Η καλύτερη χορωδία

Η καλύτερη χορωδία


  • Total voters
    173

filomousos

Παλαιό Μέλος
Φαντάζομαι εννοείτε τον Σύνδεσμο Μουσικοφίλων, αυτόν που εδράζει στην Κωνσταντινούπολη, έτσι; Εννοείται πως ψηφίζω αυτόν ψηφίζοντας τη χορωδία του Στανίτσα.
Λύστε μου, όμως, μια απορία:
Εμένα με απαγορεύει να ξαναψηφίσω, όμως κάποιοι έχουν πολλαπλές ψήφους, όπως φαίνεται αναλυτικά κάνοντας κλικ στον αριθμό των ψήφων. Πώς μπορούμε να βάλουμε παραπάνω ψήφους;

Εννοείται πως ψηφίζοντας τη χορωδία του Συνδέσμου Μουσικοφίλων ψηφίζω τη (βασική) χορωδία του Στανίτσα αλλά δυστυχώς δεν μου δίνεται η ευκαιρία (αφού η δημοσκόπηση το παραλείπει) να ψηφίσω ως χοράρχη τον κ. Παικόπουλο :( .
Ομοίως δεν αναφέρονται (εκ των χορών τους) και οι Ελ.Γεωργιάδης , Θ. Βασιλικός , Εμ. Δασκαλάκης κ.α.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Οι (ιδιαίτερα οι παλαιοί) Πατριαρχικοί και ιδιαίτερα οι Αγιορείτικοι χοροί φαντάζομαι πέφτουν την κατηγορία "ΑΛΛΗ". Είναι οι χοροί που προτιμώ να ακούω πάνω από κάθε άλλο χορό. Και ας μην έχουν τέλειο δέσιμο και ας μην εκτελούν σαν μια φωνή και ας κάνουν και λάθη εδώ και εκεί. Συνολικά το άκουσμά τους είναι ζωντανό, αυθόρμητο, εκκλησιαστικό, υπερβατικό, ατυποποίητο, σωστά διαστήματα, σωστός ρυθμός, αναλύσεις εκφραστικές εμπειρίας συμψαλμωδίας ετών, εκφραστής αιωνόβιας παραδοσιακής εκμάθησης και εκτέλεσης, ύφους, πρότυπο χορικής τοποθέτησης και κανοναρχήματος και ένδυσης (τα οποία ορθά μιμήθηκαν άλλες σύγχρονες χορωδίες) και άλλα.

Άκουγα τους Θωμάδες εχθές το βράδυ.. πανδαισία. Καμία τυποποιημένη χορωδία δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να μεταφέρει την ψαλτική χορική εμπειρία ενός Αγιορείτικου αυθόρμητου χορού της Αθωνικής ερήμου (για παράδειγμα). Είναι σαν να κοιτά κάποιος μια παλιά Βυζαντινή εικόνα, με σπασίματα, ξεθωριάσματα, ατέλειες.... αλλά... το κάτι άλλο, που δεν περιγράφεται. Που μετουσιώνει και κάνει την τελειότητα απλών τεχνικών κανόνων να φαντάζει ασήμαντη.

Αγιορείτικος κανόνας, χορωδιακή απόδοση, πανήγυρις Ιβήρων 2002 (33.6 Μb)
http://pantocrator.info/gr/logos/akolouthies/iviron_2002/10_panigyris_im_iviron_2002.mp3
 
Last edited:
S

Sotres

Guest
Η μουσική τελειότητα με καταδικασμένο το λάθος από όλο το σύνολο είναι χαρακτηριστικό της δυτικής μουσικής κουλτούρας. Όλα είναι πολύ ωραία τοποθετημένα σε κουτάκια και ΜΗΝ τυχόν και γίνει το λάθος! Η μουσική μας απευθύνεται σε κυκλικούς ανθρώπους που ψάλλουν και το <<γλεντάναι>>! Το λάθος της παρόρμησης είναι στην κουλτούρα μας ως στοιχείο το οποίο έρχεται κάποιες φορές αλλά δεν καταδικάζεται! όπως στη Δύση. Ακούστε και δείτε μία ορχήστρα και στη συνέχεια ένα αγιονορείτικο ψαλτικό σύνολο σε αγρυπνία! Καμμία σχέση. Στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει το σφύξιμο του τυχόν λάθους. Υπάρχει ελευθερία στη συμμετοχή. Κάνει ο πρώτος κουμάντο αλλά δεν είναι ο μαέστρος με τη δυτική κουλτούρα. Το ψάλσιμό τους ξέρουν που προσφέρεται...
 
S

Sotres

Guest
Κύριε Νικόλαε, αναμένουμε σχολιασμό των δεδομένων της όλης προσπάθειας...δεν νομίζω να έγινε αυτό μόνο για να γίνει...
Ευχαριστώ
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ωραία δημοσκόπηση.Να σου πω την αλήθεια ευκαιρία
να μάθουμε κ άλλα σχήματα χορωδιακά.
Μπράβο Νικόλαε.
 
Κύριε Νικόλαε, αναμένουμε σχολιασμό των δεδομένων της όλης προσπάθειας...δεν νομίζω να έγινε αυτό μόνο για να γίνει...
Ευχαριστώ

Καταρχήν πολύχρονος και καλό παράδεισο!
Όπως ξαναείπα η δημοσκόπηση είναι ενδεικτική, με σημαντικές ελλείψεις και γενικεύσεις. Κάποιες παρατηρήσεις:
1. Σε ένα φόρουμ 10.000 μελών ψήφισαν μέχρι στιγμής οι 71, άρα τα συμπεράσματα είναι επισφαλή.
2. Οι μέχρι στιγμής ψήφοι δείχνουν σε μεγάλο βαθμό ότι πολλοί ψηφίζουν "κομματικά" και όχι αντικειμενικά.
3. Η πλειοψηφία θεωρεί τη χορωδία του Στανίτσα ως την καλύτερη που έχει υπάρξει. Αξίζει να σημειωθεί ότι συνέχεια της χορωδίας αυτής είναι η του ΣΜΚΩΝ με χοράρχη τον κ.Παϊκόπουλο (δυστυχώς δεν το διασαφηνίζω), αν και έχει διαφορές με την του Στανίτσα, αλλά μήπως η του Στανίτσα στην Αθήνα δεν είχε διαφορές με αυτήν της Πόλης;
4. Ίσως μια νέα δημοσκόπηση(καλύτερα να κάνουμε κάθε μέρα δημοσκοπήσεις παρά να ζούμε το ίδιο έργο-καραϊκοί και αντικαραϊκοί εν δράσει) με εν ενεργεία χορωδίες θα ήταν πιο ενδεικτική. Φυσικά να το κάνει κάποιος άλλος(υπάρχουν πολλοί που είναι πρώτοι στις υποδείξεις, αλλά δεν κάνουν κάτι παραπάνω από αυτό).
5. Αξίζει να σημειωθεί ότι η προτίμηση στην χορωδιακή πρακτική του Στανίτσα φαίνεται και από την απήχηση που έχει, παρά τα λίγα χρόνια ζωής της, η χορωδία Εργαστήρι Ψαλτικής, όπου ο χοράρχης και μαθητής του Στανίτσα, ήταν βασικό στέλεχος της χορωδίας του από τα μέσα της δεκαετίας του 70.
6. Χορωδίες για τις οποίες δεν έχουμε πολλές ηχογραφήσεις (π.χ. Θεοδοσίου Γεωργιάδη) πιστεύω ότι αδικούνται.
7.Τέλος το βασικότερο συμπέρασμα που αποκόμισα είναι ότι οι περισσότεροι δεν αρέσκονται στο λιτό και παραδοσιακό ισοκράτημα (βλ.χορωδία Παναγιωτίδη), αλλά προτιμούν χορούς με αρμονικά ή διπλά και συνεχή ισοκρατήματα.
Ευχαριστώ
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
7.Τέλος το βασικότερο συμπέρασμα που αποκόμισα είναι ότι οι περισσότεροι δεν αρέσκονται στο λιτό και παραδοσιακό ισοκράτημα (βλ.χορωδία Παναγιωτίδη), αλλά προτιμούν χορούς με αρμονικά ή διπλά και συνεχή ισοκρατήματα.
Ευχαριστώ

Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να το συζητήσουμε λίγο. Εμένα μ' αρέσει πολύ το συνεχές ισοκράτημα και δεν μπορώ να ακούσω καθόλου αυτό που κόβεται μαζί με τις παύσεις του μέλους. Δεν ήξερα όμως ότι θεωρείται (;) αντιπαραδοσιακό ή τέλος πάντων νεωτερίζον.

Αυτό το μήνυμα δεν ανήκει κανονικά εδώ, αν γίνει ξεχωριστό θέμα για τα χαρακτηριστικά της Βυζαντινής Χορωδίας να ενταχτεί εκεί καλύτερα.
 
S

Sotres

Guest
Αγαπητέ Νικόλαε, ευχαριστώ για τις πολύ ωραίες ευχές σου. Να είσαι καλά. Στα όσα ωραία αναφέρεις να προσθέσω ακόμη κάτι. Εάν το ψαλτολόγιο έχει τόσα πολλά μέλη και ασχολούνται (ενεργά) περίπου 75 κάτι μου λέει ότι δεν είμαστε σε σωστό δρόμο. Ίσως η μεγάλη ασχολία κάποιων με την καταδίκη της ΕλΒυΧ και του χοράρχη της να έχει κουράσει τους επισκέπτες της σελίδας. Δεν λέω κάποιοι έχουν ερωτήσεις. Ο κ. Αγγελόπουλος είναι στην Αγία Ειρήνη και μπορούν να τον ρωτήσουν προσωπικά. Μου φαίνεται περίεργο κάποιοι να έχουν απορίες για συγκεκριμένα θέματα και να μην ρωτούν απευθείας αυτά που θέλουν αυτόν που σχετίζεται με το όλο ζήτημα. Υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν προσφέρει ΠΟΛΛΑ σε όλους μας εδώ μέσα. Προσωπικά τους ευχαριστώ πολύ! Υπάρχουν όμως και κάποιοι (ανάμεσά τους βάζω και την αφεντιά μου) που δημιουργούν προβληματάκια (Μικροπρεπείς, απολίτιστες, άκομψες ενέργειες εναντίον προσώπων. Έφτασαν να χαρακτηρίζουν ανθρώπους πως εξυπηρετούν διάφορα συμφέροντα. Και επειδή μου αρέσει να είμαι ξεκάθαρος κάνω λόγο για Λυκούργο, Ισραήλ, Ψωμιάδη;;( φυσικά δεν εννοώ τον Χρήστο), κ.α.). Ας σταματήσουν αυτοί που δημιουργούν -δημιουργούμε προβλήματα για το καλό της μουσικής μας, για το καλό των ψυχών μας. Τότε μόνο νομίζω ότι οι ενεργοί συμμετέχοντες θα είναι περισσότεροι.
Σήμερα το τι ειπώθηκε στο αναλόγιο που υπηρετώ αφορά εμένα και κανείς δεν επεμβαίνει. Το λέω αυτό διότι το τι θα ερμηνεύσουμε είναι στην ελευθερία των επιλογών μας. Ας αφήσουμε όλους να κάνουν τη δουλειά τους. Όλοι μπορούμε να συνυπάρξουμε...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Λοιπόν, μιας και, απ' ότι φάνηκε, έδωσα μόνο μία ψήφο από άγνοια ότι υπάρχει δυνατότητα για πολλές, θα παραθέσω παρακάτω τη λίστα των χορωδιών που θεωρώ κορυφαίες:

-Θρασυβούλου Στανίτσα, ιδιαίτερα η της Πόλεως
-Ιωάννης Δαμασκηνός υπό Αθανάσιο Παναγιωτίδη
-Ιωάννης Δαμασκηνός υπό Αθανάσιο Καραμάνη
-Ιωάννης Δαμασκηνός υπό Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο

Δεν έχω ακούσει άλλη χορωδία που να με καταπλήξει τόσο πολύ όσο οι παραπάνω. Και άλλες έχουν, βέβαια, καλλιτεχνική αξία.
 
Ίσως η μεγάλη ασχολία κάποιων με την καταδίκη της ΕλΒυΧ και του χοράρχη της να έχει κουράσει τους επισκέπτες της σελίδας.

Εσάς σας εκφράζει η ΕΛΒΥΧ, εμένα όχι. Γιατί δεν τσακωνόμαστε όμως; Γιατί ούτε εσείς προσπαθείτε να με πείσετε ότι είναι η τέλεια χορωδία, ούτε εγώ προσπαθώ να σας πείσω ότι δεν είναι. Είναι μια αμφίδρομη εξάρτηση. Πολλές φορές μερίδιο ευθύνης με αυτόν που επιτίθεται έχει και αυτός που προσπαθεί να σε πείσει ότι κάτι είναι τέλειο και σωστό. Γι' αυτό θεωρώ ότι το φόρουμ πρέπει να χρησιμεύει για έκθεση υλικού κυρίως, παρά για έκθεση προσωπικών απόψεων.
Όσο για το φανατισμό, από όπου κι αν προέρχεται, ο οποίος είναι δείγμα ψυχικής ασθένειας (που συνήθως, λένε οι γιατροί, συνοδεύεται με φαντασιώσεις), πρέπει να αντιμετωπίζεται με απάθεια και να μη δίνεται συνέχεια. Αν τα ίδια τα μέλη του φόρουμ διασφαλίσουν την ομαλή λειτουργία του και απομονώσουν τέτοιες συμπεριφορές, τότε ίσως υπάρξει μεγαλύτερη ωφέλεια για όλους και μεγαλύτερη δραστηριοποίηση από πλευράς υγειών χρηστών του φόρουμ.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Προς τους κ. Συντονιστάς:

Γιατί οι ψηφίσαντες δεν βλέπουν τους υπολοίπους ψηφίσαντας;

Ενώ οι μή ψηφίσαντες βλέπουν τους ψηφίσαντας
 
Πατήστε πάνω σε έναν οποιονδήποτε αριθμό ψήφων δίπλα από όποια χορωδία και θα δείτε τους ψηφίζοντες
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Λοιπόν, μιας και, απ' ότι φάνηκε, έδωσα μόνο μία ψήφο από άγνοια ότι υπάρχει δυνατότητα για πολλές...
επειδή κι εγω την πάτησα, θέλω να ψηφίσω :
2. Αγιοπολίτης
3. Μαίστορες (Στάθης)

την προτίμηση Νο 1 την έδωσα κανονικά στην ψηφοφορία.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
επειδή κι εγω την πάτησα, θέλω να ψηφίσω :
2. Αγιοπολίτης
3. Μαίστορες (Στάθης)

την προτίμηση Νο 1 την έδωσα κανονικά στην ψηφοφορία.



Δυστυχώς την πάτησε κ η αφεντιά μου.:D
Μακάρι να μπορούσα να ψηφίσω κ άλλες
χορωδίες.:(
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πολύ μου άρεσαν τα χαρακτηριστικά που αναφέρθηκαν στο μήνυμα του διαχειριστή μας, παρότι ο ίδιος μιλά για πατριαρχικούς αλλά ιδιαίτερα αγιορείτικους χορούς μόνο:
("Συνολικά το άκουσμά τους είναι ζωντανό, αυθόρμητο, εκκλησιαστικό, υπερβατικό, ατυποποίητο, σωστά διαστήματα, σωστός ρυθμός, αναλύσεις εκφραστικές εμπειρίας συμψαλμωδίας ετών, εκφραστής αιωνόβιας παραδοσιακής εκμάθησης και εκτέλεσης, ύφους, πρότυπο χορικής τοποθέτησης και κανοναρχήματος και ένδυσης (τα οποία ορθά μιμήθηκαν άλλες σύγχρονες χορωδίες) και άλλα. ").

Από τις γνωστές στο ευρύ κοινό χορωδίες , ο βυζαντινός χορός ΤΡΟΠΟΣ με χόραρχο τον κύριο Κωνσταντίνο Αγγελίδη, μέσα από τα δισκογραφικά του ακούσματα, πιστεύω πως πληροί όλα αυτά τα χαρακτηριστικά.

Ωστόσο πέρα από τα ακούσματα ψηφιακών δίσκων, ζωντανά, εν ώρα ακολουθίας, τα παραπάνω χαρακτηριστικά του διαχειριστή με τα οποία σαφώς και συμφωνώ πιστεύω πως πληροί ο ναός της αγίας Ειρήνης επί της Αιόλου. Το αγιορείτικο ψάλσιμο, αυτό που ακούμε στις πανηγύρεις είναι επίσης μοναδικό. Τι να πει κανείς και για τους βατοπαιδινούς; Απίστευτη χορωδία και αυτή.

Αλλά το ίδιο όμως ωραία χορωδιακά ψάλλουν λίγο πολύ όλες οι χορωδίες. Γι' αυτό και σε αυτή τη δημοσκόπηση δε ψηφίζω καμία χορωδία. Γιατί να πρέπει να κρίνω κάποιον χορό ως καλύτερο και άλλον ως κατώτερο;
Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που δοξολογούν το Θεό μέσα από την ψαλτική σε μορφή χορωδίας με φόβο Θεού. Αυτό μας αρκεί. Έτσι για τους ίδιους λόγους που έχουν αναφερθεί εδώ, δε πιστεύω πως υπάρχει καλύτερη και χειρότερη χορωδία ή ημίαιμη και καθαρόαιμη εκτέλεση. Πιστεύω πως πρόκειται περί ανύπαρκτων χωριστικών ζητημάτων. Όλοι οι ψαλτικοί χοροί είναι ισάξιοι όσο ψάλλουν προς δόξαν Θεού.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀφιερωμένο στὰ «στρατευμένα» νιάτα τοῦ ψαλτικοῦ κόσμου

Ἔχουν τὸν ... τρόπο τους ... :rolleyes:
 
T

Tzanakos_B

Guest
Επειδή θεωρώ μάταιο το να προσπαθούμε να αποδείξουμε το αν μια χορωδία είναι καλή ή όχι, ας εκφράσει ο καθένας απλά την άποψή του χωρίς να χαλάμε τις καρδιές μας.
Οι επιλογές είναι ενδεικτικές και πιστεύω καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα. Ζητώ συγγνώμη αν ξέχασα καμμία χορωδία (αν δω ότι η επιλογή ΆΛΛΗ έχει πολλές ψήφους τότε θα προσθέσω κι άλλες επιλογές).

ψηφισα ανεπιφυλακτα χορωδια Στανιτσα γιατι ο αειμνηστος ηταν αριστος χοραρχης και η διαφορα απο ολες τι αλλες χορωδιες ειναι εμφανεστατη σε χρονο , ομοιογενεια , εκτελεση.!!!
 

skalidakis john

Νέο μέλος
ψήφισα την χορωδια του Στανίτσα. Υπαρχουν και άλλες χορωδίες στη λίστα
που είναι καλές χορωδίες και μας δίνουν ένα καλό άκουσμα. Οι Μαίστορες,Ο βυζαντινος Χορός Τρόπος,Η χορωδία του Αγγελόπουλου,Η χορωδία του Πλαίτη,το Ιδύμελον.Ολες οι χορωδίες που ειναι στην λιστα αλλα και πολλές άλλες που δέν είναι, μπορόυν να δώσουν σε μάς την ομορφία της ψαλτικής τέχνης.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Δεν θα έπρεπε να υπήρχε δυνατότητα πολλαπλής ψήφου εφ'οσον μιλάμε για την καλύτερη χορωδία..Παρ' όλα αυτά η χορωδία του Θρ.Στανίτσα μέχρι στιγμής παίρνει κοντά τους μισούς ψήφους (47%) από τις υπόλοιπες χορωδίες..
 
Last edited:
Top