Γερόντισσα Μαριάμ Σκορδά

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
View attachment Β1=4'12''=ΜΑΡΙΑΜ=Παντα εν σοφια(Χουρμουζιου) Πλ.Δος.mp3
"Πάντα εν σοφία" ,Χουρμουζίου σε πλ.΄Δ. Ψάλλει η γερόντισσα Μαριάμ. Το μέλος είναι από το αρχείο του Β.Λιναρδάκη,πολλά τα έτη του :)

Για τη γερόντισσα αυτή έχω να κάνω τις παρακάτω παρατηρήσεις:
Στη φωνή έχει τάλαντο.
Νομίζω ότι τα "ζυγιάσματα" που κάνει στους χρόνους είναι αρκετά καλά,δεν αφήνει δηλ. το μέλος να πλατύνει,αν και δεν είναι σταθερός ο χρόνος της .
Όταν μένει σε κάποιο φθόγγο έχει έναν τρόπο να τον βγάζει "στρογγυλό" ,δεν κουράζει.
Στα ποικίλματα έχω κάποιο πρόβλημα...Σε κάποια σημεία απλά εκφέρει τους φθόγγους ηγεμονικά μεν αλλά ασύνδετα,δεν ρέει η μουσική,π.χ. στην κατάβαση του "εποίησας".Σε άλλα σημεία όμως κάνει κάποια πετάγματα ποικιλματικά που ενισχύουν την αποψή μου περί λάθος επιλογής ποικιλμάτων λόγω γυναικείας φωνής,π.χ. στο "αλληλού'ια" και στο δεύτερο "πνεύματι".Μπορεί να το κάνει,αλλά ακούγεται τραγουδιστικό.Επίσης στο ίδιο σημείο φαίνεται και κάτι άλλο που παρατηρώ γενικά ,τα "ανεμικά" τελειώματα φράσεων -πρώτος διδάξας ο Καραμάνης ( ; )- που στη γυναικεία φωνή είναι ακόμα χειρότερο.Γενικά πάντως εγκρίνω.
Αυτό βέβαια που φαίνεται ξεκάρφωτο είναι τα ισοκρατήματα.Αυτό δεν είναι ισοκράτημα, μάλλον με το υπέδαφος της Ηλείας μοιάζει : διαρκής σεισμική δραστηριότητα :confused: Εδώ χρησιμεύει η θεωρία.....
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Τα ισοκρατήματα είναι αλλού...
Λες κ ψάλλει σε συναυλία είναι... Για μοναχή παντως δε μου κάνει...
Πολύ ωραία φωνή όντως. Το πα γιατί το κάνει συνεχεια με δίεση είτε ανεβαίνει είτε κατεβαίνει??
Κατα τ άλλα συμφωνώ μαζί σου
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
View attachment 971
"Πάντα εν σοφία" ,Χουρμουζίου σε πλ.΄Δ. Ψάλλει η γερόντισσα Μαριάμ. Το μέλος είναι από το αρχείο του Β.Λιναρδάκη,πολλά τα έτη του :)

Για τη γερόντισσα αυτή έχω να κάνω τις παρακάτω παρατηρήσεις:
Στη φωνή έχει τάλαντο.
Νομίζω ότι τα "ζυγιάσματα" που κάνει στους χρόνους είναι αρκετά καλά,δεν αφήνει δηλ. το μέλος να πλατύνει,αν και δεν είναι σταθερός ο χρόνος της .
Όταν μένει σε κάποιο φθόγγο έχει έναν τρόπο να τον βγάζει "στρογγυλό" ,δεν κουράζει.
Στα ποικίλματα έχω κάποιο πρόβλημα...Σε κάποια σημεία απλά εκφέρει τους φθόγγους ηγεμονικά μεν αλλά ασύνδετα,δεν ρέει η μουσική,π.χ. στην κατάβαση του "εποίησας".Σε άλλα σημεία όμως κάνει κάποια πετάγματα ποικιλματικά που ενισχύουν την αποψή μου περί λάθος επιλογής ποικιλμάτων λόγω γυναικείας φωνής,π.χ. στο "αλληλού'ια" και στο δεύτερο "πνεύματι".Μπορεί να το κάνει,αλλά ακούγεται τραγουδιστικό.Επίσης στο ίδιο σημείο φαίνεται και κάτι άλλο που παρατηρώ γενικά ,τα "ανεμικά" τελειώματα φράσεων -πρώτος διδάξας ο Καραμάνης ( ; )- που στη γυναικεία φωνή είναι ακόμα χειρότερο.Γενικά πάντως εγκρίνω.
Αυτό βέβαια που φαίνεται ξεκάρφωτο είναι τα ισοκρατήματα.Αυτό δεν είναι ισοκράτημα, μάλλον με το υπέδαφος της Ηλείας μοιάζει : διαρκής σεισμική δραστηριότητα :confused: Εδώ χρησιμεύει η θεωρία.....

Ώραια η ανάλυση σας!!!!!!!! τέτοιες αναλύσεις χρειάζεται το φόρουμ...

στα γρήγορα να διαφωνήσω λίγο αν μου επιτρέπεται.

προσωπικώς δεν ακούγονται τα διαστήματα της...... ο ΠΑ είναι συνέχεια "καρφωμένος" πίσω από τον ΒΟΥ... σε όλο το μάθημα τη πρώτη φορά που κάνει πρώτο ήχο δεν ακούγεται βέβαιη οτι στο τέλος θα "συναντήσει" τον Πα στη κατάληξη... και λίγο πριν τον πρώτο στο βαρύ κάτι δεν μου ακούγεται καλά.

όλοι οι ήχοι έχουν το ίδιο σκληρό χρώμα..... στην αρχή είναι κρύα(ή ίσως ο ήχος είναι "κρύος") και γιαυτό πιο σκληρή στη συνέχεια γλυκαίνει η φωνή αλλά θέλει ακόμα πολύ δρόμο.......

και το κυριότερο.....κάνει "μετρική" ανάγνωση των αναλύσεων δηλαδή της΄λέει ωδειακά. δεν υπάρχει βιοματική ερμηνεία του μαθήματος.... και νομίζω όταν αυτό επέλθει όλα θα ακούγονται καλύτερα εκτος βέβαια από τα διαστήματα που είναι θέμα δασκάλου.

για το ισοκράτημα με κάλυψε η Ηλεία.....

κατά τα άλλα είναι εξαιρετική!!
ευχαριστώ
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γεροντισσα ΜΑΡΙΑΜ , ηγουμενη της Ιερας Μονης Μακρυμαλλης Ευβοιας .
 

Attachments

  • 5'32''= MΑΡΙΑΜ(ηγουμενη Μακρυμαλλης)=Υμνοι Αγιου Γεωργιου_new.mp3
    1.6 MB · Views: 220

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο άγγελος εβόα



Χριστός Ανέστη

 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στην εκδήλωση αυτή, έψαλε βυζαντινούς ύμνους και η μοναχή Μαριάμ, πλαισιωμένη στο ισοκράτημα από μέλη της χορωδίας "Ηδύμελον".
Το κομμάτι αυτό της εκδήλωσης ανέβηκε στην ιστοσελίδα της "Πεμπτουσίας", α΄ μέρος - β΄ μέρος.
 
Last edited by a moderator:
Top