Σε τον αναβαλλόμενον-Θεοφανώ Καλογιάννη

Θεοφανώ

Νέο μέλος
Ηχογράφηση από τον εσπερινό της Κυριακής των Μυροφόρων (Απρίλιος 2017) στον Ι.Ν.Ευαγγελιστρίας Πειραιώς.

Ο δάσκαλός μου επιμένει πως η γυναικεία φωνή είναι ακατάλληλη για τη Βυζαντινή μουσική. Επειδή βλέπω όμως ότι υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον και όμορφες χορωδίες, πολύ θα ήθελα να ξέρω αν είμαι στο σωστό δρόμο και τι πρέπει να διορθώσω...:)
 

Attachments

  • Se ton Anavallomenon esperinos.mp3
    6.3 MB · Views: 265

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Καλησπέρα Θεοφανώ.Καταρχάς μην ακούς τον δάσκαλο σου:wink:.Έχεις πολύ ωραία φωνή με ενδιαφέροντες λαρυγγισμούς και τσακίσματα.Έχεις θεματάκια βέβαια με την χρονική αγωγή και με κάποια διαστήματα κυρίως στις καταλήξεις όπου δεν πατάς σωστά.Πάντως έχεις εφόδια τα οποία με σκληρή δουλειά,εξάσκηση και μεράκι θα τελειοποιήσεις.Συγχαρητήρια.
Πες μας και λίγα στοιχεία για σένα(σπουδές,δάσκαλοικ.τ.λ)
 
Last edited:

Θεοφανώ

Νέο μέλος
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά λόγια!
Είχα ξεκινήσει μαθήματα με τον Λυκούργο Αγγελόπουλο πριν από 20+ χρόνια αλλά διέκοψα λόγω σπουδών, οικογένειας κλπ. Ξαναγύρισα όμως και πήρα δίπλωμα από την Σχολή της Αρχιεπισκοπής Αθηνών με τον Αναστάσιο Μεντάκη, και συμμετέχω στη χορωδία της σχολής με χοράρχη τον Κωσταντίνο Αγγελίδη. Ψέλνω όσο μπορώ, γιατί το αναλόγιο είναι το πιο καλό και πιο δύσκολο μάθημα. Από φέτος συνεχίζω μαθήματα με τον Χάρη Συμεωνίδη, ακριβώς για να διορθώσω αυτά τα λάθος διαστήματα στις καταλήξεις και αλλού...:D αλλά και για τη ρυθμική αγωγή. Ο νέος μου δάσκαλος είναι και ιδιαίτερσ θετικός στο θέμα της γυναικείας ψαλτικής!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ηχογράφηση από τον εσπερινό της Κυριακής των Μυροφόρων (Απρίλιος 2017) στον Ι.Ν.Ευαγγελιστρίας Πειραιώς.

Ο δάσκαλός μου επιμένει πως η γυναικεία φωνή είναι ακατάλληλη για τη Βυζαντινή μουσική. Επειδή βλέπω όμως ότι υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον και όμορφες χορωδίες, πολύ θα ήθελα να ξέρω αν είμαι στο σωστό δρόμο και τι πρέπει να διορθώσω...:)

(Παντελώς) ακατάλληλη από κάθε άποψη υπήρξε η απόκριση του ψάλτη στο Και νυν..
 
Last edited:
Top