές ηχογραφήσεις παλαιών διδασκάλων, κυρίως όμως παρουσιάζοντας Μουσικά βιβλία με σεβασμό στην παράδοση.

Εγκαινιάζοντας την είσοδο στον χώρο των εκδόσεων, παρουσιάζει τα πρώτα βιβλία που κυκλοφορούν καθώς επίσης και αυτά που ετοιμάζονται.


ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ

1. ΤΑ ΨΑΛΤΟΤΡΑΓΟΥΔΑ, Βασιλείου Κατσιφή

(συνοδεύεται από ένα CD με διάφορα τραγούδια)


2. ΑΝΑΠΤΥΞΗ – ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΚΤΩΗΧΙΑΣ,
Βασιλείου Κατσιφή


3. ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΡΙΠΤΥΧΟ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου


4. ΧΕΡΟΥΒΙΚΑΡΙΟΝ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου


5. ΑΕΝΑΟΣ ΚΡΗΝΗ,Συλλ. Ιεροψαλτών Αιγιαλείας


ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ


ΚΟΙΝΩΝΙΚΑΡΙΟΝ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου

ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣ, Βασιλείου Κατσιφή

Όλα τα βιβλία διακρίνονται για την άριστη επεξεργασία, μορφολογικά, ρυθμικά, μελωδικά και εννοιολογικά, την καλή εκτυπωτική παρουσία σε διχρωμία μαύρου – κόκκινου, ώστε να καταστούν χρήσιμο και άνετο εργαλείο στους επαγγελματίες Ιεροψάλτες και μελετητές.

***Η νέα ιστοστελίδα www.myripnoon.gr
 

Mιχαήλ

Ηράκλειο Κρήτης
Κύριε Θεοδωρακόπουλε τα θερμά μου συγχαρητήρια για τη δουλειά σας στο βιβλίο <<χερουβικαριον>> το οποίο αγορασα πρόσφατα. Μια εξαιρετική ανθολογία 167 κλασσικων επι το πλείστον χερουβικών ύμνων, γνήσιοι χωρις παρεμβάσεις, που πραγματικά ανοίγουν τα φτερά στους νεοσσούς (εκ των οποίων ένας είμαι και εγώ) να πετάξουν ψηλά στους ουρανούς. Ο θεός τον οποίον ημνούμε, να σας δώσει δύναμη και για άλλα παρόμοια έργα!
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Το βιβλίο με τα κοινωνικά και τα λειτουργικά πότε περίπου θα βγουν στην κυκλοφορία ;
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως μόλις κυκλοφόρησε το «Χερουβικάριο». Πρόκειται για ένα βιβλίο 454 σελίδων και περιέχει Χερουβικά παλαιών και νεοτέρων συνθετών τόσο σπάνια όσο και λιγότερο γνωστά (βέβαια δεν λοίπουν και τα κλασικά) που δίνουν την ευκαιρία όχι μόνο για να ψαλλούν στο αναλόγιο αλλά και για μελέτη. Το βιβλίο είναι του εκδοτικού οίκου «Θεοδωρακόπουλου - Μυρίπνοον» στο Αίγιο και το προλογίζει ο λόγιος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου και γνώστης της Βυζαντινής Μουσικής κ. Ιερόθεος Βλάχος. Έχει σκληρό εξώφυλλο και είναι γραμμένο με διχρωμία. Τη δακτυλογράφηση του βιβλίου την έχω κάνει εγώ καθώς εργάζομαι στον εν λόγω εκδοτικό οίκο.
Η τιμή του είναι στα 40 ευρώ. Όσοι θα ήθελαν να το προμηθευτούν μπορούν να το παραγγείλουν: Είτε απο τον εκδότη κ. Φώτη Θεοδωρακόπουλο στο 26910-29842 είτε απο εμένα με Π.Μ. Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Ανεβάζω και δείγμα του βιβλίου.


Ο Θεός να σας δίνη δύναμη να συνεχίσετε. Ευχαριστούμε !
Σας παρακαλώ πείτε και στο Ψαλτολόγιο πού εμαθήτευσε.

Ετσι για να μαζευόμαστε σιγά- σιγά
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
θα ήθελα και έγω να ευχαριστησω τον κ.Φωτιο Θεοδωρακόπουλο για το χερουβικαριο, το μουσικο τριπτυχο,τα ψαλτοτραγουδα,αέναο κρηνη(ζωοδοχο πηγη) μιας και τα πηρα προ τριετιας περιπου μαζι με το θεωρητικο του κ.Κατσιφή ΑΝΑΠΤΥΞΗ – ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΚΤΩΗΧΙΑΣ.

Πολυ καλη δουλεια!

Αναστασιος
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Επειδή θεωρώ ότι μπορεί να βοηθήσει τους φιλόμουσους το έργο του κυρίου Θεοδωρακόπουλου, σας μεταφέρω την απάντησή μου μέσω e-mail όταν παρέλαβα τα βιβλία τα δικά του αλλά και των εκδόσεων που έχει εκδόσει ο εκδοτικός του οίκος.
"Κύριε Φώτη, εχθές γύρισα από μια προσκυνηματική εκδρομή στο Άγιο Όρος και κάθισα έως αργά και ξεφύλλισα τα πονήματά σας. Η παρουσίαση των βιβλίων, η βιβλιοδεσία, η γραφή, ο πλούτος των μαθημάτων, ο χρονικός χωρισμός, τα ισοκρατήματα, τα σχόλια της παρακλητικής και η μετάφρασή τους για τους ήχους, η λιτή αλλά μεγαλοπρεπής εσωτερική διακόσμηση, το χρώμα της σελίδας (υποκίτρινο) ώστε να μοιάζει ελαφρώς πεπαλαιωμένο, τα εύστοχα σχόλιά σας που αποτελούν και το εισαγωγικό σημείωμα, ο πρόλογος γραμμένος από έναν από τους αξιολογότερους και βαθυστόχαστους Μητροπολίτες της ελλαδικής εκκλησίας, του Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κ.κ. Ιερόθεου, η αναφορά σας στους αξιότιμους δασκάλους, γιατί η εκτίμηση και ο φόρος τιμής στους δασκάλους τιμά τον ίδιο τον τιμώντα, το CD που ενυπάρχει και συμπληρώνει την έκδοση του χερουβικαρίου, το οποίο άκουσα και θα ξανακούσω και αποτελεί την αποτύπωση της εκτέλεσης που χαρακτηρίζει το ‘’πώς δεῖ ψάλλειν’’ εκκλησιαστικώς και ιεροπρεπώς και χωρίς τις υπερβολές των αναλύσεως των μεταγενέστερων δασκάλων, όλα αυτά και άλλα ίσως που μου διαφεύγουν κάνουν το έργο σας, έργο ζωής –ειδικά για εμένα που σας γνωρίζω προσωπικά-, να ξεχωρίζει και να στέκεται ως ένας μουσικός φάρος για τις μελλοντικές εκδόσεις. Ελπίζω και προσεύχομαι, ο Θεός να σας δίνει υγεία και μακροημέρευση ώστε να συνεχίσετε το αξιοζήλευτο έργο σας και να πλουτίσετε την μουσική μας σκέψη και καλαισθησία με περισσότερα ακόμα ακούσματα και συγγράμματα. Τέλος, σας προτρέπω να ανεβάσετε στην ιστοσελίδα ψαλτολόγιο ακούσματα από το cd σας ή και άλλα ώστε το άκουσμά σας να μεταδοθεί και σε άλλους εραστές της τέχνης του Δαμασκηνού. Ως Αιγιώτης αισθάνομαι ιδιαίτερα περήφανος για το έργο ενός συντοπίτη μου, που περικλείει και τα ακούσματα από την περιοχή που μεγάλωσα. Είναι καιρός να προβάλλουμε το τόπο μας γιατί είχε παράξει και θα παράγει αναστήματα πνευματικού πλουτισμού. Ιδιαίτερα η εποχή μας το έχει ανάγκη ώστε να λειτουργήσουν ως πρότυπα για τους νέους μας που βομβαρδίζονται από τα σκουπίδια της σύγχρονης ευκολόπεπτης, ξενόφερτης εικόνας και ακούσματος χωρίς γούστο και σκέψη και μυρωδιά ρωμέϊκη-ελληνική. Σας προτρέπω τέλος ως χοράρχη του ιστορικού συλλόγου Ιεροψαλτών Αιγιαλείας αν έχετε μουσικές καταγραφές από ψάλτες της περιοχές μας, όπως δικές σας, των μακαριστών Ι. Σπηλιωτόπουλου, Κ. Τασόπουλου, Ε. Ντρέκη, Π. Χριστοδουλόπουλου (που τον αγαπούσα ιδιαίτερα), Δ. Μαυρόπουλου, Διαμαντόπουλου και άλλων που ίσως μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή, ώστε να δημιουργηθεί ένας θησαυρός ακουστικός από μουσικές μορφές της περιοχής μας, που θα καταγραφεί ψηφιακά και θα δοθεί στους νέους μας και σε όλους τους φιλόμουσους, ως ακουστική ιερή παρακαταθήκη. Αυτό είναι κάτι το οποίο το έχω προτείνει και σε χοράρχες χορωδιών στη Θήβα και στη Χαλκίδα, γιατί συντελεί στην εξακρίβωση της μουσικής ταυτότητας κάθε τόπου και δείχνει τα ιδιαίτερα στοιχεία του. Γιατί παρόλο την μουσική επιρροή από διάφορα κέντρα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως αποτυπώθηκαν, συγχωνεύτηκαν και αποδόθηκαν (μουσικός συγκρητισμός) όλα αυτά με βάση την τοπική ντοπιολαλιά και έκφραση. Όταν θα έρθω στο Αίγιο θα επικοινωνήσω μαζί σας για να βρεθούμε. Έρρωσθε!
Με ιδιαίτερη τιμή και εκτίμηση!"
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς

Στήν ἱστοσελίδα τοῦ συλλόγου ἱεροψαλτῶν μέ ἕδρα τό Ἀγρίνιο ἔχει ἀναρτηθεῖ παλαιότερα ἀξιόλογη κριτική παρουσίαση τοῦ ἐν λόγῳ βιβλίου ἀπό τόν κυρ-Μιχάλη Οἰκόνομου.

 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
«ΜΥΡΙΠΝΟΟΝ»
ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
Στράτωνος 35, 251 00 Αίγιο
Τηλ. 26910 29842 & 68019 FAX: 26910 23492

e-mail: fotis@perivallontiki.gr

www.myripnoon.gr

Ο Μουσικός –Εκδοτικός Οίκος ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ιδρύθηκε για να προβάλλει την παραδοσιακή μας μουσική – κυρίως τη Βυζαντινή Εκκλησιαστική – τόσο στον τομέα της πρακτικής πλευράς, με ζωντανές ηχογραφήσεις παλαιών διδασκάλων, κυρίως όμως παρουσιάζοντας Μουσικά βιβλία με σεβασμό στην παράδοση.

Εγκαινιάζοντας την είσοδο στον χώρο των εκδόσεων, παρουσιάζει τα πρώτα βιβλία που κυκλοφορούν καθώς επίσης και αυτά που ετοιμάζονται.


ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ

1. ΤΑ ΨΑΛΤΟΤΡΑΓΟΥΔΑ, Βασιλείου Κατσιφή
(συνοδεύεται από ένα CD με διάφορα τραγούδια)
2. ΑΝΑΠΤΥΞΗ – ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΚΤΩΗΧΙΑΣ,
Βασιλείου Κατσιφή
3. ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΡΙΠΤΥΧΟ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου
4. ΧΕΡΟΥΒΙΚΑΡΙΟΝ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου
5. ΑΕΝΑΟΣ ΚΡΗΝΗ,Συλλ. Ιεροψαλτών Αιγιαλείας


ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΑΡΙΟΝ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου
ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ, Φώτη Θεοδωρακόπουλου
ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣ, Βασιλείου Κατσιφή

Όλα τα βιβλία διακρίνονται για την άριστη επεξεργασία, μορφολογικά, ρυθμικά, μελωδικά και εννοιολογικά, την καλή εκτυπωτική παρουσία σε διχρωμία μαύρου – κόκκινου, ώστε να καταστούν χρήσιμο και άνετο εργαλείο στους επαγγελματίες Ιεροψάλτες και μελετητές.

***Η νέα ιστοστελίδα www.myripnoon.gr

Ο εκδοτικός οίκος "Μυρίπνοον" έχει κυκλοφορήσει μια σειρά ψηφιακών εκδόσεων. Σε σχετική μου ερώτηση προς τον κ. Θεοδωρακόπουλο έλαβα την απάντηση ότι «...Έντυπα βιβλία είναι το ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΡΙΠΤΥΧΟ σε τιμή διάθεσης 25 ευρώ,τα ΨΑΛΤΟΤΡΑΓΟΥΔΑ του αείμνηστου Β.Κατσιφή στην τιμή των 12 ευρώ,καθώς και το Θεωρητικό του ιδίου στην ίδια τιμή. Τα υπόλοιπα βιβλία δεν προκειται να εκδοθούν σε έντυπη μορφή εξ αιτίας του κόστους και της οικονομικής κρίσης...»
Τα βιβλία μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ και να τα παραγγείλετε.
 
Top