Τι θα κάνετε αν ο ναός σας αδυνατεί (αντικειμενικά) να σας πληρώσει και δεν μπορείτε να βρείτε αλλού;

Τι θα κάνετε αν ο ναός σας αδυνατεί (αντικειμενικά) να σας πληρώσει και δεν μπορείτε να βρείτε αλλού

  • Θα συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου αφιλοκερδώς.

    Votes: 52 36.6%
  • Θα συνεχίσω να ψάλλω στον ναό μου, αλλά χωρίς δέσμευση και συστηματικότητα.

    Votes: 57 40.1%
  • Θα συνεχίσω να ψάλλω, αλλά όπου αλλού βρω εκτός από τον ναό μου.

    Votes: 11 7.7%
  • Θα ανεβαίνω σε αναλόγιο (είτε στον ναό μου, είτε αλλού) μόνο αν και όποτε έχω όρεξη.

    Votes: 21 14.8%
  • Θα πάψω να ψάλλω εντελώς εν ώρα λατρείας.

    Votes: 1 0.7%

  • Total voters
    142

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό μήνυμά μου πού παραθέτει ὁ Δομέστικος, πιστεύω νά καταλάβατε σέ τί ἀναφέρεται καί ὅτι εἶναι εἰρωνικό.
Δέν ξέρω τί κατάλαβε ὁ Δομέστικος, ἀλλά αὐτά πού γράφει, γιά τήν ἄλλη καί μοναδική πηγή ἐσόδων τῶν ναῶν, δέν εἶναι ψευδῆ.
Καί τά προαναφερθέντα «αὐξημένα ἔξοδα» εἶναι ἀληθῆ καί ὅλοι τά γνωρίζουμε καί δέν ἐξαιροῦνται οἱ ναοί.


 

neophokaeus

Μέλος
Ο μεγάλος συνθέτης έργων Όπερας Giuseppe VERDI πριν πεθάνει έτρεξε να φτιάξει έναν γηροκομείο για τους απόρους και συνταξιούχους τραγουδιστές και μουσικούς για να τελειώσουν αξιοπρεπώς τη ζωή τους. Πόσους ιεροψάλτες που υπηρέτησαν αξίως το αναλόγιον θα μπορούσε η Εκκλησία μας να φροντίσει, δημιουργώντας μια εστία αγάπης με τη στήριξη των Συλλόγων Ιεροψαλτών, για να τελειώσουν τη ζωή τους αξιοπρεπώς.
 

Pros Korinthious

Νέο μέλος

Τό μήνυμά μου πού παραθέτει ὁ Δομέστικος, πιστεύω νά καταλάβατε σέ τί ἀναφέρεται καί ὅτι εἶναι εἰρωνικό.
Δέν ξέρω τί κατάλαβε ὁ Δομέστικος, ἀλλά αὐτά πού γράφει, γιά τήν ἄλλη καί μοναδική πηγή ἐσόδων τῶν ναῶν, δέν εἶναι ψευδῆ.
Καί τά προαναφερθέντα «αὐξημένα ἔξοδα» εἶναι ἀληθῆ καί ὅλοι τά γνωρίζουμε καί δέν ἐξαιροῦνται οἱ ναοί.



Μπράβο, πατέρα Μάξιμε! Και εννοώ που δημοσίως υπερασπίζετε την αλήθεια! Αρκετά πια με την υποκρισία της "κατανόησης των πτωχών και ενδεών αδελφών μας" μέσα από την πολυτέλεια των μεγάρων....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η εξίσωση:
δημοσίως υπερασπίζετε την αλήθεια = Αρκετά πια με την υποκρισία της "κατανόησης των πτωχών και ενδεών αδελφών μας" μέσα από την πολυτέλεια των μεγάρων
δεν είναι σωστή, γιατί δεν είπε αυτό ο π. Μάξιμος.
 

Pros Korinthious

Νέο μέλος
Η εξίσωση:
δημοσίως υπερασπίζετε την αλήθεια = Αρκετά πια με την υποκρισία της "κατανόησης των πτωχών και ενδεών αδελφών μας" μέσα από την πολυτέλεια των μεγάρων
δεν είναι σωστή, γιατί δεν είπε αυτό ο π. Μάξιμος.

Και γιατί δεν αφήνετε τον ίδιο να το πει; Εκτός κι αν σας έχει ορίσει α/α (αντί αυτού), οπότε και δικαιούστε να έχετε λόγο...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν είμαι εκπρόσωπος, αλλά αναγνώστης ισχυρισμών, που δικαιούται να κρίνει (υποκειμενικά πάντα) την αλήθειά τους.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Έχω ξαναπεί, συνάδελφε, ότι αυτός ο κατ΄εξακολούθηση τρόπος απαξίωσης των επισκόπων με βρίσκει κάθετα αντίθετο

(ενννοείται πως δεν έχω την παραμικρή ψευδαίσθηση πως αυτό είναι επαρκής αιτία για να σταματήσεις να το κάνεις).

Ἐννοεῖται!!!

Δεν ξέρω ποιες είναι οι εμπειρίες του καθενός, αλλά δεν μπορεί να είναι πολύ πειστικός, τουλάχιστον απευθυνόμενος σε ακροατήριο πεπαιδευμένο, όταν: α) μιλάει με τρόπο γενικευτικό, αφήνοντας να εννοηθεί ότι αυτό που γίνεται σε μία ή δύο μητροπόλεις γίνεται παντού, β) υπερτονίζει τα αρνητικά αγνοώντας εντελώς τα αναμφισβήτητα θετικά (αλήθεια, τι στο καλό τους κάνουν τους δίσκους "υπέρ του κεντρικού ταμείου φιλανθρωπίας"; Φτιάχνουν μίτρες;), γ) αφήνει υπονοούμενα περί ιδίων οφελών στον αέρα (πβ. δυσωδία), χωρίς τίποτα το συγκεκριμένο.

Δεν θα λαϊκίσω βέβαια λέγοντας το τετριμμένο ότι καλό είναι να αναφέρονται συγκεκριμένα στοιχεία, γιατί ξέρω ότι αυτό μπορεί να έχει συνέπειες που κανείς δεν θέλει στις μέρες μας. Αλλά τουλάχιστον ας έχουμε την ευαισθησία όντας ανώνυμοι να μη μιλάμε γενικευτικά και αφοριστικά.

Εγώ για δύο μητροπόλεις έχω άμεση γνώση. Θα δώσω κάποια στοιχεία μόνο για τη μία, στην οποία μάλιστα δεν ανήκω, απλώς έχω πνευματική σχέση με αυτήν:

  • Γηροκομεῖο «Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΣ». Διαμένουν 42 ἡλικιωμένοι καὶ ἐργάζονται 18 ὑπάλληλοι.
  • Μονάδα Ανακουφιστικής Φροντίδας Καρκινοπαθών: «ΓΑΛΙΛΑΙΑ». 11μελὴς διεπιστημονικὴ ὁμάδα Ἀνακουφιστικῆς Φροντίδας Ἀσθενῶν μὲ ἀπειλητικὴ γιὰ τὴν ζωή τους ἀσθένεια (καρκινοπαθῶν), σὲ συνεργασία μὲ τὸ Ἀντικαρκινικὸ Νοσοκομεῖο «ΑΓ. ΣΑΒΒΑΣ», κατ’ οἶκον καὶ ἡμερήσια φροντίδα.
  • Διανομὴ παιδικῶν τροφῶν καὶ παιγνιδιῶν, καινουργῶν εἰδῶν ἐνδύσεως, ὑποδήσεως, κλινοσκεπασμάτων. Μέριμνα καὶ ἀντιμετώπιση προβλημάτων θερμάνσεως κατὰ τὸν χειμῶνα. Διανομὴ ἐκτάκτως, κυρίως κατὰ τὶς περιόδους τῶν ἑορτῶν, τροφίμων (κρέατος, γάλακτος, τυροῦ, ἐλαίου, ὠῶν κ.λπ.) καὶ οἰκονομικὴ ἐνίσχυση τῶν μὴ ἐκκλησιαστικῶν φιλανθρωπικῶν ἱδρυμάτων τῆς εὐρύτερης περιοχῆς τῶν Μεσογείων καὶ τῆς Λαυρεωτικῆς.
  • «Κέντρο Ἀντιμετώπισης τῆς Φτώχειας». Διανομὴ μέσῳ τοῦ δικτύου τῶν Ἐνοριῶν 950 περίπου κιβωτίων τροφίμων ἀνὰ δίμηνο.
  • Ἐνοριακά Συσσίτια∙ 10, σύνολο μερίδων 550 ἡμερησίως.
  • Ταμεῖον Ὑποτροφιῶν: μηνιαῖα ἐπιδόματα σὲ ἱεροσπουδαστὲς καὶ φοιτητές.
  • Ταμεῖο Ἀλληλεγγύης Κληρικῶν
  • Ὑπηρεσία Ὑποστήριξης Πολύτεκνων Οἰκογενειῶν: ἔκτακτα οἰκονομικὰ βοηθήματα, πνευματικὴ ὑποστήριξη, ἐνίσχυση μὲ τρόφιμα καὶ εἴδη ἐνδύσεως καὶ ἐπιπλώσεως.

______________________________________________________________________________

Θα μου πείτε μπορεί όλο αυτό να είναι η εξαίρεση. Δεκτό. Και γιατί να μην είναι και η μητρόπολη με την κακοδιαχείριση εξαίρεση; Δεν βγάζουμε άκρη έτσι. Μόνη λύση είναι να μιλάμε πιο συνετά.
Μεμονωμένα προβλήματα με ιεράρχες υπάρχουν πολλά. Όποιος μπορεί στα πλαίσια των δυνάμεών του και με εκκλησιαστικό τρόπο να δράσει, είναι επαινετό και θεάρεστο να το κάνει. Η εύκολη και συλλήβδην απαξίωση του επισκοπικού αξιώματος όμως, που όλο και περισσότερο επιδίδει στον ιεροψαλτικό κόσμο (εσχάτως και ως συν-απολογητική υπέρ του κλήρου), είναι εκκλησιαστικώς σφαλερή και κατακριτέα κατά τη γνώμη μου.

Πέραν τῶν ἰδίων ἐμπειριῶν, μιὰ ματιὰ νὰ περιηγηθεῖς σὲ ἐκκλησιαστικὰ site κατλαβαίνεις τὶ παίζει.

Ὅσο γιὰ τὸ ποὺ πᾶνε τὰ λεφτὰ, ἄστο καλύτερα. Καὶ ἄμφια βλέπουμε καὶ αὐτοκίνητα βλέπουμε καὶ μέγαρα βλέπουμε καὶ νοσηρὸ περιβάλλον βλέπουμε καὶ τὴν δυσωδία ἐν τέλει μυρίζουμε καὶ τὸ μισθό τους χάνουν συνάδελφοι λόγω τῶν παραπάνω.

Τὰ παραδείγματα ΔΕΝ εἶναι μεμονωμένα πλέον καὶ τὸ δεσποτικὸ ἀξίωμα ἔχει οὐσιαστικὰ ὑποκαταστήσει τὸν ἐπισκοπικὸ βαθμὸ τῆς ἱερωσύνης.

ἈΠὸ κεῖ καὶ πέρα ὁ καθεὶς μπορεῖ νὰ βαυκαλίζεται καὶ νὰ φορᾶ ὅποια φενάκη θέλει, ἀναρχία -οὔπς συγγνώμη, δημοκρατία ἐννοοῦσα:rolleyes:, ἔχουμε.

ΥΓ. Τὰ στοιχεία χάνονται στὸν παραπάνω ὀρυμαγδό δυστυχῶς συνάδελφε. Ἄλλωστε the road to hell is full of good intentions
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

Τό μήνυμά μου πού παραθέτει ὁ Δομέστικος, πιστεύω νά καταλάβατε σέ τί ἀναφέρεται καί ὅτι εἶναι εἰρωνικό.
Δέν ξέρω τί κατάλαβε ὁ Δομέστικος, ἀλλά αὐτά πού γράφει, γιά τήν ἄλλη καί μοναδική πηγή ἐσόδων τῶν ναῶν, δέν εἶναι ψευδῆ.
Καί τά προαναφερθέντα «αὐξημένα ἔξοδα» εἶναι ἀληθῆ καί ὅλοι τά γνωρίζουμε καί δέν ἐξαιροῦνται οἱ ναοί.



Ὁ π.Μάξιμος γνωρίζει ἀπὸ πρῶτο χέρι, ἀπὸ μέσα κι ἀπὸ ἔξω τὰ τῆς ἐκκλησιαστικῆς διαχείρισης και τὴ δύσκολη θέση τοῦ κάθε προϊσταμένου ναοῦ ποῦ συχνότατα ἀφήνεται ξεκρέμαστος καὶ γιὰ οἰκονομικὰ καὶ γιὰ ἐκκλησιαστικὰ ζητήματα ἀπὸ τὴν κεφαλή.

Λ.χ. ἄς τολμήσει κάποιος ἱερέας νὰ ἀρνηθεῖ μετάληψη σὲ τελέσαντα πολιτικὸ γάμο, κατὰ παλαιὰ συνοδικὴ ἀπόφαση, καὶ νὰ δεῖ τὶ δεσποτικὴ ἀπάντηση θὰ λάβει ὅταν θὰ διασυρθεῖ δημοσίως ἐπειδὴ ἔκανε αὐτὸ ποὺ ἔπρεπε. Ἄς τολμήσει ἐφημέριος νὰ μὴ δώσει σαραντισμὸ σὲ μητέρα μὲ πολιτικὸ γάμο καὶ νὰ δεῖ τὶ κάλυψη θὰ λάβει ἀπὸ τὴν κεφαλὴ ὅταν πάλι θὰ τὸν κάνουν βούκινο.
 
Top