Μικρά Χερουβικά

Άκυρο...
Επειδή κάποιος φίλος τα χρησιμοποιεί σε μια πρωτότυπη εργασία, καλό θα ήταν να περιμένουμε λιγάκι μέχρι να τελειώσει την εργασία και να την δημοσιεύσει και μετά να τα δώσω κι εγώ στην δημοσιότητα.;)

Το μέλος Lampadarios είχε ρωτήσει αν υπάρχουν τα χερουβικά της εβδομάδος του Πέτρου στους β΄, γ΄ και πλ.β΄ ήχο αντίστοιχα και ο κ.Ζάχαρης απάντησε ότι τα έχει, αλλά κωλύεται ακόμη να τα ανεβάσει λόγω του ότι χρησιμοποιούνται από κάποιον φίλο του σε κάποια εργασία.
Αν τα έχει κανείς υπόψη ας τα ανεβάσει, αν και έχω την υπόνοια ότι δεν υπάρχουν τα εν λόγω χερουβικά αφού οι παραπάνω ήχοι δεν περιλαμβάνονται στους ήχους της εβδομάδας για την οποία γράφτηκαν (Δευτέρα-πρώτος, Τρίτη-βαρύς κλπ).
Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας ενημερώσει
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Όχι. Έχω το ένα απο τα δύο βιβλία λειτουργικών (δεν ξέρω ποιο γιατί μου λείπουν σελίδες) όπου έχει κάνει αρκετά. Στην πληκτρολόγηση που επιχείρησα με κούφανε....Τέτοια έχω δει και στον Πετρίδη. Δεν ξέρω γιατί...

Θα σας πω. Ο Πετρίδης ορθογραφία δεν γνώριζε και έβαλε τον λαμπαδάριο του τότε να τα διορθώσει. Αλλά έκανε λάθη. Τώρα πια τα γνωρίζει αυτός που τα διόρθωσε αυτά τα λάθη αλλά δεν μπορεί να τα διορθώσει γιατί δεν έχει δικαιώματα πάνω σε αυτά τα βιβλία για να τα ξαναδιορθώσει. Μονό τα δικά του έχει διορθώσει. Τώρα ... καταλαβαίνετε λοιπόν.
 
Last edited by a moderator:

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες εγινε το upload! :D
Χερουβικα Συντομα, Νικολαϊδη, σε ολους τους ηχους. Απλα και ομορφα!
[Δεν ξερω απο ποιο βιβλιο ειναι, τα βρηκα σε φωτοτυπιες στο αναλογιο του δασκαλου μου]
 

Attachments

  • Χερουβικα Συντομα, κατ' ηχον, Νικολαιδη1.zip
    22.5 MB · Views: 876
  • Χερουβικα Συντομα, κατ' ηχον, Νικολαιδη2.zip
    21.9 MB · Views: 563

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχει κανείς υπόψη του που θα μπορούσα να βρω έστω μία σειρά μικρών Χερουβικών ύμνων (με κατά το δυνατόν παραδοσιακές θέσεις) διότι στο Ναό που ψάλλω τις καθημερινές ούτε τα σύντομα του Πέτρου και του Γρηγορίου δεν προλαβαίνω να πω :(. Έχω ακούσει για μία σειρά του Τσατσαρώνη, εάν κάποιος έχει ή αυτήν ή οτιδήποτε άλλο, θα με εξυπηρετούσε αφάνταστα να το μοιραστεί μαζί μου.

Ανεβάζω μία σειρά από σύντομα Χερουβικά και ελπίζω να βοηθήσουν.
Η "περίεργες"ονομασίες των Ήχων, οφείλεται στο ότι προσπαθώντας να ανεβάσω 2ο ή 3ο Χερουβικό, μου έσβεινε τα προηγούμενα.
 

Attachments

  • Χερουβικόν Σύντομον Πρώτου ( Α΄ ).pdf
    1.7 MB · Views: 696
  • Χερουβικόν Σύντομον Δευτέρου ( Β΄ ).pdf
    1.8 MB · Views: 274
  • Χερουβικόν Σύντομον Τρίτου ( Γ΄ ).pdf
    1.9 MB · Views: 267
  • Χερουβικόν Σύντομον Δ΄ ( Άγια ).pdf
    1.3 MB · Views: 256
  • Χερουβικόν Σύντομον Δ΄ ( Λεγέτου ).pdf
    2.3 MB · Views: 257

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω τα υπόλοιπα Χερουβικά, συνεχίζοντας αυτό που άρχισα.
 

Attachments

  • Χερουβικόν Σύντομον Πλ. του Α΄.pdf
    1.2 MB · Views: 296
  • Χερουβικόν Σύντομον Πλαγίου του Β΄.pdf
    1.3 MB · Views: 223
  • Χερουβικόν Σύντομον Βαρέος.pdf
    1.2 MB · Views: 213
  • Χερουβικόν Σύντομον Πλαγίου Δ΄.pdf
    1.3 MB · Views: 251

Στράτος

Μέλος
Μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες εγινε το upload! :D
Χερουβικα Συντομα, Νικολαϊδη, σε ολους τους ηχους. Απλα και ομορφα!
[Δεν ξερω απο ποιο βιβλιο ειναι, τα βρηκα σε φωτοτυπιες στο αναλογιο του δασκαλου μου]

Τα χερουβικά είναι απ την Πατριαρχική Κιβωτό του π. Ιεροθέου η οποία επανήλθε στην κυκλοφορία, οπότε πιθανον να τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Τα χερουβικά είναι απ την Πατριαρχική Κιβωτό του π. Ιεροθέου η οποία επανήλθε στην κυκλοφορία, οπότε πιθανον να τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.

Λυπαμαι, δεν το γνωριζα. Το αφηνω στους διαχειριστες να πραξουν κατα συνειδηση :)
 

Στράτος

Μέλος
Λυπαμαι, δεν το γνωριζα. Το αφηνω στους διαχειριστες να πραξουν κατα συνειδηση :)

Πάντως, επειδή τυχαίνει να έχω τα ίδια χερουβικά κι απ το πρωτότυπο Χερουβικάριο του Νικολαϊδη, αν δεν υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων, μπορώ να τα αναρτήσω...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πάντως, επειδή τυχαίνει να έχω τα ίδια χερουβικά κι απ το πρωτότυπο Χερουβικάριο του Νικολαϊδη, αν δεν υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων, μπορώ να τα αναρτήσω...

Τα περισσότερα βιβλία του Β.Νικολαϊδη έχουν ήδη ανεβεί. Αν τα συγκεκριμένα χερουβικά είναι σε καθαρά αντίγραφα, βεβαίως να τα ανεβάσεις και στο θέμα αυτό.
 

Andrew.Marget

Νέο μέλος
Μήπως έχει κανείς υπόψη του που θα μπορούσα να βρω έστω μία σειρά μικρών Χερουβικών ύμνων (με κατά το δυνατόν παραδοσιακές θέσεις) διότι στο Ναό που ψάλλω τις καθημερινές ούτε τα σύντομα του Πέτρου και του Γρηγορίου δεν προλαβαίνω να πω :(. Έχω ακούσει για μία σειρά του Τσατσαρώνη, εάν κάποιος έχει ή αυτήν ή οτιδήποτε άλλο, θα με εξυπηρετούσε αφάνταστα να το μοιραστεί μαζί μου.

Ακόμα,τρομερά χερουβικά και σύντομα είναι του Β.Νικολαιδη που βρίσκονται στην Πατριαρχική Μουσική Κιβωτό..!!! Πραγματικά αξίζουν τον κόπο.!!!
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Εκτός από τα χερουβικά του Ιωάσαφ Διονυσιάτου που ανέβηκαν (έντυπα και όχι χειρόγραφα) σε προηγούμενο μήνυμα (#60) ο Δημ.Φακίνος ευγενικά παραχώρησε και τα υπόλοιπα, και τα ανεβάζω όλα σε ένα ενιαίο pdf.

Πιο καθαρό κείμενο σε πολύ μικρότερο αρχείο είναι μάλλον βολικότερο ... Ευχαριστίες και στους δυο σας!
 

Attachments

  • Χερουβικά κατ' ήχον σύντομα - Ιωάσαφ Διονυσιάτου [Φακίνος].pdf
    937.7 KB · Views: 534

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Χερουβικα Συντομα, Νικολαϊδη, σε ολους τους ηχους. Απλα και ομορφα!

Για να μην "κρύβονται" αυτά τα απλά και όμορφα χερουβικά του Νικολαΐδη (σε γραφή π. Ιεροθέου) μέσα σε ογκώδη zip αρχεία εικόνων, τα ανεβάζω σε ένα pdf για όλες τις χρήσεις ...
 

Attachments

  • Χερουβικά κατ' ήχον σύντομα - Βασιλείου Νικολαΐδου [Ιερόθεος].pdf
    1.2 MB · Views: 590
Ανεβάζω 3 χερουβικά σύντομα (πιο μικρά και από του Πέτρου) του Χουρμουζίου (βρίσκονται στην Ανθολογία του 1824).

Δεν ξέρω πως μου ήρθε τότε και έβαλα έλξεις, ισοκρατήματα και ρυθμική σήμανση με μπλέ μελάνη! Το χάλασα το χειρόγραφο! Συγνώμη γι αυτό, θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το φτιάξω με μαύρη μελάνη.:eek:

Υ.Γ.
Μην κάνει κανείς το λάθος και πάρει το χερουβικό του Δευτέρου από φυσική βάση...
Θα "λαλήσει"!:eek:

πάνε τα χερουβικά... ανελήφθησαν! - ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί πλέον, μετά τόσα χρόνια - είνια δυνταόν να ξανανέβουν ;
ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ. μάλλον δύσκολο το βλέπω, γτ μόλις πρόσεξα ότι και από το 2013 που και ο κ.Λαγουδάκης δεν τα βρήκε και τα ζήτησε, δεν καρποφόρησε.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
πάνε τα χερουβικά... ανελήφθησαν! - ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί πλέον, μετά τόσα χρόνια - είνια δυνταόν να ξανανέβουν ;
ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ. μάλλον δύσκολο το βλέπω, γτ μόλις πρόσεξα ότι και από το 2013 που και ο κ.Λαγουδάκης δεν τα βρήκε και τα ζήτησε, δεν καρποφόρησε.

Βρίσκονται στην Ανθολογία του Χουρμουζίου και εδώ.
 
Last edited:
Top