Νίκος Παπαθανασίου

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Θα ηθελα να προσθεσω εναν ακομη σημαντικο και εκλεκτο ιεροψαλτη στο θεμα
"ψαλτικη στη Ηλεια"
Τον κυριο Νικο Παπαθανασιου. Καταγωγη Βαρθολομιο Ηλειας.
Πρωτοψαλτης του ναου Αγιου Γεωργιου Αμαλιαδος
ειναι ο πατερας του φιλου πρωτοψαλτου αλλα και μελος του ψαλτολογιον
Νεκταριου Παπαθανασιου!
Αξιζει να τον ακουσετε!
 

Attachments

  • P1080902.JPG
    P1080902.JPG
    825.3 KB · Views: 29
  • P1080898.JPG
    P1080898.JPG
    835.5 KB · Views: 25
  • Autumn2010 071.jpg
    Autumn2010 071.jpg
    1.3 MB · Views: 31
  • Νικος_Παπαθανασιου.mp3
    25.2 MB · Views: 199
  • Των Αγιων Πατερων_ΝΠαπαθανασιου.mp3
    11 MB · Views: 33
  • Ν_Παπαθασιου.mp3
    5.6 MB · Views: 16

Vavilis Georgios

Νέο μέλος
Ο κύριος Νικολαος Παπαθανασιου, αποτελεί άλλο ενα ξεχωριστό παράδειγμα ιεροψάλτου της μικρής μας πόλης της Αμαλιαδος. Κοσμεί το αναλογιο του Αγ. Γεωργιου απο τις αρχές της δεκαετίας του 90.
Ειναι ιδιαίτερα αγαπητός στον κλήρο και τους ενορίτες της περιοχής Καλιτσα. Άνθρωπος προσιτός και προσχαρος που σε κερδίζει με το απλό του χαμόγελο. Χαρακτηριστικό του δε ειναι οτι εχει μυήσει στην τέχνη του Δαμασκηνου και τους τρεις του γιους.
Προσωπικά ειχα την καλη τύχη να συμψαλλω άπειρες φορές μαζί του. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρονια που ζω στο εξωτερικό, οπότε μου διδοταν η ευκαιρία να επισκεφτώ τον τόπο μου, περνούσα πάντοτε απο το αναλογιο του στο οποίο με φιλοξενούσε με ιδιαίτερη αγάπη και σεβασμό.
Αποτελεί έναν κλασσικό ερμηνευτή της βυζαντινής μας παράδοσης, με αυστηρό βυζαντινό ύφος, απλότητα στην εκτέλεση και μελισματικη απόδοση με κύριο γνώρισμα το σεβασμό στον εκκλησιαζομενο.
Σε αυτό κυρίως ειναι υπό βοηθούμενος απο τους ιερείς του ναού. Μαζί αποτελούν ενα εξαιρετικό σύνολο που προσφέρει ηρεμία και γαλήνη στους πιστούς που εκκλησιαζονται στην ενορία του Αγ. Γεωργιου.
Ιδιαίτερη μνεία θέλω να κάνω στην προσπάθεια του επιστηθιου φίλου και συναδελφου ιατρού κ. Γεωργιου Ψευδου που με ιδιαίτερη αγάπη επέλεξε να κάνει αυτά τα αφιερώματα στους κύριους εκπροσώπους της ψαλτικής μας τέχνης στη μικρή περιοχή της Αμαλιαδας. Ειναι ιδιαίτερα φιλότιμη προσπάθεια που πηγάζει απο το μεράκι του για τη βυζαντινη μουσική αλλα και την ιδιαίτερη αγάπη του για τον τόπο μας. Μας συνδέουν πολλές και αλησμόνητες αναμνήσεις. Η προσπάθεια σου αυτή αγαπητέ Γιωργο ειναι σύζευξη με τις ρίζες και τον τόπο μας. Κάτι που εμείς ως ξενητεμενοι το έχουμε ιδιαίτερη ανάγκη.
Η ψαλτική βέβαια στην Αμαλιαδα και την Ηλεία δεν περιορίζεται μονο σε αυτούς τους ανθρώπους που προαναφέρθηκαν. Εχει παρόν και μέλλον. Γιατί στηρίζεται κεντρικά απο τον επι σειρά ετών Μητροπολιτη κκ Γερμανό και αποτελεί θεάρεστο έργο. Η σχολή βυζαντινής μουσικής της Μητροπόλεως Ηλειας απο το 1987 τουλάχιστον που φοιτησαμε εμείς εχει βγάλει πλειάδα μαθητών που κοσμούν τα αναλογία της περιοχής μας και όχι μονο, χαρην των αοκνων προσπαθειών των διδασκάλων.
Οι ψάλτες της επαρχίας μας αναγνωρίζουν τις προσπάθειες αυτές και φιλοξενούν στα αναλογία τους τους μαθητές της σχολής, βοηθώντας τους να εξελιξουν το ταλαντο τους και να μυηθουν στην τέχνη του αναλογιου.
Ο Αναστας εκ νεκρών Αληθινός Θεος είθε να δίνει δύναμη σε όλους τους συντελεστές της προσπάθειας αυτής και να τους χαριτωνει με τα χαρίσματα του Αγιου και Ζωοποιου Πνεύματος

Εκ βάθους καρδιάς Αδελφικους χαιρετισμούς
Στοκχολμη 23/08/2015
Γεωργιος Βαβιλης
Consultant of Internal Medicine, Cardiology and clinical physiology
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Είχα την τιμή κ την χαρά να είμαι Λαμπαδάριός του
επί 4 συναπτά έτη κ σας αναφέρω ότι είναι
έξοχος άνθρωπος κ πολύ καλός ιεροψάλτης.
Φανταστείτε ήμουν 15 στο πρώτο μου αναλόγιο
επίσημα κ είχα έναν φτασμένο ψάλτη απέναντί μου
που ΠΟΤΕ δεν με προσέβαλε, δεν με μείωσε,δεν
μου συμπεριφέρθηκε με κακό τρόπο.
Με είχε "σαν παιδί του". Ο κ.Νίκος είχε μια
ωραία γλυκύτητα στην φωνή του, μεγάλος
λάτρης του Ταλιαδώρου κ τον θυμάμαι πάντα
με αγάπη.Του στέλνω την αγάπη μου κ να
χαίρεται τους υιούς του (όλοι ψέλνουν
εξαιρετικά κ ιδιαίτερα ο Νεκτάριος.)
Θυμάμαι (έτσι απλά για να το μοιραστώ
στην αγάπη σας) με χαμόγελο να τελειώνουμε
την Θ.Λειτουργία κ όταν ήθελε με εξαιρετικά
μαλακό τρόπο (ήταν κ καθηγητής στα ΤΕΛ
είχε επαφή με "αντάρτες" ο άνθρωπος) να μου
επισημάνει κάτι άλλαζε την βέρα κ την φόραγε σε άλλο
δάχτυλο...είχε τον τρόπο του.Χρωστώ πολλά
κ στον κ.Νίκο αλλά κ στο προϊστάμενο επι
10ετίες του Ι.Ν.Αγ.Γεωργίου Αμαλιάδας
πρωτοπρεσβύτερο Παναγιώτη Βασιλείου.

Συγχαρητήρια στον φίλο κ παλιό συμφοιτητή
Γεώργιο Ψευδό για τα ωραία θέματά του.
Ο έτερος των ιατρών Γεώργιος Βαβίλης
εξαιρετικά καλλίφωνος να αρχίσει κάποια
στιγμή να εμπλουτίζει με τις ηχογραφήσεις του
απο την Σουηδία την ενότητα
ψάλτες του εξωτερικού.
 

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Με απεραντη Θλιψη σας ανακοινωνω οτι ο κ.Νικος αποδημησε προς Κυριον.
Ως ελαχιστο φορο τιμης, παραθετω μια ζωντανη ηχογραφηση απο τον Αγιο Γεωργιο Αμαλιαδος (26 Δεκεμβριου 1998)
Αιωνια του η Μνημη
ο Θεος να τον αναπαυει, και να δωσει κουραγιο και δυναμη στην οικογεννεια του και στον φιλο μου Νεκταριο
 

Attachments

  • AGiorgis1998b.mp3
    36.2 MB · Views: 40

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Με απεραντη Θλιψη σας ανακοινωνω οτι ο κ.Νικος αποδημησε προς Κυριον.
Ως ελαχιστο φορο τιμης, παραθετω μια ζωντανη ηχογραφηση απο τον Αγιο Γεωργιο Αμαλιαδος (26 Δεκεμβριου 1998)
Αιωνια του η Μνημη
ο Θεος να τον αναπαυει, και να δωσει κουραγιο και δυναμη στην οικογεννεια του και στον φιλο μου Νεκταριο
Αιωνία του η μνήμη,
Νεκτάριε τα θερμά συλλυπητήρια κ από
εδώ για τη εκδημία του αγαπημένου σου
πατέρα.Πάντα θα τον θυμόμαστε με το
χαμόγελό του κ την αγάπη του στη νέα γενιά.
 
Last edited:
Θα ήθελα να εκφράσω τις άπειρες ευχαριστίες μου σε όλους εσάς που συμπαρασταθήκατε στο πένθος μας. Και σας ευχαριστώ για άλλη μία φορά για τα καλά λόγια που έχετε πει και έχετε γράψει για τον πατέρα μου.......
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δεν είχα προσέξει αυτά τα μηνύματα, ο Θεός να αναπαύει την ψυχή του κυρ-Νίκου. Μνήμες του 1987 αξέχαστες. Ευχαριστούμε Γιώργο
 
Top