Analogion bannerPowered by
analogion.com
Psaltologion (Ψαλτολόγιον)

Επιστροφή   Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά > Τυπικόν, Υμνολογία και Ψαλτική Τάξις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-08-08, 14:04
Το avatar του χρήστη mmamais
mmamais mmamais is offline
Μαμάης Μιχάλης

Περιοχή: Ζεφύριον, Δήμος Φυλής
Thanked 9.521 Times in 1.108 Posts
Προεπιλογή Συντομεύσεις ᾿Ακολουθιῶν (πότε ἐπιτρέπονται καί πῶς μποροῦν νά γίνουν)

Με αφορμή την "εκτροπή" που έγινε προσωρινά στο θέμα "Ευτράπελα", ανοίγω αυτό το θέμα για όποιον θέλει να το συζητήσουμε.

Όταν βιαζόμαστε, δηλ πραγματικά βιαζόμαστε για κάποιο λόγο, όχι επειδή ο παπάς είναι βιαστικός κτλ κτλ τι είναι καλύτερο, να τα πούμε όλα τροχάδην ή να κόψουμε κατα βούληση κ να πάμε πιο χαλαρά?

Επ ευκαιρία εγώ συνηθίζω να κάνω το πρώτο.
Απάντηση με παράθεση
4 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε mmamais!" για αυτή τη δημοσίευση:
costas1 (16-12-11), ilias nektarios (26-04-11), SouthGortys (19-08-10), ΠΑΤΗΡ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ (15-12-11)
Παλιά 26-08-08, 14:20
Το avatar του χρήστη dkalpakidis
dkalpakidis dkalpakidis is offline
Δημήτριος Καλπακίδης

Περιοχή: Stockholm
Thanked 13.659 Times in 2.267 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmamais Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμή την "εκτροπή" που έγινε προσωρινά στο θέμα "Ευτράπελα", ανοίγω αυτό το θέμα για όποιον θέλει να το συζητήσουμε.

Όταν βιαζόμαστε, δηλ πραγματικά βιαζόμαστε για κάποιο λόγο, όχι επειδή ο παπάς είναι βιαστικός κτλ κτλ τι είναι καλύτερο, να τα πούμε όλα τροχάδην ή να κόψουμε κατα βούληση κ να πάμε πιο χαλαρά?

Επ ευκαιρία εγώ συνηθίζω να κάνω το πρώτο.

κάπου είχα αναφέρει ότι έχουν γραφεί σύντομα μέλη αργά και αργότερα ίσως για να υπάρχει αυτή η "ρύθμιση" του χρόνου.
Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει το σύντομα ναί, όχι βιαστικά...
Ο μακαριστός Χριστόδουλος κάπου έχει γράψει κάτι σχετικό.

Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkalpakidis : 28-09-10 στις 03:18.
Απάντηση με παράθεση
7 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε dkalpakidis!" για αυτή τη δημοσίευση:
Εμμανουήλ Αβραμίδης (20-08-10), costas1 (16-12-11), ΜΙΧΑΗΛ Σ Δ (17-12-11), ilias nektarios (26-04-11), MTheodorakis (26-08-08), SouthGortys (19-08-10), ΠΑΤΗΡ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ (15-12-11)
Παλιά 26-08-08, 14:42
tsak77 tsak77 is offline
Χρῆστος Τσακίρογλου

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης.
Thanked 41.492 Times in 2.579 Posts
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω ότι το εκκλησίασμα θα σχολιάσει την βιασύνη (πιθανόν λόγο του ότι ενοχλήθηκε από αυτήν) αλλά ποτέ το εάν ειπώθηκαν όλα (εκτός κι αν κατέχει την ακολουθία ή κρατά βιβλιαράκι π.χ. Μ. Εβδομάδα).
Ας το δούμε κι έτσι. Βάλτε στο κασσετόφωνο την κασσέτα με την καλύτερη μουσική. Τώρα βάλτε το να την παίξει στο γρήγορο. Το αποτέλεσμα δεν είναι τουλάχιστον γελοίο;
Κανείς δεν θα κατανοήσει το εάν επιταχύναμε για να ειπωθούν τα πάντα, αλλά θα ευχαριστηθεί εάν μία ακολουθία τελιώσει σε μία λογική (κατά το έθος) ώρα, ενώ οι ύμνοι ειπώθηκαν όμορφα και με το μέτρο και την ταχύτητα που πρέπει.
Προσωπικό παράδειγμα έχω κάτι που μετά από συννενόηση με τους Ιερείς και των δύο Ναών που ψάλλω, είχε το επιθυμιτό αποτέλεσμα για όλους. Αφορά στην ακολουθία του Μεγάλου Κανόνος. Λόγω διαφοράς τοποθεσίας (ο ένας Ναός είναι στο κέντρο της πόλεως ενώ ο άλλος στην επαρχία, οπότε και άλλα τα χρονικά "επιτρεπόμενα" όρια) ρώτησα πόση ώρα χρειάζονταν ο κάθε Ναός για την ακολουθία αυτή και προσάρμοσα τον αριθμό των ψαλλωμένων τροπαρίων του κανόνος αναλόγως. Ουδέ ένα αρνητικό σχόλιο, ουδέ ένας γογγισμός από εκκλησίασμα και ιερείς. Μακάρι να επέτρεπε ο τρόπος ζωής μας να γίνονταν οι ακολουθίες όπως γίνονται στις Ιερές Μονές ή όπως διαβάζουμε στα παλαιά τυπικά αλλά...
Σε αυτή την περίπτωση συμφωνώ με τα: "το μη χείρον βέλτιστον" και "παν μέτρον άριστον". Ήδη έχουμε πετσοκόψει τις ακολουθίες αρκετά, δε νομίζω ότι έχουμε και πολλά άλλα περιθώρια, παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπως αυτή που προανέφερα. Τώρα εάν χάνεται κάτι από την ιερότητα του Μυστηρίου, αυτό θα το κρίνει καλύτερα ένας λειτουργιολόγος, αν και πάλι πιστεύω είναι θέμα προοπτικής και ίσως όχι ανθρώπινης.
Ποιο μυστήριο επιτελείται ορθότερα, το βιαστικό αλλά με ολοκληρωτική αναφορά των ύμνων ή το πιο "χαλαρό" με κάποιες περικοπές;
Είναι τελικά στα χέρια μας να το κρίνουμε;
Έγγειται στην από του λαού αποδοχή;
Θα σας γελάσω. Εγώ πράττω έτσι για να μην αποβάλλω την ομορφιά του μυστηρίου, θυσιάζοντας ίσως κάποια τροπάρια, κάτι που για κάποιον με άλλες προτεραιότητες είναι ίσως και αιρετικό, όμως πιστεύω κανείς μας δεν το κάνει για να εισάγει καινά δαιμόνια στη λατρεία, ισσοροπίες προσπαθούμε να κρατήσουμε...
Παλιά 26-08-08, 14:51
Το avatar του χρήστη petrosgrc
petrosgrc petrosgrc is offline
Γαλάνης Πέτρος

Περιοχή: Πάτρα
Thanked 1.685 Times in 464 Posts
Προεπιλογή

Προφανώς εδώ μιλάμε για καθημερινές ακολουθίες (Όρθρος, Εσπερινός κλπ) και όχι για ακολουθίες μυστηρίων. Γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση (Θ. Λειτουργία, Βάπτιση, Γάμος κλπ) θα ήταν μεγάλη ασέβεια να κόβαμε ύμνους (Αν και στην ακολουθία του βαπτίσματος έχει επικρατήσει μια περικοπή, το Σύμβολον της Πίστεως ενώ θα έπρεπε να λέγεται 3 φορές από τον νονό λέγεται μόλις μία). Παρ' όλα αυτά επιμένω ότι δε θα ήταν σώφρον να κόβουμε ύμνους από μυστήρια πόσω μάλλον να περικόπτουν οι ιερείς τις ευχές.

Δὲν τοὺς ἤρεσε. Ὤ, αὐτὸς δὲν ἦτον ἀμανές.

Δὲν ἦτον, ὅπως τὸν ἤξευραν αὐτοί. Ἀλλ' ὁ Δερβίσης τοὺς ἔλεγε τὸν καθ' αὑτὸ ἀμανέν.

(Από τον «Ξεπεσμένο δερβίση» Αλ. Παπαδιαμάντη)
Απάντηση με παράθεση
8 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε petrosgrc!" για αυτή τη δημοσίευση:
ATHAN (14-01-10), costas1 (16-12-11), Firfiris (26-08-08), ilias nektarios (26-04-11), SouthGortys (19-08-10), stapaman (26-08-08), ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (30-04-11), ΠΑΤΗΡ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ (15-12-11)
Παλιά 26-08-08, 14:52
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
Γενικός συντονιστής

Περιοχή: Hemel Hempstead, Herts, England, UK
Thanked 10.700 Times in 2.148 Posts
Προεπιλογή

Αναλόγως την ακολουθία. Αν είναι μια λαοφιλής ακολουθία (όπως Μ. Εβδομάδα) σίγουρα η παράλειψη ύμνων θα δημιουργήσει προβλήματα αφού ο κόσμος κρατά βιβλιαράκια.

Εγώ π.χ. φέτος την Μ. Πέμπτη εσπέρας όταν μου ανεκοίνωσε ο ιερατικώς προϊστάμενος ότι προ της εξόδου του Εσταυρωμένου θα έκανε κήρυγμα έκανα τις εξής τροποποιήσεις στο "ρεπερτόριό" μου:

1) αλληλούϊα "βαπτίσεων" και φυσικά και τα τρία "Ότε οι ένδοξοι" σύντομα
2) πλην των αντιφώνων των ήχων γ΄ και βαρέος έψαλλα ειρμολογικώς (από το εξαίρετο βιβλίο του π. Κων. Παπαγιάννη) και αυτά του πλ. δ΄ ήχου, ίσως και άλλα.

Γενικώς πιστεύω ότι η επιλογή συντόμων μελών ή και η ανάγνωση ορισμένων (την ηρωική εποχή που διακονούσα σε ναό κοιμητηρίου ανεγίνωσκα τον Ν΄ ψαλμό τις Κυριακές εφόσον το Ευαγγέλιο το ασπαζόμασταν 3-4 άτομα το πολύ) είναι μια καλή λύση.

Για μυστήρια σε ναούς με πολλά από αυτά και κηδείες σε ναό κοιμητηρίου δε γράφω τίποτε διότι θα πάθετε σοκ....

"Εἰ τὰ ἀγαθὰ ἐδεξάμεθα ἐκ χειρὸς Κυρίου, τὰ κακὰ οὐχ ὑποίσομεν;"
(Ιώβ β΄ 10)
Απάντηση με παράθεση
9 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε Panagiotis!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 26-08-08, 20:31
Dionysios Dionysios is offline
Διονύσιος Ἀνατολικιώτης
«γηράσκω ἀεὶ διορθούμενος»

Περιοχή: Athens
Thanked 1.068 Times in 286 Posts
Προεπιλογή

[Σημείωσις συντονιστοῦ]
    Τὸ παρὸν θέμα ἀνήκει στὴν ἑνότητα τοῦ τυπικοῦ. ἐπίσης ἴσως ἕνας ἄλλος τίτλος, ποὺ νὰ ἀναδεικνύῃ τὸ θέμα, ὅπως· πότε καὶ πῶς μποροῦν νὰ συντομευθοῦν οἱ ἀκολουθίες, θὰ εἶναι, νομίζω προτιμότερος. ἂν δὲν ὑπάρχῃ διαφορετικὴ γνώμη, θὰ τὸ μεταφέρω αὔριον.
    Τὸ θέμα εἶναι ἐνδιαφέρον καὶ ἀπασχολεῖ πολλούς. θεωρῶ ὅτι πρέπει νὰ συζητηθῇ εὐρύτερον.
Απάντηση με παράθεση
4 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε Dionysios!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 26-08-08, 22:27
MTheodorakis MTheodorakis is offline
Παλαιό Μέλος

Περιοχή: Κρήτη, Χανιὰ
Thanked 12.814 Times in 1.916 Posts
Προεπιλογή

Τὰ ἑορταστικὰ προῒμια «Κύριε ἐκέκραξα πρὸς σὲ εἰσάκουσόν μου, εἰσάκουσόν μου Κύριε» καὶ «Πᾶσα πνοὴ αἰνεσάτω τὸν Κύριον» προστίθενται μόνον ὅταν ψαλλεῖ μεγάλη δοξολογία. Βλ. Συμβολὴ τ. 10 σ. 12.
Τὰ δογματικὰ θεοτοκία τῶν ἑσπερίων καὶ ἀποστίχων τοῦ συντόμου ἀναστασιματαρίου ἀποτελοῦν τεκμήριο καὶ ὑπόδειγμα γιὰ σύντομα δοξαστικά.
Τὰ καθίσματα τῆς β' (ὁμόλογης μὲ τὴν α') στιχολογίας τῆς παρακλητικῆς παραλείπονται ἀπὸ τῆς Δευτέρας μετὰ τὴν Κυριακὴ τῶν ἁγίων πάντων μέχρι καὶ τῆς ε' Σεπτεμβρίου, ἐκτὸς Σαββάτου καὶ Κυριακῆς. Βλ. ΤΓΡ σ. 188.
Ἀντὶ τιμιωτέρας προτείνεται τὸ ἀρχαῖο ἐφύμνιο τῆς ᾠδῆς «Τὴν Θεοτόκον ἐν ὕμνοις μεγαλύνομεν». Βλ. ὡρολόγιον καὶ Συμβολὴ τ. 11 σ. 17.
Στὴν προηγιασμένη οἱ ψαλμοὶ «Εὑλογήσω τὸν Κύριον...» καὶ «Ὑψώσω σε ὁ Θεὸς μου...» εἶναι τὸ κοινωνικὸν. Βλ. Συμβολὴ τ. 13 σ. 46.
Χρόνος μπορεῖ νὰ κερδηθεῖ μὲ τὸν περιορισμὸ τῶν μετὰ τὴν εἴσοδο ἀπολυτικίων στὴ λειτουργία καὶ μὲ ἄλλους τρόπους. Βλ. Συμβολὴ τ. 10 σ. 11.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MTheodorakis : 27-08-08 στις 09:54.
Απάντηση με παράθεση
8 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε MTheodorakis!" για αυτή τη δημοσίευση:
dkalpakidis (27-08-08), ilias nektarios (26-04-11), μάρκελλος (10-09-08), kkokkino (19-08-10), Panagiotis (27-08-08), SouthGortys (19-08-10), ΠΑΤΗΡ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ (15-12-11), ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΓΙΟΠΟΛΙΤΗΣ (23-05-15)
Παλιά 27-08-08, 00:49
Το avatar του χρήστη mmamais
mmamais mmamais is offline
Μαμάης Μιχάλης

Περιοχή: Ζεφύριον, Δήμος Φυλής
Thanked 9.521 Times in 1.108 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dionysios Εμφάνιση μηνυμάτων
[Σημείωσις συντονιστοῦ]
    Τὸ παρὸν θέμα ἀνήκει στὴν ἑνότητα τοῦ τυπικοῦ. ἐπίσης ἴσως ἕνας ἄλλος τίτλος, ποὺ νὰ ἀναδεικνύῃ τὸ θέμα, ὅπως· πότε καὶ πῶς μποροῦν νὰ συντομευθοῦν οἱ ἀκολουθίες, θὰ εἶναι, νομίζω προτιμότερος. ἂν δὲν ὑπάρχῃ διαφορετικὴ γνώμη, θὰ τὸ μεταφέρω αὔριον.
    Τὸ θέμα εἶναι ἐνδιαφέρον καὶ ἀπασχολεῖ πολλούς. θεωρῶ ὅτι πρέπει νὰ συζητηθῇ εὐρύτερον.
Διαβάζοντας το ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΥΠΙΚΟΥ του πρωτοπρεσβ. Κ.Παπαγιάννη (δε το τελείωσα ακόμα) λέει στην εισαγωγή ότι πρέπει οι ψάλτες να ξέρουν τυπικό για να είναι σε θέση να κρίνουν τι να "κοψουν" και τι να μη πειράξουν όταν υπάρχει βιασύνη. Οπότε ναι, είναι όντως θέμα τυπικού το συγκεκριμένο θέμα.

Πάντως, τελείως συναισθηματικά δηλαδή.....δε μπορώ να κόψω ρε παιδί μου, προτιμώ να τα πω όλα σα τα στρουμφάκια παρά να κόψω. Συμφωνώ ότι απο άποψη τάξης είναι πολύ καλύτερο κ δε θα πάρει κανείς χαμπάρι τι έγινε αλλά είπαμε....για συναισθηματικούς λόγους κ μόνο δε κόβω.
Απάντηση με παράθεση
7 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε mmamais!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 27-08-08, 08:13
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
Γενικός συντονιστής

Περιοχή: Hemel Hempstead, Herts, England, UK
Thanked 10.700 Times in 2.148 Posts
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πάντως, τελείως συναισθηματικά δηλαδή.....δε μπορώ να κόψω ρε παιδί μου, προτιμώ να τα πω όλα σα τα στρουμφάκια παρά να κόψω. Συμφωνώ ότι απο άποψη τάξης είναι πολύ καλύτερο κ δε θα πάρει κανείς χαμπάρι τι έγινε αλλά είπαμε....για συναισθηματικούς λόγους κ μόνο δε κόβω.
Εγώ πάλι με 8 χρόνια διαμονής στην Αγγλία και 5 έτη υπηρεσίας σε κοιμητήριο δεν φημίζομαι για τον συναισθηματισμό μου!

"Εἰ τὰ ἀγαθὰ ἐδεξάμεθα ἐκ χειρὸς Κυρίου, τὰ κακὰ οὐχ ὑποίσομεν;"
(Ιώβ β΄ 10)
Απάντηση με παράθεση
3 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε Panagiotis!" για αυτή τη δημοσίευση:
Παλιά 27-08-08, 08:39
Dionysios Dionysios is offline
Διονύσιος Ἀνατολικιώτης
«γηράσκω ἀεὶ διορθούμενος»

Περιοχή: Athens
Thanked 1.068 Times in 286 Posts
Προεπιλογή

[Σημείωσις συντονιστοῦ]
    Τὸ παρὸν θέμα εἶχε ἀνοιχτῆ ἀρχικῶς στὴν ἑνότητα «Γενικὰ περὶ ψαλτικῆς» μὲ τίτλο «Βιαζόμαστε...». μαζὶ μὲ τὴν μεταφορά του ἐδῶ στὴν ἑνότητα τοῦ τυπικοῦ ἄλλαξε καὶ ὁ τίτλος του σὲ «Συντομεύσεις ᾿Ακολουθιῶν (πότε ἐπιτρέπονται καί πῶς μποροῦν νά γίνουν)» ἐπὶ τὸ σαφέστερον.
    [Τέλος σημειώσεως συντονιστοῦ]

Παράθεση:
Πάντως, τελείως συναισθηματικά δηλαδή.....δεν μπορώ να κόψω ρε παιδί μου, προτιμώ να τα πω όλα σαν τα στρουμφάκια παρά να κόψω. Συμφωνώ ότι απο άποψη τάξης είναι πολύ καλύτερο κ δε θα πάρει κανείς χαμπάρι τι έγινε αλλά είπαμε....για συναισθηματικούς λόγους κ μόνο δεν κόβω.
    Δηλαδὴ στὸν ναὸ ποὺ ψάλλετε, ἐν μὲν τῷ ἑσπερινῷ ἀναγινώσκεται πάντοτε τὸ ἐνδιάτακτον ψαλτήριον, εἰς τὸ «Κύριε, ἐκέκραξα» λέγονται πάντοτε ὅλοι οἱ στίχοι τοῦ «Θοῦ, Κύριε...», εἰς τὴν εἴσοδον ψάλλεται τὸ ἀρχαῖον ἀργὸν «Φῶς ἱλαρόν», μετὰ τὴν εἴσοδον γίνεται ἡ λιτὴ τῆς ἡμέρας (ὅταν ὑπάρχῃ) καὶ ψάλλονται ὅλα τὰ ἰδιόμελα αὐτῆς μὲ πρῶτον τὸ ἰδιόμελον τοῦ ἁγίου τοῦ ναοῦ, εἰς τὴν ἀρτοκλασίαν πρὸ τοῦ «Πλούσιοι ἐπτώχευσαν» λέγεται τρὶς χῦμα τὸ «Εἴη τὸ ὄνομα Κυρίου» καὶ ἀναγινώσκεται ὁ ψαλμὸς «Εὐλογήσω τὸν Κύριον» ἄχρι τοῦ ψαλλομένου στίχου; πρὸ τοῦ ὄρθρου γίνεται πάντοτε τὸ μεσονυκτικόν; ἐν δὲ τῷ ὄρθρῳ ἀναγινώσκονται ἐπίσης τὰ καθίσματα τοῦ ψαλτηρίου, στιχολογοῦνται οἱ ᾠδὲς τοῦ ὄρθρου (ἐκ τοῦ ὡρολογίου ἢ τοῦ ψαλτηρίου) καὶ ψάλλονται ἢ ἔστω ἀναγινώσκονται ὅλοι οἱ κανόνες (ἕως 3) τῆς ἡμέρας μὲ ὅλες τὶς ὡδές των (8) καὶ ὅλα τὰ τροπάριά των (14 ἢ 16), ἀναγινώσκεται τὸ συναξάριον τῶν ἁγίων τῆς ἡμέρας (ἐννοῶ τὸν βίο τους ποὺ ἔχει μὲ μικρὰ γράμματα τὸ μηναῖον), ψάλλονται ὅλοι οἱ στίχοι τῶν ψαλμῶν τῶν αἴνων («Αἰνεῖτε αὐτὸν ἥλιος καὶ σελήνη...» καὶ λοιπά), καὶ μετὰ τὴν δοξολογίαν ψάλλονται πάντα τὰ ἀπολυτίκια τῆς ἡμέρας μετὰ θεοτοκίου (πλὴν κυριακῆς καὶ δεσποτικῶνκαὶ θεομητορικῶν ἑορτῶν) καὶ γίνεται ἡ ἀπόλυσις τοῦ ὄρθρου ἐκφώνως καὶ κατὰ τάξιν; καὶ τέλος εἰς τὴν λειτουργίαν ψάλλονται συνήθως τυπικὰ καὶ μακαρισμοί, ἢ ὅταν ἀντ᾿ αὐτῶν λέγονται τὰ ἀντίφωνα (ὄχι συχνὰ νὰ ὑποθέσω;), λέγεται πλῆρες τὸ γ΄ ἀντίφωνον μὲ τοὺς στίχους αὐτοῦ καὶ τὸ ἐφύμνιον τρεῖς φορές, ψάλλεται [τὸ προκείμενον τοῦ ἀποστόλου] καὶ τὸ ἀλληλουιάριον τοῦ εὐαγγελίου μετὰ τῶν στίχων αὐτοῦ; λέγονται διπλᾶ ἀναγνώσματα (δύο ἀπόστολοι, δύο εὐαγγέλια), ψάλλεται τὸ «Πληρωθήτω» καὶ μετὰ τὴν ἀπόλυσιν κατὰ τὴν διανομὴν τοῦ ἀντιδώρου (ποὺ θὰ γίνεται κατὰ τάξιν πρὸ τοῦ «Δι᾿ εὐχῶν» ἀσφαλῶς) ἀναγινώσκεται ὁ λγ΄ ψαλμός;
    Τηροῦνται ὅλα τὰ ἀνωτέρω στὸν ναὸ ὅπου ψάλλετε;
[304]
Απάντηση με παράθεση
8 μέλη είπαν "Ευχαριστούμε Dionysios!" για αυτή τη δημοσίευση:
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές