Ἡ χρήση τοῦ Ἀμήν μετά τό Ἀντιλαβοῦ...

Status
Not open for further replies.
Και επίσημη εγκύκλιο να βγει από την Ιερά Σύνοδο ότι ''...όχι αμήν αλλά κύριε ελέησον...'',δεν θα αλλάξετε γνώμη.Το καταλάβαμε....ότι σας είπαν αυτοί όπου σας έμαθαν μουσική.Έχουν μάλλον το αλάθητο...[/QUOTE]

Στην ερμηνεία των εκφωνήσεων κανείς μέχρι τώρα δεν μου απάντησε.
Το ρήμα μοιάζει δεν το χρησιμοποίησα εγώ. Και στην ερμηνεία των εκφωνήσεων δεν κάνω υποθέσεις.
Τώρα, πέρα από τους δασκάλους της παιδικής μου ηλικίας θέλησα προσωπικά να το ψάξω ερμηνεύοντάς το. Μέχρι στιγμής δεν πείσθηκα, κι ας είμαι ο μοναδικός στην πορεία μου αυτή. Αυτό δεν με απασχολεί. Δεν διεκδικώ καμμιά είδους αυθεντικότητα και το αλάθητο, αλλά δεν νομίζω ότι στο παρελθόν δεν έγιναν λάθη, όχι μόνο στο πρόσφατο, αλλά και στο απώτερο.
Ευχαριστώ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στην ερμηνεία των εκφωνήσεων κανείς μέχρι τώρα δεν μου απάντησε.
Δυστυχῶς καμμία ἀπάντηση δέν διαβάσατε...

Καί συνεχίζετε νά χρησιμοποιεῖτε τόν ὅρο «ἐκφώνηση» γιά τήν διακονική δέηση...

Τί νά πεῖ πλέον κανείς...


 
Δυστυχῶς καμμία ἀπάντηση δέν διαβάσατε...

Καί συνεχίζετε νά χρησιμοποιεῖτε τόν ὅρο «ἐκφώνηση» γιά τήν διακονική δέηση...

Τί νά πεῖ πλέον κανείς...



Η κατάληξη των διακονικών δεήσεων, που εκφωνούνται και δεν λέγονται μυστικά, σε μετάφραση είναι:
Κατάλαβε, σώσε, ελέησε και διαφύλαξέ μας ο Θεός με τη δική Σου χάρη.
Και η καταληκτική δέηση-ευχή, όπως θέλετε χαρακτηρίστε την, που κι αυτή εκφωνείται, είναι :
Με τις ευχές των Αγίων Πατέρων μας Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησε και σώσε μας.
Μήπως δεν είναι έτσι; Και μήπως οι προστακτικές δεν είναι ευχετικές; Η είναι προστακτικές προσταγής και άμεσης απαίτησης, για να επαναλάβουμε εμφατικά πάλι το ελέησέ μας.
Δεν είναι πιο λογικό να εξηγήσουμε, με το μακάρι (ή είθε) Θεέ μας να μας καταλάβεις, να μας σώσεις, να μας ελεήσεις και να μας διαφυλάξεις με την δική σου Χάρη.
Και με τις ευχές των Αγίων Πατέρων μας Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός μας μακάρι (ή είθε) να μας ελεήσεις και να μας σώσεις.
Τέλος ανοίξτε το ετυμολογικό λεξικό του γνωστού καθηγητή της γλωσσολογίας κ. Μπαμπινιώτη να βρείτε την ετυμολογία της εβραϊκής λέξεως amen και μετά να λέτε για μένα οι πάντες στην ιστοσελίδα σας.
Με συγχωρείτε για την ενόχληση, τον έντονο τόνο της απάντησής μου και το ακατανόητον του χαρακτήρα μου, αλλά με πήρατε μονότερμα και κάπου πρέπει κι εγώ να αντισταθώ.
"Ὑμεῖς οἱ πνευματικοί καταρτίζετε τόν τοιοῦτον..." "Θέλει ἀρετήν καί τόλμην ἡ ελευθερία" "Μηδέν δίκην δικάσῃς πρίν ἀμφοῖν μῦθον ἀκούσῃς"
 
.. και μετά να λέτε για μένα οι πάντες στην ιστοσελίδα σας.
Με συγχωρείτε για την ενόχληση, τον έντονο τόνο της απάντησής μου και το ακατανόητον του χαρακτήρα μου, αλλά με πήρατε μονότερμα και κάπου πρέπει κι εγώ να αντισταθώ.
"Ὑμεῖς οἱ πνευματικοί καταρτίζετε τόν τοιοῦτον..." "Θέλει ἀρετήν καί τόλμην ἡ ελευθερία" "Μηδέν δίκην δικάσῃς πρίν ἀμφοῖν μῦθον ἀκούσῃς"

Δεν σας υποχρεώνει κανείς να συμμετέχετε . Αν δεν σας εκφράζει ...ξέρω γω ...υπάρχει κι άλλος δρόμος .
Την ιστοσελίδα πάντως δεν την οικειοποιείται κανείς , αλλά και σεις μην βάζετε ταμπέλες.
Τέλος , δεν σας πήρε κανείς μονότερμα . Εσείς πήρατε όλους αμπάριζα να πείσετε τους πάντες (με το ζόρι ; γίνεται ; ) ότι έχετε δίκιο .
 
Δεν σας υποχρεώνει κανείς να συμμετέχετε . Αν δεν σας εκφράζει ...ξέρω γω ...υπάρχει κι άλλος δρόμος .
Την ιστοσελίδα πάντως δεν την οικειοποιείται κανείς , αλλά και σεις μην βάζετε ταμπέλες.
Τέλος , δεν σας πήρε κανείς μονότερμα . Εσείς πήρατε όλους αμπάριζα να πείσετε τους πάντες (με το ζόρι ; γίνεται ; ) ότι έχετε δίκιο .
Είχα καιρό να παίρνω μέρος σε συζητήσεις της ιστοσελίδας.
Ίσως να πείτε μέσα σας κάποια πράγματα για την επανεμφάνισή μου. Ίσως και όχι.
Θέλω να προσθέσω μερικά σ' αυτά που κατά καιρούς παρέθεσα.
Στην εκφώνηση "Ἀντιλαβού..." ποιος ο λόγος καταγραφής των τεσσάρων ευχετικών προστακτικών, αν απαντάμε μόνο στη μία;
Επιπρόσθετα, αν απαντούσαμε μόνο σε μία από τις άλλες θα ήταν σωστό;
Δηλαδή, αν λέγαμε "Κύριε ἀντιλαβοῦ" ή "Κύριε σῶσον" ή "Κύριε διαφύλαξον".
Για μένα η ( μερική;) παράδοση της Εκκλησίας πολύ σωστά έπραξε και απαντούσε με τό "Ἀμήν", που κάλυπτε και τις τέσσερεις ευχετικές προστακτικές, αποφεύγοντας την απαξίωση των τριών απ' αυτές, έστω κι αν δεν υπήρχε στα χειρόγραφα, αποκαθιστώντας τη λογική συνάφεια εκφώνησης και απάντησης.
Ευχή μου να επανέλθουμε στην προ του 1990 παράδοση, απαντώντας με το "Ἀμήν", για να αποκαταστήσουμε το λογικό και να τονίσουμε τη σημασία όλων των ευχετικών προστακτικών, που υπάρχουν στην εκφώνηση.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
῾Η ἀπάντηση τοῦ λαοῦ στὸ «᾿Αντιλαβοῦ, σῶσον, ἐλέησον...» τοῦ διακόνου εἶναι «Κύριε, ἐλέησον» (χφ. Κρυπτοφέρρης Γ. β. VII εὐχολόγιο ι’ αἰῶνος ἔκδ. G. Passarelli L’ Eucologio Cryptense Γ. β. VII (sec. X) στὸ ᾿Ανάλεκτα Βλατάδων 36 Θεσσαλονίκη 1982 σ. 71, χφ. διακόνου Σμύρνης Ἰσιδώρου πυρομάλη ἀναγόμενο στὸν ι’ αἰ. ἔκδ. εὐχολόγιο J. Goar 1730 σ. 154, Συμεὼν Θεσσαλονίκης P. G. τ. 155 στ. 604CD, Αἱ θεῖαι λειτουργίαι ἔκδ. 1528, Ἰ. Φουντούλη Λειτουργικὴ Α’ - Εἰσαγωγὴ στὴ θεία λατρεία Θεσσαλονίκη 1993 σ. 214).

Ὁ ΙΘʹ (19ος) Κανὼν τῆς Συνόδου τῆς Λαοδικείας ἔχει ὡς ἑξῆς:
«Περὶ τοῦ δεῖν ἰδὶᾳ πρῶτον, μετὰ τὰς ὁμιλίας τῶν ἐπισκόπων, καὶ τῶν κατηχουμένων εὐχὴν ἐπιτελεῖσθαι, καὶ μετὰ τὸ ἐξελθεῖν τοὺς κατηχουμένους, τῶν ἐν μετανοίᾳ τὴν εὐχὴν γίνεσθαι· καὶ τούτων προσελθόντων ὑπὸ χεῖρα καὶ ὑποχωρησάντων, οὕτω τῶν πιστῶν τὰς εὐχὰς γίνεσθαι τρεῖς, μίαν μὲν τὴν πρώτην διὰ σιωπῆς, τὴν δὲ δευτέραν καὶ τρίτην, διὰ προσφωνήσεως πληροῦσθαι· εἶθ᾽ οὕτω τὴν εἰρήνην δίδοσθαι. Καὶ μετὰ τὸ τοὺς πρεσβυτέρους δοῦναι τῷ ἐπισκόπῳ τὴν εἰρήνην, τότε τοὺς λαϊκοὺς τὴν εἰρήνην διδόναι, καὶ οὕτω τὴν ἁγίαν προσφορὰν ἐπιτελεῖσθαι· καὶ μόνοις ἐξὸν εἶναι τοὶς ἱερατικοῖς εἰσιέναι εἰς τὸ θυσιαστήριον, καὶ κοινωνεῖν».


Ὁ λόγος τοῦ Ἀμήν εἶναι ὅτι ἡ Συναπτὴ εἶναι Εὐχὴ διὰ προσφωνήσεως. Καὶ πᾶσα Εὐχὴ κατακλείεται διὰ τοῦ Ἀμήν.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Διὰ τοὺς μὴ δυναμένους χωρεῖν, εἴπατε Κύριε ἐλέησον.
Μᾶς κάνεις καί χάρη !!!
Ἐσύ εἶσαι "ὁ δυνάμενος χωρεῖν" καί ἐμεῖς "οἱ μή δυνάμενοι" !!!
Κᾶνε καί καμμιά μετάνοια !!!
"Πολύ ψηλά τόν πῆρες τό ἀμανέ" !!!
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Χρησιμοποίησα τὴν φράση, γιὰ νὰ πῶ ὅτι ἂν δὲν σᾶς ἀρέσει ἡ ἐρμηνεία, πεῖτε Κύριε ἐλέησον. Ἐπειδὴ ὅμως ἐνόχλησε, τὴν ἔσβησα, καὶ σᾶς ζητῶ συγγνώμη γιὰ τὴν ἐνόχληση.

Καὶ ἐγὼ πάντως, οὐ δύναμαι χωρεῖν τινὰ ὑμέτερα λεγόμενα περὶ τῆς Θείας Εὐχαριστίας.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καὶ ἐγὼ πάντως, οὐ δύναμαι χωρεῖν τινὰ ὑμέτερα λεγόμενα περὶ τῆς Θείας Εὐχαριστίας.
Ἐγώ πάντως δύναμαι χωρεῖν τούς πάντας, καί νά διαβάζω καί νά ἀκούω...
Ἐν ἀντιθέσει μέ τήν ἀπολυτότητα... (δέν ἐξηγῶ περισσότερα)
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Ἐγώ πάντως δύναμαι χωρεῖν τούς πάντας, καί νά διαβάζω καί νά ἀκούω...
Ἐν ἀντιθέσει μέ τήν ἀπολυτότητα... (δέν ἐξηγῶ περισσότερα)

Δὲν εἶμαι ἀπόλυτος πάτερ, διὰ αὐτὸ εἶπα διὰ τὸ Κύριε ἐλέησον ὅστις θέλει.
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Σημείωμα συντονιστοῦ
Ἀγαπητοί μου,
μετά λύπης μου παρατηρῶ τὸν ἐκτροχιασμὸ τῆς συζητήσεως.
Κλειδώνω το θέμα.
Βοήθειά μας ὁ Πρωτόκλητος Μαθητὴς τοῦ Κυρίου.
Εὐχαριστῶ.
 
Status
Not open for further replies.
Top