[Ψάχνω] Ψάχνω δάσκαλο Πατριαρχικού Ύφους κατά Ιάκωβον ή κατά Πρίγγο

Status
Not open for further replies.

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Επειδή γίνεται μεγάλος ντόρος, κάθε φορά που εμπλέκεται ο Μιχαλάκης σε ένα θέμα που αφορά την ψαλτική (είτε ηχογραφεί, είτε γράφει κάτι και το μεταφέρω εγώ, είτε γράφω εγώ κάτι, έπειτα από συζήτηση μαζί του) και πολλοί και διάφοροι, είτε με γραπτά, είτε με ηχητικά, δημιουργούν ακόμη μεγαλύτερη ένταση, με αποτέλεσμα πολλά θέματα να κλειδώνονται πχ

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=195158&postcount=98

με αίτιο, όπως πάντα, την "ερειστική συμπεριφορά" μου και επειδή, υποθέτω πως, όσοι έλαβαν μέρος, εκτός από μένα, δεν έλαβαν παρατήρηση (τουλάχιστον δημόσια, καθώς μόνο αυτήν είμαι σε θέση να γνωρίζω, αν υπάρξει),

θα ήθελα να παρακαλέσω τους αγαπητούς κυρίους, συνανθρώπους και συναδέλφους ψάλτες,

για παράδειγμα

τον κ. Κουρή, ο οποίος υποσχέθηκε απάντηση σε ένα θέμα από αρμοδιότερους του ιδίου http://analogion.com/forum/showpost.php?p=194978&postcount=84

"Άνοιξε ξεχωριστα θέματα για τις ερωτήσεις σου
αφού το θέμα αφορά άλλον πλην εμού κ εσού
κ θα απαντηθούν τα ερωτήματά σου (πάντως
όχι απο) εμένα διότι δεν μου αρέσει η αυθάδεια
κ το ύφος σου το ειρωνικό
ειδικά όταν απευθύνεσαι σε ανθρώπους
που δεν γνωρίζεις προσωπικά."


ή τον κ. Μπουλμπουτζή, όπου εδώ

"Για να θυμόμαστε πού και πού τι σημαίνει ψαλτική και τι σημαίνει πατριαρχικό ψάλσιμο, γιατί κοντεύει να μου 'ρθει πονοκέφαλος από τα χαζά που ακούω"

μας υπενθυμίζει τι εστίν Πατριαρχικό Ύφος κατά Πρίγγο (και αλλού, κατά Νεραντζή) προς απάντηση των αναρτήσεων του ΓΚΜ

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=195196&postcount=64

όπου ο άνθρωπος ΔΕΝ ψάλλει εκ στήθους, αλλά από ένα ΜΟΥΣΙΚΟ κείμενο (πράγμα το οποίο ΔΕΝ νομίζω να έκανε ποτέ ο Πρίγγος, ο οποίος έψαλλε πάντοτε εκ στήθους)
ώστε να μην περιορίσουμε το Πατριαρχικόν Ύφος ΜΟΝΟ στα 500 περίπου μαθήματα, τα οποία ψάλλονταν ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΣ εντός του Π.Ναού


1) να μας εξηγήσουν τι γίνεται εδώ, ένα τυπογραφικό λάθος ή κάτι άλλο;;

2) να αναρτήσουν οι ίδιοι εκτέλεση αυτού του μαθήματος, απ'την συγκεκριμένη έκδοση, κατά το Πατριαρχικό Ύφος του Ιακώβου ή του Πρίγγου (ακόμη και το "Πατριαρχικό" Σιμωνοκαραΐτικο ύφος).


3) να μου προτείνουν δάσκαλο, με ακριβές ποσό πληρωμής, εάν χρειαστεί, ο οποίος να με μάθει να τα λέω όπως θα τα έλεγε ο Ιάκωβος, αν είχε μπροστά του ΑΥΤΟ το συγκεκριμένο κείμενο, διότι κι εγώ, με την σειρά μου, πάω να τρελαθώ με τα "σφυράκια' και έλλειψη ασυμμετρίας του Πρίγγου, εν συγκρίσει με τον Ιάκωβο (βλ και εδώ) και με τα συστηματικά ψευδά, τα οποία ΣΠΑΝΙΖΟΥΝ στον Ιάκωβο.

Για τα "σφυράκια" είχε κατακρίνει κάποτε και ΔΙΚΑΙΩΣ, ο κ. Β. Ζάχαρης τον ΓΚΜ, τα οποία δημιουργούνται όταν, πάση θυσία, προσπαθεί ο ψάλλων να διατηρήσει Πατριαρχικό χρόνο και attack.

Πρόσθεσα τον Πρίγγο στον κατάλογο των Πατριαρχικών ψαλτών κατά το ύφος του Ιακώβου, μόνο και μόνο επειδή ήταν ο επόμενος Πρωτοψάλτης. Άλλοι το είχαν πετύχει καλύτερα.

Μαρτυρίες περί διαφοράς Ιακώβου-Πρίγγου, περί ΑΣΥΜΜΕΤΡΙΑΣ ("τσακισμάτων", όπως αναφέρονται)

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=39611&postcount=15

γράφει ο JohnSteff

".....Ενθυμούμαι ότι ο άλλος μεγάλος θαυμαστής του Ιακώβου, ο και «μικρός Ιάκωβος» επικληθείς αείμνηστος Αθανάσιος Παναγιωτίδης, παρά το θαυμασμό και το δέος που έτρεφε για τον Πρίγγο, όταν στο σπίτι του παρέα με φίλους μου άκουγαν ταινίες του Ιακώβου, μαζί με το παραλήρημα για τη φωνητική και εκτελεστική δεινότητα του Ναυπλιώτη έψεγε συνεχώς και ηγανάκτει μεγάλως για την ανημποριά και την έλλειψη ιακωβικού καταρτισμού τού Πρίγγου και αναπαρίστανε τι ψάλλει σε κάθε σημείο ο ένας και τι ο άλλος. Και κατέληγε, αναλύοντας στο μικροσκόπιο περίτεχνα και αδιαφανή τσακίσματα του Ιακώβου: «Ακούτε ρε, αυτός τα εκτελεί όλα αυτά χωρίς να επιβραδύνει το χρόνο, εγώ όμως για να κάνω τέτοια, επειδή δεν τα μπορούσα μέσα στο χρόνο, τον επιβράδυνα αναγκαστικά! Η αξία είναι όμως να τα λές χωρίς να χαλάς το χρόνο!»"

Επειδή εγώ θέλω να μάθω το ύφος του ΙΑΚΩΒΟΥ (και δεν με ενδιαφέρει αν, οποιοσδήποτε ή όλοι σας, πιστεύετε ότι είναι ξεπερασμένο, αναχρονιστικό, μουχλιασμένο, χάλια ή οτιδήποτε άλλο), αναμένω κατευθυντήριες γραμμές και ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ του συγκεκριμένου μαθήματος, από όσους έχουν γράψει ΠΑΡΑ πολλά και με την σειρά τους έχουν απορρίψει είτε τις γνώσεις, είτε τις εκτελέσεις, είτε και τα δύο, είτε τα ΑΠΑΝΤΑ του Μιχαλάκη.

Επειδή έχει κλειδωθεί το θέμα "Μιχαλάκης Γεώργιος" και επειδή είχε ηχογραφηθεί ΠΡΙΝ (3/9/2014) απ'τις "επιστημονικές" αναλύσεις και απορρίψεις της εργασίας του, αναρτώ την Καταβασία Σταυρόν χαράξας, επειδή είναι εκ στήθους και όπως θα την έψαλλε μετά την απόλυση.

Το κατά πόσον ομοιάζει με τον Πρίγγο ή τον Νεραντζή ή οποιονδήποτε άλλον, ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.

Απ'τους ειδικούς περιμένω να με κατευθύνουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ προς το ύφος του Ιακώβου, επειδή λένε ότι ακούνε δίσκους και ότι τα ψαλλόμενα του ΓΚΜ είναι εντελώς άσχετα...
Δηλαδή, πιο συγκεκριμένα, να μου υποδείξουν ΠΟΥ και ΤΙ είναι το πρόβλημα, ας προσπαθήσουν να το εκτελέσουν οι ίδιοι ΚΑΛΥΤΕΡΑ και αν του είναι αδύνατον, ας έχουν την ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ να το παραδεχτούν, όπως ο Παναγιωτίδης.
Κι επειδή θα ήθελα να πιάσει τόπο η συγχώρεση απ'τον κ.Κουρή "Με μαθήματα απο Skype κ βιντεάκια από youtube;;;; Με συγχωρείς παιδί μου αλλά."(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=194973&postcount=82)

θα ήμουν ευγνώμων εάν τα μαθήματα γινόντουσαν μέσω skype.
Εφόσον η ΑΣΧΕΤΗ παιδαγώγηση και θεωρία και τοποθετήσεις κτλ, τόσο θεωρητικές όσο και φωνητικές, του ΓΚΜ, πέτυχε ΑΥΤΟ, μέσα σε 10 μαθήματα μέσω Skype

(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=194979&postcount=85)

γιατί να μην πετύχω κι εγώ Ιάκωβο, με όσα έχουν να υποδείξουν οι ειδήμονες;;

Βέβαια, αν δεν βρεθούν ΛΕΒΕΝΤΕΣ (όπως συνηθίζει να λέει ο ΓΚΜ) να αναρτήσουν την ηχογράφηση του συγκεκριμένου μαθήματος, εννοείται ότι γίνεται πολύς θόρυβος
ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.

Για όσους ενδιαφέρονται στο μέλλον, έχω αρκετές ηχογραφήσεις από συνδιαλέξεις, όπου γίνονται λεπτομερέστατες αναλύσεις μαθημάτων (από φυλλάδες, αλλά και εκ στήθους).

Ίσως, άλλοι δάσκαλοι να έχουν περισσότερα να προτείνουν.

Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: Επειδή το θέμα για τον ΓΚΜ έχει κλειδωθεί, εννοείται ότι άλλες ηχογραφήσεις δεν πρόκειται να αναρτηθούν, ούτε εδώ, ούτε και σε άλλο θέμα.
(ναι, ξέρω, και χάρη σας κάνω......)
 

Attachments

  • GKM 2014 Hellenic Stauron charaxas slow Home Recording ek stethous 03 RVRB.mp3
    6.4 MB · Views: 68
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν θα τον βρεις, όπως τον ψάχνεις κ όπως τον φαντάζεσαι ... Τα υπόλοιπα είναι φλυαρίες... Οι Καταβασίες αναρτήθηκαν πρόσφατα από διδασκαλία ...Μπορείς να τις βρεις...
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Υ.Γ.: Επειδή το θέμα για τον ΓΚΜ έχει κλειδωθεί,......)
Δέν βλέπω κανένα ἐμπόδιο στή δημιουργία θεμάτων στίς ἠχογραφήσεις:
http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=342
Ὁπότε μή δημιουργεῖς ἐντυπώσεις.

Μποροῦμε νά δημιουργοῦμε θέματα (ἔστω καί μέ παραπλανητικό τίτλο), ἀλλά δέν μποροῦμε νά ἀπευθυνόμαστε προσωπικῶς, ὑποχρεώνοντας κάποιον νά συμμετάσχει ἤ νά ἀπαντήσει. Αὐτά διαδικαστικῶς.


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είχα ένα μεγάλο δίλημμα: να μπω στη λούμπα να απαντήσω και να δώσω τροφή σε ένα θέμα 100% troll ή να πατήσω την αναφορά για να αναφέρω ότι το μήνυμα είναι ειρωνικό και επιθετικό. Ελπίζω το θέμα να μη μείνει αναρτημένο για πολύ γιατί δε συνιστά τίποτε άλλο από ειρωνική επίθεση. Εντούτοις, για το 1/1000 που μπορεί να υπάρχει αγαθή πρόθεση, θα απαντήσω:

α) Αν θέλεις να μάθεις όπως ο Πρίγγος και ο Ιάκωβος θα πρέπει να υιοθετήσεις πρώτα απ' όλα τις θέσεις του Πρίγγου και του Ιακώβου και όχι μέλη πλατειάζοντα και παράτονα.
β) Κατά τον Παπαμανωλάκη, ο Πρίγγος δεν είχε μαθητές. Όσοι επικαλούνται μαθητεία, το μόνο που έκαναν ήταν να ακούσουνε τον Πρίγγο είτε σε Ακολουθίες είτε σε μαθήματα, αλλά ούτε παραλλαγή έκαναν, ούτε τους εξέταζε.
γ) Κατά το ύφος του Πρίγγου ψάλλει ο Παπαμανωλάκης και πλησιάζανε πολύ ο Τσατσαρώνης, ο Καραμάνης στα νειάτα του, ο Παϊκόπουλος το ίδιο, ο Χρύσανθος κα σε σημείο να τους μπερδεύεις σε ηχογραφήσεις. Τον ακούσανε, τον καταλάβανε ένα μέρος της εκτέλεσής του και τον ακολουθήσανε. Κανείς δεν ήτανε 100% Πρίγγος. Κανείς δε χρειαζότανε να είναι 100% Πρίγγος. 100% Πρίγγος ήτανε και ο Μήτρου στα νειάτα του, όμως τον πείραζε που τον έλεγαν αντίγραφο και άλλαξε το ύφος του επίτηδες για να αναδείξει την προσωπικότητά του (αν πέτυχε το εγχείρημα είναι άλλη υπόθεση). Το ίδιο έκαναν και οι άλλοι κατά τα φαινόμενα. Αυτό λέει πολλά. Αντίστοιχα παραδείγματα έχουμε με μαθητές του Ναυπλιώτη όπως ο Μουτάογλου, οι Μαυρόπουλοι, ο Αβραμίδης κλπ που όλοι επηρεάστηκαν από το Ναυπλιώτη, σε σημείο να φωνάζουν το Μουτάογλου «γεια σου Ιάκωβε» έτεροι μαθητές του Ναυπλιώτη, ακόμη και ο ίδιος ο Πρίγγος, όλοι όμως είχανε προσωπικότητα ισχυρή στην εκτέλεση.
δ) Σαν συνέχεια του παραπάνω, υπάρχει πληθώρα ηχογραφήσεων του Στανίτσα, του Χρυσάνθου, του Νεραντζή, του Ταλιαδώρου, του Πέττα κλπ από τα τέλη της δεκαετίας του '50 και μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '60 που οι περισσότεροι ψάλλανε, παρά τις κάποιες προσωπικές ιδιαιτερότητες, με το ρυθμό, τη ζωντάνια και εν πολλοίς τις θέσεις του Πρίγγου - ήταν ακόμη έντονη η σφραγίδα του. Και από αυτές τις εγγραφές μπορείς να οφεληθείς αν ξέρεις πώς. Ομοίως υπάρχουνε ηχογραφήσεις των μαθητών του Ναυπλιώτου.
ε) Θα έχεις ακούσει τη διήγηση του Μαφίδη όπου ρωτούσε τον Πρίγγο: «Τι είναι αυτό το Πατριαρχικό Ύφος που προσπαθείτε όλοι να φυλάξετε; Ο Ιάκωβος είχε το ύφος του. Έφυγε εκείνος, ήρθατε εσείς. Είστε Ιάκωβος; Όχι! Τώρα στο Πατριαρχείο είναι το ύφος του Πρίγγου. Θα φύγετε εσείς, θα έρθει ο Στανίτσας. Άλλο ύφος. Ποιο είναι τελικά αυτό το ύφος»; Ακραίο παράδειγμα και δε με βρίσκει σύμφωνο 100% στο ότι δεν υπάρχουν κοινά στοιχεία στους Πατριαρχικούς. Όμως κάτι λέει. Κανείς δεν είναι και δεν πρέπει να είναι αντίγραφο κανενός.
ς) Στη σχολή του Μουσικού Συλλόγου δε δίδασκε μόνο ο Ναυπλιώτης. Δίδασκε και ο Νηλεύς που έκανε τα θεωρητικά. Δίδασκαν και πολλοί άλλοι. Δεν πάει να πει πως απορρίπτουμε τη διδασκαλία κάποιου επειδή δεν είναι ο Ιάκωβος ή αντίγραφό του. Ο δάσκαλος μας μαθαίνει τη μουσική. Η διδασκαλία είναι, όμως, διά βίου. Και ο Γεωργιάδης σε ηλικία άνω των 80 μου έλεγε «Ποτέ μην πεις ότι τα ξέρεις όλα. Εγώ ακόμη ανακαλύπτω καινούρια πράγματα στη μουσική μας».
ζ) Από την Πόλη των αρχών του 20ου αι μέχρι σήμερα έχει αλλάξει ακόμη και ο τρόπος που μιλάμε. Δεν μπορούμε αλλιώς να μιλάμε και αλλιώς να ψάλλουμε. Και στο θέμα της μουσικής μας έχει υπάρξει εξέλιξη. Λέει ο Τσατσαρώνης ότι ο Πρίγγος απαλλάχτηκε από τη ρινοφωνία που είχε ο Ιάκωβος. Αυτό είναι μια εξέλιξη. Από εκεί και πέρα, στο θέμα της τοποθέτησης, του έλεγε ο Πρίγγος τι συγκεκριμένα να προσέχει για να μην επηρεάσει το ύφος του όταν κάνει μάθημα φωνητικής στο ωδείο.
η) Ρώτησα πρόσφατα τον κ. Δεβρελή τι να κάνω για να μπορέσω να ακολουθήσω το ψάλσιμο του Παναγιωτίδη. Δεν είχα, βέβαια, σκοπό να γίνω αντίγραφό του, μόνο να καταλάβω τον τρόπο και τη φιλοσοφία κάποιων ιδιαιτεροτήτων των εκτελέσεών του. Μου είπε ότι ένας μόνος τρόπος υπάρχει: να ακούω Παναγιωτίδη και να προσπαθώ να κάνω αυτά που κάνει. Δόξα τω Θεώ, και Ιάκωβο έχουμε, και Πρίγγο πολύ. Αν μας αρέσει κάτι, έχουμε τρόπο να το ακολουθήσουμε, το ακούμε συνέχεια και το υιοθετούμε. Για τα περαιτέρω ψάχνουμε συνέχεια ανθρώπους που τους έζησαν και προσπαθούμε να κερδίσουμε τα μέγιστα απ' την εμπειρία τους.
θ) Αυτό που ψάχνεις στην ουσία είναι δάσκαλος να σε μπάσει στο πατριαρχικό κλίμα και τέτοιος είναι μόνο Πατριαρχικός. Δάσκαλος που θα σου πει πώς συνηθίζεται να ψάλλεται κάθε θέση, που θα σου διδάξει πατριαρχικές αναλύσεις και θα σου αποβάλει τις άλλες, που θα σε διορθώσει διαστηματικά κλπ. Δάσκαλος που θα σου απλοποιήσει τα πράγματα και δε θα σε μπερδέψει με πράγματα που και ο ίδιος τα έχει μπερδεμένα. Τα υπόλοιπα στοιχεία τα υιοθετείς μόνο με το άκουσμα, όχι με θεωρίες επί θεωριών που προσπαθούν να συστηματοποιήσουν όλα αυτά που ακούνε και καταντούν ρομπότ γενικεύοντας τις εκτελέσεις τους.
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Είχα ένα μεγάλο δίλημμα: να μπω στη λούμπα να απαντήσω και να δώσω τροφή σε ένα θέμα 100% troll ή να πατήσω την αναφορά για να αναφέρω ότι το μήνυμα είναι ειρωνικό και επιθετικό. Ελπίζω το θέμα να μη μείνει αναρτημένο για πολύ γιατί δε συνιστά τίποτε άλλο από ειρωνική επίθεση. Εντούτοις, για το 1/1000 που μπορεί να υπάρχει αγαθή πρόθεση, θα απαντήσω:

α) Αν θέλεις να μάθεις όπως ο Πρίγγος και ο Ιάκωβος θα πρέπει να υιοθετήσεις πρώτα απ' όλα τις θέσεις του Πρίγγου και του Ιακώβου και όχι μέλη πλατειάζοντα και παράτονα.
β) Κατά τον Παπαμανωλάκη, ο Πρίγγος δεν είχε μαθητές. Όσοι επικαλούνται μαθητεία, το μόνο που έκαναν ήταν να ακούσουνε τον Πρίγγο είτε σε Ακολουθίες είτε σε μαθήματα, αλλά ούτε παραλλαγή έκαναν, ούτε τους εξέταζε.
γ) Κατά το ύφος του Πρίγγου ψάλλει ο Παπαμανωλάκης και πλησιάζανε πολύ ο Τσατσαρώνης, ο Καραμάνης στα νειάτα του, ο Παϊκόπουλος το ίδιο, ο Χρύσανθος κα σε σημείο να τους μπερδεύεις σε ηχογραφήσεις. Τον ακούσανε, τον καταλάβανε ένα μέρος της εκτέλεσής του και τον ακολουθήσανε. Κανείς δεν ήτανε 100% Πρίγγος. Κανείς δε χρειαζότανε να είναι 100% Πρίγγος. 100% Πρίγγος ήτανε και ο Μήτρου στα νειάτα του, όμως τον πείραζε που τον έλεγαν αντίγραφο και άλλαξε το ύφος του επίτηδες για να αναδείξει την προσωπικότητά του (αν πέτυχε το εγχείρημα είναι άλλη υπόθεση). Το ίδιο έκαναν και οι άλλοι κατά τα φαινόμενα. Αυτό λέει πολλά. Αντίστοιχα παραδείγματα έχουμε με μαθητές του Ναυπλιώτη όπως ο Μουτάογλου, οι Μαυρόπουλοι, ο Αβραμίδης κλπ που όλοι επηρεάστηκαν από το Ναυπλιώτη, σε σημείο να φωνάζουν το Μουτάογλου «γεια σου Ιάκωβε» έτεροι μαθητές του Ναυπλιώτη, ακόμη και ο ίδιος ο Πρίγγος, όλοι όμως είχανε προσωπικότητα ισχυρή στην εκτέλεση.
δ) Σαν συνέχεια του παραπάνω, υπάρχει πληθώρα ηχογραφήσεων του Στανίτσα, του Χρυσάνθου, του Νεραντζή, του Ταλιαδώρου, του Πέττα κλπ από τα τέλη της δεκαετίας του '50 και μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '60 που οι περισσότεροι ψάλλανε, παρά τις κάποιες προσωπικές ιδιαιτερότητες, με το ρυθμό, τη ζωντάνια και εν πολλοίς τις θέσεις του Πρίγγου - ήταν ακόμη έντονη η σφραγίδα του. Και από αυτές τις εγγραφές μπορείς να οφεληθείς αν ξέρεις πώς. Ομοίως υπάρχουνε ηχογραφήσεις των μαθητών του Ναυπλιώτου.
ε) Θα έχεις ακούσει τη διήγηση του Μαφίδη όπου ρωτούσε τον Πρίγγο: «Τι είναι αυτό το Πατριαρχικό Ύφος που προσπαθείτε όλοι να φυλάξετε; Ο Ιάκωβος είχε το ύφος του. Έφυγε εκείνος, ήρθατε εσείς. Είστε Ιάκωβος; Όχι! Τώρα στο Πατριαρχείο είναι το ύφος του Πρίγγου. Θα φύγετε εσείς, θα έρθει ο Στανίτσας. Άλλο ύφος. Ποιο είναι τελικά αυτό το ύφος»; Ακραίο παράδειγμα και δε με βρίσκει σύμφωνο 100% στο ότι δεν υπάρχουν κοινά στοιχεία στους Πατριαρχικούς. Όμως κάτι λέει. Κανείς δεν είναι και δεν πρέπει να είναι αντίγραφο κανενός.
ς) Στη σχολή του Μουσικού Συλλόγου δε δίδασκε μόνο ο Ναυπλιώτης. Δίδασκε και ο Νηλεύς που έκανε τα θεωρητικά. Δίδασκαν και πολλοί άλλοι. Δεν πάει να πει πως απορρίπτουμε τη διδασκαλία κάποιου επειδή δεν είναι ο Ιάκωβος ή αντίγραφό του. Ο δάσκαλος μας μαθαίνει τη μουσική. Η διδασκαλία είναι, όμως, διά βίου. Και ο Γεωργιάδης σε ηλικία άνω των 80 μου έλεγε «Ποτέ μην πεις ότι τα ξέρεις όλα. Εγώ ακόμη ανακαλύπτω καινούρια πράγματα στη μουσική μας».
ζ) Από την Πόλη των αρχών του 20ου αι μέχρι σήμερα έχει αλλάξει ακόμη και ο τρόπος που μιλάμε. Δεν μπορούμε αλλιώς να μιλάμε και αλλιώς να ψάλλουμε. Και στο θέμα της μουσικής μας έχει υπάρξει εξέλιξη. Λέει ο Τσατσαρώνης ότι ο Πρίγγος απαλλάχτηκε από τη ρινοφωνία που είχε ο Ιάκωβος. Αυτό είναι μια εξέλιξη. Από εκεί και πέρα, στο θέμα της τοποθέτησης, του έλεγε ο Πρίγγος τι να συγκεκριμένα να προσέχει για να μην επηρεάσει το ύφος του όταν κάνει μάθημα φωνητικής στο ωδείο.
η) Ρώτησα πρόσφατα τον κ. Δεβρελή τι να κάνω για να μπορέσω να ακολουθήσω το ψάλσιμο του Παναγιωτίδη. Δεν είχα, βέβαια, σκοπό να γίνω αντίγραφό του, μόνο να καταλάβω τον τρόπο και τη φιλοσοφία κάποιων ιδιαιτεροτήτων των εκτελέσεών του. Μου είπε ότι ένας μόνος τρόπος υπάρχει: να ακούω Παναγιωτίδη και να προσπαθώ να κάνω αυτά που κάνει. Δόξα τω Θεώ, και Ιάκωβο έχουμε, και Πρίγγο πολύ. Αν μας αρέσει κάτι, έχουμε τρόπο να το ακολουθήσουμε, το ακούμε συνέχεια και το υιοθετούμε. Για τα περαιτέρω ψάχνουμε συνέχεια ανθρώπους που τους έζησαν και προσπαθούμε να κερδίσουμε τα μέγιστα απ' την εμπειρία τους.
θ) Αυτό που ψάχνεις στην ουσία είναι δάσκαλος να σε μπάσει στο πατριαρχικό κλίμα και τέτοιος είναι μόνο Πατριαρχικός. Δάσκαλος που θα σου πει πώς συνηθίζεται να ψάλλεται κάθε θέση, που θα σου διδάξει πατριαρχικές αναλύσεις και θα σου αποβάλει τις άλλες, που θα σε δορθώσει διαστηματικά κλπ. Δάσκαλος που θα σου απλοποιήσει τα πράγματα και δε θα σε μπερδέψει με πράγματα που και ο ίδιος τα έχει μπερδεμένα. Τα υπόλοιπα στοιχεία τα υιοθετείς μόνο με το άκουσμα, όχι με θεωρίες επί θεωριών που προσπαθούν να συστηματοποιήσουν όλα αυτά που ακούνε και καταντούν ρομπότ γενικεύοντας τις εκτελέσεις τους.
Κατ'αρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.
Κατά δεύτερον, δεν έχω σκοπό να γίνω ούτε να προσπαθήσω να γίνω 100% Ιάκωβος. Όπως θέλετε εσείς να ακολουθήσετε τον Παναγιωτίδη, έτσι κι εγώ θέλω να ακολουθήσω τον Ναυπλιώτη, με την ίδια φιλοσοφία σκεπτόμενος.

Τώρα, απ'την στιγμή που όλοι σας απορρίπτετε τα του Μιχαλάκη και επειδή εγώ θέλω να μάθω τον τρόπο του Ιακώβου (τον οποίον θα προσαρμόσω στην φωνή μου και στις δικές μου δυνατότητες), σκέφτηκα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει αυτό που θέλω και αν υπάρχει, να τον πληρώσω κιόλας, αν χρειαστεί, για να με διδάξει.

Ξέρω, εξελίχθηκε η μουσική. Δεν καταλαβαίνω όμως τι σας πειράζει όλους σας που κάποιος θέλει να μάθει τα προ της εξέλιξης;;

Τέλος, οι γραμμές κάνουν το Πατριαρχικόν ύφος ή ο τρόπος που ψάλλουμε τις γραμμές;; Εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι γραμμές και τα στάνταρ μαθήματα που έψαλλαν στο Πατριαρχείο, επί Ναυπλιώτου. Με ενδιαφέρει ο ΤΡΟΠΟΣ (όχι η χορωδία φυσικά.... :p)

Αυτά (και όλα καλοπροαίρετα!!!)

Ευχαριστώ! :)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κατ'αρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.
Παρακαλώ!
Κατά δεύτερον, δεν έχω σκοπό να γίνω ούτε να προσπαθήσω να γίνω 100% Ιάκωβος. Όπως θέλετε εσείς να ακολουθήσετε τον Παναγιωτίδη, έτσι κι εγώ θέλω να ακολουθήσω τον Ναυπλιώτη, με την ίδια φιλοσοφία σκεπτόμενος.
Απλά τα ως τώρα δείγματά σου άλλο δείχνουν, όπως και η ερώτησή σου ότι ψάχνεις δάσκαλο κατά κάποιον συγκεκριμένο.
Τώρα, απ'την στιγμή που όλοι σας απορρίπτετε τα του Μιχαλάκη και επειδή εγώ θέλω να μάθω τον τρόπο του Ιακώβου (τον οποίον θα προσαρμόσω στην φωνή μου και στις δικές μου δυνατότητες), σκέφτηκα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει αυτό που θέλω και αν υπάρχει, να τον πληρώσω κιόλας, αν χρειαστεί, για να με διδάξει.
Στη μουσική υπάρχει χωρισμός σε σχολές, δεν υπάρχει όμως τόσο ιδιαίτερος, κατά συγκεκριμένο ψάλτη δάσκαλος. Αυτό ίσως το κάνουν κάποιοι σύγχρονοι μίμοι, που όντως διδάσκουν κατά Ταλιαδώρο ή Καραμάνη κλπ γιατί είναι μαθητές τους και έχουν γίνει κακέκτυπα. Ο ψάλτης παίρνει στοιχεία από διάφορους καλλιτέχνες. Οπότε, η διδασκαλία κατά κάποιον είναι πολύ σχετική εφόσον δεν είναι το ίδιο το σημείο αναφοράς...

Ξέρω, εξελίχθηκε η μουσική. Δεν καταλαβαίνω όμως τι σας πειράζει όλους σας που κάποιος θέλει να μάθει τα προ της εξέλιξης;;
Μα, δεν κράτησαν κρυφή την τέχνη τους οι άνθρωποι! Έψαλλαν, τους ακούμε και προσπαθούμε να τους ακολουθήσουμε. Δεν είναι κάτι που έθαψαν και ανακάλυψαν με μελέτες οι σύγχρονοι! Όταν κάτι, πάντως, εξυγειαίνεται, ε΄νιαι λάθος να επιστρέφουμε σε κάτι που πλέον φαίνεται υποδεέστερο, όπως είναι ανούσιο να επιστρέφουμε στις πρώτες μελοποιήσεις πχ του Ειρμολογίου όταν υπάρχουν τονισμένες καλύτερα και σωστότερα και χωρίς πλατειασμούς!
Τέλος, οι γραμμές κάνουν το Πατριαρχικόν ύφος ή ο τρόπος που ψάλλουμε τις γραμμές;; Εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι γραμμές και τα στάνταρ μαθήματα που έψαλλαν στο Πατριαρχείο, επί Ναυπλιώτου. Με ενδιαφέρει ο ΤΡΟΠΟΣ (όχι η χορωδία φυσικά.... :p)

Αυτά (και όλα καλοπροαίρετα!!!)

Ευχαριστώ! :)
Κατά πολλούς Πολίτες, το ύφος ήταν ένα, η παράδοση των μαθημάτων έκανε το Πατριαρχείο να διαφέρει. Το μάθημα δείχνει και όλη τη φιλοσοφία του ψάλλειν. Αλλιώς ψάλλεις Νικόλαο, αλλιώς Νηλέα, αλλιώς Παλάση και αλλιώς κλασικούς, παρά την κοινή τοποθέτηση ή ό,τι άλλο. Το Πατριαρχείο χαρακτηρίζεται από ευσύνοπτες και συνάμα μεγαλοπρεπείς θέσεις τονισμένες σωστά και εκτελεσμένες με άνεση. Άκου το Στανίτσα ως Λαμπαδάριο ή τον Πρίγγο πόσο εκφραστικοί είναι. That's it!
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Δέν βλέπω κανένα ἐμπόδιο στή δημιουργία θεμάτων στίς ἠχογραφήσεις:
http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=342
Ὁπότε μή δημιουργεῖς ἐντυπώσεις.

Μποροῦμε νά δημιουργοῦμε θέματα (ἔστω καί μέ παραπλανητικό τίτλο), ἀλλά δέν μποροῦμε νά ἀπευθυνόμαστε προσωπικῶς, ὑποχρεώνοντας κάποιον νά συμμετάσχει ἤ νά ἀπαντήσει. Αὐτά διαδικαστικῶς.



http://analogion.com/forum/showpost.php?p=195158&postcount=98

Εγώ βλέπω ότι κάθε φορά που γίνεται μια προσπάθεια να υπάρξει μια ενιαία παρουσίαση της ψαλτικής θεωρίας και πράξης του Μιχαλάκη, όπως έχει γίνει πχ για τον Καρά

όλο και κάποιο εμπόδιο "παρουσιάζεται"

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=612&highlight=%CC%E9%F7%E1%EB%DC%EA%E7


http://analogion.com/forum/showpost.php?p=5056&postcount=2

ή κάποια ΑΣΧΕΤΗ συζήτηση, όπου κανείς δεν απαντά δεόντως

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=194981&postcount=86
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=195510&postcount=1

και όπου ΕΚΟΥΣΙΩΣ (εξ)ωθούν ΑΡΚΕΤΟΙ, ώστε να κλειδώνουν τα θέματα, χωρίς να δέχονται παρατηρήσεις για τα ΑΣΧΕΤΑ με το θέμα, τα οποία γράφουν.

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=195158&postcount=98

Είναι πια φως φανάρι, ότι το πρόβλημα ΔΕΝ είναι μουσικολογικό ή επιστημονικό, αλλά εντελώς ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ!!!

Αν δεν ενδιαφέρουν τα θέματα, τα οποία έχουν πολλές εμφανίσεις, τότε πώς εξηγούνται οι εμφανίσεις;; πχ Μιχαλάκης Γεώργιος, εμφανίσεις 18.031 (προς το παρόν και μάλλον οριστικά...).
Για το θέμα αυτό ενδιαφέρθηκαν πολλοί, αλλά ελάχιστοι ενοχλούνται (μεταξύ των οποίων και κάποιοι Συντονιστές), όπως και κάποιοι που πήραν θάρρος και ποιος τους πιάνει τώρα....

Δεν νομίζω όμως, για παράδειγμα, να τολμούσε κανείς να συλλογιστεί καν την ολοκληρωτική αφαίρεση ή τουλάχιστον να κλειδώσει κάποια απ'τα παρακάτω, εξ ίσου ενδιαφέροντα, θέματα, αν βασιστούμε στις εμφανίσεις:

Ο Σίμων Καράς και η Βυζαντινή Μουσική στην Ελλάδα κατά τον 20ο αιώνα
εμφανίσεις 18.527

Εκοιμήθη ο Λυκούργος Αγγελόπουλος
εμφανίσεις 16.313

Διεθνής Επιστημονική Ημερίδα προς τιμήν του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Λυκούργου Αγγελόπουλου στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Τμήμα Μουσικών Σπουδών
εμφανίσεις 19.455

Μια μαρτυρία, απορίες και τεκμηρίωση υπέρ της διατήρησης της παραδόσεως από τον Σ. Καρά.
εμφαν'ισεις 17.326

Ο ΓΚΜ νόμιζε, όπως μου είπε, ότι κάτι προσέφερε.
Αποδείξατε όλοι σας, γενικά, ότι ΔΕΝ τον ανέχεστε απ'την αρχή και αυτός είναι ο λόγος, θεωρώ εγώ, ότι συμπεριφέρεται σήμερα με τον τρόπο που συμπεριφέρεται.

Ας μην κοροϊδευόμαστε.

Εσείς ο ίδιος, πατέρα Μάξιμε, χρησιμοποιήσατε πχ τις καταβασίες, που έγραψε και έψαλλε και για τις οποίες ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ έμμεσα ο κ.Αρβανίτης τον ΓΚΜ, ότι δεν διαφέρουν απ'τις δικές του, ότι έγινε δηλαδή ΛΟΓΟΚΛΟΠΗ

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=195070&postcount=51
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=94207&postcount=14
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=94365&postcount=16

Ποτέ δεν έγινε κάποια ενέργεια ώστε να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ο κ.Αρβανίτης την κατηγορία του ή να ΑΠΟΣΥΡΕΙ ό,τι έγραψε, απ'την στιγμή που έδωσα αποδείξεις για το αντίθετο.

Γράφετε

Δέν βλέπω κανένα ἐμπόδιο στή δημιουργία θεμάτων στίς ἠχογραφήσεις:
http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=342
Ὁπότε μή δημιουργεῖς ἐντυπώσεις.

και απαντώ: Το θέμα το οποίο κλειδώθηκε, με απειλή, επίσης, παντελούς διαγραφής, έχει την εξής κατάταξη-θέση στο φόρουμ

Psaltologion (Ψαλτολόγιον)
=> Συζητήσεις στα Ελληνικά
=> => Ηχογραφήσεις
=> => => Ιεροψάλτες
=> => => => Μ
=> => => => => Μιχαλάκης Γεώργιος

και το οποίο είχε ξεκινήσει ο ΓΚΜ, αναρτώντας ηχογραφήσεις του

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=522

και το οποίο έχει, μέχρι σήμερα, >18 000 εμφανίσεις.

Δεν θα κουράσω το φόρουμ ανοίγοντας νέο θέμα ή νέα ενότητα για άλλες ηχογραφήσεις.

Το θέμα αυτό ΕΛΕΙΞΕ. Δεν χρειάζεστε τις ηχογραφήσεις του και όπως έγραψε και ο κ.Σόμαλης, έχετε την δυνατότητα να ΔΙΑΓΡΑΨΕΤΕ ό,τι έγραψε και ότι αγωνίστηκε να σας προσφέρει ο άνθρωπος.

"Η ομάδα συντονιστών και ο διαχειριστής επιφυλάσσονται για την απόσυρση ή και διαγραφή του."


Εδώ, βέβαια, εννοεί ΟΛΟΚΛΗΡΟ το θέμα Μιχαλάκης Γεώργιος.

Και για να μην σας την δώσει και φτάσετε ως εκεί, επαναλαμβάνω, οι δημοσιεύσεις του ΓΚΜ λαμβάνουν τέλος, διότι, όπως δείχνουν τα πράγματα τόσον καιρό, δεν υπάρχει ΟΥΤΕ διάλογος, ΟΥΤΕ ειλικρίνεια και λεβεντιά.

Το θέμα το οποίο ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ είναι το εξής:
εφόσον ο ΓΚΜ κρίνεται από πολλούς ως ανάξιος, τόσο στο ήθος, όσο και στο ΥΦΟΣ, να διδάξει ό,τι έμαθε, ΣΥΝΕΧΙΖΩ να ψάχνω, από όσους τον κατακρίνουν, να με βοηθήσουν ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ, δηλαδή ακόμη και να ηχογραφήσουν οι ίδιοι κάτι το καλύτερο, ώστε να ξεπεράσουμε τις φλυαρίες και να πλησιάσω τον Ιάκωβο.

Όταν κάποιος θέλει να ΘΑΒΕΙ τις θεωρίες και προσφορές του άλλου, πρέπει, τουλάχιστον, αν είναι λεβέντης, να προσφέρει μια εναλλακτική.

ΑΥΤΟ περιμένω.

Εάν κάποιος έχει καλύτερο "Σταυρόν Χαράξας", αργόν, της απόλυσης, να προτείνει, ή τουλάχιστον να ηχογραφήσει κάποιες εναλλακτικές, τις οποίες θεωρεί ότι θα έκανε ο Ιάκωβος (δεν εννοώ μόνο μουσική γραμμή, αλλά ανάλυση, λαρυγγισμό, τσάκισμα (δεν εννοώ το κλάσμα, με την άλλη του ονομασία) ή όπως αλλιώς θέλετε να το ονομάσετε), θα του ήμουν ευγνώμων!!

Κάποτε, μου είπε ο ΓΚΜ ότι ο κ.Αρβανίτης είχε γράψει στο Byzantine Chant πως είχε δίσκο του Ιακώβου με καθαρό ήχο, σαν να τον άκουγε από κοντά.....Ο πρώτος που ανήρτησε ηχογραφήσεις του Ιακώβου ήταν ο Μιχαλάκης, βέβαια. Ο ίδιος ο κ.Αρβανίτης έγραψε επίσης ότι είχε συναντήσει τον Δοσίθεο Μοναχό και ότι του είχε πει ή δείξει τις καταγραφές αναλύσεων του Ιακώβου.

Να βασιστώ πχ στα παρακάτω παραδείγματα, απ'τους Σιμωνοκαραΐτες, απ'την στιγμή που οι υπόλοιποι δεν έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε;;

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=59908&postcount=26
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=59912&postcount=28


Ευκαιρία είναι νομίζω να τεθούν σε ΚΑΛΥΤΕΡΗ εφαρμογή, αυτά που υποστηρίζει ο Μιχαλάκης, σε σχέση μ'αυτήν που προτείνει ο ίδιος.

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τὸ διαδίκτυο δὲν ἐξαντλεῖται στὸ ψαλτολόγιον. Ἐφόσον οἱ ὅποιες συζητήσεις ἐδῶ ἐπὶ μακρὸν δὲν ἰκανοποιοῦν, ὑπάρχουν καὶ ἄλλοι τ(ρ)όποι. Δὲν κατανοῶ τὴν ἐμμονή... Ἀπαιτεῖται(ε) ἀκροατήριο;
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Τὸ διαδίκτυο δὲν ἐξαντλεῖται στὸ ψαλτολόγιον. Ἐφόσον οἱ ὅποιες συζητήσεις ἐδῶ ἐπὶ μακρὸν δὲν ἰκανοποιοῦν, ὑπάρχουν καὶ ἄλλοι τ(ρ)όποι. Δὲν κατανοῶ τὴν ἐμμονή... Ἀπαιτεῖται(ε) ἀκροατήριο;

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ (ΟΥΜΕ) ΙΣΟΤΗΤΑ μεταξύ των μελών...

Να σταματήσουν οι φατρίες και το συστηματικό ΘΑΨΙΜΟ θεμάτων, τα οποία διαβάζουν ΑΡΚΕΤΟΙ και ωφελούνται, αντί να τα ΤΡΟΛΛΑΡΟΥΝ ΛΙΓΟΙ και να τα ΘΑΒΟΥΝ...

Λοιπόν, επί του θέματος.....
ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ...
Γνωρίζετε αν υπάρχει σ'αυτό ή σε άλλο φόρουμ κάτι που θα με ικανοποιήσει;;;

Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε, θα το δεχόμουν πολύ ευχαρίστως!!!

Ευχαριστώ! :)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ (ΟΥΜΕ) ΙΣΟΤΗΤΑ μεταξύ των μελών...

Να σταματήσουν οι φατρίες και το συστηματικό ΘΑΨΙΜΟ θεμάτων, τα οποία διαβάζουν ΑΡΚΕΤΟΙ και ωφελούνται,
Οἱ εὐχαριστίες δὲν δείχνουν κάτι τέτοιο ἀφενὸς, ἀφετέρου τὰ θέματα μποροῦν νὰ γραφτοῦν ὁπουδήποτε μὲ τὸ ἴδιο ἀποτέλεσμα. Τὸ ἐρώτημα παραμένει. Γιατί ἐδῶ καὶ ὄχι κάπου χωρίς αὐτές (τὶς φατρίες);
αντί να τα ΤΡΟΛΛΑΡΟΥΝ ΛΙΓΟΙ και να τα ΘΑΒΟΥΝ...
Ἄν γίνεται ἀδίκως, ἁρμόδιοι εἶναι οἱ συντονιστὲς (οἱ ὀποῖοι ὡς γνωστὸν ἀνήκουν μεταξύ τους σὲ ἄλλες "ὁμάδες"). Ἄν γίνεται δικαίως, κάτι σημαίνει. Ἰδιαιτέρως μέλη ποὺ ἔχουν γίνει ἀφορμὴ μὲ τὸ δικό τους trolling νὰ ἀποχωρήσουν ἀρκετοὶ ἀπὸ τὴν ἐνεργὸ συμμετοχὴ στὴν κοινότητα, θὰ ἔπρεπε νὰ τὸ καταλαβαίνουν αὐτό.
Λοιπόν, επί του θέματος.....
ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ...
Γνωρίζετε αν υπάρχει σ'αυτό ή σε άλλο φόρουμ κάτι που θα με ικανοποιήσει;;;

Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε, θα το δεχόμουν πολύ ευχαρίστως!!!
Ὄχι, δὲν ὑπάρχουν...
Ευχαριστώ! :)
Τὸν Θεό. Λυπάμαι ποὺ δὲν μπόρεσα νὰ βοηθήσω.
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
ἀφετέρου τὰ θέματα μποροῦν νὰ γραφτοῦν ὁπουδήποτε μὲ τὸ ἴδιο ἀποτέλεσμα.

Πού να γραφτούν δηλαδή;;
Κάπου εδώ ή σε άλλο φόρουμ;;
Και από αλλού μπαίνουν μερικοί και ΚΛΕΒΟΥΝ και τα παρουσιάζουν ως δικά τους...

Εδώ τουλάχιστον υπάρχουν 18.031 μάρτυρες ότι προέρχονται απ'τον ΓΚΜ. Δεν πιστεύω ότι κάποια μέρα ΟΛΟΙ τους θα πούνε ότι ΑΛΛΟΣ πρωτοαναφέρθηκε στις ασυμμετρίες της ψαλτικής!!

Τὸ ἐρώτημα παραμένει. Γιατί ἐδῶ καὶ ὄχι κάπου χωρίς αὐτές (τὶς φατρίες);
Ἰδιαιτέρως μέλη ποὺ ἔχουν γίνει ἀφορμὴ μὲ τὸ δικό τους trolling νὰ ἀποχωρήσουν ἀρκετοὶ ἀπὸ τὴν ἐνεργὸ συμμετοχὴ στὴν κοινότητα, θὰ ἔπρεπε νὰ τὸ καταλαβαίνουν αὐτό.

Η δική μου επιμονή για απαντήσεις σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ερωτήσεις, δεν είναι το ίδιο πράγμα με τον τρόπο που απαντάνε μερικοί μερικοί....
Υπάρχει trolling>>CONtrolling>> and always rolling

Εγώ ανήκω στην τελευταία κατηγορία :cool:

Λυπάμαι ποὺ δὲν μπόρεσα νὰ βοηθήσω.

Κι εγώ. Είναι μεγάλη η απογοήτευσή μου, επειδή νόμιζα ότι, ύστερα από όλα όσα έχετε γράψει και καταγράψει, ίσως μπορούσατε να μου δώσετε συγκεκριμένες οδηγίες και κατευθύνσεις.

Σίγουρα θα βοηθήσουν άλλοι. Ελπίζω τουλάχιστον...

Ευχαριστώ! :)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πού να γραφτούν δηλαδή;;
Κάπου εδώ ή σε άλλο φόρουμ;;
Ἐν ἔτει 2014 θέτουν αὐτὴ τὴν ἐρώτηση ἄνθρωποι ποὺ ἀσχολοῦνται μὲ μαθηματικὰ καὶ ψηφιακὲς καταγραφὲς καὶ ἀναλύσεις φωνῆς; Ἐὰν ἕνα πρόβλημα ἔχει λυθεῖ στὴν ἐποχή μας, αὐτὸ εἶναι οἱ τρόποι ἐπικοινωνίας.
Και από αλλού μπαίνουν μερικοί και ΚΛΕΒΟΥΝ και τα παρουσιάζουν ως δικά τους...
Πάνω ἀπὸ κάθε μήνυμα ὑπάρχει χρονικὴ καταγραφή, ποὺ ἀποδεικνύει τὴν παλαιότητα καὶ πατρότητα τῆς κάθε ἀναρτήσεως (καὶ σὲ blog μπορεῖ νὰ γίνει τὸ ἴδιο). Ἐὰν ἡ μετανάρτηση γίνεται σὲ ἄλλους χώρους διαδικτυακοῦς ἢ μή, δὲν εἴστε τὰ μόνα θύματα, ἀποδεκτείτε το. Ἐὰν γίνει ἐδῶ, βάλτε σύνδεσμο καὶ εἴστε δικαιωμένοι.
Εδώ τουλάχιστον υπάρχουν 18.031 μάρτυρες ότι προέρχονται απ'τον ΓΚΜ. Δεν πιστεύω ότι κάποια μέρα ΟΛΟΙ τους θα πούνε ότι ΑΛΛΟΣ πρωτοαναφέρθηκε στις ασυμμετρίες της ψαλτικής!!
Τί σὰς βεβαιῶνει ὅτι ὄλο αὐτὸ τὸ πλήθος θὰ σπεῦσει νὰ ὑποστηρίξει τὴν πατρότητα ἑνὸς λόγου ποὺ καλῶς ἢ κακῶς στὴν τεράστια πλειοψηφία του δὲν τὸν ἐνδιαφέρει;
Ἐὰν θέλετε νὰ γίνετε δάσκαλοι ἢ νὰ σώσετε τὴν ψαλτική, πάρτε ὡς παράδειγμα τὸν αείμνηστο Καραμάνη, ὁ ὀποίος χωρὶς τὴν ὑποστήριξη τέτοιου πλήθους οὔτε καὶ τὴν συμμετοχή του σε forums, κόντεψε νὰ ἔχει μαθητές του τὸ ἕνα τρίτο τῆς ψαλτικῶς φιλόμουσης Ἑλλάδας.

Η δική μου επιμονή για απαντήσεις σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ερωτήσεις, δεν είναι το ίδιο πράγμα με τον τρόπο που απαντάνε μερικοί μερικοί....
Δὲν μὲ ἀφορά. Προσωπικὰ ἀπάντησα...
Υπάρχει trolling>>CONtrolling>> and always rolling

Εγώ ανήκω στην τελευταία κατηγορία :cool:
Ὁ αὐτοχαρακτηρισμὸς εἶναι μία ἐκ τῶν ὁδῶν πρὸς τὴν αὐτογνωσία, ἀλλὰ σίγουρα ὄχι ἡ τελείωση τοῦ σκοποῦ...
Κι εγώ. Είναι μεγάλη η απογοήτευσή μου, επειδή νόμιζα ότι, ύστερα από όλα όσα έχετε γράψει και καταγράψει, ίσως μπορούσατε να μου δώσετε συγκεκριμένες οδηγίες και κατευθύνσεις.
Δὲν μπορεῖτε νὰ ζητᾶτε ἀπὸ κάποιον ποὺ θεωρεῖτε ὅτι εἶναι βιαστής νὰ σὰς μάθει τὸν ἔρωτα ἢ νὰ ὑποδεῖξει κάποιον ποὺ νὰ ξέρει. Παρ' ὅλα αὐτά, ἀπάντησα ὅτι βρίσκεστε ἤδη στὰ καλύτερα χέρια (γιὰ αὐτό ποὺ ζητάτε).
Σίγουρα θα βοηθήσουν άλλοι. Ελπίζω τουλάχιστον...
Ἐὰν δὲν ἔχουν ἤδη χαρακτηριστεῖ καὶ ἐκείνοι βιαστές...
 
Last edited:

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Κ. ΝΤΕΛΗ, μόνον ὁ Ἰάκωβος διδάσκει τὸν Ἰάκωβο. Τὸ δὲ τελευταῖο μήνυμα, ἀτόπημα ἢ/καὶ προστυχιά. Ἐξαντλήθηκε ἡ ὑπομονή, τὸ θέμα ἔκλεισε.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Κατόπιν πολλών εις μάτην παρατηρήσεων στον Βάϊο Ντελή στο παρελθόν τον μετέτρεψα σε μέλος για ανάγνωση και μόνο στο εξής.

Για το χυδαίο μήνυμα και μάλιστα τέτοια μέρα, θέτω το ανώνυμο μέλος σε προσωρινό αποκλεισμό μερικών ημερών με αυστηρή προειδοποίηση.
 
Status
Not open for further replies.
Top