Γιατί τα εωθινά δεν ακολουθούν τον ήχο της εβδομάδας και γιατί είναι ένδεκα (11);

  • Thread starter ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ
  • Start date
Φ

ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ

Guest
γιατι τα εωθινα δεν ειναι στον ηχο της εβδομαδας?
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
γιατι τα εωθινα δεν ειναι στον ηχο της εβδομαδας?

Γιατί ακολουθούν άλλο κύκλο, τον κύκλο των εωθινών Ευαγγελίων. Κατά σειρά με ιδιάζουσα σειρά από το Πάσχα μέχρι την Πεντηκοστή και από την Κυριακή των Αγίων Πάντων κατά σειρά. Δεν είναι αυτοσκοπός στην λατρεία η ρύθμιση όλου του υμνογραφικού πλούτου στον εβδομαδιαίο κύκλο. Ο εβδομαδιαίος ήχος αφορά κυρίως στην υμνογραφία της Παρακλητικής εκτός από τα Εξαποστειλάρια (ήχος β') και τα Δοξαστικά (στον ήχο που έχουν μελοποιηθεί). Ούτε σύμφωνο με την παράδοση, ούτε αποσκοπεί σε κάποιο όφελος η τυχόν... μελοποίηση των εωθινών στον τυχόντα ήχο.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ούτε σύμφωνο με την παράδοση, ούτε αποσκοπεί σε κάποιο όφελος η τυχόν... μελοποίηση των εωθινών στον τυχόντα ήχο.

Λες να το δούμε και αυτό; :eek::eek::eek::eek:
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ούτως ή άλλως ο αναγραφόμενος ήχος στα λειτουργικά μας βιβλία ήδη αποτελεί για κάποιους σύγχρονους μελοποιούς δευτερεύον δεδομένο...
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Κ κατι ασχετο με μουσικη το οποιο το αναφερω σαν εγκυκλοπαιδικη γνωση .....σε ταξιδι μου -Προσκυνημα στα Ιεροσολυμα με ρωτησε φιλος ιερομοναχος το εξης.......γιατι τα εωθινα ευαγγελια κ κατ επεκτασιν κ τα εωθινα δοξαστικα ειναι 11 κ οχι 10 η 12 η ακομα κ 8 ενα σε καθε ηχο;;;;;;; ΑΠΑΝΤΗΣΙΣ ειναι11 διοτι το Ευαγγελιο περιγραφει 11 εμφανισεις του Ανασταντος Χριστου οι οποιες εγιναν στο διαστημα Αναστασης -Αναληψης....... .Εγω αν κ εχω τελειωσει Θεολογια κ ψαλλω κ λιγο ομολογω δεν το ηξερα ......μου εβαλε τα γυαλια ο Αγιοταφιτης φιλος .....Ας εχουμε την ευχη του........το ανεφερα απλα ως εγκυκλοπαιδικη γνωση
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Κ κατι ασχετο με μουσικη το οποιο το αναφερω σαν εγκυκλοπαιδικη γνωση .....σε ταξιδι μου -Προσκυνημα στα Ιεροσολυμα με ρωτησε φιλος ιερομοναχος το εξης.......γιατι τα εωθινα ευαγγελια κ κατ επεκτασιν κ τα εωθινα δοξαστικα ειναι 11 κ οχι 10 η 12 η ακομα κ 8 ενα σε καθε ηχο;;;;;;; ΑΠΑΝΤΗΣΙΣ ειναι11 διοτι το Ευαγγελιο περιγραφει 11 εμφανισεις του Ανασταντος Χριστου οι οποιες εγιναν στο διαστημα Αναστασης -Αναληψης....... .Εγω αν κ εχω τελειωσει Θεολογια κ ψαλλω κ λιγο ομολογω δεν το ηξερα ......μου εβαλε τα γυαλια ο Αγιοταφιτης φιλος .....Ας εχουμε την ευχη του........το ανεφερα απλα ως εγκυκλοπαιδικη γνωση

Ερμηνείες δίνονται διάφορες. Ότι οι Απόστολοι ήταν 11 που απέμειναν, ότι οι εμφανίσεις ήταν 11 και πάει λέγοντας. Ευσεβείς ερμηνείες για τον αριθμό των Εωθινών Ευαγγελίων. Ίσως να έλαβε τέτοια ζητήματα υπόψη ο ποιητής, ίσως όχι. Το θέμα είναι ότι επελέγησαν 11 εωθινά αναστάσιμα ευαγγέλια και αντίστοιχα γράφηκαν 11 εξαποστειλάρια μετά θεοτοκίων και αντίστοιχα Αναστάσιμα Δοξαστικά σε ένα άλλο κύκλο εκτός της οκταηχίας, ανεξάρτητο. Αυτό είναι καλό να γίνει κατανοητό και να μας διδάξει για την χρήση των διαφόρων ήχων στην λατρεία.
 
Last edited:

georgebeis

New member
Χριστος Ανεστη!
Εγω θα ηθελα να ρωτησω γιατι τα Δοξαστικα αυτα πως και το Ευαγγελιο ονομαζονται Εωθινα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Χριστος Ανεστη!
Εγω θα ηθελα να ρωτησω γιατι τα Δοξαστικα αυτα πως και το Ευαγγελιο ονομαζονται Εωθινα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Εάν τα ψάλλουμε το απόγευμα ,πως θα λέγονται ;
Ετυμολογικά εξηγείται .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀνακτηθεῖσα συνέχεια συζητήσεως συγχωνευθεῖσα σέ αὐτό τό παλαιότερο θέμα:
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΟΥΣΑΚΗΣ:
Μπορείτε να με πληροφορήσετε γιατί τα Εωθινά Ευαγγέλια -και κατ΄επέκταση και τα δοξαστικά είναι έντεκα (11) τον αριθμόν και όχι ας πούμε δέκα ή δώδεκα όπως τα Ευαγγέλια της Ακολουθίας των Παθών;
Οι μόνες συσχετίσεις που γνωρίζω είναι πρώτον: ότι οι Μαθητές που έλαβαν το μήνυμα της Αναστάσεως ήσαν 11 -εφόσον απεχώρησε ο Ιούδας ο Ισκαριώτης- τα δε Εωθινά αναφέρονται ακριβώς στο μήνυμα της Αναστάσεως και την μετάδοσή του στους Μαθητές και δι΄αυτών στον κόσμον άπαντα.
Δεύτερον ότι οι εμφανίσεις του Αναστάντος Κυρίου που αναφέρονται στα κείμενα των Ευαγγελίων είναι 11 και εκ τούτου του λόγου τα Εωθινά ως συνδεόμενα με τον Αναστάντα Κύριο είναι και αυτά συμβολικώς 11.
Ομολογώ ότι δεν έχω μετρήσει τρις αναφορές εμφανίσεων του Αναστάντος Κυρίου και δεν γνωρίζω αν προσμετρώνται και οι εμφανίσεις των Αγγέλων εις το κενό μνημείον.
Αναμένω σοφότερες και εγκυρότερες απόψεις.
Mpanelas Mixail:
Νομιζω ενεκα του ότι οι εμφανίσεις του Αναστάντος Κυρίου που αναφέρονται στα κείμενα των Ευαγγελίων είναι 11 και εκ τούτου του λόγου τα Εωθινά ως συνδεόμενα με τον Αναστάντα Κύριο είναι και αυτά συμβολικώς 11.
MTheodorakis:
«Ἀπὸ τὸν η’ αἰῶνα μαρτυροῦνται 11 ἑωθινά (κώδιξ Μόσχας 42, Μ. Λαύρας Α-56), ὅσες ἀκριβῶς ἦταν καὶ οἱ ἀναστάσιμες περικοπὲς ποὺ στὰ Ἱεροσόλυμα, ἀλλὰ ἀργότερα καὶ στὴν Κωνσταντινούπολη, διαβάζονταν ἀπὸ τὴν ἀγρυπνία τοῦ Πάσχα μέχρι καὶ ὁλόκληρη τὴ διακαινήσιμο ἑβδομάδα. Τὴν κατάτμηση αὐτὴ ἐπηρέασαν ἀσφαλῶς καὶ συμβολικοὶ λόγοι, ὅπως εἶναι π.χ. ὁ ἀριθμὸς τῶν ἕνδεκα μαθητῶν ποὺ εἶδαν πρῶτοι τὸν Κύριο»

(Π. Σκαλτσῆ Τὰ ἑωθινὰ εὐαγγέλια στὸ Π. Σκαλτσῆ Λειτουργικὲς Μελέτες ΙΙ σ. 280· βλ. καὶ Ἰ. Φουντούλη Ἀπαντήσεις τ. 5 σ. 141).

Ἐπισυνάπτω τή σελ. 246 ἀπό Ἰωάννου Μ. Φουντούλη, Λογική Λατρεία, ἔκδ. Α. Δ., 1984, ὡς πρώτη ἀπάντηση (καί γιά τήν ὀνομασία):

Καί ἀπό Ἰω. Φουντούλη, Ἀπαντήσεις εἰς λειτουργικάς ἀπορίας, ὑπ᾿ ἀριθμ. 536, ὡς δεύτερη ἀπάντηση, πού καταλήγει στόν ἀριθμό τῶν ἕνδεκα ἀποστόλων καί ὄχι στίς ἐμφανίσεις (πολύ περισσότερες):

Σημειωτέον (καί ἐδῶ, ὅπως ἔχουμε ξαναγράψει) ὅτι καί τά εὐαγγέλια τῶν Ἁγίων Παθῶν εἶναι 11, κατ᾿ ἀπομίμησιν τῶν 11 ἑωθινῶν (περισσότερα στήν ὑπ᾿ ἀριθμ. 536 ἀπάντηση, 5 σελίδων).

FOYNTOYLH_LL246.jpg FOYNTOYLH_ALA536.jpg
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Χωρίς να θέλω να πέσω σε αριθμολογικές ερμηνείες, στα Ένδεκα Εωθινά παρατηρείται το εξής ενδιαφέρον φαινόμενο: Οι περικοπές κάθε Ευαγγελιστή οι οποίες περιλαμβάνονται στη σειρά των Εωθινών είναι όλες πρώτοι αριθμοί: Συγκεκριμένα, υπάρχει μία περικοπή του Ματθαίου (για να πούμε την αλήθεια βέβαια, ο αριθμός 1 πλέον δεν περιλαμβάνεται στους πρώτους αλλά τότε περιλαμβανόταν), δύο περικοπές του Μάρκου, τρεις περικοπές του Λουκά και πέντε περικοπές του Ιωάννη. Το άθροισμα δε όλων αυτών των αριθμών, δηλαδή το 11, είναι και αυτός πρώτος αριθμός! Μπορεί απλώς να έτυχε ή μπορεί και να υπήρξε και κάποια τέτοια σκέψη...
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Χωρίς να θέλω να πέσω σε αριθμολογικές ερμηνείες, στα Ένδεκα Εωθινά παρατηρείται το εξής ενδιαφέρον φαινόμενο: Οι περικοπές κάθε Ευαγγελιστή οι οποίες περιλαμβάνονται στη σειρά των Εωθινών είναι όλες πρώτοι αριθμοί: Συγκεκριμένα, υπάρχει μία περικοπή του Ματθαίου (για να πούμε την αλήθεια βέβαια, ο αριθμός 1 πλέον δεν περιλαμβάνεται στους πρώτους αλλά τότε περιλαμβανόταν), δύο περικοπές του Μάρκου, τρεις περικοπές του Λουκά και πέντε περικοπές του Ιωάννη. Το άθροισμα δε όλων αυτών των αριθμών, δηλαδή το 11, είναι και αυτός πρώτος αριθμός! Μπορεί απλώς να έτυχε ή μπορεί και να υπήρξε και κάποια τέτοια σκέψη...
Να συμπληρώσω ότι "πρώτοι" στην αριθμητική λέγονται οι αριθμοί που διαιρούνται μόνο με τη μονάδα και με τον εαυτό τους. Και όντως οι 1, 2, 3, 5 και 11 είναι πρώτοι αριθμοί.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Συγκεκριμένα, το γεωργιανό χφ. Sin. Geo. O 47 γραμμένο το 977 έχει•

1) Οψε δὲ σαββάτων... (Ματθ., 28,1-20). Δηλαδή περιέχει και το σημερινό Α´
2) Σημερινό Β´
3) Σημερινό Δ´
4) Σημερινό Ζ´ + Η´
5) Κενό στο χφ.
6) Σημερινό Γ´
7) Σημερινό Ε´, πλην του α´ στίχου
8) Σημερινό Ι´

Έχει και τα Ιεροσολυμιτικα αντίστοιχα των εωθινών δοξαστικών, μερικά εκ των οποίων σώζονται και στα σημερινά έντυπα ως αναστάσιμα.

υ.γ. Πολύ γρήγορα το έγραψα, ελπίζω να μην εχω κάνει κάποιο λάθος.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Συγκεκριμένα, το γεωργιανό χφ. Sin. Geo. O 47 γραμμένο το 977 έχει•

1) Οψε δὲ σαββάτων... (Ματθ., 28,1-20)
!!!
Αὐτό ἀπαντάει καί στό θέμα: Γιατί στα 11 Εωθινά Ευαγγέλια δεν περιλαμβάνεται το Αναστάσιμο Ευαγγέλιο της Θ. Λειτουργίας τοῦ Μ. Σαββάτου «Ὀψὲ Σαββάτων τῇ ἐπιφωσκούσῃ»;

Γρᾶψε κι ἐκεῖ!
Εὐχαριστοῦμε!!!
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Συγκεκριμένα, το γεωργιανό χφ. Sin. Geo. O 47 γραμμένο το 977 έχει•

Έχει και τα Ιεροσολυμιτικα αντίστοιχα των εωθινών δοξαστικών, μερικά εκ των οποίων σώζονται και στα σημερινά έντυπα ως αναστάσιμα.

Τί ἀκριβῶς ἐννοεῖτε;
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Τί ἀκριβῶς ἐννοεῖτε;

Ένα ύμνο μετά το Ευαγγέλιο. Π.χ. μετά το Α´ εωθινό είναι το

Διηγήσαντο πάντα τὰ θαυμάσια,
οἱ φύλακές σου Κύριε,
ἀλλὰ τὸ συνέδριον τῆς ματαιότητος,
πληρῶσαν δώρων τὴν δεξιὰν αὐτῶν,
κρύπτειν ἐνόμιζον τὴν ἀνάστασίν σου,
ἣν ὁ κόσμος δοξάζει. Ἐλέησον ἡμᾶς.


το οποίο σήμερα είναι αναστάσιμο στιχηρό του Γ´ ήχου.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Συγκεκριμένα, το γεωργιανό χφ. Sin. Geo. O 47 γραμμένο το 977 έχει•

1) Οψε δὲ σαββάτων... (Ματθ., 28,1-20). Δηλαδή περιέχει και το σημερινό Α´
2) Σημερινό Β´
3) Σημερινό Δ´
4) Σημερινό Ζ´ + Η´
5) Κενό στο χφ.
6) Σημερινό Γ´
7) Σημερινό Ε´, πλην του α´ στίχου
8) Σημερινό Ι´

Έχει και τα Ιεροσολυμιτικα αντίστοιχα των εωθινών δοξαστικών, μερικά εκ των οποίων σώζονται και στα σημερινά έντυπα ως αναστάσιμα.

υ.γ. Πολύ γρήγορα το έγραψα, ελπίζω να μην εχω κάνει κάποιο λάθος.

Τώρα που διάβασα κάτι παραπάνω• το 5) είναι ίδιο με το 1).

Σχεδόν ίδιο σύστημα σώζεται και σε μερικά ελληνικά χφφ., π.χ. Sin. gr. 210 (μάλλον του ετ. 861 η 862 και σαβαϊτικό) και Sin. gr. 116 του 10 αι.
 
Top