π. Ιωάννης Τασσιάς

Status
Not open for further replies.

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ας περιοριστούμε, εδώ στο Ψαλτολόγιο, στις μουσικές και μόνον κρίσεις.
Κατά τα λοιπά το μέλλον θα δείξει.
Ας είμαστε επιεικείς, με πρώτον εμένα (που δεν ήμουν), και στις γενικότερες αλλά ακόμα και στις μουσικές μας κρίσεις. Όλοι κι όλα έχουν και θετική πλευρά. Όποιαν πλευρά ψάχνουμε αυτήν θα βρίσκουμε.

(Αγαπητέ Γιώργο Μ., όντως αποτελεί αξιομνημόνευτη περίπτωση ο Ζακυνθινός επίσκοπος Διονύσιος. Παραπέμπει σε άλλες εποχές και άλλα αναστήματα)
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Επιτρέψατέ μου ολίγη ακόμα μακρηγορία:
Ο ήλιος, ως αυτόφωτον, δεν έχει σκοτεινή πλευρά. Οίος ο Θεός.
Οι πλανήτες, ως ετερόφωτα, έχουν μια φωτεινή και μια σκοτεινή πλευρά. Οίοι ημείς.
Ας θεάται καθένας μας μόνον τον ήλιο-Θεό και τη φωτεινή, θεοειδή όψη των πλανητών-ανθρώπων. Αν θέλει να ασχοληθεί με σκοτεινές όψεις, τότε έχει την ιδικήν του. Δεν θα τού έφθαναν, όχι μία, αλλά πολλές ζωές για να καθαρίσει μαζί της. Ευτυχώς υπάρχει το θείον έλεος και η χάρις "η τα ασθενή θεραπεύουσα και τα ελλείποντα αναπληρούσα" -για να θυμηθούμε και τα της χειροτονίας.
Γι' αυτό ας τελειώσουμε με μια φράση : "Φώτισόν μου το σκότος".
(Οι Ψαλτολόγοι μπορούν να το διαβάσουν και υπό τη μουσική του διάσταση. Κι εκεί ετερόφωτα είμαστε. Ας γενούμε καλοί αγωγοί της καλής μουσικής.)

Χαίρετε.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ούτως ή άλλως,
"μ' αυτά και μ' αυτά", που λέει ο Θεσσαλονικεύς ποιητής,
οι αναγνώσεις -μέχρι τούδε-
του θέματος του Μητροπολίτου Λαγκαδά κ. Ιωάννου Τασσιά
φθάνουν ήδη τις 4100 με ανοδικές τάσεις,
αριθμός σημαντικός,
όταν το αντίστοιχο θέμα του ογκολίθου της ψαλτικής
μακαριστού Νικοδήμου Βαλληνδρά
μόλις υπερβαίνει τις 4000
κα το θέμα του δημοφιλεστάτου μακαριστού Χριστοδούλου Παρασκευαΐδη
μόλις φθάνει τις 4000.
Κι αυτά σε έναν ιστοχώρο ψαλτικής.

Δεν υπάρχει θετική ή αρνητική δημοσιότητα: μόνον δημοσιότητα.


Συν 23.768 του Μακαριστού Χριστοδούλου μόνο στις δικές μου αναρτήσεις στο youtube σύνολο περίπου 28.000 χωρίς να μετρήσω τίς αναρτήσεις άλλων.

Δεν αρκεί μόνο να μιλούν οι αριθμοί πρέπει και να τους ακούμε.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Αγαπητοί, φαίνεται τόσες και τόσες παρατηρήσεις και αποσύρσεις σχετικά με εκτός θεματολογίας σχόλια περί του συγκεκριμένου κληρικού δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα. Λυπάμαι. Κλείνω το θέμα στο εξής και το παραπέμπω στους συντονιστές. Όχι άλλα εκτός θέματος μηνύματα παρακαλώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top