Στη Βενετία (16-17/11/2011)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Οι Ορθόδοξοι Ύμνοι που έψαλλαν τα μέλη της χορωδίας, υπό τον χοράρχη Δημήτριο Καλομοίρη, πλημμύρισαν τον ιστορικό περικαλλή Ναό των Ελλήνων και ξεχύθηκαν στα κανάλια της Βενετίας, μεταφέροντας το βυζαντινό άρωμα σε κάθε γωνιά της αλλοτινής θαλασσοκράτειρας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μέτρια πράγματα.

Μέτριος συγχρονισμός, μέτρια ἰσοκρατήματα, μετριότατο ἄκουσμα ἀκόμη καὶ στὸ πασίγνωστο Τῇ Ὑπερμάχῳ μὲ αὐτὸ τὸ περίεργο ἰσοκράτημα.
 
P

PANROUST

Guest
Μέτρια πράγματα.

Μέτριος συγχρονισμός, μέτρια ἰσοκρατήματα, μετριότατο ἄκουσμα ἀκόμη καὶ στὸ πασίγνωστο Τῇ Ὑπερμάχῳ μὲ αὐτὸ τὸ περίεργο ἰσοκράτημα.
Πάντως εγώ προτιμώ να ακούω αυτό το Τη Υπερμάχω,παρά κάποιο άλλο Τη Υπερμάχω...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάντως εγώ προτιμώ να ακούω αυτό το Τη Υπερμάχω,παρά κάποιο άλλο Τη Υπερμάχω...

Γιὰ τὸ συγκεκριμένο μιλᾶμε ...

Γιὰ τὸ ἄλλο ἀλλοῦ εὐχαρίστως, τὸ ζωνάρι μου πάντα λυμένο τὸ 'χω, διακρίσεις δὲν κάνω ...
 
P

PANROUST

Guest
Γιὰ τὸ συγκεκριμένο μιλᾶμε ...

Γιὰ τὸ ἄλλο ἀλλοῦ εὐχαρίστως, τὸ ζωνάρι μου πάντα λυμένο τὸ 'χω, διακρίσεις δὲν κάνω ...
Δεν διαφωνώ για τα λεγόμενα σας πιο πάνω,αλλά θα προτιμούσα να ακούω αυτό το Τη Υπερμάχω αν δεν υπήρχε κάτι καλύτερο όπως χορωδία Παϊκοπούλου,Παϊβανά ,Βασιλικού,Ταλιαδώρου κτλ.
Πάντως θα έλεγα ότι αδικούντε λιγάκι οι αναφερόμενοι πιο πάνω,γιατί είναι χάλια βιντεοσκόπηση.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν διαφωνώ για τα λεγόμενα σας πιο πάνω,αλλά θα προτιμούσα να ακούω αυτό το Τη Υπερμάχω αν δεν υπήρχε κάτι καλύτερο όπως χορωδία Παϊκοπούλου,Παϊβανά ,Βασιλικού,Ταλιαδώρου κτλ.
Πάντως θα έλεγα ότι αδικούντε λιγάκι οι αναφερόμενοι πιο πάνω,γιατί είναι χάλια βιντεοσκόπηση.

Ἡ βιντεοσκόπηση δὲν φταίει καθόλου, μᾶλλον ἐλλιπὴς προετοιμασία τοῦ στυλ «γιούργια ὅλοι κι ὅ,τι βγεῖ», σύνηθες φαινόμενο σὲ κατὰ συγκυρίαν χορωδίες.

Φαίνεται ἄλλωστε. Καὶ δὲν ἀκούγεται.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Είναι ολοφάνερο ότι η βιντεοσκόπηση είναι ερασιτεχνική, πόσο μάλλον η λήψη του ήχου. (Έχω προσωπική, δυσάρεστη πείρα για το πόσο μπορεί να αλλοιωθεί το άκουσμα μιας χορωδίας από εσφαλμένη λήψη του ήχου).
Τη χορωδία την έχω ακούσει ζωντανά εν ώρα λατρείας, εκτός συναυλιών. Αδικείται κατά τη γνώμη μου από το άκουσμα (και τα σχόλια).
 
Top